Ισπανία Ανδαλουσία - Ερωτήσεις

bilboak

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
bilboak οταν με το καλο γυρισεις θα θελα να μου πεις εντυπωσεις...ετοιμαζομαι κι εγω για Ανδαλουσια το καλοκαιρι...βεβαια μου ειπαν οτι μονο η Σεβιλλη χρειαζεται 2-3 μερες...αν καταφερω να μαθω και καποιες επιπλεον πληροφοριες θα στις παραθεσω.
Εννοείται! όταν επιστρέψω θα γράψω σχόλια και συμβουλές και σίγουρα θα μπορώ να σου πω δυο πράγματα χρήσιμα.
 

bilboak

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Κι εγώ κατι τέτοιο έχω καταλάβει κι οτι δε πολυαξίζει η Costa del Sol.
Έχεις ακούσει για κάποια αξιόλογη παραλια μέχρι Almeria ?
Και κάτι αλλο στο οποίο προβληματίζομαι είναι αν αξίζει να "κλέψω " μια διανυκτέρευση από την Γρανάδα και να την αφιερώσω στη Ρόντα....
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
736
Likes
1.883
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Κι εγώ κατι τέτοιο έχω καταλάβει κι οτι δε πολυαξίζει η Costa del Sol.
Έχεις ακούσει για κάποια αξιόλογη παραλια μέχρι Almeria ?
Και κάτι αλλο στο οποίο προβληματίζομαι είναι αν αξίζει να "κλέψω " μια διανυκτέρευση από την Γρανάδα και να την αφιερώσω στη Ρόντα....

Αξίζει μια διανυκτέρευση στη Ρόντα, αλλά πόσες θα έχεις στη Γρανάδα για να κλέψεις και μία;
 

Olguita

Member
Μηνύματα
19
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ανδαλουσια
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή - Περου
Νομίζω ότι έχω καταλήξει για 3 μέρες Σεβιλλη 2 Κορδοβα και 2 Γραναδα. Μετά road tríp προς Καδιθ ...καμία πρόταση για το ενδιάμεσο; Ευχαριστώ!!!!
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
πέρασμα καρακορουμ
καστρο αλαμπρα στην γραναδα ...απιστευτες ουρες εν μεσω καυσωνα ...μουτσο καλορ .. παρε μαζι σου και μια υδροφορα να πινεις νερο ...:haha:
ωραιες ολες οι πολεις που θα πας , αλλα εχει πολυ κοσμο τον αυγουστο
αξιζει πολυ η ροντα .
καλο ταξιδι ..
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Ωραία διαδρομή με όμορφη φυση και χωρια-πολεις είναι τα Pueblos Blancos (τα λευκά χωριά)..Σου συστήνω ανεπιφύλακτα το Arcos de la Frontera.. Ειναι απιστευτο το πως κρεμεται και απο τις 2 πλευρές η πολή.. Πολύ ωραίο χωριό είναι η Grazalema των 2000 φιλοξενων κατοικών και του τέλειου και φθηνού φαγητού.. Βρίσκονται στο δρομο που συνδέει τη Jerez με την Ροντα. Η Jerez είναι μια απο τα ίδια αν έχεις δει την Σεβίλη.. Αξιόλογη πόλη λευκή που κρέμεται αλλα δεν ανήκει στα Pueblos Blancos είναι το Vejer de la Frontera μεταξυ Καντιθ και Ταριφα. Αλλή ωραία πόλη η Αντεκερα (αρχαία αποικία των Αντικυθήρων) η οποια βρίσκεται μεταξύ Γρανάδας - Σεβίλης.
+ Γραναδα, Σεβίλη, Κορδοβα, Καντιθ, Ταρίφα, Ρόντα, Γιβραλταρ..
Από παραλίες μεταξύ Καντιθ-Ταριφάς και παραλίες της Αλμερίας...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
+1 στα όσα λέει ο Vito. να κλέψεις μια βραδυά από τη Γρανάδα και να μείνεις στη Ρόντα. Δεν θα το μετανοιώσεις. Ειδικά αν μείνεις εδώ:

Hotel San Gabriel (Ρόντα, Ισπανία) - Ξενοδοχείο Κριτικές - TripAdvisor

δεν θα το μετανοιώσεις (ζήτα δωμάτιο με θέα στη γέφυρα και το φαράγγι). Και η ανατολή απ' τά παράθυρά του είναι επίσης εκπληκτική.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.221
Likes
5.757
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
καστρο αλαμπρα στην γραναδα ...απιστευτες ουρες εν μεσω καυσωνα ...μουτσο καλορ .. παρε μαζι σου και μια υδροφορα να πινεις νερο ...:haha:
ωραιες ολες οι πολεις που θα πας , αλλα εχει πολυ κοσμο τον αυγουστο
αξιζει πολυ η ροντα .
καλο ταξιδι ..
Για να μπεις στην Αλάμπρα πρέπει οπωσδήποτε να κάνεις αγορά εισιτηρίου μέσω ίντερνετ. Διαφορετικά κινδυνεύεις να στηθείς στις ατελείωτες ουρές μέσα στην ζέστη και στο τέλος να μείνεις απ' έξω γιατί μπαίνει συγκεκριμένος αριθμός επισκεπτών ανά ημέρα, για την καλύτερη προστασία του μνημείου. Γι' αυτό όταν ξέρεις τις ημερομηνίες που θα είσαι στην Γρανάδα κάνε αμέσως κράτηση.
Για να παραλάβεις εκεί το εισιτήριό σου θα πρέπει να έχεις μαζί την πιστωτική κάρτα με την οποία έγινε η αγορά.
 

ph2

Member
Μηνύματα
74
Likes
11
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Καλημέρα σε όλους.Λοιπόν αν και διάβασα όλες τις πληροφορίες που γράφτηκαν εδώ δεν μπορώ με τίποτα να κάνω πρόγραμμα.Πετάω για Μάλαγα στις 15/9 το πρωί και θα είμαι Ανδαλουσία για 16 βράδια.Σίγουρα θα μείνω Σεβίλη Γρανάδα και Κόρδοβα.Η μια λύση είναι μόλις φτάσω Μάλαγα να πάρω το νυχτερινό λεοφωρείο για Λισαβόνα να μείνω 4 βράδια και μετά να κατέβω Ανδαλουσία.Πιστεύετε ότι γίνεται αυτό ή να περιοριστώ μόνο Ανδαλουσία;Δεν με ενδιαφέρει Μαρόκο και Γιβραλτάρ.Και θα βάλω μονοήμερες Ρόντα και Κάδιξ.Ευχαριστώ:clap:
 

themargav

Member
Μηνύματα
135
Likes
24
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ψάχνομαι κι εγώ για Ανδαλουσία, αλλά όλες οι πτήσεις με βγάζουν εκτός budget. Με ποια αεροπορική θα πας Μάλαγα?
 

ph2

Member
Μηνύματα
74
Likes
11
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Με αλιτάλια μέσω Ρώμης.170 ευρώ με επιστροφή.Αρκετά καλά νομίζω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.761
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom