Ανασκόπηση Ταξιδιών 2019

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Το 2019 ήταν εξίσου υπέροχο ταξιδιωτικά με το 2018. Αξέχαστες χρονιές ταξιδιωτικά και οι δύο!

Τον Ιανουάριο έκανα μία μίνι βόλτα στην Αθήνα και γνώρισα κάποιους συμφορουμήτες, είδα και κάποιους άλλους που γνώριζα ήδη και αυτό ήταν κάτι που με χαροποίησε πολύ! Μέσα σε όλα αυτά επισκέφτηκα και το αρχαιολογικό μουσείο Μαραθώνα και τη γύρω περιοχή.
Τον Φεβρουάριο πήγα Πόζαρ για 3ήμερο.
Τον Ιούλιο πραγματοποίησα ένα ακόμα ταξίδι-όνειρο στην Ισλανδία. Το έκανα έτσι όπως επιθυμούσα και την εποχή που το επιθυμούσα. Στερήθηκα αρκετά πράγματα για να το καταφέρω και κυρίως άλλα ταξίδια. Κάνοντας απολογισμό της ταξιδιωτικής χρονιάς μου, κατέληξα οτι θα μπορούσα να στερηθώ ακόμα περισσότερα για να το κάνω αυτό το ταξίδι. Αυτές οι στερήσεις το κάνουν ακόμα πιο "γλυκό"...! Αξέχαστη εμπειρία.-
Τον Σεπτέμβριο επισκέφτηκα τα αγαπημένα μου Ιωάννινα για ένα σαβ/κο.
Τον Οκτώβριο έκανα τις συνηθισμένες μου πεζοπορίες στον Όλυμπο.
Τον Νοέμβριο πήγα Γερμανία και πιο συγκεκριμένα στη Κολωνία. Παρέα με έναν αγαπημένο φίλο κάναμε μία μονοήμερη στο Monschau και στο Aachen, περνώντας απο το Εθνικό πάρκο Eifel με την απίθανη φύση του!!!
Τον Δεκέμβριο πήγα μια εβδομάδα στην πανέμορφη Βουδαπέστη και τελικά ήταν ότι καλύτερο μπορούσα να διαλέξω για να αποβάλω την συσσωρευμένη κούραση της χρονιάς. Εκτός απο αυτό, περίμενα κάτι καλό, αλλά συνάντησα κάτι πολύ καλύτερο!
Δεν υπολογίζω πόσα σαβ/κα έχω πάει Καστοριά και Δράμα αν και σε κάποια απο αυτά κάνω και βόλτες στα πέριξ των νομών αυτών.

Edit: Τον Αύγουστο πήγα 3ημερο κάμπινγκ σε Σύβοτα! Ένα ένα τα θυμάμαι...sorry :rolleyes:
 
Last edited:

evaT

Member
Μηνύματα
1.556
Likes
12.628
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Καλη Χρονια σε ολους
  • Πόσα ταξίδια κάνατε;
    • Συνολο 30 ταξιδια - με αφετηρια και επιστροφη Αθηνα (εκ των οποιων καποια που ηταν ειτε διακοπες με διαφορες πολεις ειτε επαγγελματικα αλλα hop on-off τα μετραω ως ενα ταξιδι)

  • Ποιο ήταν το καλύτερο ταξίδι σας και γιατί;
    • Στα "ασχημα" της χρονιας ειναι οτι γι ακομη μια χρονια δεν καταφερα να κανω 2 σχεδιασμενα "στο μυαλο μου" ταξιδια, το ενα (Ινδια, Μπουταν, Νεπαλ, Θιβετ) και το αλλο (Μαλαισια, Καμποτζη, Βιετναμ). Οποτε εφοσον δεν εκανα αυτα τα 2 που ηθελα πολυ, δεν μπορω να καταχωρησω οτι καποια απο οσα εκανα ηταν το "καλυτερο" αν και για να ειμαι ειλικρινης το Cape Town και οι βολτες περιξ του ακρωτηριου παντα μου προκαλουν μια συγκινηση

  • Γράψατε ταξιδιωτική ιστορία; :bleh:αν όχι ακόμα, σκοπεύετε να γράψετε;
    • Εχω ξεκινησει 3 μεχρι σημερα, Αιθιοπια, Τορινο και Cape Town αλλα καμια δεν εχει ολοκληρωθει καθως ο χρονος μου ειναι τρομερα περιορισμενος. Ωστοσο δεσμευομαι να τελειωσουν και τα 3 εντος του 2020.
Πιο αναλυτικα:

Ενδιαφερουσα χρονια η προηγουμενη με αρκετες αλλαγες για εμενα σε επαγγελματικο επιπεδο αλλα με τοσα πολλα ταξιδια που δυστυχως μου αφησαν ελαχιστο προσωπικο χρονο ωστε να κατσω σπιτι μου - κατι που μου λειπει τρομερα πολυ.

Ιανουαριο:
Φεβρουαριο:
Μαρτιο:
Απριλιο:
  • Συνεχεια διακοπων σε (Μπρατισλαβα, Βιεννη, Σαλτσμπουργκ, Cesky Krumlov, Πραγα, Δρεσδη, Νυρεμβεργη, Rothenburg ob der tauber, Κολωνια, Αμστερνταμ, και ολιγον Πολωνια σε Βροτσλαβ και Κρακοβια) - 17 ημερες
  • Μετα το περας των διακοπων επιστροφη στην καθημερινοτητα με ταξιδι στο Μπακου Αζερμπαιτζαν - 4 ημερες
Μαιο:
  • Μπακου Αζερμπαιτζαν εκ νεου - 3 ημερες
  • Ντουμπαι - 5 ημερες
  • Βρυξελλες - 2 ημερες
  • Λονδινο - 5 ημερες
Ιουνιο:
  • Μπακου Αζερμπαιτζαν - 5 ημερες
  • Ντοχα Καταρ - 3 ημερες
  • Κωνσταντινουπολη - 2 ημερες
  • Καιρο Αιγυπτο - 6 ημερες
Ιουλιο:
  • Κωνσταντινουπολη - 2 ημερες
  • Ναιρομπι Κενυα - 8 ημερες
  • Αμστερνταμ - 3 ημερες
  • Ντοχα Καταρ - 4 ημερες
Αυγουστο
  • Λιγες ημερες ξεκουρασης σε Ικαρια, Αμοργο και Φολεγανδρο - 12 ημερες
  • Καιρο Αιγυπτο - 3 ημερες
Σεπτεμβριο:
Οκτωβρη:
  • Νταρ Ες Σαλααμ Τανζανια - 5 ημερες
  • Καμπαλα Ουγκαντα - 4 ημερες
  • Λιγες μερες διακοπες Ιταλια (Μπεργκαμο, Παβια, Μιλανο) - 5 ημερες
  • Προς το τελος ξεκινησε ενα μεγαλο ταξιδι σχεδον χωρις διαλλειματα που ολοκληρωθηκε πριν λιγες ημερες. Η αρχη εγινε προς το τελος Οκτ. με αρχικο προορισμο Ναιρομπι Κενυα - 3 ημερες
Νοεμβρη:
  • Η συνεχεια σε Νταρ Ες Σαλααμ Τανζανια, Χαραρε Ζιμπαμπουε, Λουσακα Ζαμπια, Γκαμπορονε Μποτσουανα, Μαπουτο Μοζαμβικη, Ν. Αφρικη (Γιοχανεσμπουργκ και Κειπ Ταουν) με λιγες 2ημερες αποδρασεις στα περιξ των περισσοτερων αυτων πολεων. - 17 ημερες
  • Λονδινο - 3 μερες
  • Διακοπες στην Βορεια Σκωτια (Ινβερνες, Αμπερντιν, Εδιμβουργο, Νησο Σκαι, Χαιλαντς κλπ) - 12 ημερες
Δεκεμβρη:
  • Τιρανα - 2 ημερες
  • Βουδαπεστη - 2 ημερες
  • Μιλανο - 2 ημερες
  • Και λιγες τελευταιες διακοπες για το 2019 στην Ισπανια σε Ανδαλουσια (Τολεδο, Γραναδα) και μερικες ημερες Μαδριτη με μια μικρη αποδραση προς Τολεδο - 8 ημερες
Οποτε για το 2019 εχουμε
  • 232 ημερες ταξιδιου το οποιο ειναι σχεδον το 64% της χρονιας
  • Απο τις οποιες 232 ημερες
    • το 27% ηταν ταξιδια αναψυχης
    • και το 73% επαγγελματικα ταξιδια
Καλη χρονια σε ολους με υγεια και πολλα ταξιδια
Για εσένα η ερώτηση έπρεπε να είναι.... πόσες ημέρες καθησατε στον πισινό σας στην Ελλάδα :bleh::bleh:
Καλή χρονιά κ να ταξιδεύεις πάντα όσο αντέχεις!
 
Last edited by a moderator:

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Νοεμβρη.................
[*]Λονδινο - 3 μερες
[*]Διακοπες στην Βορεια Σκωτια (Ινβερνες, Αμπερντιν, Εδιμβουργο, Νησο Σκαι, Χαιλαντς κλπ) - 12 ημερες
[/LIST]
Δεκεμβρη:

[*]Τιρανα - 2 ημερες
[*]Βουδαπεστη - 2 ημερες
[*]Μιλανο - 2 ημερες
[*]Και λιγες τελευταιες διακοπες για το 2019 στην Ισπανια σε Ανδαλουσια (Τολεδο, Γραναδα) και μερικες ημερες Μαδριτη με μια μικρη αποδραση προς Τολεδο - 8 ημερες
Καποιο μπερδεμα υπαρχει γιατι στο τοπικ που ειμαστε Live ποσταρες πριν μια εβδομαδα τη Σκωτια!
20200101_211654.jpg
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Καλη χρονια με υγεια κυριως και πολλα ταξιδια σε ολους μας. Η δικη μου χρονια ηταν μετρια ταξιδιωτικα εχουν υπαρξει και πολυ καλυτερες. Αν εξαιρεσουμε περιπου 12 ταξιδια στην Αθηνα κυριως για επαγγελματικους λογους η χρονια ειχε τον Φεβρουαριο ενα ταξιδι στην Γεωργια. Τον Ιουλιο ειχε ταξιδι Αρμενια Γεωργια Αζερμπαιτζαν (επιασα τις πρωην σοβιετικες!!) και Βουδαπεστη με πολλες πτησεις λεωφορεια μασρουτκες ταξι και τον Νοεμβριο ειχε ταξιδι στο Ισραηλ. Σε ολα περασα τελεια καθως ηταν 4 καινουριες χωρες για μενα αν και το καλοκαιρινο θα μπορουσα να το κανω και αλλη εποχη αλλα θα ξεχωριζα το Ισραηλ. Ιστοριες ως γνωστον δεν γραφω δεν το χω καθολου. Ευχομαι φετος να κανω ξανα ενα μακρινο....
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στο κεντρο της Γης
Καποιο μπερδεμα υπαρχει γιατι στο τοπικ που ειμαστε Live ποσταρες πριν μια εβδομαδα τη Σκωτια!
Κανενα μπερδεμα δεν υπαρχει αγαπητη @paefstra, ποτε μα ποτε δεν μοιραζομαι το που ακριβως ειμαι live, ειτε εδω ειτε σε οποιοδηποτε αλλο social, παντα ειναι με λιγες ημερες καθυστερηση και συνηθως οταν δεν ειμαι πλεον στο μερος εκεινο. Οποτε ανεβαζω παντα με την σειρα, απλα ετεροχρονισμενα
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στο κεντρο της Γης
Για εσένα η ερώτηση έπρεπε να είναι.... πόσες ημέρες καθησατε στον πισινό σας στην Ελλάδα :bleh::bleh:
Καλή χρονιά κ να ταξιδεύεις πάντα όσο αντέχεις!
Καποτε μεταξυ αστειου και σοβαρου ειχε ειπωθει ο εξης διαλογος

60438114_10220307179456145_2495580735772033024_n.jpg


Δουλεια και υγεια να εχουμε, και χρονο στο μελλον για ξεκουραση θα βρεθει, αλλωστε η ζωη ειναι πολυ μικρη για να την αφησει κανεις να περναει

Καλη χρονια και σε εσενα
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.184
Likes
4.034
Μια χαρά πήγε το 2019. Ξεκινήσαμε με ένα τριήμερο χαλάρωσης στο Μπάνσκο στα πλαίσια bachelor.
Την άνοιξη αποφάσισα να κάνω αποτοξίνωση από τα ταξίδια εξωτερικού μπας και επιστρέψει η χαμένη λαχτάρα και ο ενθουσιασμός που ένιωθα παλαιότερα ακόμα και στην ιδέα του ταξιδιού, αλλά μάταια.
Τέλη Μαΐου επισκέφτηκα τη Σαντορίνη για εργασία, αλλά κάθισα δύο μέρες παραπάνω να την απολαύσω. Μου άρεσε πολύ και κατάλαβα τον λόγο για τον οποίο συρρεουν τόσοι τουρίστες.
Το καλοκαίρι έκανα επιτέλους το τουρ που σχεδιαζα τόσα χρόνια. Ανατολική Κρήτη με διαμονή σε Άγιο Νικόλαο, Σητεία και Ιεράπετρα. Πανέμορφα μέρη. Επίσης τον Οκτώβρη πήγα στη Χρυσή ή Γαϊδουρονήσι με τον ΕΟΣ Χανίων. Το περίμενα πολύ καλύτερο. Μέτρια πράγματα.
Τέλος, τον Οκτώβρη επισκέφτηκα για μια εβδομάδα την Ελβετία με πέρασμα από το αγαπημένο Μπέργκαμο και διαμονή μιας βραδιάς στο συμπαθητικό Μιλάνο. Έμεινα στο Ιντερλάκεν σε αδέρφικη φίλη, απόλαυσα τις Άλπεις με δύο υπέροχες πεζοπορίες και έκανα ημερήσιες σε Βέρνη και Λουκέρνη. Και οι δύο ήταν ωραίες, αλλά η Λουκέρνη ήταν το κάτι άλλο.
Δυστυχώς δεν κατάφερα να πάω νοτιοανατολικη Ασία. Επίσης, αποφάσισα να κυνηγήσω οπωσδήποτε κάτι εκτός Ευρώπης, γιατί ο ευρωπαϊκός κορεσμος είναι γεγονός πια.
 
Μηνύματα
196
Likes
250
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
Το 2019 για τα δικά μου δεδομένα ήταν καλή χρονιά αν και ζηλεύω πολύ τα ταξίδια που διαβάζω εδώ.
Ωστόσο έχουμε και λέμε...

Μάρτιος: Παλέρμο και από εκεί μονοήμερη στην Τσεφαλού.
Ιούλιος: Τζιά και Αμοργός.
Αύγουστος: Σαντορίνη και Ιος.
Δεκέμβρης: Γαλαξίδι για ένα Σαββατοκύριακο και Βιέννη για το κλείσιμο του χρόνου.

Εύχομαι για το 2020 υγεία σε όλους και πολλά περισσότερα ταξίδια!!
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.190
Likes
25.365
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός

Klair

Member
Μηνύματα
2.190
Likes
25.365
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Κανενα μπερδεμα δεν υπαρχει αγαπητη @paefstra, ποτε μα ποτε δεν μοιραζομαι το που ακριβως ειμαι live, ειτε εδω ειτε σε οποιοδηποτε αλλο social, παντα ειναι με λιγες ημερες καθυστερηση και συνηθως οταν δεν ειμαι πλεον στο μερος εκεινο. Οποτε ανεβαζω παντα με την σειρα, απλα ετεροχρονισμενα
Καλά κάνεις και ακολουθείς αυτή την τακτική αλλά στο Live from.... click and post one photo είσαι εκτός θέματος. Ίσως θα έπρεπε να βρεις κάποιο άλλο topic ή να ανοίξεις ένα καινούριο με δικό σου τίτλο και να τις ποστάρεις εκεί. Είναι άδικο για όλους τους υπόλοιπους που πιστεύω ότι κάνουν το καλύτερο δυνατόν, για να είναι οι φωτογραφίες όσο πιο live γίνεται.

Εγώ για παράδειγμα το καλοκαίρι στην Κρήτη και συγκεκριμένα στο Αγιοφάραγγο και στην παραλία του Ληστή που δεν υπήρχε καθόλου σήμα αναγκάστηκα να σκαρφαλώσω πάνω στα κατσάβραχα και προσπαθώντας πάμπολλες φορές τελικά μπόρεσα να ανεβάσω τις φωτογραφίες και να είμαι συνεπής με το "πνεύμα" του topic.

Και δεν ήταν μόνο τότε δύσκολα. Υπήρξαν και άλλες περιπτώσεις που κάποιες φωτογραφίες αναγκαστικά ανέβηκαν μετά από ελάχιστες ώρες, αλλά μέχρις εκεί δικαιολογείται.

Αυτά από μένα. Εύχομαι Καλή Χρονιά με υγεία και όλα να σου πάνε όπως επιθυμείς και στα επαγγελματικά σου ταξίδια αλλά και στα ταξίδια αναψυχής.
 

MIAT

Member
Μηνύματα
416
Likes
1.119
Ονειρεμένο Ταξίδι
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Καλή χρονιά και απο εμένα.
Το 2019 για εμένα είχε 1 ταξίδι εντός Ελλάδας (Αθήνα - καθότι είμεθα επαρχιωτόπουλα),
μερικές διανυκτερεύεσεις εντός της Κρήτης (Χανιά- Σητεία κλπ)
2 ευρωπαικούς προορισμούς ( Ελβετία - Γενεύη -Λωζάνη και πέριξ,
αλλά και νοτιανατολική επαρχία της Γαλλίας)
και 1 ταξίδι εκτός Ευρώπης τον Ιούλιο στο πολύ δημοφιλές τελευταία Μαρόκο 9 ημέρες με διαμονές σε πόλεις , φαράγγια, desert camps.
Όλα τα ταξίδια ήταν αναψυχής και όλα μετα συζύγου και τέκνου (my travel buddies).

Εύχομαι το 2020 να μου φέρει περισσότερους προορισμούς εκτός Ευρώπης και σε εσάς να φέρει ότι λαχταράτε! Να έχουμε όλοι την υγειά μας!
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Καλή χρονιά με υγεία, και καλά ταξίδια σε όλους, όσο και όπου μπορεί ο καθένας!

Το 2019 μας επεφύλασσε λίγα σε αριθμό ταξίδια, μόνο που το ένα από αυτά κράτησε σχεδόν 4 μήνες.
- Από Γενάρη μέχρι και Μάρτιο είχαμε μόνο εξορμήσεις μονοήμερες στην Κρήτη (εννοείται με αρχαιολογικούς χώρους τις Κυριακές που ήταν δωρεάν. :) ).
-Τον Απρίλιο Μπαλί για 12 μέρες (με 12ωρη στάση στη Σιγκαπούρη, την οποία σκοπεύουμε να βλέπουμε σε παρόμοιες στάσεις).
- Αρχές Μαϊου φύγαμε από την Κρήτη, και πήγαμε οδικώς μέχρι την Ισλανδία. Αλβανία, Μαυροβούνιο, Κροατία, Σλοβενία, Αυστρία, Λιχτενστάιν, Ελβετία, Γερμανία, Γαλλία, Λουξεμβούργο, Βέλγιο, Ολλανδία, Δανία, νησιά Φερόε, Τσεχία ήταν οι χώρες που είδαμε, πολύ ή λίγο. Όσες άλλες ήταν στη διαδρομή αλλά δεν αναφέρονται, είναι γιατί απλά περάσαμε οδηγώντας, δεν τις μετράω. Επιστρέψαμε στην Κρήτη αρχές Σεπτεμβρίου, έχοντας οδηγήσει 17000 χλμ περίπου. Μέσα σ' αυτά ήταν και κάποιες περιοχές στην Ελλάδα, όπως το Παράλιο Άστρος, το Αγρίνιο, η Χαλκίδα, τα παράλια Λάρισας και οι περιοχές στα Ζαγοροχώρια (από την Κόνιτσα περάσαμε τα σύνορα με Αλβανία προς Πρεμετή).
- Τέλος Σεπτεμβρίου για οχτώ μέρες στην Πάρο και τη Νάξο. Πρώτη μας επαφή ουσιαστικά με Κυκλαδονήσια, δεν συγκινηθήκαμε πολύ από την Πάρο, αντίθετα μας άρεσε η Νάξος!
- Τον Οκτώβριο προσπαθούσαμε να συνεφέρουμε το σπίτι, που κόντευε να πνιγεί από την εγκατάλειψη :haha:. Α, επισκεφθήκαμε αρκετά το νομό Λασιθίου, μάλλον οι περιοχές ανατολικά της Σητείας θα γίνουν οι αγαπημένες μας στο νησί.
- Νοέμβριο τον περάσαμε στην Κρήτη, με μπάνια, φαράγγι Ζαρού, Μάταλα, Φαιστό και χωματόδρομους προς εύρεση παραλιών για το επόμενο καλοκαίρι.
- Δεκέμβριο οδικώς στη Ρουμανία. Σιμπίου, Σιγκισοάρα και Μπρασόβ. Χριστουγεννιάτικες αγορές, λίγο απο κάστρα, και λίγο από ίωση για τους ενήλικες (ο μικρός μας Έκτορας δεν κόλλησε τίποτα, άρα μας αποτελείωσε, χαχαχα).
Και τώρα, το τέλος του 2019 και η αρχή του 2020 μας βρήκαν στη Ρωσία. Ταγκανρόγκ, Μόσχα, Γιαροσλάβλ, Σέργκιεβ Πόσαντ και Ροστόβ Βελίκι.

Τι ξεχωρίσαμε, τι θα θυμόμαστε
-
Όλοι οι μήνες διαμονής στην οροφοσκηνή του αυτοκινήτου, η φιλοξενία τόσων ανθρώπων στην Ευρώπη (φιλοξενία, ελληνική λέξη που σπανιότατα υφίσταται με την έννοιά της στη χώρα μας πλέον), τα 11 μποφόρ στον βόρειο Ατλαντικό επί 20 ώρες, το μαγείρεμα κάτω από μια γέφυρα στο Κλάβσβικ των Φερόε, χοχοχο!
- Η ανεπανάληπτη Ισλανδιάρα, στην οποία περάσαμε 21 μέρες αυτή τη (δευτερη) φορά, γυρίζοντάς την ολόκληρη, δηλαδή οπουδήποτε έμπαινε το αμάξι. Τα νησιά Φερόε, πανέμορφα φωτογραφικά και περίεργα σε άλλα θέματα.
- Γενικά, η όλη εμπειρία τέτοιου ταξιδιού με νήπιο ενάμιση έτους ήταν κάτι δύσκολο και μοναδικά όμορφο.
- Το Μπαλί μας εξέπληξε θετικά, ειδικά αφού αφήσαμε πίσω μας τα νότια και το Ουμπούντ. Η περιοχή του Μουντούκ στα βουνά, οι καταρράκτες, τα σπίτια από μπαμπού και τα παιδάκια που περπατάνε κάμποση ώρα στο δάσος για να πάνε στο σχολείο.

Συμπερασματικά, το 2019 ήταν μια χρονιά που άλλαξε ακόμα και τον τρόπο ζωής μας, τις προτεραιότητες και στόχους ίσως. Θα δείξει. Χαιρόμαστε που ζήσαμε όσα ζήσαμε, και δε μετανιώνουμε στιγμή τις αρκετές και μεγάλες δυσκολίες που συναντήσαμε.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.700
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom