Ανεξάρτητοι ταξιδιώτες πάντα!

muya

Member
Μηνύματα
207
Likes
71
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Εχω κι εγω την ιδια γνωμη με αρκετους απο εδω, οτι το να οργανωνεις ενα ταξιδι μονος σου δεν συγκρινεται με τιποτα. Μαλιστα καποιες φορες τυχαινει να αρχιζεις να οργανωνεις αλλα για καποιο λογο αλλαζουν τα σχεδια και τελικα να πηγαινεις αλλου (ή πουθενα) κι ετσι η προετοιμασια του ταξιδιου που δε θα γινει οχι μονο δε παει χαμενη αλλα σε ακολουθει μεχρι την επομενη ευκαιρια!
Ομως θα ηθελα να αναφερθω και σε κατι που εχω συναντησει στο φορουμ και μου εχει κανει εντυπωση (και δε μπορω να μην το σχολιασω!)
Αρκετοι απο αυτους που δηλωνουν λατρεις του ανεξαρτητου ταξιδιου φαινεται να ζητανε συμβουλες για συγκεκριμενα στεκια ή τροπους για το πως να προγραμματισουν το ταξιδι τους. Θελω να πω οτι ειναι φυσικο -και σ' αυτο το φορουμ βοηθαει πολυ- να ζητας πληροφοριες για καποια γενικα πραγματα, πως φτανεις απο το αεροδρομιο στο κεντρο της πολης ας πουμε ή ωραριο, τιμες ή οποιαδηποτε πληροφορια που χρειαζεται να ξερει καποιος για να μπορεσει να βρεθει στο προορισμο του. Αλλα που κολλαει ο ανεξαρτητος ταξιδιωτης να ρωταει που ειναι καλυτερα να φαει; Σε ποια μαγαζια να ψωνισει ή να διαλεγει το ιδιο ξενοδοχειο με καποιον αλλον εδω μεσα; Εγω προσωπικα δεν το καταλαβαινω! Αν ειναι να παω καπου θελω εκτος απο τις γενικες πληροφοριες (που ευτυχως υπαρχουν μπολικες εδω μεσα και τις διαβασω πολυ συχνα) θελω λοιπον ολα τα υπολοιπα να τα ανακαλυψω μονη μου, με τη παρεα μου, με το ρυθμο μου.... Μπορει να μοιραζομαστε μια αγαπη για τα ταξιδια εδω μεσα αλλα εγω δεν εχω την τυχη να γνωριζω κανεναν προσωπικα ωστε να εμπιστευτω τη γνωμη του, οποτε τι διαφορα εχει να εμπιστευτω τη γνωμη ενος τουριστικου γραφειου, απο καποιο μελος εδω μεσα; (επιμενω ως προς το που να φαω, τι να ψωνισω και τα σχετικα). Αφου μπορει να εχουμε παει στο ιδιο μερος αλλα να μην ταιριαζει καθολου η οπτικη μας. Μοιαζει να ειναι αρκετα προγραμματισμενο ολο το ταξιδι και να μην αφηνει περιθωρια να δεις με τα δικα σου τα ματια... που ειναι αλλωστε και το ομορφο στο να οργανωνεις τα ταξιδια μονος σου!
Αυτα ηθελα να πω χωρις να θιξω προσωπικα κανεναν, απλως ειναι μια σκεψη που με ακολουθει αρκετο καιρο τωρα που διαβαζω ανελλειπως το φορουμ!
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.220
Likes
5.751
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
muya είμαι κι εγώ απ' αυτούς που λατρεύουν το ανεξάρτητο ταξίδι. Μόνη μου κάνω όλη την προετοιμασία και δεν αντέχω με τίποτα την ιδέα του "πακέτου" ή του οργανωμένου ταξιδιού. Όμως πολλές φορές ζητάω συμβουλή για το πού να πάω ή τι να φάω. Θα ήθελα πολύ να τα ανακαλύψω όλα μόνη μου, να είχα τον χρόνο δηλαδή για να το κάνω. Αλλά όταν πας για δυο-τρεις άντε τέσσερις μέρες το πολύ σε μια πόλη πόσα πράγματα μπορείς να ανακαλύψεις από το μηδέν; Το να πάω κάπου και να φάω καλά είναι για μένα μέρος της εμπειρίας του ταξιδιού. Για να βρω το καλό όμως πρέπει ίσως να φάω στη μάπα άλλα δέκα που δεν θα τρώγονται με τίποτα. Γι' αυτό και ζητάω τη συνδρομή αυτών που έχουν ήδη πάει. Φυσικά τα γούστα διαφέρουν και γι' αυτό κρατάω πάντα μια επιφύλαξη μέχρι να σχηματίσω δική μου γνώμη. Η λίστα με τις προτάσεις που θα πάρω δεν θα είναι ευαγγέλιο που θα το ακολουθήσω πιστά αλλά θα είναι ένας γενικότερος μπούσουλας που θα με βοηθήσει και θα μου δώσει κάποιες ιδέες. Μακάρι να είχα τη δυνατότητα να πάω κάπου που θα μείνω έναν μήνα και να ψάξω όλες τις δυνατότητες από μόνη μου. Επειδή όμως αυτό προς το παρόν δεν γίνεται, κοιτάω πάντα κάποιες από τις προτάσεις που υπάρχουν εδώ μέσα και συνήθως δεν βγαίνω χαμένη.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Αρκετοι απο αυτους που δηλωνουν λατρεις του ανεξαρτητου ταξιδιου φαινεται να ζητανε συμβουλες για συγκεκριμενα στεκια ή τροπους για το πως να προγραμματισουν το ταξιδι τους. Θελω να πω οτι ειναι φυσικο -και σ' αυτο το φορουμ βοηθαει πολυ- να ζητας πληροφοριες για καποια γενικα πραγματα, πως φτανεις απο το αεροδρομιο στο κεντρο της πολης ας πουμε ή ωραριο, τιμες ή οποιαδηποτε πληροφορια που χρειαζεται να ξερει καποιος για να μπορεσει να βρεθει στο προορισμο του. Αλλα που κολλαει ο ανεξαρτητος ταξιδιωτης να ρωταει που ειναι καλυτερα να φαει; Σε ποια μαγαζια να ψωνισει ή να διαλεγει το ιδιο ξενοδοχειο με καποιον αλλον εδω μεσα; Εγω προσωπικα δεν το καταλαβαινω! Αν ειναι να παω καπου θελω εκτος απο τις γενικες πληροφοριες (που ευτυχως υπαρχουν μπολικες εδω μεσα και τις διαβασω πολυ συχνα) θελω λοιπον ολα τα υπολοιπα να τα ανακαλυψω μονη μου, με τη παρεα μου, με το ρυθμο μου.... Μπορει να μοιραζομαστε μια αγαπη για τα ταξιδια εδω μεσα αλλα εγω δεν εχω την τυχη να γνωριζω κανεναν προσωπικα ωστε να εμπιστευτω τη γνωμη του, οποτε τι διαφορα εχει να εμπιστευτω τη γνωμη ενος τουριστικου γραφειου, απο καποιο μελος εδω μεσα; (επιμενω ως προς το που να φαω, τι να ψωνισω και τα σχετικα). Αφου μπορει να εχουμε παει στο ιδιο μερος αλλα να μην ταιριαζει καθολου η οπτικη μας. Μοιαζει να ειναι αρκετα προγραμματισμενο ολο το ταξιδι και να μην αφηνει περιθωρια να δεις με τα δικα σου τα ματια... που ειναι αλλωστε και το ομορφο στο να οργανωνεις τα ταξιδια μονος σου!
Αυτα ηθελα να πω χωρις να θιξω προσωπικα κανεναν, απλως ειναι μια σκεψη που με ακολουθει αρκετο καιρο τωρα που διαβαζω ανελλειπως το φορουμ!
Νομίζω ότι το να ζητάει κάποιος πληροφορίες και γνώμες από μέλη ενός ταξιδιωτικού forum για ξενοδοχεία, εστιατόρια ή καταστήματα για ψώνια σε κάποιο προορισμό που τον ενδιαφέρει, δεν είναι καθόλου το ίδιο με το προϊόν που θα αγοράσει από ένα ταξιδιωτικό γραφείο.

Τις πληροφορίες ή τις συμβουλές που θα πάρει από το forum δε σημαίνει ότι θα τις ακολουθήσει κιόλας. Είναι μέρος της έρευνας που κάνει και αν του αρέσουν ή τον βολέψουν, τότε θα τις ακολουθήσει. Αυτό για την πλειοψηφία.

Φυσικά και υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι θα διαλέξουν κάποιο ξενοδοχείο ή ένα εστιατόριο που τους προτάθηκε, χωρίς να το ψάξουν ιδιαίτερα από μόνοι τους, και αυτό ίσως γιατί δε θα έχουν τον απαραίτητο χρόνο ή καμιά φορά και την απαραίτητη διάθεση για να το κάνουν. Και θα προτιμήσουν τη γνώμη του συμφορουμίτη τους που μπορεί να μην τον ξέρουν προσωπικά, αλλά λίγο ή πολύ μπορεί να έχουν καταλάβει τα γούστα του.
Ειδικά δε, αν το ταξίδι οργανωθεί στα γρήγορα και ξαφνικά, μπορεί κάποιες από τις συμβουλές και τα "δοκιμασμένα" να του γλυτώσουν πολύτιμο χρόνο και να τον σώσουν και από κακοτοπιές.
 

muya

Member
Μηνύματα
207
Likes
71
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
mariath καταλαβαινω απολυτως τι εννοεις απλως λεω οτι αυτο για μενα δε λεγεται ανεξαρτητος ταξιδιωτης! Προσωπικα δε παω σε μια πολη για να δω ολα αυτα που λενε οι οδηγοι, ειτε παω για δυο τρεις μερες, ειτε για παραπανω αυτο που θελω και αποζητω ειναι να μυρισω, να παρατηρησω, να ανακαλυψω... Αν και απολαμβανω ιδαιτερα το φαγητο δεν θα παω σε καποιο εστιατοριο που προτινει καποιος, απλως γιατι δεν ειναι το στυλ μου (ειναι θεμα οπτικης ειπαμε, θα παω μονο σε κατι που θα μου τραβηξει εμενα την προσοχη) Τα ταξιδιωτικα γραφεια επισης προτεινουν εστιατορια και καμια φορα μπορει να ειναι και τα ιδια μ' αυτα που προτινονται σε καποιο προορισμο εδω μεσα. Θεωρω οτι οταν καποιος (οποιος και να ειναι αυτος, απ' τη στιγμη που εγω δεν τον γνωριζω προσωπικα) λεει αυτο ειναι must μην το χασετε για μενα σημαινει οτι μπορει να με επηρρεασει και να μη δω κατι αλλο... και ο καθενας ειναι διαφορετικος και φυσικα διαλεγει τι θελει να δει (ή ετσι θα επρεπε να ειναι ο ανεξαρτητος ταξιδιωτης)
Επισης θελω να πω ως προς το ποσο χρονο εχει καποιος στο ταξιδι του και τι επιλογες μπορει να κανει, το να τυχει να φας καπου που δεν αξιζει τον κοπο ειναι μερος της εμπειριας, της πραγματικοτητας της καθε περιοχης. Η αξια του να ανακαλυψεις κατι μονος σου δε συγκρινεται ακομα και αν χρειαστηκε να ψαξεις και να δοκιμασεις πολλα που δεν αξιζαν! Ετσι ειναι η ζωη εξαλλου, δεν τα μαθαινεις ολα μεσα σε τρεις μερες κι υστερα τα ακολουθεις...

"Φυσικά και υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι θα διαλέξουν κάποιο ξενοδοχείο ή ένα εστιατόριο που τους προτάθηκε, χωρίς να το ψάξουν ιδιαίτερα από μόνοι τους, και αυτό ίσως γιατί δε θα έχουν τον απαραίτητο χρόνο ή καμιά φορά και την απαραίτητη διάθεση για να το κάνουν. Και θα προτιμήσουν τη γνώμη του συμφορουμίτη τους που μπορεί να μην τον ξέρουν προσωπικά, αλλά λίγο ή πολύ μπορεί να έχουν καταλάβει τα γούστα του.
Ειδικά δε, αν το ταξίδι οργανωθεί στα γρήγορα και ξαφνικά, μπορεί κάποιες από τις συμβουλές και τα "δοκιμασμένα" να του γλυτώσουν πολύτιμο χρόνο και να τον σώσουν και από κακοτοπιές."


anny, ολη αυτη η παραγραφος θα ηταν η ιδια για καποιον που παει σε ενα ταξιδιωτικο γραφειο και του προτινουν ενα ταξιδι, κατι το οποιο το βρισκω απολυτα φυσιολογικο αν δεν εχεις χρονο ή ορεξη να ψαχνεις!

Δε λεω οτι κατι δεν ειναι καλο, ουτε κρινω κανεναν, απλως μην υπερβαλλουμε ως προς τον ορο ανεξαρτητος ταξιδιωτης, το ιντερνετ τα εχει κανει ολα πολυ πιο ευκολα για αυτον που του αρεσει να ψαχνει και να ψαχνεται!
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
"Φυσικά και υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι θα διαλέξουν κάποιο ξενοδοχείο ή ένα εστιατόριο που τους προτάθηκε, χωρίς να το ψάξουν ιδιαίτερα από μόνοι τους, και αυτό ίσως γιατί δε θα έχουν τον απαραίτητο χρόνο ή καμιά φορά και την απαραίτητη διάθεση για να το κάνουν. Και θα προτιμήσουν τη γνώμη του συμφορουμίτη τους που μπορεί να μην τον ξέρουν προσωπικά, αλλά λίγο ή πολύ μπορεί να έχουν καταλάβει τα γούστα του.
Ειδικά δε, αν το ταξίδι οργανωθεί στα γρήγορα και ξαφνικά, μπορεί κάποιες από τις συμβουλές και τα "δοκιμασμένα" να του γλυτώσουν πολύτιμο χρόνο και να τον σώσουν και από κακοτοπιές."


anny, ολη αυτη η παραγραφος θα ηταν η ιδια για καποιον που παει σε ενα ταξιδιωτικο γραφειο και του προτινουν ενα ταξιδι, κατι το οποιο το βρισκω απολυτα φυσιολογικο αν δεν εχεις χρονο ή ορεξη να ψαχνεις!

Δε λεω οτι κατι δεν ειναι καλο, ουτε κρινω κανεναν, απλως μην υπερβαλλουμε ως προς τον ορο ανεξαρτητος ταξιδιωτης, το ιντερνετ τα εχει κανει ολα πολυ πιο ευκολα για αυτον που του αρεσει να ψαχνει και να ψαχνεται!
Δεν είναι καθόλου ίδιο το προϊόν που πουλάει (πολλές φορές καλά) ένα ταξιδιωτικό γραφείο, το οποίο θα σου προτείνει ξενοδοχεία με τα οποία συνεργάζεται και από τα οποία έχει κέρδος ή εστιατόρια τα οποία θα του έχει προτείνει ο τοπικός συνεργάτης του χωρίς να έχει δική του άποψη, με την πληροφορία, τη γνώμη, τη συμβουλή που θα σου δώσει ένας συμφορουμίτης, ο οποίος έχει ο ίδιος δοκιμάσει κάτι και το προτείνει με βάση την ιδιαίτερη ερώτηση που μπορεί να κάνεις.
Το αν σου ταιριάζει ή όχι η απάντηση, το μετράς ταυτόχρονα και με την όλη εικόνα που μπορεί να έχεις από τις προτιμήσεις που βλέπεις μέσα από τα υπόλοιπα γραφόμενα του συμφορουμίτη σου.

Φαντάζομαι ότι όπως οι περισσότεροι, έτσι και εσύ, πέρα από το αν σου αρέσει / σου κάνει, η φωτογραφία, η περιοχή και η τιμή του όποιου ξενοδοχείου επιλέγεις από τις μηχανές αναζήτησης, ψάχνεις και τα reviews άλλων ανθρώπων που έχουν μείνει εκεί.
Άρα, γιατί λαμβάνεις υπόψη σου τα καλά ή τα κακά που γράφουν και δεν πηγαίνεις να ανακαλύψεις μόνη σου το τί πραγματικά παίζει?

Και αυτός λοιπόν ο τρόπος αναζήτησης πληροφοριών δε θα μπουρούσε να θεωρηθεί μη ανεξάρτητος, εφόσον κάποιος σου δίνει έτοιμες πληροφορίες και δεν έχεις "τη χαρά της ανακάλυψης"?

Δε συνηθίζεις ποτέ να ρωτάς ένα γνωστό ή ένα συνάδελφο αν γνωρίζει κάποια καλή ταβέρνα ή κάποιο καλό ενοικιαζόμενο δωμάτιο σε ελληνικό νησί που δεν τυχαίνει να έχει ιστοσελίδα στο διαδίκτυο (άρα δεν πρόκειται να το βρεις) ή...ή.. ο,τιδήποτε και με βάση τις ανάγκες και τα γούστα σου να κάνεις τις δοκιμές σου?

Συμβουλεύεσαι κάποιο είδος αθηνοράματος σε πιθανή σου έξοδο? Στην περίπτωση αυτή, το όποιο αθηνόραμα πουλάει το προϊόν όπως το ταξιδιωτικό γραφείο. Δε συμβουλεύει/πληροφορεί όπως ο φίλος, ο γνωστός, ο συμφορουμίτης.

Έτσι λοιπόν, κάνουν κάποιοι άνθρωποι ερωτήσεις, ζητώντας συγκεκριμένες πληροφορίες για τα ταξίδια τους μέσα από τις κοινότητες όπως αυτή εδώ. Οι απαντήσεις πέφτουν στο τραπέζι και η αξιολόγηση γίνεται για τον καθένα μας με άλλο τρόπο.
Πολλές προτάσεις που βρίσκεις εδώ, για τους προορισμούς σου δεν είναι γιατί κάποιος άλλος ρώτησε, πήρε απαντήσεις και εσύ "ανακάλυψες" πληροφορίες?
 

muya

Member
Μηνύματα
207
Likes
71
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
anny, σε ευχαριστω για το σχολιο σου, θα προσπαθησω να σου απαντησω στο καθε θεμα ξεχωριστα:

"Δεν είναι καθόλου ίδιο το προϊόν που πουλάει (πολλές φορές καλά) ένα ταξιδιωτικό γραφείο, το οποίο θα σου προτείνει ξενοδοχεία με τα οποία συνεργάζεται και από τα οποία έχει κέρδος ή εστιατόρια τα οποία θα του έχει προτείνει ο τοπικός συνεργάτης του χωρίς να έχει δική του άποψη, με την πληροφορία, τη γνώμη, τη συμβουλή που θα σου δώσει ένας συμφορουμίτης, ο οποίος έχει ο ίδιος δοκιμάσει κάτι και το προτείνει με βάση την ιδιαίτερη ερώτηση που μπορεί να κάνεις.
Το αν σου ταιριάζει ή όχι η απάντηση, το μετράς ταυτόχρονα και με την όλη εικόνα που μπορεί να έχεις από τις προτιμήσεις που βλέπεις μέσα από τα υπόλοιπα γραφόμενα του συμφορουμίτη σου."

Στο travelpedia του Παρισιου προτεινονται μερικα μαγαζια για φαγητο που τα αναφερει και το ενημερωτικο φυλλαδιο που πηρα απο το τουριστικο γραφειο θελοντας να δω τι προτεινει (ζω στην Ισπανια και μιλαω για τα τουριστικα γραφεια εδω). Ειμαι σιγουρη οτι θα υπαρχουν και σε καποιους τουριστικους οδηγους παρομοιες προτασεις. Προσωπικα αφου δεν γνωριζω το ποιος το προτινει για μενα δεν υπαρχει καμια διαφορα.

"Άρα, γιατί λαμβάνεις υπόψη σου τα καλά ή τα κακά που γράφουν και δεν πηγαίνεις να ανακαλύψεις μόνη σου το τί πραγματικά παίζει?"

Δεν αμφισβητω τις πρακτικες πληροφοριες που ολοι μας χρειαζομαστε. Φυσικα και κοιταω ξενοδοχεια και κριτικες αλλα επιλεγω απο παρα πολλα αυτο που εμενα μου κανει σε σχεση με την τιμη και το αν ειναι καθαρο (τα υπολοιπα δε με πολυνοιαζουν). Αποφασιζω με την κοινη λογικη και το συμφερον μου οχι με το τι λεει καποιος αλλος. Αρα δε μου δινει τιποτα ετοιμο, μονο αν αξιζει το κοπο η τιμη που αναφερει το ξενοδοχειο. Υστερα ανακαλυπτω μονη μου τι πραγματικα παιζει!

"Δε συνηθίζεις ποτέ να ρωτάς ένα γνωστό ή ένα συνάδελφο αν γνωρίζει κάποια καλή ταβέρνα ή κάποιο καλό ενοικιαζόμενο δωμάτιο σε ελληνικό νησί που δεν τυχαίνει να έχει ιστοσελίδα στο διαδίκτυο (άρα δεν πρόκειται να το βρεις) ή...ή.. ο,τιδήποτε και με βάση τις ανάγκες και τα γούστα σου να κάνεις τις δοκιμές σου?"

Οχι, εκτος αν ειναι πολυ πολυ κοντινο μου ατομο αλλα και παλι δυσκολα.

"Συμβουλεύεσαι κάποιο είδος αθηνοράματος σε πιθανή σου έξοδο? Στην περίπτωση αυτή, το όποιο αθηνόραμα πουλάει το προϊόν όπως το ταξιδιωτικό γραφείο. Δε συμβουλεύει/πληροφορεί όπως ο φίλος, ο γνωστός, ο συμφορουμίτης."

Το συμβουλευομαι μονο για τις ωρες των κινηματογραφων, θεατρων κλπ. Δεν θεωρω οτι το οποιο αθηνοραμα πουλαει το προιον. Απλως δινει πρακτικες πληροφοριες, κατι που οπως ειπα, ειναι και θεμιτο και χρησιμο και το απολαμβανουμε ολοι εδω μεσα.

"Πολλές προτάσεις που βρίσκεις εδώ, για τους προορισμούς σου δεν είναι γιατί κάποιος άλλος ρώτησε, πήρε απαντήσεις και εσύ "ανακάλυψες" πληροφορίες?"

Οι πληροφοριες που μου χρειζονται ειναι πρακτικες και γενικες. Ξαναλεω οτι αν δε γνωριζω καποιον προσωπικα δε μπορω να εμπιστευτω την κριση του. Υπαρχουν ενα σωρο ταξιδιωτικα φορουμ ανα τον κοσμο και ετσι ψαχνω πληροφοριες και στα ισπανικα και στα αγγλικα. Και οπως σε ολα τα φορουμ ετσι και σ' αυτο υπαρχουν ενα σωρο προσωπα πισω απο τα nicknames που ισως να μη κολλαγες με ολους στην πραγματικη ζωη. Φυσικα απο καποια θεματα παιρνεις μια ιδεα για το πως ειναι καποιος αλλα αυτο ειναι πολυ μακρινο απο την πραγματικοτητα. Πως μπορω να ξερω τι σου αρεσει εσενα να κανεις στα ταξιδια σου ή γιατι θα πρεπει να θεωρειται οτι ολους μας ενδιαφερει λιγο πολυ το ιδιο στα ταξιδια μας; Εγω ψαχνω μονο γενικες και πρακτικες πληροφοριες, τα υπολοιπα ειναι καλοδεχουμενα σαν παρατηρηση της πραγματικοτητας (τι ειδε καποιος, πως του φανηκε κατι κλπ) που στην καλυτερη περιπτωση μπορει να σου δωσουν μια ακομη οπτικη γωνια. Αλλα οχι και ξερες προτασεις ως προς το που θα φας ή που θα βγεις το βραδυ. Μιλαω για μενα προσωπικα και συγκεκριμενα για το τι θεωρειται ανεξαρτητος ταξιδιωτης. Εγω ουτε πολλα ταξιδια εχω κανει, ουτε θεωρω οτι τα κανω σαν ανεξαρτητη. Απλως οπως ειπα και πιο πανω μ' αρεσει να ψαχνω μονη μου (εχω το χρονο) και ευτυχως το ιντερνετ παρεχει ενα σωρο πρακτικες πληροφοριες...
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Στο θέμα που ουσιαστικά διαφωνώ μαζί σου είναι ότι και η πρόταση ξενοδοχείου, εστιατορίου κλπ είναι μια πρακτική πληροφορία.
Δεν μπορουμε να χαρακτηρίζουμε πρακτική πληροφορία μόνο θέματα όπως πχ. ποιά εταιρεία πετάει απευθείας προς τον προορισμό που μας ενδιαφέρει ή πώς θα πάμε από το αεροδρόμιο στην πόλη ή τί είδος εισιτηρίων/καρτών είναι καλύτερα να αγοράσουμε για τις μετακινήσεις μας κλπ.

Το να ζητήσουμε την πιθανή πρόταση κάποιου που έχει πάει πριν από εμάς και έχει δοκιμάσει ένα καλό καθαρό ξενοδοχείο, σε καλή τιμή και σε βολική περιοχή είναι και υγιες και ανεξάρτητο. Δε ζητάμε να μας οργανώσουν το ταξίδι και να μας τα δώσουν όλα στο πιάτο χωρίς να βάλουμε στο παιχνίδι και τη δική μας κρίση, αλλά να μας πουν απλά μια δοκιμασμένη γνώμη.
Είναι ακριβώς η ίδια περίπτωση όπως τα reviews στις μηχανές αναζήτησης. Ούτε αυτούς τους ξέρουμε προσωπικά, ούτε τα γούστα τους αναγνωρίζουμε.

Και ένα τελευταίο σχόλιο σχετικά με το παράδειγμα για τα περιοδικά τύπου "αθηνόραμα". Στη λίστα με τα εστιατόρια δεν κάνουν προτάσεις. Πληρώνονται για να βάλουν την καταχώρηση της όποιας επιχείρησης. Άρα, πωλούν/διαφημίζουν το προϊόν σε σένα και σε μένα που θα ανατρέξουμε να βρούμε πληροφορίες. Οι κριτικές που κάνουν είναι ίσως άλλη ιστορία, αλλά και αυτές σκέψου ότι αναφέρονται μόνο σε επιχειρήσεις που προβάλονται μέσα από αυτά.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.220
Likes
5.751
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Το να ζητήσουμε την πιθανή πρόταση κάποιου που έχει πάει πριν από εμάς και έχει δοκιμάσει ένα καλό καθαρό ξενοδοχείο, σε καλή τιμή και σε βολική περιοχή είναι και υγιες και ανεξάρτητο. Δε ζητάμε να μας οργανώσουν το ταξίδι και να μας τα δώσουν όλα στο πιάτο χωρίς να βάλουμε στο παιχνίδι και τη δική μας κρίση, αλλά να μας πουν απλά μια δοκιμασμένη γνώμη.
Είναι ακριβώς η ίδια περίπτωση όπως τα reviews στις μηχανές αναζήτησης. Ούτε αυτούς τους ξέρουμε προσωπικά, ούτε τα γούστα τους αναγνωρίζουμε.
Έτσι ακριβώς είναι. Όπως εσύ muya ψάχνεις να μάθεις ποιό ξενοδοχείο είναι φτηνό και καθαρό, έτσι και κάποιος άλλος ψάχνει ένα ξενοδοχείο που ταιριάζει στα κριτήριά του. Αν δεν ρωτήσεις, πώς θα ξέρεις ότι είναι καθαρό;
Η αναζήτηση που κάνουμε πάντα φιλτράρεται με βάση τα κριτήρια του καθενός μας. Φυσικά δεν εννοώ να πάρουμε έναν οδηγό ή ένα άρθρο και να ακολουθούμε πιστά τις προτάσεις του. Αλλά το να πάρουμε μια συμβουλή από ανθρώπους που σχημάτισαν γνώμη πριν από μας δεν νομίζω ότι μας κάνει λιγότερο ή περισσότερο ανεξάρτητους.
 

muya

Member
Μηνύματα
207
Likes
71
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Θελω να επαναλαβω οτι δεν κρινω κανεναν ουτε λεω αυτο ειναι καλο και το αλλο οχι. Λεω οτι δεν ειναι και πολυ ανεξαρτητο να ακολουθεις ετοιμες λυσεις που σου προτινουν αλλοι. Κατα την αποψη μου.
Εχω δει προταση (επαναλαμβανομενη) σε αυτο το φορουμ για ξενοδοχειο που το τσεκαρα κι εγω και οι κριτικες του σε καποιες σελιδες ηταν ψιλοχαλια, κι ομως καποιοι ακολουθησαν γιατι το προτινε καποιο μελος απο εδω. Μια χαρα μου φαινεται, αλλα δε χρειαζεται να το κανουμε ολοι αυτο.
Ξαναλεω οταν διαλεγω ξενοδοχειο δεν ακολουθω το γουστο καποιου αλλου, απλα διαλεγω τον καλυτερο συνδιασμου ποιοτητας-τιμης. Οι κριτικες με βοηθανε να απορριψω, την επιλογη την κανω με δικα μου κριτηρια. Επισης ολη αυτη η αποψη εχει να κανει με θεματα γουστου και οχι με πρακτικες πληροφοριες. Δε λεω να μη ρωτησεις καποια πληροφορια. Λεω το να ακολουθεις ενα προγραμμα με ωραριο και must δεν ειναι και πολυ ταιριαστο με το να εισαι ανεξαρτητος ταξιδιωτης. Και παλι, ειναι η αποψη μου.
Το φορουμ αυτο, οπως και πολλα αλλα, μπορει να βοηθησει τον καθενα οπως αυτος επιλεγει. Αλλα οταν βαζουμε τιτλους, "εμεις οι ανεξαρτητοι", οι αλλοι που πανε με γκρουπ... ε δεν ειναι παντα τοσο απλα τα πραγματα, οσο ενας τιτλος!
Αυτα.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
..........αν δε γνωριζω καποιον προσωπικα δε μπορω να εμπιστευτω την κριση του. Υπαρχουν ενα σωρο ταξιδιωτικα φορουμ ανα τον κοσμο και ετσι ψαχνω πληροφοριες και στα ισπανικα και στα αγγλικα. Και οπως σε ολα τα φορουμ ετσι και σ' αυτο υπαρχουν ενα σωρο προσωπα πισω απο τα nicknames που ισως να μη κολλαγες με ολους στην πραγματικη ζωη. Φυσικα απο καποια θεματα παιρνεις μια ιδεα για το πως ειναι καποιος αλλα αυτο ειναι πολυ μακρινο απο την πραγματικοτητα. Πως μπορω να ξερω τι σου αρεσει εσενα να κανεις στα ταξιδια σου ή γιατι θα πρεπει να θεωρειται οτι ολους μας ενδιαφερει λιγο πολυ το ιδιο στα ταξιδια μας; Εγω ψαχνω μονο γενικες και πρακτικες πληροφοριες, τα υπολοιπα ειναι καλοδεχουμενα σαν παρατηρηση της πραγματικοτητας (τι ειδε καποιος, πως του φανηκε κατι κλπ) που στην καλυτερη περιπτωση μπορει να σου δωσουν μια ακομη οπτικη γωνια. Αλλα οχι και ξερες προτασεις ως προς το που θα φας ή που θα βγεις το βραδυ. Μιλαω για μενα προσωπικα και συγκεκριμενα για το τι θεωρειται ανεξαρτητος ταξιδιωτης. Εγω ουτε πολλα ταξιδια εχω κανει, ουτε θεωρω οτι τα κανω σαν ανεξαρτητη. Απλως οπως ειπα και πιο πανω μ' αρεσει να ψαχνω μονη μου (εχω το χρονο) και ευτυχως το ιντερνετ παρεχει ενα σωρο πρακτικες πληροφοριες...
Εν μέρει συμφωνώ μαζί σου,οι επιλογές οι προτάσεις για διασκέδαση,φαγητό κλπ είναι σαφώς υποκειμενικές,έχεις απόλυτο δίκιο λέγοντας ότι πολλές φορές μπορεί να υπερτονίζεται πχ ένα καφέ ενα μπαράκι και όταν εσύ πας εκεί να διαπιστώσεις ότι ΔΕΝ είναι καθόλου μα καθόλου του γούστου σου...
Απ την άλλη όμως μια και αναφέρεσαι και δίνεις βαρύτητα σε πρακτικές πληροφορίες πιστεύω ότι παίρνοντας πληροφορίες είτε από οδηγούς είτε από μέλη πολυταξιδεμένα βοηθιέσαι σίγουρα...και για να μιλήσω για τον εαυτό μου κι εγώ τα περισσότερα ταξίδια τάχω κάνει ως ανεξάρτητος ταξιδευτής,χαίρομαι όπως κι εσύ να ανακαλύπτω πράγματα ΜΟΝΗ μου,αλλά έχω στα υπόψην προτάσεις και τις φιλτράρω(όπως νομίζω είπε η Αννυ λίγο πιο πάνω)..μ έχουν βοηθήσει πάρα πολύ..Πρόσφατα παραδείγματα πού έχω να αναφέρω από Ρώμη...απόλυτα ικανοποιημένη από εστιατόριο που μου το σύστησε φίλη που πηγαίνει πολύ ταχτικά Ρώμη,φυσικά και έτυχε να πάω κι αλλού και δεν έφαγα καλά και πλήρωσα πολλάαααα παραπάνω,
και επίσης βρισκόμουν στην πιάτσα Ναβόνα ένα βραδάκυ ψόφια στην κούραση δεν είχα αντοχές να ρίξω περπάτημα να ψάχνω ένα καφέ ενα απλό καφέ τριγύρω...έχει μόνο εστιατόρια,και αυτές τις μέρες διάβασα για ένα πολύ ωραίο καφέ(νομίζω ο Τραβελερ έχει δώσει αυτή την πληροφορία στην αναζήτηση πληροφ,ζευγαράκια κλπ)σ ένα στενό πολύ κοντά στην πιάτσα Ναβόνα!...
θέλω να πω ότι πολλές φορές έχοντας κατα νού τέτοιες πληροφορίες κερδίζεις χρόνο και χρήμα;)
 

muya

Member
Μηνύματα
207
Likes
71
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
romantic woman, το σχολιο μου ηταν κυριως για οσους -αν και αυτοαποκαλουνται ανεξαρτητοι- κανουν ενα προγραμμα με βαση οτι τους προτινουν οι αλλοι. Φυσικα, το να προσθεσεις κατι που μπορει να σου φανει χρησιμο στο ταξιδι σου το καταλαβαινω και το βρισκω φυσιολογικο, οπως και το να εχεις υποψη σου καποια πραγματα και να αποφασισεις οταν εισαι εκει (αναλογα με την κουραση και το σημειο που βρισκεσαι). Αλλα οχι και το προγραμμα να ειναι copy απο καποιον αλλον. Δε νομιζω οτι διαφωνουμε, απλως εχω δει καποιες υπερβολες και μου φανηκε αστειο ως προς το το αν ειναι ανεξαρτητος ταξιδιωτης ή οχι.
 
Μηνύματα
6
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Το χωριό του ΑΗ-ΒΑΣΙΛΗ
Καλώς ήρθες στην παρέα μας.Εχω κάνει αρκετά ταξίδια στο εξωτερικό και θεωρώ οτι είναι καλύτερα να πηγαίνεις μόνος σου. Άν έχεις οργανοθεί καλά δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Με το group μπορούν να δημιουργηθούν διάφορα προβλήμτα που να σου χαλάσουν τις διακοπές σου, γκρίνιες,μουρμούρες,άθκιοι ξεναγοί κλπ. Γιατί να μπεί κανείς σε αυτή τη διαδικασία????????
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.552
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom