Ισπανία Ανδαλουσία - Ερωτήσεις

GALERA

Member
Μηνύματα
85
Likes
96
Εμένα το πλάνο μου εκτός των παραπάνω, λέει Ιούλη 9 ημέρες Κυκλάδες (Ίος οπωσδήποτε και συνδυασμός μάλλον με Αντίπαρο) και μετά ελπίζω να μου βγει η σούπερ ταξιδάρα τον Αύγουστο Ανδαλουσία (Μάλαγα-Μαρμπέγια-Ρόντα-Κόρδοβα-Γρανάδα-Σεβίλλη-Μαδρίτη). Ήδη έκλεισα το Αθήνα-Μάλαγα αλλά δε ξέρω φυσικά με το θέμα της άδειας τι θα γίνει...Ίσως αλλάξουν οι ημερομηνίες...Από Μαδρίτη σκοπεύω να πετάξω για Βενετία για το φεστιβάλ Κινηματογράφου (ως φανατική σινεφίλ) και τη Regata Storica

Από κει και πέρα θα μου μείνει άδεια που ιδανικά θα ήθελα να πάω τη περίοδο των Χριστουγέννων Λονδίνο, αλλά ίδωμεν... Έχουμε κακή εμπειρία από κορονο-χειμώνες..

Αυτά. Αλλά κάτι μου λέει ότι θα παίξει αλλαγή τουλάχιστον σε ημερομηνίες
Ετοιμάζω το ίδιο ταξίδι για Ιούλιο. ΄Εχεις κάνει κάποια προετοιμασία? Επειδή πρέπει να κλείσω κάποια απο τα ξενοδοχεία μέχρι 31/12/2021, έχω λίγο αγχωθεί για να βγάλω σωστά τα δρομολόγια και να μην το μετανιώσω μετά.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.075
Likes
2.491
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Ετοιμάζω το ίδιο ταξίδι για Ιούλιο. ΄Εχεις κάνει κάποια προετοιμασία? Επειδή πρέπει να κλείσω κάποια απο τα ξενοδοχεία μέχρι 31/12/2021, έχω λίγο αγχωθεί για να βγάλω σωστά τα δρομολόγια και να μην το μετανιώσω μετά.
Για Ανδαλουσία μιλάς;; Προετοιμασία; Ναι και όχι. Είχα κάνει προετοιμασία για το καλοκαίρι του 20 που ήτανε να πάω αρχικά κ δε πήγα λόγω πανδημίας. Οπότε τώρα θα πρέπει απλά να κάνω μία επανάληψη. Μέσες-άκρες έχω βγάλει το πρόγραμμα στο μυαλο μου, έχω σκεφτεί πως θα κινηθώ κλπ αλλά δεν ξέρω καν ακόμα αν θα πραγματοποιηθεί.

Προηγούνται άλλα ταξίδια

Αλλά γιατί κλείνεις από τώρα; Πολύ νωρίς
 

GALERA

Member
Μηνύματα
85
Likes
96
Για Ανδαλουσία μιλάς;; Προετοιμασία; Ναι και όχι. Είχα κάνει προετοιμασία για το καλοκαίρι του 20 που ήτανε να πάω αρχικά κ δε πήγα λόγω πανδημίας. Οπότε τώρα θα πρέπει απλά να κάνω μία επανάληψη. Μέσες-άκρες έχω βγάλει το πρόγραμμα στο μυαλο μου, έχω σκεφτεί πως θα κινηθώ κλπ αλλά δεν ξέρω καν ακόμα αν θα πραγματοποιηθεί.

Προηγούνται άλλα ταξίδια

Αλλά γιατί κλείνεις από τώρα; Πολύ νωρίς
Αφορά voucher απο ταξίδι που είχα οργανώσει για το Πάσχα του 2020 στην Σκωτία και δεν πήγαμε λόγω κορονοιου. Λήγει στο τέλος του χρόνου και επειδή έκανα κάτι βλακείες, τώρα κοντεύω να το χάσω. Ενα προσχέδιο έχει ώς εξής
17 Ιουλίου Μάλαγα
Φεύγω την ίδια μέρα για Γρανάδα.
18 φεύγω για Γρανάδα
20 Φεύγω για Σεβίλλη όπου θα μείνω έως 24
25 και 26 Μάλαγα αφού περάσω απο Γιβραλτάρ ή κάπου αλλού
Ισως και κάποια ημερήσια το διάστημα που θα μένω Σεβίλλη (Ροντα πχ).

Πώς σου φαίνεται?
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.075
Likes
2.491
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Αφορά voucher απο ταξίδι που είχα οργανώσει για το Πάσχα του 2020 στην Σκωτία και δεν πήγαμε λόγω κορονοιου. Λήγει στο τέλος του χρόνου και επειδή έκανα κάτι βλακείες, τώρα κοντεύω να το χάσω. Ενα προσχέδιο έχει ώς εξής
17 Ιουλίου Μάλαγα
Φεύγω την ίδια μέρα για Γρανάδα.
18 φεύγω για Γρανάδα
20 Φεύγω για Σεβίλλη όπου θα μείνω έως 24
25 και 26 Μάλαγα αφού περάσω απο Γιβραλτάρ ή κάπου αλλού
Ισως και κάποια ημερήσια το διάστημα που θα μένω Σεβίλλη (Ροντα πχ).

Πώς σου φαίνεται?
Αυτό που πρέπει σίγουρα να κάνεις είναι να πας κ στην Κόρδοβα...κ γενικά αν κινηθείς με μμμ χωρίς αμάξι πολλά θα εξαρτηθούν κ απ τα δρομολόγια αν βουλεύουν για ημερήσιες κλπ
 

GALERA

Member
Μηνύματα
85
Likes
96
Κόρδοβα εννοώ όταν γράφω για δεύτερη φορά Γρανάδα.
Νομίζω θα νοικιάσω μόνο για 2-3 μερες αμάξι , με δεδομένο οτι υπάρχουν αρκετά δρομολόγια και τραίνων και λεωφορείων. ΜΟυ τη δίνει στα στενα σοκάκια να χρειάζεται να έχω και το αμάξι, να πρέπει να βρώ πάρκινγκ και να το χρησοπληρώνω
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.253
Likes
6.731
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Αφορά voucher απο ταξίδι που είχα οργανώσει για το Πάσχα του 2020 στην Σκωτία και δεν πήγαμε λόγω κορονοιου. Λήγει στο τέλος του χρόνου και επειδή έκανα κάτι βλακείες, τώρα κοντεύω να το χάσω. Ενα προσχέδιο έχει ώς εξής
17 Ιουλίου Μάλαγα
Φεύγω την ίδια μέρα για Γρανάδα.
18 φεύγω για Γρανάδα
20 Φεύγω για Σεβίλλη όπου θα μείνω έως 24
25 και 26 Μάλαγα αφού περάσω απο Γιβραλτάρ ή κάπου αλλού
Ισως και κάποια ημερήσια το διάστημα που θα μένω Σεβίλλη (Ροντα πχ).

Πώς σου φαίνεται?
Καλό είναι το πρόγραμμα σε γενικές γραμμές αν και εγώ θα έκοβα μια μέρα από Μάλαγα και θα την πρόσθετα στην Γρανάδα.
Η ζέστη όντως θα είναι σοβαρό πρόβλημα αν είσαι άτυχος. Πιάνει και 50άρια στην Ανδαλουσία τέτοιες εποχές.
 
D

Delmem38110

Guest
Καλό είναι το πρόγραμμα σε γενικές γραμμές αν και εγώ θα έκοβα μια μέρα από Μάλαγα και θα την πρόσθετα στην Γρανάδα.
Η ζέστη όντως θα είναι σοβαρό πρόβλημα αν είσαι άτυχος. Πιάνει και 50άρια στην Ανδαλουσία τέτοιες εποχές.
οι θερμοκρασίες είναι όπως στην Ελλάδα (ας μην τρομοκρατούμε τον κόσμο). παραθαλάσσια είναι μια χαρά. ο καύσωνας όπως και εδώ είναι απρόβλεπτος, πέρυσι ας πούμε ήταν η κατάσταση αφόρητη και εδώ και εκεί.
μια επίσκεψη στα θεουτα με αεροπλάνο από Μάλαγα (οι πτήσεις είναι πολλές και πολύ οικονομικές) θα ήταν ωραία εμπειρία.
μπορείτε να περάσετε και στο Μαρόκο με καράβι αν έχετε χρόνο. η Ανδαλουσία είναι πανέμορφη. αν νοικιάσετε και αυτοκίνητο ακόμα καλύτερα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.029
Likes
41.018
οι θερμοκρασίες είναι όπως στην Ελλάδα (ας μην τρομοκρατούμε τον κόσμο). παραθαλάσσια είναι μια χαρά. ο καύσωνας όπως και εδώ είναι απρόβλεπτος, πέρυσι ας πούμε ήταν η κατάσταση αφόρητη και εδώ και εκεί.
Η διαφορα ειναι οτι εδω οι 45 βαθμοι τη μερα και 38 το βραδυ θεωρουνται καυσωνας και εκτακτο γεγονος ενω εκει ειναι το νορμαλ καθε μερα.
Για οποιον το εχει ζησει, με το ζορι τρως 2 μπουκιες το βραδυ, το μεσημερι ειναι αδυνατον.
 
D

Delmem38110

Guest
Η διαφορα ειναι οτι εδω οι 45 βαθμοι τη μερα και 38 το βραδυ θεωρουνται καυσωνας και εκτακτο γεγονος ενω εκει ειναι το νορμαλ καθε μερα.
Για οποιον το εχει ζησει, με το ζορι τρως 2 μπουκιες το βραδυ, το μεσημερι ειναι αδυνατον.
για να το λες κάτι θα ξέρεις περισσότερο.
εγώ μερικά καλοκαίρια που πέρασα εκεί (6 συνολικά) ήταν όλα μια Χαρά και τα νερά στη θάλασσα πολύ κρύα.
Andalusia climate: weather by month, temperature, precipitation, when to go
 

GALERA

Member
Μηνύματα
85
Likes
96
Το έχω σκεφτεί για την ζέστη και αρχικά το ταξίδι ήταν για το Πάσχα αλλά είναι πολύ επίφοβο να είναι κλειστά τα σύνορα κλπ. Οπως την πατήσαμε πρίν από μισό μήνα που η Γερμανία αποφάσισε να μας βάλει στις χώρες υψηλού κινδύνου και χάσαμε όλα τα χρήματα του ταξιδιού που είχαμε κλείσει καθώς θα πηγαίναμε με τα παιδιά και ο μικρός γιός θα έμπαινε καραντίνα .
Θα ήταν τέλεια το Πάσχα το ξέρω.
Λέτε να πάω Πάσχα?
Ειμαι και τρελά αναποφάσιστη.

για να το λες κάτι θα ξέρεις περισσότερο.
εγώ μερικά καλοκαίρια που πέρασα εκεί (6 συνολικά) ήταν όλα μια Χαρά και τα νερά στη θάλασσα πολύ κρύα.
Andalusia climate: weather by month, temperature, precipitation, when to go
Α ωραία! Μιάς και έχεις πάει τόσες φορές, θα μας δώσεις μερικές συμβουλές?
Ας πούμε κάποιον καλό οδηγό, χάρτη, φαγητό , ή ότι άλλο σκεφτείς?
Να κάνω διανυκτέρευση στην Ρόντα?
Μάλαγα μία μέρα ή περισσότερο?
 

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.116
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Αφορά voucher απο ταξίδι που είχα οργανώσει για το Πάσχα του 2020 στην Σκωτία και δεν πήγαμε λόγω κορονοιου. Λήγει στο τέλος του χρόνου και επειδή έκανα κάτι βλακείες, τώρα κοντεύω να το χάσω. Ενα προσχέδιο έχει ώς εξής
17 Ιουλίου Μάλαγα
Φεύγω την ίδια μέρα για Γρανάδα.
18 φεύγω για Γρανάδα
20 Φεύγω για Σεβίλλη όπου θα μείνω έως 24
25 και 26 Μάλαγα αφού περάσω απο Γιβραλτάρ ή κάπου αλλού
Ισως και κάποια ημερήσια το διάστημα που θα μένω Σεβίλλη (Ροντα πχ).

Πώς σου φαίνεται?
Γραναδα θέλει 2 μερες σιγουρα αφου η μια θα αφιερωθεί σίγουρα στο Αλαμπρα οπου περνάει η ώρα μεσα εκει και φτανει απόγευμα. Σεβιλλη υπέροχη αλλα μπορείς να την δεις σε 2 μέρες και να αφιερώσεις αλλες 2 για μονοημερες απο Σεβίλλη. Αμαξι θεωρώ ισως χρειάζεται για να φυγεις προς Γιβραλτάρ και μετα να ανέβεις παραλιακα προς Μαλαγα περνώντας ισως απο Μαρμπελια η καπου αλλου για κάποια μπάνια, με μια η δυο διανυκτερευσεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.447
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom