Ανασκόπηση Ταξιδιών 2019

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.787
Επιτελους κι ενας ακομη που βρηκε τη Γενοβα ομορφη. Εγω τη θεωρω το καλα κρυμμενο μυστικο της Β Ιταλιας. Τι μυστικισμος στα στενα carrugi, τι αντιφασεις! Σε μια ωρα Chinque Terre, τοπ προορισμος απο αεροδρομιο Μιλανου.
 

Grtraveler

Member
Μηνύματα
327
Likes
375
Καλη Χρονια σε ολους
  • Πόσα ταξίδια κάνατε;
    • Συνολο 30 ταξιδια - με αφετηρια και επιστροφη Αθηνα (εκ των οποιων καποια που ηταν ειτε διακοπες με διαφορες πολεις ειτε επαγγελματικα αλλα hop on-off τα μετραω ως ενα ταξιδι)

  • Ποιο ήταν το καλύτερο ταξίδι σας και γιατί;
    • Στα "ασχημα" της χρονιας ειναι οτι γι ακομη μια χρονια δεν καταφερα να κανω 2 σχεδιασμενα "στο μυαλο μου" ταξιδια, το ενα (Ινδια, Μπουταν, Νεπαλ, Θιβετ) και το αλλο (Μαλαισια, Καμποτζη, Βιετναμ). Οποτε εφοσον δεν εκανα αυτα τα 2 που ηθελα πολυ, δεν μπορω να καταχωρησω οτι καποια απο οσα εκανα ηταν το "καλυτερο" αν και για να ειμαι ειλικρινης το Cape Town και οι βολτες περιξ του ακρωτηριου παντα μου προκαλουν μια συγκινηση

  • Γράψατε ταξιδιωτική ιστορία; :bleh:αν όχι ακόμα, σκοπεύετε να γράψετε;
    • Εχω ξεκινησει 3 μεχρι σημερα, Αιθιοπια, Τορινο και Cape Town αλλα καμια δεν εχει ολοκληρωθει καθως ο χρονος μου ειναι τρομερα περιορισμενος. Ωστοσο δεσμευομαι να τελειωσουν και τα 3 εντος του 2020.
Πιο αναλυτικα:

Ενδιαφερουσα χρονια η προηγουμενη με αρκετες αλλαγες για εμενα σε επαγγελματικο επιπεδο αλλα με τοσα πολλα ταξιδια που δυστυχως μου αφησαν ελαχιστο προσωπικο χρονο ωστε να κατσω σπιτι μου - κατι που μου λειπει τρομερα πολυ.

Ιανουαριο:
Φεβρουαριο:
Μαρτιο:
Απριλιο:
  • Συνεχεια διακοπων σε (Μπρατισλαβα, Βιεννη, Σαλτσμπουργκ, Cesky Krumlov, Πραγα, Δρεσδη, Νυρεμβεργη, Rothenburg ob der tauber, Κολωνια, Αμστερνταμ, και ολιγον Πολωνια σε Βροτσλαβ και Κρακοβια) - 17 ημερες
  • Μετα το περας των διακοπων επιστροφη στην καθημερινοτητα με ταξιδι στο Μπακου Αζερμπαιτζαν - 4 ημερες
Μαιο:
  • Μπακου Αζερμπαιτζαν εκ νεου - 3 ημερες
  • Ντουμπαι - 5 ημερες
  • Βρυξελλες - 2 ημερες
  • Λονδινο - 5 ημερες
Ιουνιο:
  • Μπακου Αζερμπαιτζαν - 5 ημερες
  • Ντοχα Καταρ - 3 ημερες
  • Κωνσταντινουπολη - 2 ημερες
  • Καιρο Αιγυπτο - 6 ημερες
Ιουλιο:
  • Κωνσταντινουπολη - 2 ημερες
  • Ναιρομπι Κενυα - 8 ημερες
  • Αμστερνταμ - 3 ημερες
  • Ντοχα Καταρ - 4 ημερες
Αυγουστο
  • Λιγες ημερες ξεκουρασης σε Ικαρια, Αμοργο και Φολεγανδρο - 12 ημερες
  • Καιρο Αιγυπτο - 3 ημερες
Σεπτεμβριο:
Οκτωβρη:
  • Νταρ Ες Σαλααμ Τανζανια - 5 ημερες
  • Καμπαλα Ουγκαντα - 4 ημερες
  • Λιγες μερες διακοπες Ιταλια (Μπεργκαμο, Παβια, Μιλανο) - 5 ημερες
  • Προς το τελος ξεκινησε ενα μεγαλο ταξιδι σχεδον χωρις διαλλειματα που ολοκληρωθηκε πριν λιγες ημερες. Η αρχη εγινε προς το τελος Οκτ. με αρχικο προορισμο Ναιρομπι Κενυα - 3 ημερες
Νοεμβρη:
  • Η συνεχεια σε Νταρ Ες Σαλααμ Τανζανια, Χαραρε Ζιμπαμπουε, Λουσακα Ζαμπια, Γκαμπορονε Μποτσουανα, Μαπουτο Μοζαμβικη, Ν. Αφρικη (Γιοχανεσμπουργκ και Κειπ Ταουν) με λιγες 2ημερες αποδρασεις στα περιξ των περισσοτερων αυτων πολεων. - 17 ημερες
  • Λονδινο - 3 μερες
  • Διακοπες στην Βορεια Σκωτια (Ινβερνες, Αμπερντιν, Εδιμβουργο, Νησο Σκαι, Χαιλαντς κλπ) - 12 ημερες
Δεκεμβρη:
  • Τιρανα - 2 ημερες
  • Βουδαπεστη - 2 ημερες
  • Μιλανο - 2 ημερες
  • Και λιγες τελευταιες διακοπες για το 2019 στην Ισπανια σε Ανδαλουσια (Τολεδο, Γραναδα) και μερικες ημερες Μαδριτη με μια μικρη αποδραση προς Τολεδο - 8 ημερες
Οποτε για το 2019 εχουμε
  • 232 ημερες ταξιδιου το οποιο ειναι σχεδον το 64% της χρονιας
  • Απο τις οποιες 232 ημερες
    • το 27% ηταν ταξιδια αναψυχης
    • και το 73% επαγγελματικα ταξιδια
Καλη χρονια σε ολους με υγεια και πολλα ταξιδια
Με τι αντικείμενο ασχολείσαι φιλε? Σκέπτομαι για career change και μια χαρά τις βρίσκω τόσες ενναλαγες χωρών, τοπίων κτλ....
 
Μηνύματα
111
Likes
265
Αρκετά πετυχημένο ταξιδιωτικά το 2019 με 2 μακρινά solo ταξίδια τον 2 εβδομάδων έκαστος. Η αρχή εγεινε με την Σρι Λάνκα λίγο πριν το Πάσχα όπου με εντυπωσίασε η ενδοχώρα της.
Ενώ τον Αύγουστο σειρά είχε η Αφρική με ένα ταξίδι που ξεκίνησε από την Ουγκάντα για να δω τους γορίλες, συνεχίστηκε στην Ρουάντα όπου αν και έμεινα μόλις 2 ημέρες μου άρεσε πάρα πολύ και τελείωσε με μια εβδομάδα σαφάρι σε διάφορα πάρκα της Κένυας.
Πολλά χιλιόμετρα με τοπικά λεοφορεια και τρένα, αρκετή ταλαιπωρία αλλά και κάποιες αναποδιες έτσι για το αλατοπίπερο...
Καλή χρονια και καλά μας ταξίδια.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.967
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Ένα υπέροχο έτος έφυγε.
Να είμαστε καλά και να έχουμε υγεία, για να είναι και το επόμενο υπέροχο. Μόνο αυτό. :)

Ταξιδιωτικά δε μπορώ να πω ότι πήγε άσχημα. Καθόλου άσχημα τώρα που ανεκεφαλαιώνω και τα ξανασκέφτομαι.


  • Πόσα ταξίδια κάνατε;
Ιανουάριος: Σαββατοκύριακο στη Ρόδο, και τριήμερο σε Ηράκλειο,Ανώγεια κτλ.
Φεβρουάριος: 9 ημέρες στο μαγικό Βιετνάμ!
Μάρτιος: Κοντινό διήμερο στα Πόζαρ Αριδαίας, και τετραήμερο στη Φλωρεντία
Απρίλος: Πάσχα στη Ναύπακτο και τους Δελφούς
Ιούνιος: Τέσσερις ημέρες στη πανέμορφη Κρακοβία
Ιούλιος: 4 μέρες στη Σύρο, γιατί καλοκαίρι δίχως Κυκλάδες δε γίνεται. Επίσης ολίγον από Χαλκιδική, μεταξύ 2ου και 3ου ποδιού
Αύγουστος: Δέκα μέρες σε Λειψούς, Λέρο. Τέλενδο, Κάλυμνο, Ψέριμο και Φούρνους Κορσέων. Πολύαγαπημένα Δωδεκάνησα! Ακόμα, ένα διήμερο στο δεύτερο πόδι Χαλκιδικής.
Σεπτέμβριος: Τριήμερο σε Άγιο Νικόλαο Κρήτης
Οκτώβριος: Κωνσταντινούπολη. Η Πόλη των πόλεων! Κι ένα επαγγελματικό στην Αθήνα 2 μέρες.

Τους υπόλοιπους μήνες απλά κλείνουμε εισιτήρια & μαζεύουμε λεφτά για το 2020 :haha:
  • Ποιο ήταν το καλύτερο ταξίδι σας και γιατί;
Κανονικά δε πρέπει, αλλά δε γίνεται να μη ξεχωρίσω αυτό στο Βιετνάμ. Πρώτη φορά στην Ασία και μάλιστα σε μια τόσο ιδιαίτερη και πανέμορφη χώρα.

  • Γράψατε ταξιδιωτική ιστορία; :bleh: αν όχι ακόμα, σκοπεύετε να γράψετε;
Ευτυχώς και σ' αυτό το τομέα πήγαμε καλά και μπήκαμε δυνατά το 2019.

Η πρώτη μου ιστορία γενικά στο φόρουμ αφορά το Βιετνάμ:

Βιετνάμ Vietnam 9 μέρες με χαμηλό μπάτζετ. Γίνεται;

Έγραψα επίσης για τη Κρακοβία:

Πολωνία Στον …καύσωνα της Κρακοβίας

Αλλά και για τη Κωνσταντινούπολη:

Τουρκία Κωνσταντινούπολη, τρεις μέρες που ήταν μόνο η αρχή!


Επαναλαμβάνω, να είμαστε καλά και του χρόνου τέτοια μέρα να έχουμε καλύτερο απολογισμό και περισσότερες ιστορίες.

Σας αφήνω, γιατί τώρα που το σκέφτομαι πρέπει να ξεκινήσω μια ιστορία...:cool:
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αρκετά πετυχημένο ταξιδιωτικά το 2019 με 2 μακρινά solo ταξίδια τον 2 εβδομάδων έκαστος. Η αρχή εγεινε με την Σρι Λάνκα λίγο πριν το Πάσχα όπου με εντυπωσίασε η ενδοχώρα της.
Ενώ τον Αύγουστο σειρά είχε η Αφρική με ένα ταξίδι που ξεκίνησε από την Ουγκάντα για να δω τους γορίλες, συνεχίστηκε στην Ρουάντα όπου αν και έμεινα μόλις 2 ημέρες μου άρεσε πάρα πολύ και τελείωσε με μια εβδομάδα σαφάρι σε διάφορα πάρκα της Κένυας.
Πολλά χιλιόμετρα με τοπικά λεοφορεια και τρένα, αρκετή ταλαιπωρία αλλά και κάποιες αναποδιες έτσι για το αλατοπίπερο...
Καλή χρονια και καλά μας ταξίδια.
Ιστορίες δε βλέπω...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Αυτή τη χρονιά ταξίδεψα λιγότερο (και πάντως λιγότερο φιλόδοξα) από τις προηγούμενες, καθώς οικογενειακοί λόγοι μου επέβαλαν μόνο ταξίδια short notice και με εντελώς flex εισιτήρια/κρατήσεις.
Παρόλα αυτά, έκανα:
visited_countries 2019.png


- 21 ταξίδια έξω από την Αθήνα. Και φέτος, ευτυχώς, δεν είχα καθόλου επαγγελματικά ταξίδια, όλα ήταν προσωπικά. 8 από αυτά ήταν στο εσωτερικό και 13 ήταν διεθνή.
Επισκέφθηκα 10 διαφορετικές χώρες ακόμα εκτός από την Ελλάδα. Το Ηνωμένο Βασίλειο 4 φορές, τη Γαλλία και την Τουρκία από δυο φορές έκαστη, και τη Δανία (μαζί με τα Νησιά Φερόε), τη Γερμανία, την Ουκρανία, τη Βουλγαρία, το Τουρκμενιστάν, τις ΗΠΑ και τον Καναδά από μία φορά.
- 2 χώρες ήταν καινούργιες για μένα, καθώς τις επισκέφθηκα για πρώτη φορά (Τουρκμενιστάν και Καναδάς).
- Επιβιβάστηκα σε 54 πτήσεις συνολικά (14 εξ αυτών σε Business class) σε 13 διαφορετικές αεροπορικές εταιρίες (Aegean: 26, Turkish: 7, Air Canada Express: 3, Turkmenistan Airlines: 3, SAS: 3, Lufthansa: 2, Lufthansa Cityline: 1, Ryanair: 2, Wizz Air: 1, Olympic Air: 1, Volotea: 1, Sky Express: 1, CityJet: 1, Air Canada Jazz: 1, Air Canada Rouge: 1) που εκτελέστηκαν από 44 διακριτά αεροσκάφη 13 τύπων (A321, A320, B717, B737, B767, B777, B787, Dash 8 Q301, Dash Q400, CRJ 900 NG, CRJ 200ER, ATR 72, Embraer 190). 3 από αυτές έγιναν με αεροσκάφη φαρδιάς ατράκτου. 13 πτήσεις ήταν πτήσεις εσωτερικού στην Ελλάδα, καθώς επίσης είχα και 2 πτήσεις εσωτερικού στην Ευρώπη (Δανία προς/από Φερόε), 28 διεθνείς πτήσεις εντός Ευρώπης, 4 πτήσεις μεταξύ ηπείρων, 1 διεθνή πτήση εντός Βόρειας Αμερικής, 3 πτήσεις εσωτερικού στο Τουρκμενιστάν και 3 πτήσεις εσωτερικού εντός του Καναδά.
- Χρειάστηκε να ακυρώσω εντελώς 4 ταξίδια, και σε άλλα 4 να κάνω σημαντικές αλλαγές τις τελευταίας στιγμής. Δυο πτήσεις εξετράπηκαν σε διαφορετικά αεροδρόμια από αυτά για τα οποία ξεκίνησαν, λόγω καιρικών συνθηκών. Επίσης, έχασα μια πτήση λόγω κυκλοφοριακού στο δρόμο προς το αεροδρόμιο.
- Έμεινα 46 βράδια σε 24 διαμονές σε 23 διαφορετικά δωμάτια 21 διαφορετικών ξενοδοχείων. Επίσης, έμεινα 21 βράδια σε σπίτια (οικογένειας ή φίλων, οτιδήποτε πέρα από το σπίτι μου στην Αθήνα), και είχα και μια νυκτερινή πτήση χωρίς κάποια διαμονή.
- Επισκέφθηκα 3 ηπείρους (Ευρώπη, Ασία, και Βόρεια Αμερική).
- Πήρα 7 υπεραστικά τρένα σε 3 χώρες. Επίσης, 12 υπεραστικές μετακινήσεις με οδικά μέσα (ΚΤΕΛ, ταξί κλπ - πλην οργανωμένων τουρ).
- Νοικιάσαμε 3 φορές αυτοκίνητο για 9 μέρες συνολικά σε 3 διαφορετικές χώρες.
- Από οργανωμένες εκδρομές είχα 2 διήμερα κι ένα ημερήσιο στο Τουρκμενιστάν, και 1 ημερήσιο στο Τσερνομπιλ.
- Χρησιμοποίησα ΜΜΜ σε 11 πόλεις. Επίσης, πήρα ταξί σε 4 πόλεις και Uber σε 9 πόλεις (εξαιρείται η Αθήνα).
- Χρησιμοποίησα μετρητά σε 9 διαφορετικά νομίσματα.
- Πήρα πτήσεις εσωτερικού σε 3 χώρες (Ελλάδα, Τουρκμενιστάν, Καναδάς)
- Αλλαξα 5 φορές αεροπλάνα στο εξωτερικό χωρίς να φύγω από το χώρο του αεροδρομίου (2 στη Φρανκφούρτη, 1 στην Κωνσταντινούπολη, 1 στο Μόντρεαλ και 1 στη Βαρσοβία).
- Επισκέφτηκα 19 διαφορετικά Business/Gold lounge σε αεροδρόμια.
- Εξαργύρωσα 237.690 μίλια Aegean και 17.000 μίλια Lufthansa.
- 2 φορές πέρασα επίγεια σύνορα (με τα πόδια μάλιστα).
- 30 Σαββατόβραδα τα πέρασα στο σπίτι μου στην Αθήνα. 22 Σαββατόβραδα τα πέρασα αλλού.
- 80 ακόμα πινέζες στο χάρτη του προφίλ μου εδώ στο forum… (Όπου ακόμα περιμένουμε να μάθουμε αν θα λυθεί το πρόβλημα που προκάλεσε η αναβάθμιση ή αν θα πρέπει να διορθώσουμε με το χέρι όσο ακόμα τα θυμόμαστε).

Highlights (χωρίς σειρά):
- Ο παραλογισμός των δικτατόρων του Τουρκμενιστάν και η σχεδιασμένη πρωτεύουσά τους.
- Καταρράκτες του Νιαγάρα (και από τις δυο πλευρές)
- Η επίσκεψη στη ζώνη αποκλεισμού στο Τσερνόμπιλ.
- Ο σωβινισμός του Quebec και οι γλωσσικοί διαχωρισμοί του Καναδά
- Η κατασκήνωση δίπλα στις “Πύλες της Κολάσεως” στο Τουρκμενιστάν.
- Η Αμερικάνικη ιστορία, στα μουσεία και στους δημόσιους χώρους της Washington, D.C., μιας πόλης που οι πάντες είναι πολιτικοποιημένοι (και βγάζουν συνήθως 90% δημοκρατικούς…).
- Η Οινογευσία τοπικών κρασιών στη Βουργουνδία και στην περιοχή του Melnik στη Βουλγαρία.
- Επισκέψεις σε μουσεία διαστήματος (ή μέρη μουσείων): Smithsonian στη Washington και Science Museum στο Λονδίνο (όπου παραδόξως δεν είχα πάει ως τώρα).
- Οι σύγχρονες πολυπολιτισμικές μητροπόλεις του Μόντρεαλ και του Τορόντο.
- Τα ερείπια σημαντικών αρχαίων πόλεων στο Τουρκμενιστάν (Nissa, Merv, Konye-Urgench, Gonur-Tepe κλπ).
- Κάποιες ακόμα πανέμορφες μικρές πόλεις στη Γαλλία (Auxerre, Noyers, Beaune, κλπ)
- Η προσπάθεια να τα βγάλω πέρα με το νέο αεροδρόμιο της Κωνσταντινούπολης (3 φορές)
- Η πόλη του York και οι κωμοπόλεις του Whitby και του Scarborough στο Yorkshire στην Αγγλία.
- Η πόλη του Quebec και η Ottawa. Δυο πόλεις με όμορφα, πλην εντελώς διαφορετικά αρχιτεκτονικά στυλ.
- Οι συναντήσεις με παλιούς φίλους που μένουν εκεί, σε 8 διαφορετικές πόλεις.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Αυτή τη χρονιά ταξίδεψα λιγότερο (και πάντως λιγότερο φιλόδοξα) από τις προηγούμενες, καθώς οικογενειακοί λόγοι μου επέβαλαν μόνο ταξίδια short notice και με εντελώς flex εισιτήρια/κρατήσεις.
Παρόλα αυτά, έκανα:
View attachment 290560

- 21 ταξίδια έξω από την Αθήνα. Και φέτος, ευτυχώς, δεν είχα καθόλου επαγγελματικά ταξίδια, όλα ήταν προσωπικά. 8 από αυτά ήταν στο εσωτερικό και 13 ήταν διεθνή.
Επισκέφθηκα 10 διαφορετικές χώρες ακόμα εκτός από την Ελλάδα. Το Ηνωμένο Βασίλειο 4 φορές, τη Γαλλία και την Τουρκία από δυο φορές έκαστη, και τη Δανία (μαζί με τα Νησιά Φερόε), τη Γερμανία, την Ουκρανία, τη Βουλγαρία, το Τουρκμενιστάν, τις ΗΠΑ και τον Καναδά από μία φορά.
- 2 χώρες ήταν καινούργιες για μένα, καθώς τις επισκέφθηκα για πρώτη φορά (Τουρκμενιστάν και Καναδάς).
- Επιβιβάστηκα σε 54 πτήσεις συνολικά (14 εξ αυτών σε Business class) σε 13 διαφορετικές αεροπορικές εταιρίες (Aegean: 26, Turkish: 7, Air Canada Express: 3, Turkmenistan Airlines: 3, SAS: 3, Lufthansa: 2, Lufthansa Cityline: 1, Ryanair: 2, Wizz Air: 1, Olympic Air: 1, Volotea: 1, Sky Express: 1, CityJet: 1, Air Canada Jazz: 1, Air Canada Rouge: 1) που εκτελέστηκαν από 44 διακριτά αεροσκάφη 13 τύπων (A321, A320, B717, B737, B767, B777, B787, Dash 8 Q301, Dash Q400, CRJ 900 NG, CRJ 200ER, ATR 72, Embraer 190). 3 από αυτές έγιναν με αεροσκάφη φαρδιάς ατράκτου. 13 πτήσεις ήταν πτήσεις εσωτερικού στην Ελλάδα, καθώς επίσης είχα και 2 πτήσεις εσωτερικού στην Ευρώπη (Δανία προς/από Φερόε), 28 διεθνείς πτήσεις εντός Ευρώπης, 4 πτήσεις μεταξύ ηπείρων, 1 διεθνή πτήση εντός Βόρειας Αμερικής, 3 πτήσεις εσωτερικού στο Τουρκμενιστάν και 3 πτήσεις εσωτερικού εντός του Καναδά.
- Χρειάστηκε να ακυρώσω εντελώς 4 ταξίδια, και σε άλλα 4 να κάνω σημαντικές αλλαγές τις τελευταίας στιγμής. Δυο πτήσεις εξετράπηκαν σε διαφορετικά αεροδρόμια από αυτά για τα οποία ξεκίνησαν, λόγω καιρικών συνθηκών. Επίσης, έχασα μια πτήση λόγω κυκλοφοριακού στο δρόμο προς το αεροδρόμιο.
- Έμεινα 46 βράδια σε 24 διαμονές σε 23 διαφορετικά δωμάτια 21 διαφορετικών ξενοδοχείων. Επίσης, έμεινα 21 βράδια σε σπίτια (οικογένειας ή φίλων, οτιδήποτε πέρα από το σπίτι μου στην Αθήνα), και είχα και μια νυκτερινή πτήση χωρίς κάποια διαμονή.
- Επισκέφθηκα 3 ηπείρους (Ευρώπη, Ασία, και Βόρεια Αμερική).
- Πήρα 7 υπεραστικά τρένα σε 3 χώρες. Επίσης, 12 υπεραστικές μετακινήσεις με οδικά μέσα (ΚΤΕΛ, ταξί κλπ - πλην οργανωμένων τουρ).
- Νοικιάσαμε 3 φορές αυτοκίνητο για 9 μέρες συνολικά σε 3 διαφορετικές χώρες.
- Από οργανωμένες εκδρομές είχα 2 διήμερα κι ένα ημερήσιο στο Τουρκμενιστάν, και 1 ημερήσιο στο Τσερνομπιλ.
- Χρησιμοποίησα ΜΜΜ σε 11 πόλεις. Επίσης, πήρα ταξί σε 4 πόλεις και Uber σε 9 πόλεις (εξαιρείται η Αθήνα).
- Χρησιμοποίησα μετρητά σε 9 διαφορετικά νομίσματα.
- Πήρα πτήσεις εσωτερικού σε 3 χώρες (Ελλάδα, Τουρκμενιστάν, Καναδάς)
- Αλλαξα 5 φορές αεροπλάνα στο εξωτερικό χωρίς να φύγω από το χώρο του αεροδρομίου (2 στη Φρανκφούρτη, 1 στην Κωνσταντινούπολη, 1 στο Μόντρεαλ και 1 στη Βαρσοβία).
- Επισκέφτηκα 19 διαφορετικά Business/Gold lounge σε αεροδρόμια.
- Εξαργύρωσα 237.690 μίλια Aegean και 17.000 μίλια Lufthansa.
- 2 φορές πέρασα επίγεια σύνορα (με τα πόδια μάλιστα).
- 30 Σαββατόβραδα τα πέρασα στο σπίτι μου στην Αθήνα. 22 Σαββατόβραδα τα πέρασα αλλού.
- 80 ακόμα πινέζες στο χάρτη του προφίλ μου εδώ στο forum… (Όπου ακόμα περιμένουμε να μάθουμε αν θα λυθεί το πρόβλημα που προκάλεσε η αναβάθμιση ή αν θα πρέπει να διορθώσουμε με το χέρι όσο ακόμα τα θυμόμαστε).

Highlights (χωρίς σειρά):
- Ο παραλογισμός των δικτατόρων του Τουρκμενιστάν και η σχεδιασμένη πρωτεύουσά τους.
- Καταρράκτες του Νιαγάρα (και από τις δυο πλευρές)
- Η επίσκεψη στη ζώνη αποκλεισμού στο Τσερνόμπιλ.
- Ο σωβινισμός του Quebec και οι γλωσσικοί διαχωρισμοί του Καναδά
- Η κατασκήνωση δίπλα στις “Πύλες της Κολάσεως” στο Τουρκμενιστάν.
- Η Αμερικάνικη ιστορία, στα μουσεία και στους δημόσιους χώρους της Washington, D.C., μιας πόλης που οι πάντες είναι πολιτικοποιημένοι (και βγάζουν συνήθως 90% δημοκρατικούς…).
- Η Οινογευσία τοπικών κρασιών στη Βουργουνδία και στην περιοχή του Melnik στη Βουλγαρία.
- Επισκέψεις σε μουσεία διαστήματος (ή μέρη μουσείων): Smithsonian στη Washington και Science Museum στο Λονδίνο (όπου παραδόξως δεν είχα πάει ως τώρα).
- Οι σύγχρονες πολυπολιτισμικές μητροπόλεις του Μόντρεαλ και του Τορόντο.
- Τα ερείπια σημαντικών αρχαίων πόλεων στο Τουρκμενιστάν (Nissa, Merv, Konye-Urgench, Gonur-Tepe κλπ).
- Κάποιες ακόμα πανέμορφες μικρές πόλεις στη Γαλλία (Auxerre, Noyers, Beaune, κλπ)
- Η προσπάθεια να τα βγάλω πέρα με το νέο αεροδρόμιο της Κωνσταντινούπολης (3 φορές)
- Η πόλη του York και οι κωμοπόλεις του Whitby και του Scarborough στο Yorkshire στην Αγγλία.
- Η πόλη του Quebec και η Ottawa. Δυο πόλεις με όμορφα, πλην εντελώς διαφορετικά αρχιτεκτονικά στυλ.
- Οι συναντήσεις με παλιούς φίλους που μένουν εκεί, σε 8 διαφορετικές πόλεις.
Ζαλίστηκα ρε άνθρωπε :haha:
Άντε του χρόνου να κάνεις ακόμα παραπάνω να έχουμε να διαβάζουμε διπλάσια κείμενα, χαλάλι σου:bleh:
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στο κεντρο της Γης
Επιτελους κι ενας ακομη που βρηκε τη Γενοβα ομορφη. Εγω τη θεωρω το καλα κρυμμενο μυστικο της Β Ιταλιας. Τι μυστικισμος στα στενα carrugi, τι αντιφασεις! Σε μια ωρα Chinque Terre, τοπ προορισμος απο αεροδρομιο Μιλανου.
Ισχυει. Η Γενοβα ειναι πανεμορφη και εχει και ενα απιστευτο ναυτικο μουσειο αναμεσα σε ολα τα αλλα που αξιζει να επισκεφτει κανεις
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στο κεντρο της Γης
Με τι αντικείμενο ασχολείσαι φιλε? Σκέπτομαι για career change και μια χαρά τις βρίσκω τόσες ενναλαγες χωρών, τοπίων κτλ....
εχω την διευθυνση πωλησεων για EMEA region μιας πολυεθνικης και εχω και καποιες δικες μου εταιρειες που αναλαμβανω συμβολαια απο διαφορες Ευρωπαικες εταιρειες που θελουν να μπουν Μεση Ανατολη και Αφρικη, οποτε τρεχατε ποδαρακια. Αν δεν τρεξεις ο ιδιος για την δουλεια σου δεν προκειται να τρεξει κανεις αλλος
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στο κεντρο της Γης
Αυτή τη χρονιά ταξίδεψα λιγότερο (και πάντως λιγότερο φιλόδοξα) από τις προηγούμενες, καθώς οικογενειακοί λόγοι μου επέβαλαν μόνο ταξίδια short notice και με εντελώς flex εισιτήρια/κρατήσεις.
Παρόλα αυτά, έκανα:
View attachment 290560

- 21 ταξίδια έξω από την Αθήνα. Και φέτος, ευτυχώς, δεν είχα καθόλου επαγγελματικά ταξίδια, όλα ήταν προσωπικά. 8 από αυτά ήταν στο εσωτερικό και 13 ήταν διεθνή.
Επισκέφθηκα 10 διαφορετικές χώρες ακόμα εκτός από την Ελλάδα. Το Ηνωμένο Βασίλειο 4 φορές, τη Γαλλία και την Τουρκία από δυο φορές έκαστη, και τη Δανία (μαζί με τα Νησιά Φερόε), τη Γερμανία, την Ουκρανία, τη Βουλγαρία, το Τουρκμενιστάν, τις ΗΠΑ και τον Καναδά από μία φορά.
- 2 χώρες ήταν καινούργιες για μένα, καθώς τις επισκέφθηκα για πρώτη φορά (Τουρκμενιστάν και Καναδάς).
- Επιβιβάστηκα σε 54 πτήσεις συνολικά (14 εξ αυτών σε Business class) σε 13 διαφορετικές αεροπορικές εταιρίες (Aegean: 26, Turkish: 7, Air Canada Express: 3, Turkmenistan Airlines: 3, SAS: 3, Lufthansa: 2, Lufthansa Cityline: 1, Ryanair: 2, Wizz Air: 1, Olympic Air: 1, Volotea: 1, Sky Express: 1, CityJet: 1, Air Canada Jazz: 1, Air Canada Rouge: 1) που εκτελέστηκαν από 44 διακριτά αεροσκάφη 13 τύπων (A321, A320, B717, B737, B767, B777, B787, Dash 8 Q301, Dash Q400, CRJ 900 NG, CRJ 200ER, ATR 72, Embraer 190). 3 από αυτές έγιναν με αεροσκάφη φαρδιάς ατράκτου. 13 πτήσεις ήταν πτήσεις εσωτερικού στην Ελλάδα, καθώς επίσης είχα και 2 πτήσεις εσωτερικού στην Ευρώπη (Δανία προς/από Φερόε), 28 διεθνείς πτήσεις εντός Ευρώπης, 4 πτήσεις μεταξύ ηπείρων, 1 διεθνή πτήση εντός Βόρειας Αμερικής, 3 πτήσεις εσωτερικού στο Τουρκμενιστάν και 3 πτήσεις εσωτερικού εντός του Καναδά.
- Χρειάστηκε να ακυρώσω εντελώς 4 ταξίδια, και σε άλλα 4 να κάνω σημαντικές αλλαγές τις τελευταίας στιγμής. Δυο πτήσεις εξετράπηκαν σε διαφορετικά αεροδρόμια από αυτά για τα οποία ξεκίνησαν, λόγω καιρικών συνθηκών. Επίσης, έχασα μια πτήση λόγω κυκλοφοριακού στο δρόμο προς το αεροδρόμιο.
- Έμεινα 46 βράδια σε 24 διαμονές σε 23 διαφορετικά δωμάτια 21 διαφορετικών ξενοδοχείων. Επίσης, έμεινα 21 βράδια σε σπίτια (οικογένειας ή φίλων, οτιδήποτε πέρα από το σπίτι μου στην Αθήνα), και είχα και μια νυκτερινή πτήση χωρίς κάποια διαμονή.
- Επισκέφθηκα 3 ηπείρους (Ευρώπη, Ασία, και Βόρεια Αμερική).
- Πήρα 7 υπεραστικά τρένα σε 3 χώρες. Επίσης, 12 υπεραστικές μετακινήσεις με οδικά μέσα (ΚΤΕΛ, ταξί κλπ - πλην οργανωμένων τουρ).
- Νοικιάσαμε 3 φορές αυτοκίνητο για 9 μέρες συνολικά σε 3 διαφορετικές χώρες.
- Από οργανωμένες εκδρομές είχα 2 διήμερα κι ένα ημερήσιο στο Τουρκμενιστάν, και 1 ημερήσιο στο Τσερνομπιλ.
- Χρησιμοποίησα ΜΜΜ σε 11 πόλεις. Επίσης, πήρα ταξί σε 4 πόλεις και Uber σε 9 πόλεις (εξαιρείται η Αθήνα).
- Χρησιμοποίησα μετρητά σε 9 διαφορετικά νομίσματα.
- Πήρα πτήσεις εσωτερικού σε 3 χώρες (Ελλάδα, Τουρκμενιστάν, Καναδάς)
- Αλλαξα 5 φορές αεροπλάνα στο εξωτερικό χωρίς να φύγω από το χώρο του αεροδρομίου (2 στη Φρανκφούρτη, 1 στην Κωνσταντινούπολη, 1 στο Μόντρεαλ και 1 στη Βαρσοβία).
- Επισκέφτηκα 19 διαφορετικά Business/Gold lounge σε αεροδρόμια.
- Εξαργύρωσα 237.690 μίλια Aegean και 17.000 μίλια Lufthansa.
- 2 φορές πέρασα επίγεια σύνορα (με τα πόδια μάλιστα).
- 30 Σαββατόβραδα τα πέρασα στο σπίτι μου στην Αθήνα. 22 Σαββατόβραδα τα πέρασα αλλού.
- 80 ακόμα πινέζες στο χάρτη του προφίλ μου εδώ στο forum… (Όπου ακόμα περιμένουμε να μάθουμε αν θα λυθεί το πρόβλημα που προκάλεσε η αναβάθμιση ή αν θα πρέπει να διορθώσουμε με το χέρι όσο ακόμα τα θυμόμαστε).

Highlights (χωρίς σειρά):
- Ο παραλογισμός των δικτατόρων του Τουρκμενιστάν και η σχεδιασμένη πρωτεύουσά τους.
- Καταρράκτες του Νιαγάρα (και από τις δυο πλευρές)
- Η επίσκεψη στη ζώνη αποκλεισμού στο Τσερνόμπιλ.
- Ο σωβινισμός του Quebec και οι γλωσσικοί διαχωρισμοί του Καναδά
- Η κατασκήνωση δίπλα στις “Πύλες της Κολάσεως” στο Τουρκμενιστάν.
- Η Αμερικάνικη ιστορία, στα μουσεία και στους δημόσιους χώρους της Washington, D.C., μιας πόλης που οι πάντες είναι πολιτικοποιημένοι (και βγάζουν συνήθως 90% δημοκρατικούς…).
- Η Οινογευσία τοπικών κρασιών στη Βουργουνδία και στην περιοχή του Melnik στη Βουλγαρία.
- Επισκέψεις σε μουσεία διαστήματος (ή μέρη μουσείων): Smithsonian στη Washington και Science Museum στο Λονδίνο (όπου παραδόξως δεν είχα πάει ως τώρα).
- Οι σύγχρονες πολυπολιτισμικές μητροπόλεις του Μόντρεαλ και του Τορόντο.
- Τα ερείπια σημαντικών αρχαίων πόλεων στο Τουρκμενιστάν (Nissa, Merv, Konye-Urgench, Gonur-Tepe κλπ).
- Κάποιες ακόμα πανέμορφες μικρές πόλεις στη Γαλλία (Auxerre, Noyers, Beaune, κλπ)
- Η προσπάθεια να τα βγάλω πέρα με το νέο αεροδρόμιο της Κωνσταντινούπολης (3 φορές)
- Η πόλη του York και οι κωμοπόλεις του Whitby και του Scarborough στο Yorkshire στην Αγγλία.
- Η πόλη του Quebec και η Ottawa. Δυο πόλεις με όμορφα, πλην εντελώς διαφορετικά αρχιτεκτονικά στυλ.
- Οι συναντήσεις με παλιούς φίλους που μένουν εκεί, σε 8 διαφορετικές πόλεις.
Καθε χρονο λεω να φτιαξω κατι τοσο παραστατικο οσο τα δικα σου και καθε χρονο τα παραταω στα πρωτα 5 λεπτα.
Χαρα στο κουραγιο σου :haha: :haha:
Να εισαι καλα Κωστα και καλα ταξιδια να εχεις και φετος
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Καλη χρονιά από τα εξωτικά Τρίκαλα. Ο δικός μου απολογισμός είναι ο εξής:

Ιανουάριος: Ο Ιανουάριος με βρήκε στη Μαδρίτη, τελειώνοντας την πρακτική. Ενα 10ημερο Ελλάδα σε Θεσσαλονίκη-Τρίκαλα-Αθήνα και η μετοίκηση στη Βαλένθια για την παρθενική μου δουλειά.

Φεβρουάριος: Μία εξόρμηση στο Bocairent (το συνιστώ αν επισκεφτείτε ποτέ τη Βαλένθια) και τίποτα άλλο.

Μάρτιος: Ενα 3ημερο Λισσαβώνα.

Απρίλιος: Ενα 2ημερο Κουένκα και ένα ακόμη στα πέριξ της Κουένκα.

Μάιος: 2ημερο Bocairent.

Ιουύνιος: Ενα διήμερο στη διπλανή Xabia για μπανάκι και ένα πενθήμερο σε Σαν Σεμπαστιάν και τα πέριξ καθώς και στη Βιτόρια που με εντυπωσίασε.

Ιούλιος: 2ημερο Μαδρίτη. Μια βδομάδα με βανάκι στα παράλια της Πορτογαλίας, ξεκινώντας απο τη Μαδρίτη και κάνοντας μικροστάσεις σε Εξτρεμαδούρα καθώς και στο μόλις πριν μια εβδομάδα καμμένο εσωτερικό της Πορτογαλίας.

Αύγουστος: 3 εβδομάδες Ελλάδα: 10 μέρες στο τριο της καρδιάς μου (Θεσσαλονίκη, Τρίκαλα, Αθήνα). 10 μέρες δυτική Κρήτη, με αφορμή το γάμο φίλης. Αποκορύφωμα το ελεύθερο στο Κεδρόδασος, πήρα ενέργεια για όλο το χειμώνα.

Σεπτέμβριος: Πουθενά, κεφάλια μέσα.

Οκτώβριος: 4 μέρες Μπορντώ, οι 2 για δουλειά. 1 εβδομάδα στο Μαρόκο (επιτέλους) σε Φες, Ραμπάτ και Ασίλα (απο κει άρχισε η διατροφική μου κατρακύλα).

Νοέμβριος: 5 μέρες Ιάσιο, Ρουμανία. Οι 3 για δουλειά. 4 μέρες Σανταντερ Ισπανίας, οι 2 για δουλειά.

Δεκέμβριος: 2ημερο στην Κουένκα. 3 μέρες Μπολόνια, δίνοντας πόνο στο φαγητό και 2 βδομάδες Ελλάδα στο τρίο της καρδιάς μου (ongoing).

Εντάξει, θα προτιμούσα να μην έκανα τόσες μικρές αποδράσεις για να κάνω κάποιες μεγαλύτερες, αλλά αφού δεν κρατιέμαι πρέπει να το πάρω απόφαση.

Αν έγραψα ιστορία; Χμμ..

Ποιό ταξίδι ξεχώρισα; Μου άρεσε παάρα πολύ το Μαρόκο, αλλά το καλοκαιρινό ταξίδι στην Πορτογαλία έκλεψε τελικά την καρδιά μου. Κάτι η χαρά των καλοκαιρινών διακοπών (της πρώτης άδειας), κάτι η δροσιά και η ομορφιά του Ατλαντικού (μπάνιο δε σταύρωσα), των φάρων, οι Πορτογάλοι που είναι αξιολάτρευτοι, κάτι και η ελευθερία που δίνει το βανάκι στο πού θα κοιμηθείς, μαγεύτηκα η τσοπάνα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.803
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom