Ανασκόπηση Ταξιδιών 2019

lyk.an

Member
Μηνύματα
123
Likes
253
Επόμενο Ταξίδι
Baltics/Helsinki
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Το 2019 ήτανε η πιο πλούσια ταξιδιωτικά χρονιά για εμένα. Μεγάλη ικανοποιήση απωθημένων και αντίστοιχα αρκετό ξεσκόνισμα εδώ μέσα.

Ιανουάριος - αρχές Φλεβάρη: Πράγα, 4 διανυκτερεύσεις. 2η επισκέψη σε αυτήν την πόλη που οργανώθηκε αρκετά last minute. Στάσεις λίγων ωρών στο πάνελα σε Βουδαπέστη και Ρώμη. Στην πρώτη γιατί έτυχε, στην 2η επίτηδες για να βγούν κάποια υπόλοιπα που δεν προλάβα στην επίσκεψη του Δεκέμβρη 18. Στα περίεργα του ταξιδιού, αυτό κατά την επιστροφή.
Μάρτιος: Πάτρα, 2 διανυκτερεύσεις. Πολλοστή επίσκεψη εκεί :p.
Ιούνιος: Βουδαπέστη και Βιέννη, 2+2 διανυκτερεύσεις. Νέες χώρες. Το ταξίδι αρχικά είχε προοριστεί για Βουδαπέστη αλλά το κίνητρο του ~3ωρου flixbus απόσταση ήταν μεγάλο. Κρίνεται ως επιτυχημένο καθώς παρά του λίγου χρόνου σε κάθε πολή, ήταν ικανοποιητικά. Στα περιέργα, αυτό και το ότι κατάφερα να καώ στη Βιέννη :mad:.
Ιούλιος: Άνδρος, 3 διανυκτερεύσεις, 2η επίσκεψη στο νησί και αγαπημένη Θεσσαλονική, 3 διανυκτερεύσεις.
Σεπτέμβριος: Βερολίνο, 4 διανυκτερεύσεις. Επίσης νέα χώρα. Το πήγαινε έγινε με πτήση για Πόζναν οπότε υπήρχε ένα ~3ωρο πέρα δώθε εκεί και ύστερα τρένο. Το πρώτο μου ταξίδι που προορίζοταν ως σόλο, αν και εντέλει δεν ήταν και τόσο. Πολύ ωραία εμπειρία, καλύτερη από τις προσδοκίες μου, αλλά κάποια μέρη που ήθελα αλλά δεν πρόλαβα να δω έκαναν τον τουρίστα μέσα μου να μην είναι ικανοποιημένος.
Οκτώβριος: Λονδίνο, 5 διανυκτερεύσεις. Νέα χώρα κι ένα από τα μεγαλύτερα ταξιδιωτικά μου απωθημένα. Νιώθω ευτυχής που ενώ πήγα με τεράστιες προσδοκίες τελικά δεν απογοητεύτηκα. Σχετικά ικανοποιημένος με το τι τελικά έκανα αλλά δύσκολα θα χόρταινα αυτήν την πόλη όπως και να 'χει.
Νοέμβριος: Θεσσαλονίκη, 3 διανυκτερεύσεις για να πάρω τη δόση μου.
Δεκέμβριος: Κρακοβία και Βαρσοβία, 2+2 διανυκτερεύσεις. Πήγαινε Κατοβιτσε, λεωφορείο για Κρακοβία, τρένο για Βαρσοβία και επιστροφή από εκεί. Νέα χώρα που χρειαζόμουν μετά από το Λονδίνο για πιο "χαλαρό" τουρισμό βασιζόμενο σε αλκόολ. Οι σκέψεις για το διαμοιρασμό των διανυκτερεύσεων μας απασχόλησαν αρκετά αλλά θεωρώ πως έγινε τελικά η σωστή επιλογή, παρόλο που η Κρακοβία ήταν εμφανώς πιο γεμάτη από τουριστικές δραστηριότητες. Ικανοποιητική εμπειρία και το Χριστουγεννιάτικο κλίμα, ειδικά στη Βαρσοβία, πολύ μεγάλο συν.

Πραγματοποίησα τον ταπεινό αριθμό των 12 πτήσεων (1x wizz, 1x aegean, 10x ryanair - μέγας χορηγός - ), συνάλλαχθηκα 4 νομίσματα πέραν του ευρώ (revo είσαι η μεγαλύτερη ευλογία) και χρησιμοποίησα υπεραστικά τρένα μόλις 1 χώρας (Πολωνία, x2).
Δεν γράφτηκε καμία ιστόρια και κρίνοντας από το πόσο επαρκώς δοσμένες είναι οι πόλεις που επισκέφτηκα δε νομίζω και να έλεγα κάτι καινούριο. Ξεσκονίστηκαν και εκτιμήθηκαν ωστόσο αρκετές.

Ως highlight, σαφώς και θα βάλω το Λονδίνο, νομίζω ερωτεύτηκα αυτήν την πόλη.
Για το 20 τα πλάνα είναι σε μεγαλό βαθμό άγνωστα μέχρι τώρα, οπότε ας ευχηθούμε απλά υγεία και βλέπουμε.
 
Last edited:

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Φτωχικο και για μενα, οπως του taver (που υποκλινομαι στον, οπως καθε χρονο, φοβερο απολογισμο του..) για διαφορες επαγγελματικες υποχρεωσεις. Οι λιγοτερες πτησεις της δεκαετιας, 53, σχεδον μισες απο την τοπ χρονια. Πλουσιο ομως ταξιδιωτικα σε εμπειριες.
1. 5 ταξιδια: 3 Αφρικη (Σιερρα Λεονε, Σενεγαλη, Γκαμπια, Γουινεα Μπ., Γουινεα, Αλγερια, Ουγκαντα, Ρουαντα, Μπουρουντι, Λ.Δ.Κονγκο), 2 Ευρωπη (Βαλενθια, Νυρεμβεργη, Βιεννη, Βουδαπεστη). Τα ταξιδια Ελλαδα, Ιταλια δεν τα μετρω πλεον.
2. Το καλυτερο ηταν στη Δ. Αφρικη λογω διαρκειας, παρεας, εμπειριων
3. Ιστορια ακομα...ολο λεω να μαζεψω τα ψηγματα του σχεδον ανυπαρκτου συγγραφικου ταλεντου μου..ελπιζω το 2020 συντομα να τα καταφερω.
Καλη χρονια, καλα ταξιδια σε ολους.
Screenshot_20200102-115218_Chrome.jpg
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
@Samion βλεπω πλειοψηφια πτησεων με Ryanair η κανουν πεταλουδες τα ματια μου? :p

Συμπληρωνω οτι το 19 καταφερα να κανω μονο 3 πτησεις με low cost, τις οποιες μετανιωσα πικρα οταν αρχισαν στην πορεια να αθροιζονται τα ποσα για προτεραιοτητα, κρατηση θεσης λογω παιδιου και εχασα κι ενα σωρο μιλια. Για το 2020 εκλεισα μονο μια πτηση, μαζευονται τρομερες επιβαρυνσεις οταν εχεις παρεα. Πληθος πτησεων με Aegean απο Ισπανια με 31-40+ ευρω και χωρις επιβαρυνσεις.
 

filippia

Member
Μηνύματα
356
Likes
372
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Τσεχία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Καλησπέρα κι από μένα και καλή χρονιά σε όλους, με υγεία, χαμόγελο και πολλά ταξίδια.
Εμένα τα ταξίδια μου δεν μπορούν να συγκριθούν φυσικά με των προλαλησάντων. Το 2019 είχε μια οριστική (μάλλον) μετακόμιση από Θεσσαλονίκη για Λευκάδα και επανένωση της οικογένειας. Μετά από 3 σχεδόν χρόνια κάναμε ένα εφταήμερο ταξίδι στην Ευρώπη, πρώτη φορά με την κόρη μας. Επισκεφθήκαμε 3 χώρες (Αυστρία, Τσεχία, Σλοβακία), 7 πόλεις και χωριά (Αυστρία: Βιέννη, Κρεμς, Μελκ - Τσεχία: Cesky Krumlov, Ceske Budejovice, Hluboka - Σλοβακία: Μπρατισλάβα), είδαμε αρκετή φύση και αρκετά χωριά από το αυτοκίνητο, μιας και χρησιμοποιήσαμε λιγότερο τους αυτοκινητόδρομους.
Κάποια σαββατοκύριακα σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη, για γάμους κλπ δεν πιάνονται.
Εύχομαι το 2020 να είναι πιο πλούσιο ταξιδιωτικά για όλους, να είμαστε καλά κυρίως και όλα θα γίνουν.
Υγ: Ταξιδιωτική ιστορία δεν έχω γράψει, πιστεύω ότι στις χώρες που πηγαίνω έχουν ειπωθεί όλα λίγο πολύ.
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
τι ομορφο μερος...προσωπικα το λατρεψα και το εχω στο προγραμμα να ξαναπαω με περισσοτερο χρονο..
ειναι κριμα που γενικα ειναι εκτος λιστας των περισσοτερων
 

filippia

Member
Μηνύματα
356
Likes
372
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Τσεχία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
τι ομορφο μερος...προσωπικα το λατρεψα και το εχω στο προγραμμα να ξαναπαω με περισσοτερο χρονο..
ειναι κριμα που γενικα ειναι εκτος λιστας των περισσοτερων
Ναι ήταν πολύ όμορφο, σαν καρτποστάλ αλλά και πολύ τουριστικό. Εν τω μεταξύ είχε σχεδόν αποκλειστικά Κινέζους την μέρα που πήγαμε και σκεφτόμουν μήπως δεν το πολυξέρουν οι υπόλοιποι.
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
Ναι ήταν πολύ όμορφο, σαν καρτποστάλ αλλά και πολύ τουριστικό. Εν τω μεταξύ είχε σχεδόν αποκλειστικά Κινέζους την μέρα που πήγαμε και σκεφτόμουν μήπως δεν το πολυξέρουν οι υπόλοιποι.
Το παρατηρησα και εγω. Το φαινομενο των Κινεζων λαμβνανει οσο παει μεγαλυτερες διαστασεις. Εχω δει ολοκληρα πουλμαν σε μικρα χωρια που απλα εχει καποιο Τευτονικο καστρο και ειναι εκτος των χαρτων των περισσοτερων. δεν ξερω που θα παει αυτο, προσωπικα δεν μου αρεσε
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.667
Likes
50.515
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Το συγκεκριμένο δε θα έλεγα ότι είναι άγνωστος προορισμός, κάθε άλλο. Ζει εδώ και δεκαετίες από τον τουρισμό. Ε τώρα πλακώσανε κι οι Κινέζοι.
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
Το συγκεκριμένο δε θα έλεγα ότι είναι άγνωστος προορισμός, κάθε άλλο. Ζει εδώ και δεκαετίες από τον τουρισμό. Ε τώρα πλακώσανε κι οι Κινέζοι.
Θα διαφωνησω @Yorgos σε ενα μονο σημειο, ποσοι πιστευεις οτι το ξερουν απο οσους ταξιδευουν Ευρωπη απο την Ελλαδα? Ενα 10%? 15%? προφανως και το ξερει κοσμος γτ ειναι πανεμορφο μερος, αλλα δεν ειναι ευρυτερα γνωστο.
Οσο για το οσο ζει απο αυτο, αρκει να δει κανεις τα σιδερορουργια που εχει ακριβως γι αυτο
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
Καλά κάνεις και ακολουθείς αυτή την τακτική αλλά στο Live from.... click and post one photo είσαι εκτός θέματος. Ίσως θα έπρεπε να βρεις κάποιο άλλο topic ή να ανοίξεις ένα καινούριο με δικό σου τίτλο και να τις ποστάρεις εκεί. Είναι άδικο για όλους τους υπόλοιπους
παιδια οπως αγαπατε , δεν εχω προβλημα να μην ανεβαζω. ανεβαζω να δει κοσμος τοπια και μονο γι αυτο. οπως και να εχει δεν ξαναανεβαζω εκει και ολα καλα :)
 

duty_free

Member
Μηνύματα
903
Likes
3.226
Αυτή τη χρονιά ταξίδεψα λιγότερο (και πάντως λιγότερο φιλόδοξα) από τις προηγούμενες, καθώς οικογενειακοί λόγοι μου επέβαλαν μόνο ταξίδια short notice και με εντελώς flex εισιτήρια/κρατήσεις.
Παρόλα αυτά, έκανα:
View attachment 290560

Κάθε 31η Δεκεμβρίου, εκει πάνω που ανοιγω πεταμένες των τριών ευρών (sic) σαμπάνιες σε ενα αγαπημένο υπόγειο στην Φιλωνος και αλλάζω ευχές (αλλά χωρις φιλια καθ΄οσον ερπητες και ωχρές σπειροχαίτες) επί τω νέω ετει, με την Λουντμίλλα, πάντα μα πάντα, το πρώτο πράμα που σκεπτομαι με την αλλαγή του χρόνου, ειναι η ταξιδιωτική ανασκοπησις του αποθαμένου ετους από τον ΤΙΤΑΝΑ ΤΑΒΕΡ!



Ας μου επιτρέψει, να βαλω κι εγω τα δικα μου, μια σταγών μελητος εις τον ωκεανον του!









Τρείς νύκτες στο Παλέρμο, φεβρουριάτικα όπου κόσμος λιγοστός και ησυχια στα πέριξ. Ένα αυθημερόν πέταμα στην Τσεφαλού ένθα ο καθεδρικός είναι δεν εχω λογια να περιγραψω.



Τέσσερις νύκτες στην Πόλη του Κωνσταντίνου – ε τί να λέμε για την βασιλεύουσα! Εκει όπου αι κουτσουλιαί των περιστεριώνε στους πέριξ τής αγορας τής Αιγύπτου πάγκοι τών πωλητώνε εκαναν πιο σπάϊσυ τα ντοενέρια! Σούπερ!



Τρείς νύκτες στην Βηρυττό, Μαρτίω, μέ βόλτες σε εκκλησιες μαρωνιτών, καθολικών, ορθοδόξων, σε τεμένη δρούζων, σέ τζαμια σουνιτών, σιιτών… Αλλά με χωρίς τσάρκες εις τα φοινικικά παράλια – κρίμας!



Τρείς νύκτες στο Κισινάου, Μαΐω, μέ ένα αυθημερόν πέταμα στην Τυράσπολη όπου μια μεταπτυχιακή εργασία περί του συνδρόμου ελλειψης σε ώριμες μανδαμίτσες και της φαινομενικώς ασχέτου σχέσης αυτού με το σφυροδρεπάνι.



Τρείς νύκτες στο Σαράγεβο, Iουλιάτικα, παρέα με την δεσποινίδα του Ίβο Άντριτς, με είτε πεινάω , είτε δεν πειναω, καθημερινές επισκεψεις στο υπέρτατο κεμπαμπτζίδικο της οδου Bravadziluk. Μία νυξ επίσης εις το Μόσταρ.



Τεσσερις νύκτες στο Μαρρακες, ακομα ένα τετοιο τουριστικοτατο μερος διέθετε τα ελκυστικα του μερη, όπως ενας πάγκος με κοτοπουλα. «- Θέλω αυτό εκει» «-ωραια, να σας το τυλίξω ή θα το φάτε εδὠ; Χλαααααπ! Τά πούπουλα δώρο!» Με ενα αυθημερον πέταμα εις την Εσσαουΐρα.



Τρεις νύκτες στην Τυφλίδα τον Οκτώβριον, τρεις επίσης στο Ερεβαν. Η εμπειρια της ματρούσκας ειδικα στο Τυφλὶς -> Ερεβάν, αφηνει παραεξω οιονδηποτε άλλο ειδομεν!



Οσον αφορά, oνς, η Βηρυττός ηταν ταμάμ· τοσο φιλελληνιδες! Η Πόλις αδιάφορη, με πολύ χαμηλες συμμετοχές, στο Κισινάου άκρως ενοχικά (από την άλλη πλευρά), σαν να κανεις χάρη τελος παντων, στο Παλέρμο την ειδαν μιλανέζες μη φροντίσασες εν τούτοις για τα ιχνη μύστακος, στο σαραγεβο προέκυψε ένα τελειο συναισθημα όταν συστήθηκες σε μουσουλμανα, σου αντικρυσεν ένα μη ισλαμικο χαρακτηριστικο και ανετειλε υφος ομοιο του Κολόμβου όταν ειδε τις ακτές τις Κούβας! Στο ερεβαν, ήταν why bother, σπεύσε στην Πολίχνη, στη σαλονίκ, τα ιδια προσώπατα υπάρχουσιν, στην Τυφλίδα είχαν τις καλλίτερες των προθέσεων μα το στυλ σχεδον ευνουχιστικό. Εν Μαρακες, ημαστε λουφαγμένοι, νάδα.





Βηρυττός, αχ! <3
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.546
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom