Ισπανία Ανδαλουσία - Ερωτήσεις

themargav

Member
Μηνύματα
135
Likes
24
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Συμφορουμίτες, ετοιμάζω κι εγώ ένα ταξίδι για Ανδαλουσία-Μαδρίτη το ερχόμενο Πάσχα ή αρχές καλοκαιριού και έχω αρχίσει να ψάχνω για πληροφορίες. Πηγαιμός και γυρισμός προς/από Μαδρίτη. 12 διαθέσιμες μέρες. Μετακινήσεις με τρένο. Μέρη που θέλω να επισκεφτώ: Μαδρίτη, Τολέδο, Γρανάδα, Ρόντα, Σεβίλλη και Κόρδοβα.
1. Συμφέρει πάσο ιντεραίλ για Ισπανία?
2. Θα με φτάσουν οι μέρες για όλες αυτές τις περιοχές? (Πόσες περίπου μέρες χρειάζεται η καθεμιά?)
3. Οποιαδήποτε άλλη πληροφορία είναι δεκτή...
 

tou dromou

Member
Μηνύματα
141
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΛΩΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
μετα το Πασχα ειναι καλα, απο αποψη καιρου, αν καταφερεις να εισαι Σεβιλλη μια βδομαδα μετα το Πασχα γινεται καθε χρονο φεστιβαλ φλαμεγκο [feria d April]νομιζω το λενε, ψαξτο αξιζει. Επισης να δειτε κ ενα χωριο στο δρομο Μαλαγα για Γραναδα το Νερχα.
 

themargav

Member
Μηνύματα
135
Likes
24
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Σ' ευχαριστώ για την απάντηση. Αν καταφέρω να είμαι εκείνες τις μέρες θα πάω σίγουρα στο φεστιβάλ. Το Νέρχα θέλει διανυκτέρευση?
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Καλημέρα σε όλους.Λοιπόν αν και διάβασα όλες τις πληροφορίες που γράφτηκαν εδώ δεν μπορώ με τίποτα να κάνω πρόγραμμα.Πετάω για Μάλαγα στις 15/9 το πρωί και θα είμαι Ανδαλουσία για 16 βράδια.Σίγουρα θα μείνω Σεβίλη Γρανάδα και Κόρδοβα.Η μια λύση είναι μόλις φτάσω Μάλαγα να πάρω το νυχτερινό λεοφωρείο για Λισαβόνα να μείνω 4 βράδια και μετά να κατέβω Ανδαλουσία.Πιστεύετε ότι γίνεται αυτό ή να περιοριστώ μόνο Ανδαλουσία;Δεν με ενδιαφέρει Μαρόκο και Γιβραλτάρ.Και θα βάλω μονοήμερες Ρόντα και Κάδιξ.Ευχαριστώ:clap:
Που μπερδεύεσαι; απλά είναι τα πράγματα..Δεν ξέρω αν θα έχεις αυτοκίνητο ή θα κινείσαι με λεωφορεία αλλά χοντρικά μπορείς να κάνεις το εξής:

Μάλαγα- 1 μέρα..Δεν είναι και για παραπάνω
Γρανάδα- 3 μέρες
Κόρδοβα- 2 μέρες
Σεβίλη- 3 μέρες
Ροντα και Αrcos de la Frontera- από 1 μέρα στο καθένα με διαμονή σε ένα από αυτά
Κάντιθ- 2 μέρες
Ταρίφα- 1 μέρα

Αν θες προσθέτεις:
Παραλία μεταξυ Καντιθ-Ταρίφα ή τη Vejer de la Frontera (θυμίζει το Arcos)
ή κανένα άλλο χωριό στα Pueblos Blancos πέρα από Ρόντα και Αρκος (Το Grazalema είναι πανέμορφο με ωραίο και φθηνό φαγητό)
ή σε κανένα από τα χωριά των Albujaras στη Sierra Nevada
ή Guadix
ή καμιά από τις παραλίες της Αλμερίας (Cabo de Gata)
ή αφαιρείς κάτι από τα παραπάνω και πας και Λισαβώνα

Απλά τα πράγματα!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.053
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Σ' ευχαριστώ για την απάντηση. Αν καταφέρω να είμαι εκείνες τις μέρες θα πάω σίγουρα στο φεστιβάλ. Το Νέρχα θέλει διανυκτέρευση?
Το Νέρχα δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο σαν χωριό. Δεν θα διανυκτερεύσεις εκεί, απλά θα επισκεφθείς το πολύ ωραίο και οργανωμένο σπήλαιο.

Το φεστιβάλ φλαμένκο δεν είναι κάτι σαν τα πανηγύρια τα δικά μας, αλλά σαν τα "Δημήτρια" της Θεσσαλονίκης. Πολλές και διαφορετικές (αλλά σχετικές μεταξύ τους) εκδηλώσεις σε διαφορετικούς χώρους. Ενδεικτικά, στο μέγαρο μουσικής της Σεβίλλης δίνονται παραστάσεις από επώνυμους καλλιτέχνες, το πραγματικό φλαμένκο, που - φυσικά - δεν έχουν καμμία σχέση με τα τουριστικά "φλαμένκο" στα μαγαζιά. ... Και οι τιμές των εισιτηρίων είναι κυριολεκτικά αστείες: π.χ. 5 ευρώ, 4η σειρά. Φυσικά, όχι για όλες τις παραστάσεις, άλλες είναι ακριβότερες (π.χ. 15-20 ευρώ) αλλά σε σύγκριση με τις αντίστοιχες δικές μας...
 

tou dromou

Member
Μηνύματα
141
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΛΩΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
επισης σε χωρο διπλα στο ποταμι σε τεντες, οικογενειες κ εταιριες κανουν παρτυ φλαμεγκο κα ντυνονται μικροι, μεγαλοι, και κανουν κ παρελαση με αμαξες ντυμενοι παραδοσιακα
 

tou dromou

Member
Μηνύματα
141
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΛΩΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
το 2013 "πεφτει' 16 με 21 Απριλιου
 

themargav

Member
Μηνύματα
135
Likes
24
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ισπανία χωρίς φλαμένκο δεν λέει... οπότε είναι σίγουρα μια τουλάχιστον παράσταση μέσα στο πρόγραμμα! Ωστόσο, στο πρώτο μήνυμα που έστειλα (προηγούμενη σελίδα του τοπικ) έχω άλλες 2 ερωτήσεις οι οποίες είναι κομβικές για την οργάνωση. Αν γνωρίζει κάποιος ας βοηθήσει...
 

tou dromou

Member
Μηνύματα
141
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΛΩΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
τις αποστασεις παρτες απο τους χαρτες του γκουκλ, ξεκινα απο Γραναδα διαμονη κα κρατηση μεσω ιντ για Αλαμπρα και σχεδιασε κυκλικα Κορδοβα, Σεβιλλη , Ροντα Καντιθ κλπ τελος Γραναδα. Για δρομολογια δεν ξερω , εχεις ομως αρκετες μερες να κινηθεις.
 

themargav

Member
Μηνύματα
135
Likes
24
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Το πρόγραμμα διανυκτερεύσεων θα είναι το παρακάτω μάλλον:
Σεβίλλη 3 βράδια
Γρανάδα 3 βράδια
Μαδρίτη 4 βράδια
Και μένει άλλη μία διανυκτέρευση, πού αξίζει περισσότερο να γίνει στη Ρόντα ή στη Κόρδοβα?
 

tou dromou

Member
Μηνύματα
141
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΛΩΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Κορδοβα, τον Μαιο εχει το στολισμα των πατιος [εσωτ. αυλων] σε σπιτια που διαγωνιζονται
 

Olguita

Member
Μηνύματα
19
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ανδαλουσια
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή - Περου
Εκανα παρομοιο ταξίδι Ανδαλουσια χωρις Μαδρίτη 2 βδομαδες αρχες Αυγουστου. Η Κορδοβα είναι μικρή μπορεις να την δεις σε μία μερα στα γρηγορα αλλα ειναι πανεμορφη και αξίζει διανυκτέρευση. Επισης αξίζει η Ροντα αλλά και μια διανυκτερευση Καντιθ που εμεις δεν προλάβαμε..ειναι πολύ ατμοσφαιρικό. Γρανάδα βγαινει και σε 2 μέρες πιστευω..επισης μια κουκλα...Αν παντως Αφιερωσεις 4 βραδια Μαδριτη ισως αξίζει και η Σεγκοβια ή το Τολέδο.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.784
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom