Ανασκόπηση ταξιδιών 2020

STKF

Member
Μηνύματα
1.149
Likes
5.373
μια εξόρμηση για πεζοπορία στον Μαραθώνα μόλις ελευθερωθήκαμε. Εντάξει, επεισοδιακή μέρα, από την παράνομη είσοδο σε αρχαιολογικό χώρο μετά από σύρσιμο κάτω από συρματοπλέγματα και την ίδια την πεζοπορία που, ενώ περιμέναμε να είναι βόλτα σε πάρκο, κατέληξε μια τις πιο δύσκολες/κουλές/περιπετειώδεις που έχω κάνει, μέχρι το ταξίδι επιστροφής, που δεν ήταν λιγότερο αξιομνημόνευτο: αφού επιστρέψαμε ζωντανοί, βέβαια, ας είμαστε ευγνώμονες.
Τέτοια περιπέτεια σε πεζοπορία στον Μαραθώνα??? Πως το καταφέρατε???:):cool:
 
Μηνύματα
239
Likes
2.651
Τέτοια περιπέτεια σε πεζοπορία στον Μαραθώνα??? Πως το καταφέρατε???:):cool:
Παραμένει ακόμη μυστήριο.

Από τον Θησαυρό των Αθηνών στη βάση του φράγματος πήγαμε στον πύργο της Οινόης, που είναι μια σύντομη διαδρομή (μετά από ενάμιση μήνα καθισιό θέλαμε να τα πάμε λάου-λάου), μέσα από χωματόδρομο.
tower.jpg

Εκεί είδαμε έναν χάρτη με πεζοπορικές διαδρομές, που παρουσίαζε την πορεία που είχαμε ακολουθήσει ως την «εναλλακτική», οπότε είπαμε στην επιστροφή να κάνουμε και την «κανονική» διαδρομή, που έδειχνε ότι είχε ορισμένα δύσκολα σημεία, αλλά κωλώνουμε εμείς; Η διαδρομή αυτή περνούσε μέσα από λαχανόκηπους(!), δεν είχε σηματοδοτημένο μονοπάτι την εποχή που πήγαμε, σε κάθε μας προσπάθεια να βρούμε το μονοπάτι καταλήγαμε σε αδιέξοδα, είτε πυκνές περικοκλάδες που έκλειναν τον δρόμο, είτε ρυάκια που πηδούσαμε σαν ταρζάν από πάνω (κάποιοι και μέσα, ατυχώς), είτε γκρεμούς που σκαρφαλώναμε, ελπίζοντας να βρούμε έστω την εναλλακτική διαδρομή (που το gps την έδειχνε δίπλα μας το τελευταίο μισάωρο αλλά δεν τη βρίσκαμε λόγω απόκρημνου εδάφους) και να μην χρειαστεί να πάμε πάλι στον πύργο (μας είχε πιάσει κι ο εγωισμός, αφού το ξεκινήσαμε να το βγάλουμε εις πέρας), εγώ χωρίς νερό (γιατί κυριολεκτικά άδειασα το μπουκάλι δυο λεπτά πριν ξεκινήσουμε να χανόμαστε, βέβαιος ότι δεν θα αργήσουμε να επιστρέψουμε στον πολιτισμό)· διαδρομή που περιμέναμε να μας πάρει μισή ώρα κατέληξε να μας τρώει ένα δίωρο. Δεν ξέρω πού κάναμε λάθος, τι δεν προσέξαμε, ποιο τρικ αγνοήσαμε, αλλά εκείνη τη μέρα απλώς δεν μας ήθελε, όπως φάνηκε κι από τη συνέχεια του τριπ.

Βέβαια ομολογώ ότι αν δεν συνέβαιναν οι αναποδιές, δεν θα μας είχε μείνει ως ταξιδάκι, ενώ τώρα έχουμε κάτι να μνημονεύουμε, που είναι και το ζητούμενο από τα ταξίδια, οπότε προσωπικά το βλέπω για καλό. :)
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.572
Likes
12.779
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Γενάρης/Φλεβάρης: Ένα ταξίδι 48 ημερών στην Ινδοκίνα. Ο στόχος ήταν να επισκεφτώ Βιετνάμ, Καμπότζη και Ταϊλάνδη, αλλά όταν έκανα τα σχέδιά μου, οι βουδιστικές θεότητες γελούσαν. Τις εντυπώσεις μου στην ιστορία που γράφω (ακόμα)
Μέχρι να τελειώσεις την ιστορία θα έχει βρεθεί όχι μόνο το φάρμακο για τον κόβιντ αλλά μάλλον και άλλες ασθένειες :haha: Με το πρώτο λοκντάουν την ξεκίνησες και πάμε για το τρίτο!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.003
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Η διαδρομή αυτή περνούσε μέσα από λαχανόκηπους(!), δεν είχε σηματοδοτημένο μονοπάτι την εποχή που πήγαμε, σε κάθε μας προσπάθεια να βρούμε το μονοπάτι καταλήγαμε σε αδιέξοδα, είτε πυκνές περικοκλάδες που έκλειναν τον δρόμο, είτε ρυάκια που πηδούσαμε σαν ταρζάν από πάνω (κάποιοι και μέσα, ατυχώς), είτε γκρεμούς που σκαρφαλώναμε
Παρείσακτος όνομα και πράμα, δηλαδή.... :)
 

Kandy

Member
Μηνύματα
56
Likes
500
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ένα τετραήμερο τον Ιανουάριο στο Μιλάνο
Ολόκληρος ο Φεβρουάριος σε Χιλή, Βολιβία και Ουρουγουάη
8 ημέρες Κρήτη τον Αύγουστο, Νομός Χανίων , έπαθα πλάκα
Ιούλιο εξορμήσεις στην Χαλκιδική σε διάφορα μέρη
Σεπτέμβριο μετακόμισα Ξάνθη οπότε πολλές εξορμήσεις σε γύρω περιοχές (Πομακοχώρια, Άβδηρα, Εράσμιο, Άβατο, Νέστος κλπ )
Ένα διήμερο Καβάλα τον Οκτώβριο

Κανένα απολύτως παράπονο δεν έχω!
 

Vallout

New Member
Μηνύματα
4
Likes
5
Ένα τετραήμερο τον Ιανουάριο στο Μιλάνο
Ολόκληρος ο Φεβρουάριος σε Χιλή, Βολιβία και Ουρουγουάη
8 ημέρες Κρήτη τον Αύγουστο, Νομός Χανίων , έπαθα πλάκα
Ιούλιο εξορμήσεις στην Χαλκιδική σε διάφορα μέρη
Σεπτέμβριο μετακόμισα Ξάνθη οπότε πολλές εξορμήσεις σε γύρω περιοχές (Πομακοχώρια, Άβδηρα, Εράσμιο, Άβατο, Νέστος κλπ )
Ένα διήμερο Καβάλα τον Οκτώβριο

Κανένα απολύτως παράπονο δεν έχω!
Μπορείτε σας παρακαλώ να μου στείλετε πληροφορίες για το τετραήμερο στο Μιλάνο τον Ιανουάριο; Έχουμε κλείσει για 1-6/1/22 (σε συνδυασμό με gardaland) - αγχώνομαι για καιρό και για το αν θα είναι όλα κλειστά. Ευχαριστώ!
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Μπορείτε σας παρακαλώ να μου στείλετε πληροφορίες για το τετραήμερο στο Μιλάνο τον Ιανουάριο; Έχουμε κλείσει για 1-6/1/22 (σε συνδυασμό με gardaland) - αγχώνομαι για καιρό και για το αν θα είναι όλα κλειστά. Ευχαριστώ!
Κανείς δε μπορεί να σου δώσει απάντηση σε αυτό, ειδικά υπό τέτοιες συνθήκες. Το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι να πληροφορείστε για την κατάσταση της Ιταλίας και αφού το ταξίδι είναι αρχές Γενάρη, θα βγάλετε κάποια συμπεράσματα για αυτό μέσα στα Χριστούγεννα.

(mods, να μεταφερθούν τα μηνύματα στο σωστό τόπικ)
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Κανείς δε μπορεί να σου δώσει απάντηση σε αυτό, ειδικά υπό τέτοιες συνθήκες. Το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι να πληροφορείστε για την κατάσταση της Ιταλίας και αφού το ταξίδι είναι αρχές Γενάρη, θα βγάλετε κάποια συμπεράσματα για αυτό μέσα στα Χριστούγεννα.

(mods, να μεταφερθούν τα μηνύματα στο σωστό τόπικ)
Δεν είναι σαφές το είδος των πληροφοριών που αναζητά ο/ή @Vallout, ταξιδιωτικές ή σχετικές με covid. Επίσης το ταξίδι στο οποίο αναφέρεται έχει γίνει πριν περίπου 2 χρόνια.
 
Μηνύματα
137
Likes
125
Ποτέ δεν κανονιζα ταξίδια το 1το τρίμηνο της χρονιάς λογω πολυ αχαρου καιρου στα περισσότερα μερη της Ευρώπης. Σαν να ενιωθα κατι ομως και το Black Friday 2019 έκλεισα 2 ταξιδια -τον Ιανουάριο 2020 -Βιέννη και Μπρατισλάβα και αρχες Μαρτίου Κιεβο. Αυτα έμελλε να βγήκαν τα μονα ταξίδια στο εξωτερικό που προλαβαμε το 2020. ολα τα υπολοιπα ακυρωθηκαν.μονο το καλοκαίρι λιγες ημέρες Χαλκιδικη και πουθενα αλλου
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Δεν είναι σαφές το είδος των πληροφοριών που αναζητά ο/ή @Vallout, ταξιδιωτικές ή σχετικές με covid. Επίσης το ταξίδι στο οποίο αναφέρεται έχει γίνει πριν περίπου 2 χρόνια.
Ζητάει πληροφορίες για ταξίδι που θα κάνει 1 με 6 Ιανουαρίου το 2022 στην Ιταλία..
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.057
Likes
1.606
Ζητάει πληροφορίες για ταξίδι που θα κάνει 1 με 6 Ιανουαρίου το 2022 στην Ιταλία..
Είμαι σίγουρος ότι αυτό το κατάλαβε πολύ καλά η διαχειρίστρια, αυτό που δεν κατάλαβε είναι αν αναζητά πληροφορίες για τον προορισμό ή πληροφορίες για την κατάσταση με τον covid, για να το μεταφέρει σε αντίστοιχο θέμα γιατί εδώ είναι offtopic. Όπως είμαστε κι εμείς! :rolleyes::D:lol:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.214
Μηνύματα
883.820
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom