Ανασκόπηση Ταξιδιών 2019

Nick_St

Member
Μηνύματα
136
Likes
2.237
Ταξίδι-Όνειρο
Venezuela
5 ταξίδια σύνολο για το 2019.
  • 12 ημέρες σε Λουξεμβούργο-Βέλγιο-Γαλλία τον Απρίλιο όπου χωρίστηκαν 6 σε Λουξεμβούργο, Βρυξέλλες, Αμβέρσα, Μπριζ, Γάνδη και 6 σε Παρίσι
  • 6 ημέρες στη Βουλγαρία τον Ιούνιο για ένα Youth Exchange Erasmus+. 1 ημέρα Σόφια και οι υπόλοιπες όλες στη Φιλιππούπολη όπου έγινε το πρόγραμμα
  • 18 ημέρες σε Ισπανία-Πορτογαλία τον Ιούλιο. Με αφορμή ένα εθελοντικό workcamp στη Γαλικία λίγο πιο έξω από το Σαντιάγο δε Κομποστέλα το οποίο είχε διάρκεια 11 ημέρες, προστέθηκαν 3 μέρες Μαδρίτη σε φίλους, 2 μέρες Πόρτο και Μπαρσέλος στην Πορτογαλία για να δω άλλους φίλους και τέλος ένα διήμερο Πάλμα δε Μαγιόρκα μιας και από εκεί η επιστροφή για Ελλάδα ήταν πολύ πολύ φθηνότερη (μέσω Στοκχόλμης βέβαια)
  • 9 ημέρες Ιταλία τον Οκτώβριο για ένα Youth Exchange Erasmus+. 3 ημέρες Νάπολη και Πομπηία και οι υπόλοιπες 6 Καστελαμάρε ντι Στάμπια όπου έγινε το πρόγραμμα, ενώ πήγα και 2 φορές Σορέντο στο διάστημα αυτό
  • 24 ημέρες Κεντρική Αμερική + Ολλανδία το Δεκέμβριο για ένα καλό φινάλε. 21 μέρες στη δυτική πλευρά της Γουατεμάλας (Αντίγουα, Λίμνη Ατιτλάν, Τσιτσικαστενάγκο, Πόλη της Γουατεμάλας), στο Ελ Σαλβαδόρ (Σάντα Άνα, Σαν Σαλβαδόρ, Σαν Μιγκέλ, παραλίες στον Ειρηνικό) και στη Νικαράγουα (Λεόν, Γρανάδα, Σαν Χουάν δελ Σουρ, Ομετέπε, Μανάγκουα) και 3 ημέρες Άμστερνταμ (2 πριν και 1 μετά το ταξίδι στην Κ.Αμερική).
Το μόνο "στανταράκι" στην αρχή ήταν το Παρίσι μιας και θα πήγαινε για Erasmus ένας πολύ καλός φίλος. Μαζί με αυτό, βρήκα και την ευκαιρία να επισκεφτώ Λουξεμβούργο-Βέλγιο που είναι δίπλα. Τα 2 ταξίδια σε Βουλγαρία και Ιταλία για τις ανταλλαγές Erasmus+ προέκυψαν τυχαία μέσα στη χρονιά, ειδικά στο ένα στη Βουλγαρία με έκαναν δεκτό 2 ημέρες πριν αρχίσει το πρόγραμμα. Το καλοκαιρινό ταξίδι στην Ισπανία το αποφάσισα την άνοιξη μιας και μου άρεσε πολύ η ιδέα του να βρεθώ σε ένα περιβάλλον με συνομήλικους Ισπανούς, να δω διάφορα μέρη στη Γαλικία, να μιλάω όλη μέρα ισπανικά και να δουλεύω το πρωί πάνω στο Camino. Έκανα αιτήσεις λοιπόν, με δέχτηκαν στο workcamp και στη συνέχεια αποφάσισα να προσθέσω μέρες και να πάω Μαδρίτη, να κάνω ένα πέρασμα από Πορτογαλία και να πάρω και μία τζούρα από Βαλεαρίδες. Last but not least που λεν' και στο χωριό μου, το ταξίδι στην Κεντρική Αμερική αποφασίστηκε με ένα φίλο μέσα σε λίγες ώρες όταν και βρήκαμε σχετικά φθηνά αεροπορικά από Άμστερνταμ.

Καλύτερο ταξίδι δεν ξέρω ποιο ήταν, αν και σίγουρα αυτό που μου έδωσε τις πιο διαφορετικές εικόνες και τις πιο έντονες συγκινήσεις ήταν εκείνο στην Κεντρική Αμερική. Τα highlights πολλά, δεν θέλω να αδικήσω κάτι. Κούκλα πόλη η Μπριζ, το Παρίσι είναι highlight από μόνο του, άφησα τη ψυχή μου στο Σαντιάγο δε Κομποστέλα και στην πανέμορφη Γαλικία. Η Αντίγουα Γουατεμάλα και η λίμνη Ατιτλάν έχουν στρογγυλοκαθίσει στις πρώτες θέσεις των highlights, το hiking στο ηφαίστειο Acatenango μέχρι την κορυφή του στα 3976μ. ήταν κορυφαία εμπειρία, ενώ το να γυρνάς με μηχανή στο Ometepe της Νικαράγουας ανάμεσα στα ηφαίστεια και στο καταπράσινο τοπίο ήταν μαγική στιγμή. Συμβάν που επίσης δεν νομίζω να ξεχάσω ποτέ ήταν η πυρκαγιά που ξέσπασε στην Παναγία των Παρισίων ενώ βρισκόμουν περίπου 200 μέτρα μακρυά πηγαίνοντας προς τα εκεί για να συναντηθώ με άλλα παιδιά.

Όμορφη χρονιά ταξιδιωτικά και το 2019! 5 χώρες που επισκέφτηκα για πρώτη φορά (Λουξεμβούργο, Βέλγιο, Γουατεμάλα, Ελ Σαλβαδόρ, Νικαράγουα),16 πτήσεις στο σύνολο (6 Aegean, 3 Ryanair, 1 Easyjet, 2 SAS, 4 Aeromexico), 69 διαμονές στο σύνολο στο εξωτερικό σε φίλους, hostels, casas, couchsurfing, 1 βραδινό λεωφορείο (Μαδρίτη-Πόρτο), ενώ κοιμήθηκα στο σταθμό τρένων στο Λουξεμβούργο, στο αεροδρόμιο της Σόφιας και στο ARN της Στοκχόλμης (Arlanda by night απίστευτη ηρεμία, πεντακάθαρα, καλύτερα κι από ξενοδοχείο ήταν). Οι διαδρομές στα ταξίδια εντός Ευρώπης έγιναν με Flixbus, Getbybus, Karat-S, Comboios de Portugal, Circumvesuviana. Έχασα τον αριθμό με τα chicken buses στην Κεντρική Αμερική.

Ταξιδιωτική ιστορία ίσως αρχίσω για το ταξίδι στην Κεντρική Αμερική μιας και δεν υπάρχουν και πολλές για εκείνα τα μέρη και ειδικά για Ελ Σαλβαδόρ και Νικαράγουα. Το θέμα είναι το πότε θα την τελειώσω :p Ίσως γράψω κάποια στιγμή και έναν μεγάλο "οδηγό" για τις ανταλλαγές Erasmus+, τα προγράμματα εθελοντικής εργασίας που υπάρχουν σε όλον τον κόσμο και όλες αυτές τις ευκαιρίες που υπάρχουν για ταξίδια σχεδόν τζάμπα.

Εύχομαι καλή χρονιά σε όλους, γεμάτη ταξίδια, χαρά και χαμόγελα! Να περνάτε όλοι τέλεια!
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
5 ταξίδια σύνολο για το 2019.
  • 12 ημέρες σε Λουξεμβούργο-Βέλγιο-Γαλλία τον Απρίλιο όπου χωρίστηκαν 6 σε Λουξεμβούργο, Βρυξέλλες, Αμβέρσα, Μπριζ, Γάνδη και 6 σε Παρίσι
  • 6 ημέρες στη Βουλγαρία τον Ιούνιο για ένα Youth Exchange Erasmus+. 1 ημέρα Σόφια και οι υπόλοιπες όλες στη Φιλιππούπολη όπου έγινε το πρόγραμμα
  • 18 ημέρες σε Ισπανία-Πορτογαλία τον Ιούλιο. Με αφορμή ένα εθελοντικό workcamp στη Γαλικία λίγο πιο έξω από το Σαντιάγο δε Κομποστέλα το οποίο είχε διάρκεια 11 ημέρες, προστέθηκαν 3 μέρες Μαδρίτη σε φίλους, 2 μέρες Πόρτο και Μπαρσέλος στην Πορτογαλία για να δω άλλους φίλους και τέλος ένα διήμερο Πάλμα δε Μαγιόρκα μιας και από εκεί η επιστροφή για Ελλάδα ήταν πολύ πολύ φθηνότερη (μέσω Στοκχόλμης βέβαια)
  • 9 ημέρες Ιταλία τον Οκτώβριο για ένα Youth Exchange Erasmus+. 3 ημέρες Νάπολη και Πομπηία και οι υπόλοιπες 6 Καστελαμάρε ντι Στάμπια όπου έγινε το πρόγραμμα, ενώ πήγα και 2 φορές Σορέντο στο διάστημα αυτό
  • 24 ημέρες Κεντρική Αμερική + Ολλανδία το Δεκέμβριο για ένα καλό φινάλε. 21 μέρες στη δυτική πλευρά της Γουατεμάλας (Αντίγουα, Λίμνη Ατιτλάν, Τσιτσικαστενάγκο, Πόλη της Γουατεμάλας), στο Ελ Σαλβαδόρ (Σάντα Άνα, Σαν Σαλβαδόρ, Σαν Μιγκέλ, παραλίες στον Ειρηνικό) και στη Νικαράγουα (Λεόν, Γρανάδα, Σαν Χουάν δελ Σουρ, Ομετέπε, Μανάγκουα) και 3 ημέρες Άμστερνταμ (2 πριν και 1 μετά το ταξίδι στην Κ.Αμερική).
Το μόνο "στανταράκι" στην αρχή ήταν το Παρίσι μιας και θα πήγαινε για Erasmus ένας πολύ καλός φίλος. Μαζί με αυτό, βρήκα και την ευκαιρία να επισκεφτώ Λουξεμβούργο-Βέλγιο που είναι δίπλα. Τα 2 ταξίδια σε Βουλγαρία και Ιταλία για τις ανταλλαγές Erasmus+ προέκυψαν τυχαία μέσα στη χρονιά, ειδικά στο ένα στη Βουλγαρία με έκαναν δεκτό 2 ημέρες πριν αρχίσει το πρόγραμμα. Το καλοκαιρινό ταξίδι στην Ισπανία το αποφάσισα την άνοιξη μιας και μου άρεσε πολύ η ιδέα του να βρεθώ σε ένα περιβάλλον με συνομήλικους Ισπανούς, να δω διάφορα μέρη στη Γαλικία, να μιλάω όλη μέρα ισπανικά και να δουλεύω το πρωί πάνω στο Camino. Έκανα αιτήσεις λοιπόν, με δέχτηκαν στο workcamp και στη συνέχεια αποφάσισα να προσθέσω μέρες και να πάω Μαδρίτη, να κάνω ένα πέρασμα από Πορτογαλία και να πάρω και μία τζούρα από Βαλεαρίδες. Last but not least που λεν' και στο χωριό μου, το ταξίδι στην Κεντρική Αμερική αποφασίστηκε με ένα φίλο μέσα σε λίγες ώρες όταν και βρήκαμε σχετικά φθηνά αεροπορικά από Άμστερνταμ.

Καλύτερο ταξίδι δεν ξέρω ποιο ήταν, αν και σίγουρα αυτό που μου έδωσε τις πιο διαφορετικές εικόνες και τις πιο έντονες συγκινήσεις ήταν εκείνο στην Κεντρική Αμερική. Τα highlights πολλά, δεν θέλω να αδικήσω κάτι. Κούκλα πόλη η Μπριζ, το Παρίσι είναι highlight από μόνο του, άφησα τη ψυχή μου στο Σαντιάγο δε Κομποστέλα και στην πανέμορφη Γαλικία. Η Αντίγουα Γουατεμάλα και η λίμνη Ατιτλάν έχουν στρογγυλοκαθίσει στις πρώτες θέσεις των highlights, το hiking στο ηφαίστειο Acatenango μέχρι την κορυφή του στα 3976μ. ήταν κορυφαία εμπειρία, ενώ το να γυρνάς με μηχανή στο Ometepe της Νικαράγουας ανάμεσα στα ηφαίστεια και στο καταπράσινο τοπίο ήταν μαγική στιγμή. Συμβάν που επίσης δεν νομίζω να ξεχάσω ποτέ ήταν η πυρκαγιά που ξέσπασε στην Παναγία των Παρισίων ενώ βρισκόμουν περίπου 200 μέτρα μακρυά πηγαίνοντας προς τα εκεί για να συναντηθώ με άλλα παιδιά.

Όμορφη χρονιά ταξιδιωτικά και το 2019! 5 χώρες που επισκέφτηκα για πρώτη φορά (Λουξεμβούργο, Βέλγιο, Γουατεμάλα, Ελ Σαλβαδόρ, Νικαράγουα),16 πτήσεις στο σύνολο (6 Aegean, 3 Ryanair, 1 Easyjet, 2 SAS, 4 Aeromexico), 69 διαμονές στο σύνολο στο εξωτερικό σε φίλους, hostels, casas, couchsurfing, 1 βραδινό λεωφορείο (Μαδρίτη-Πόρτο), ενώ κοιμήθηκα στο σταθμό τρένων στο Λουξεμβούργο, στο αεροδρόμιο της Σόφιας και στο ARN της Στοκχόλμης (Arlanda by night απίστευτη ηρεμία, πεντακάθαρα, καλύτερα κι από ξενοδοχείο ήταν). Οι διαδρομές στα ταξίδια εντός Ευρώπης έγιναν με Flixbus, Getbybus, Karat-S, Comboios de Portugal, Circumvesuviana. Έχασα τον αριθμό με τα chicken buses στην Κεντρική Αμερική.

Ταξιδιωτική ιστορία ίσως αρχίσω για το ταξίδι στην Κεντρική Αμερική μιας και δεν υπάρχουν και πολλές για εκείνα τα μέρη και ειδικά για Ελ Σαλβαδόρ και Νικαράγουα. Το θέμα είναι το πότε θα την τελειώσω :p Ίσως γράψω κάποια στιγμή και έναν μεγάλο "οδηγό" για τις ανταλλαγές Erasmus+, τα προγράμματα εθελοντικής εργασίας που υπάρχουν σε όλον τον κόσμο και όλες αυτές τις ευκαιρίες που υπάρχουν για ταξίδια σχεδόν τζάμπα.

Εύχομαι καλή χρονιά σε όλους, γεμάτη ταξίδια, χαρά και χαμόγελα! Να περνάτε όλοι τέλεια!
Να ζήσει το Erasmus και το Erasmus+ και το EVS και τα Youth in Actions και όλα τα συναφή!!! Μου θύμισες τα νιάτα μου που έκανα τα ίδια :lol: Μπράβο που αρπάζεις τις ευκαιρίες, ταξιδάρες έκανες!
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.112
Ας δούμε τι κάναμε το 19.

Από εξωτερικό:
Λονδίνο για πολλοστή φορά, Μπαθ, Leeds castle, Dover, Canterbury, Bath. Από την αγαπημένη Ιταλία το μενού είχε Μπολόνια, Μοδενα, Φλωρεντία, Βενετία και Ραβένα. Από την αγαπημένη Ρωσία ξανά Μόσχα και κάποιες επαρχιακές περιοχές. Το ταξίδι σε Γεωργία και Αρμενία το περιγράφω σε ιστορία εν εξελίξει.Απο την αγαπημένη Κύπρο για φέτος είδαμε Λευκωσία και επιτέλους χωρια στο Τροοδος.
Κακοπετρια, Καλοπαναγιώτης, Μουτουλας....

Απο Ελλάδα κυρίως Αιγαίο φέτος. Σέριφος, Σίφνος, Χίος, Λέρος, Αγαθονησι, Αρκιοι και Μαραθι, Ρόδος, Σύμη....

Τα περισσότερα μέρη τα είχα ξαναεπισκεφτει. Νέες χώρες στη λίστα μου ήταν μόνο η Γεωργία και Αρμενία. Ωστόσο πέρασα τόσο όμορφα παντού, που ακόμα δεν έλυσα το γρίφο αν είναι καλύτερα να πηγαίνεις σε καινούργια μέρη ή να εμπιστεύεσαι πάλι αυτά που σίγουρα αγαπάς.

Τα καλύτερα της χρονιάς :
Η πεζοπορία για να φτάσουμε στα υπέροχα μοναστήρια στα βουνά στο Τροοδος. Απερίγραπτη ομορφιά. Θησαυροί προστατευομενοι από την Ουνεσκο, κρυμμένοι πίσω από ψηλά δέντρα και βράχια.
Τα κοσμήματα Αρκιοι, Αγαθονησι, Μαραθι!
Τα απίστευτα εστιατόρια στη Λέρο.
Οι αγορές του Λονδίνου με τους κρυμμένους θησαυρούς τόσο διαφορετικούς από τα ρούχα των συνηθισμενων αλυσίδων που είναι ίδια παντού στον κόσμο.
Η ευγένεια της πλειοψηφίας των νεαρων Ρωσων.
Η ιστορια, τα μνημεία, οι εκκλησίες και οι ντόπιοι σε Γεωργία και Αρμενία. Μπόνους οι χαμηλές τιμές.
Το ότι βρέθηκα και προσκύνησα αλλη μια φορά στον Πανορμιτη στην Σύμη.
 

JoanneKapa

Member
Μηνύματα
185
Likes
1.399
Επόμενο Ταξίδι
Περού - Βολιβία - Χιλή
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Καλή χρονιά από την Κρήτη, την πατρίδα μου, που βρίσκομαι μετά από καιρό!
Ταξιδιωτική ανασκόπηση χρονιάς:
Εξωτερικό:
Μαρόκο (Μαρακές & Merzuga), Ρουμανία (Βουκουρέστι, Μπρασόβ, sighisoara, roadtrip Καρπάθια), Γερμανία (Βερολίνο, Χαϊδελβέργη κ λίγο από Φρανκφούρτη), ΤΕΛ Αβίβ & Ιερουσαλήμ, Παρίσι (Ιούλιο μήνα με αφορμη συναυλία των Muse), Βιέννη!

Ελλάδα : Κρήτη, Λευκάδα, Πήλιο, Θεσσαλονίκη, Καλαμάτα, ορεινή Κορινθία, Αχέροντας, Σύρος.
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.560
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
τι ωραια χρονια!

μαρτιο 2 εβδομαδες δομινικανη δημοκρατια παραλιες, παραλιες, παραλιαρες
μαιο 3 μερες κωνσταντινουπολη για δευτερη φορα
αυγουστο-σεπτεμβριο 2 εβδομαδες κενυα σαφαρι και παραλια
νοεμβριο 6 μερες μαδριτη, το πρωτο ταξιδι ολομοναχη
δεκεμβριος 3 μερες βαρκελωνη

τι να πω υπεροχη χρονια, λατινικη αμερικη που τοσο αγαπω και αφρικη και ενα ταξιδι που ξεπερασα τα δικα μου ορια, ουτε θα το φανταζομουν καποτε οτι θα ταξιδευα μονη μου, θα το επαναλαβω

καλη χρονια να εχουμε !!
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Χαίρομαι να διαβάζω ότι το 2019 ήταν αρκετά παραγωγικό για όλους.

IMG_8195.PNG


Θα κανω την ανασκοπηση taverιστικα.

Αρκετά τα φετινά ταξίδια, 15 χώρες, εκ των οποίων οι 4 καινούριες (Βουλγαρία, Νορβηγία,Ιρλανδία, Βόρεια Ιρλανδία).

Τα της Κρήτης δεν τα μετράω καν, ήταν αρκετά και φέτος.

Στις 8 απο αυτές τις χώρες (Γερμανία, Ουγγαρία, ΗΠΑ, Ισπανία, Αυστρία, Νορβηγία, Ιρλανδία, Βέλγιο) η είσοδος ήταν με αεροπλάνο και οι 7(Σερβία, Βουλγαρία, Σλοβακία, Τσεχία, Σλοβενία, Βόρεια Ιρλανδία, Ολλανδία) με flixbus ή τρένο.

Σε 2 χώρες απλά πάτησα στα αεροδρόμια τους (Κωνσταντινούπολη στο καινούριο 2 φορές και Κοπεγχάγη) οπότε δεν τις μετράω.

5 Καινούρια αεροδρόμια (Σόφια, καινούριο της Κωνσταντινούπολης, Λος Άντζελες, Μαδρίτη, Δουβλίνο)

Οι τύποι αεροπλάνων που χρησιμοποιήθηκαν (έχασα το το 380 της Emirates γιατί ταξίδεψα τις μέρες που δεν το βάζουν :( )

IMG_8196.PNG


Όλες οι πτήσεις με Star Alliance, διατήρηση χρυσής κάρτας, εκτός από το Αθήνα-Νέα Υόρκη με Emirates.

Από ιστορίες, έκανα μια live ανταπόκριση από Καλιφόρνια. Σε αυτό που κάνω τώρα, θα προσπαθήσω να γράψω, αναλόγως πως θα μου βγει όταν το τελειώσω. Καλή χρονιά από San Telmo-Buenos Aires.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.579
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Θα διαφωνησω @Yorgos σε ενα μονο σημειο, ποσοι πιστευεις οτι το ξερουν απο οσους ταξιδευουν Ευρωπη απο την Ελλαδα? Ενα 10%? 15%? προφανως και το ξερει κοσμος γτ ειναι πανεμορφο μερος, αλλα δεν ειναι ευρυτερα γνωστο.
Οσο για το οσο ζει απο αυτο, αρκει να δει κανεις τα σιδερορουργια που εχει ακριβως γι αυτο
Ε οι περισσότεροι που πάνε Τσεχία το ξέρουν, τα ελληνικά πρακτορεία πηγαίνουν, γεμάτο Έλληνες είναι . Όποιος άνοιξε οδηγό για την Τσεχία το βλέπει στα must.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.323
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Φίλε @orestcrete ωραία εφαρμογή αυτή που παραθέτεις.
Μπορείς να δωσεις λίγες πληροφορίες, ποια ειναι κτλ;
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Φίλε @orestcrete ωραία εφαρμογή αυτή που παραθέτεις.
Μπορείς να δωσεις λίγες πληροφορίες, ποια ειναι κτλ;
Καλημερα! App in the air λέγεται, είναι πολύ χρήσιμη, εάν κάνεις συγχρονισμό με gmail και κάρτα μιλίων, σου περνάει τις ενημερώσεις αυτόματα. Έχω επίσης και το app flio, έχει μέσα προσφορές αεροδρομίων σε εστιατόρια και καταστήματα.
 

kallalex

Member
Μηνύματα
24
Likes
181
Επόμενο Ταξίδι
Λισαβόνα
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονια
Καλή χρονιά σε όλους, με υγεία και ταξίδια!!

Η δική μου χρονιά ήταν φτωχή, αλλά δεν περίμενα και κάτι καλύτερο...

  • Φεβρουάριος: 4 ημέρες Αθήνα για εκπαίδευση.
  • Απρίλιος: 4 ημέρες στο Bournemouth και λίγες ώρες στο Λονδίνο.
  • Ιούνιος: 2 μονοήμερα στην Αθήνα για συναυλίες (James - Iggy Pop, και Jethro Tull)
  • Σεπτέμβριος: άλλο ένα μονοήμερο Αθήνα για ακαδημαϊκούς σκοπούς
  • Οκτώβριος: 4 ημέρες Θεσσαλονίκη
  • Δεκέμβριος: 5 ημέρες στη Ρώμη.
 

Tonia L.

Member
Μηνύματα
294
Likes
3.014
Σε αυτό το νήμα νιώθω σαν φτωχός συγγενής!
  • 3 μέρες στην περιοχή των Τρικάλων τον Ιανουάριο (τις μέρες μετά την Πρωτοχρονιά).​
  • Ένα και μοναδικό ταξίδι στο εξωτερικό 04-08 Ιουλίου και συγκεκριμένα σε Μπολόνια, Πάρμα, Φερράρα.​
  • Εξορμήσεις στο νησί μου, σε Ρέθυμνο (από ένα διήμερο Ιούνιο και Αύγουστο) και Ηράκλειο (τριήμερο τον Μάρτιο).​
  • 6 allez retour στην Αθήνα για οικογενειακούς και προσωπικούς λόγους, με διαμονή από 4 μέρες μέχρι 10 μέρες τους μήνες Ιανουάριο, Μάρτιο, Ιούλιο, Σεπτέμβριο, Οκτώβριο και Δεκέμβριο.​
Ευτυχώς που τα Χανιά προσφέρουν πολλές ευκαιρίες, για να ξεφύγει κανείς όλο τον χρόνο.
Με μεταπτυχιακό και λοιπές υποχρεώσεις το ίδιο πενιχρό προβλέπεται και το 2020 αλλά δεν πειράζει. Θα φροντίσω τουλάχιστον να τα αξιοποιήσω όσο το δυνατόν καλύτερα.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.016
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom