Ισπανία Ανδαλουσία - Ερωτήσεις

Μηνύματα
109
Likes
58
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγονία
καλησπέρα σε όλους,

Αφού έχουμε το ένα άκυρο πίσω από το άλλο φέτος λόγω των καταστάσεων που ζούμε, φάγαμε άλλο ένα από την Aegean για τον Σεπτέμβρη που είχαμε κλείσει για road trip στην Ανδαλουσία με αεροδρόμιο αφίξεως/αναχωρήσεως την Μάλαγα.
Το καλό είναι ότι το τελευταίο αυτό δεν μπορούμε να το χωνέψουμε, οπότε το παλεύουμε (κ μάλλον θα το καταφέρουμε) να αλλάξουμε το εισιτήριο μέσω Μάλαγας και να το κάνουμε αναγκαστικά μέσω Μαδρίτης την πρώτη βδομάδα του Σεπτέμβρη.
Το ταξίδι θα είναι 8 ημερών και κάτι ωρών!!!!!
και επειδή έχουν μείνει όλα τελευταία στιγμή (διαβάζω ταυτόχρονα και όλα τα post που υπάρχουν εδώ) θα ήθελα μια μικρή βοήθεια.
Το αεροπλάνο φτάνει μεσημέρι στην Μαδρίτη Παρασκευή και νοικιάζοντας αμάξι από εκεί πάμε για πρώτη διανυκτέρευση στην Κόρδοβα, φτάνοντας -ελπίζουμε απόγευμα (έχουμε ήδη κλείσει ξενοδοχείο στο κέντρο με parking) και είναι το μόνο που έχουμε κανονίσει από όλο το ταξίδι. Υποθέτω ότι Κόρδοβα από 5-6 το απόγευμα μέχρι το επόμενο μεσημέρι - απόγευμα που θα φύγουμε για Σεβίλλη είναι αρκετός. (υπολογίζω οτι θα έχουμε δει αρκετα το προηγούμενο απόγευμα και την επομένη θα έχουμε να δούμε μόνο το τζαμί.

Από εκεί κ πέρα θα προσπαθήσουμε να χωρέσουμε στο πρόγραμμα τα εξής :

-Σεβίλλη,
-Κάντιθ (μέσω Arcos de la Frontera;)
-Γιβραλτάρ,
-Ροντα,
-Μάλαγα(;)
-Γρανάδα, (που μάλλον θα είναι κ η τελευταία διαμονή, ξύπνημα 4 το πρωί γιατί μετά έχει ταξίδι μέχρι Μαδρίτη και αεροπλάνο 12:30 μεσημέρι Τετάρτης

και αν χωρέσουμε κάπου Caminito del Rey

και δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να χωρέσει σε 8 μέρες
 
Μηνύματα
109
Likes
58
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγονία
Καλησπέρα,

Μπορεί να μου πει κάποιος αν χωράει σε μία μέρα η Cadiz και το Gibraltar. Την προηγουμένη θα διανυκτερεύσω Σεβίλλη, οπότε θα είμαι πρωι πρωί Cadiz
 

Βαγγω

Member
Μηνύματα
105
Likes
264
Καλησπέρα,

Μπορεί να μου πει κάποιος αν χωράει σε μία μέρα η Cadiz και το Gibraltar. Την προηγουμένη θα διανυκτερεύσω Σεβίλλη, οπότε θα είμαι πρωι πρωί Cadiz
Καλησπέρα. Δεν νομίζω να σου βγουν και τα δύο και κατα την γνωμη μου το Καντιθ δεν αξίζει και πολύ. Επικεντρωθείτε Σεβίλλη και Ροντα που ειναι φανταστικές κατα την γνωμη μου.
 
Μηνύματα
109
Likes
58
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγονία
Καλησπέρα. Δεν νομίζω να σου βγουν και τα δύο και κατα την γνωμη μου το Καντιθ δεν αξίζει και πολύ. Επικεντρωθείτε Σεβίλλη και Ροντα που ειναι φανταστικές κατα την γνωμη μου.
Ναι μετά από ψάξιμο κατάλαβα οτι δεν βγαίνει καθόλου, οπότε το τροποποίησα λιγάκι. Θα φύγω απο Σεβίλλη αξημέρωτα κατευθείαν για Γιβραλτάρ και μετά θα πάω καπάκι Ρόντα ίσα ίσα για ένα βράδυ γιατί την επομένη πρέπει να είμαι 13΄00 στο Caminito del Ray.
Απλά προσπαθώ να βρω τρόπο ώστε να είμαι όσο το δυνατόν πιο νωρίς στην ρόντα έστω και για ένα απόγευμα βράδυ για να προλάβω να δω και τίποτα.
με δυσκολεύει το οτι δεν μπορώ να προγραμματίσω κάπως την διαδικασία του Γιβραλτάρ. Που να αφήσω το αμάξι, που θα βρω βανάκι εκεί κοντά (ή πρέπει να πάω στο τελεφερικ που είναι κοντά 1 ώρα περπάτημα απο τα σύνορα), ποια εκδρομή διάρκεια) να διαλέξω κλπ κλπ
Όλα αυτά με δεδομένο οτι Σεβίλλη - σύνορα Γιβραλτάρ μου το βγάζει κανά 4ωρο (με καμιά στάση) χοντρικά και άλλες 2 ώρες απο εκεί για Ρόντα
 

Βαγγω

Member
Μηνύματα
105
Likes
264
Πάντως μην αγχώνεστε να είστε νωρίς στην Ρόντα γιατί το βράδυ φωταγωγημενη ειναι πολύ πιο όμορφη. Γιβραλτάρ εμείς δεν πήγαμε οπότε δυστυχώς δεν μπορώ να σας βοηθήσω.
 
Μηνύματα
109
Likes
58
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγονία
Πάντως μην αγχώνεστε να είστε νωρίς στην Ρόντα γιατί το βράδυ φωταγωγημενη ειναι πολύ πιο όμορφη. Γιβραλτάρ εμείς δεν πήγαμε οπότε δυστυχώς δεν μπορώ να σας βοηθήσω.
Είμαι σίγουρος οτι και βράδυ είναι πανέμορφη, αλλά επειδή θα φύγουμε νωρίς πρωί θα ήθελα να την περπατήσω και με φως. Από τα λεγόμενα όλων εδώ έχω καταλάβει οτι θέλει τουλ μια μέρα γεμάτη για να την δεις. Οπότε με πιάνει μια πίεση για να έχω όσο το δυνατόν περισσότερες ώρες εκεί
 

vamosasevilla

Member
Μηνύματα
7
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Δεν ξέρω να σου πω πως να διανείμεις τις διανυκτερεύσεις σου γιατί πήγαμε φέτος τον Μάιο μόνο Σεβίλλη. 4μέρες και ίσα ίσα την προλάβαμε. Οποσδήποτε να κλείσεις πριν εισητήρια για Αλκάθαρ και Καθεδρικό. Εγώ ψάχνοντας βρήκα και τον Βαγγέλη (έλληνας ξεναγός στην Σεβίλη) που μας έκανε ξενάγηση και στα δύο και ενθουσιαστήκαμε.
Να είστε καλά! Καλησπέρα από Σεβίλλη :)
 

koker

Member
Μηνύματα
252
Likes
490
Ονειρεμένο Ταξίδι
μαυρικιος
Καλησπέρα Βαγγέλη απο Θεσ/νίκη!! Χαιρομαι που σε βρίσκω μέλος στο forum -θυμάμαι που σου έλεγα να γίνεις !! Να περνάς καλά στην ωραιότερη πόλη!! Αρης-Λένα
 

viktoria

Member
Μηνύματα
168
Likes
434
Καλησπερα στην ομαδα,τωρα που μας αμολησανε ,φρεσκοπλυμενοι,εμβολιασμενοι και επειδη ενα φοβο τον εχουμε μη και μας ξαναμαντρωσουν(το ματι γυαλισε απο την κλεισουρα).Θα ηθελα τα φωτα σας για Ανδαλουσια.Ειμαστε παρεα 6 ατομων φευγουμε 1 Ιουλη ,βανακι νοικιασμενο και οτι προκανουμε!!!μας αρεσουν τα εστιατορια σε ψαγμενα και εντυπωσιακα μερη και τα μπαρακια επισης ,οσοι γνωριζετε παρακαλω πολυ βοηθηστε!!!15 ημερες θα μεινουμε.
 
Last edited:

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.847
Σεπτέμβριο αν όλα πάνε καλά είμαστε και εμείς για Ανδαλουσία για 2 βδομάδες.
Έως τώρα το πρόγραμμα μου λέει
Άφιξη Μάλαγα μεσημέρι και 2 βράδια στη πόλη.
Δευτέρα ροντα με διανυκτέρευση.
Μετά έχω κενό. Και εδώ ζητάω βοήθεια.
Με δεδομένο ότι οι 4 τελευταίες μέρες θα είναι Λισαβόνα και θέλω άλλες 2 η 3 διανυκτερεύσεις Σεβίλλη μένουν άλλες 4 μέρες. Που προτείνετε να πάμε; Για να κάνουμε και κανένα μπάνιο στον ωκεανό.
Καντιθ η φάρο- πορτιμαο;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.601
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom