Ανεξάρτητοι ταξιδιώτες πάντα!

Kostis

Member
Μηνύματα
267
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Τωρα για λιγο στ'αυγα μας
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικος
Εγω προτιμω τα ταξιδια χωρι γκρουπακια...
Ειμαι της αποψεως οτι δεν την ζεις κ δεν την καταλαβαινεις την χωρα..
Παρτε παραδειγμα την Αθηνα.Εισαι στο πουλμαν κ σου λενε σημερα παμε Ακροπολη,την βλεπεις,μετα σου λενε μπειτε στο πουλμαν και παμε στο Σουνιο,μετα λενε μπειτε στο πουλμαν κ παμε στο πλανηταριο...
Ετσι ομως εισαι αποστειρωμενος...Δεν μπλεκεσαι με τον κοσμο, δεν μυριζεις τις μυρωδιες της πολης, δεν ακους τον ηχο της.Σε πανε απο το ενα μερος στο αλλο.

Ετσι λοιπον εγω προτιμω να πηγαινω σε μια πολη κ να χανομαι στους δρομους της (κυριολεκτικα να χανομαι),να μιλαω με τους ντοπιους να καθομαι κ περπαταω 10 ωρες περιπου την ημερα κ φωτογραφιζω ο,τι αναμνηση μπορω να αποτυπωσω απο το ταξιδι μου...

Και στην τελικη αιαθανομαι πιο ελευθερος ετσι...Απο το να μου λεει καποιος αρχηγος τους γκρουπ: "Πηγαιντε τωρα στα δωματια ξεκουραστειτε κ στις 8 το βραδυ κατεβειτε κατω για να βγουμε" ή να τρωμε καπου κ να λενε "παμε να φυγουμε"....
Και αμα δεν θελω να φυγω? και αμα θελω ποτο μετα και περναω ωραια?

Καλυτερα κυριος του εαυτου μου...
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Οταν ταξιδευω με φιλες παμε παντα μονες μας.
Οταν ταξιδευω με αντρα και παιδι προτιμω τα πρακτορεια συνηθως γιατι μου ειναι λιγο δυσκοιλιοι....
 

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ακούστε (η μάλλον διαβάστε) ένα ενδιαφέρον απόσπασμα από ένα βιβλίο, που διαβάζω αυτή την στιγμή :

"Ήταν ένα από εκείνα τα τουριστικά πακέτα που διαφήμιζαν στις ταξιδιωτικές σελίδες των σαββατιάτικων εφημερίδων : "Δείτε τα φώτα του Βορρά - Πενταήμερη κρουαζιέρα στις ακτές της Νορβηγίας", "Τα θαύματα της Πράγας", "Το όμορφο Μπορντό - Δοκιμές κρασιών για αρχαρίους", "Φθινόπωρο στη λίμνη Κόμο".
Πρόσφεραν έναν ασφαλή τρόπο να ταξιδέψεις (τον τρόπο των δειλών), τα είχαν όλα οργανωμένα, έτσι ώστε το μόνο που έκανες ήταν να εμφανιστείς με το διαβατήριό σου.
Για τις μεσαίες τάξεις, τη μεσαία ηλικία, τη μεσαία Αγγλία. Και τη μεσαία Σκοτία, φυσικά. Η ασφάλεια του να νιώθει κανείς μέσα στο πλήθος, μέσα στο κοπάδι.
"

Κεϊτ Ατκινσον : Μιά καλή πράξη - ΚΕΔΡΟΣ

Υ.Γ. Το βιβλίο, μην μπερδευτείτε, δεν είναι ταξιδιωτικό. Δεν το έχω τελειώσει ακόμα, οπότε δεν μπορώ να χω ολοκληρωμένη άποψη γι'αυτό. 'Ομως μέχρι στιγμής η Άτκινσον γράφει πολύ ωραία.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Για να αφήσουμε ασχολίαστα τα all inclusive όπου σε πάνε σε οποιαδήποτε άθλιο εστιατόριο για να φας τα προκατ φαγητά.
Οργανωμένες έχω κάνει μόνο μονοήμερες σε περιοχές που δεν θα είχα τη δυνατότητα να δω αλλοιώς και είμαι μόνος. Αλλοιώς νοικιάζουμε αμάξι και τα βλέπουμε μόνοι. Άσε που σου γανώνουνε το μυαλό με το πες πες και σε περιορίζουνε χρονικά
 
Μηνύματα
28
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Ιβηρικής
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεα Ζηλανδια και Κουβα
Τον προηγουμενο Ιανουαριο πηγαμε Παρισι οπου κλεισαμε με γκρουπ αλλα μονο αεροπορικα-ξενοδοχειο χωρις ξεναγηση. Δεν το μετανιωσαμε καθολου καθως κατα τη διαρκεια τοσο του πηγαιμου οσο και του γυρισμου το τι χοντραδες ακουγαμε απο τα μελη του γκρουπ ηταν αστα να πανε. Το καλυτερο πιστευω ειναι να κλεινεις με γκρουπ (για προορισμους "ασφαλεις" οπως π.χ αλλες Ευρωπαϊκες πολεις) αλλα να μην τους ακολουθεις στην ξεναγηση γιατι και πιο οικονομικα μπορει να σου ερθει και θα εισαι αυτονομος. Τωρα το να πας σε μακρινους και αγνωστους προορισμους (π.χ Κινα, Κουβα, Ταϋλανδη) ειναι καλυτερα πιστευω σε γκρουπ για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντου
αγαπω την ανεξαρτησια στο ταξιδι!!!!τελευταιο ταξιδι αξεχαστο και μαγικο στη Μαλτα!
ομως στην Αλασκα πηγα με πρακτορειο και δεν πιστευω οτι ολα τα all inclusive ειναι για πεταμα,ξενοδοχεια οπως τα Sandals πιστευω προσφερουν υψηλης ποιοτητας φαγητο και υπηρεσιες.
 

flora

Member
Μηνύματα
37
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Πολωνία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αζόρες-Μαδέιρα
μέχρι τώρα έχω ταξιδέψει μόνο μία φορά με γκρούπ γιατι δε μπορούσα να κάνω και αλλιώς (εκδρομή στην ιταλία με τη σχολή)... όλα τα υπόλοιπα ταξίδια τα έχω κάνει με ένα ταξιδιωτικό οδηγό αγκαλιά, με πολλές σημειώσεις (μετα απο προσωπική έρευνα αμέτρητων ωρών) και ένα ζευγάρι άνετα παπούτσια για ατελείωτο περπάτημα...
το αποτέλεσμα: να ρουφήξω το άρωμα κάθε πόλης που έχω επισκεφθεί και να πάρω ένα μεγάλο μέρος της μαζί μου...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.492
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom