Ανεξάρτητοι ταξιδιώτες πάντα!

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.882
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Σ' ευχαριστώ για την επικοινωνία, είναι η πρώτη μου μέρα στην παρέα.

Επιμένω πάντως ότι αν χρειαστεί να ταξιδέψεις με γκρουπ πρέπει να έχεις αυτοοργανωθεί, γιατί αν αφεθείς στα γραφεία την έβαψες.
Εγώ μπήκα στην παρέα γιατί θέλουμε να ξεκινήσουμε ταξίδια μόνοι μας και μάλιστα οδικώς. Αν είμαστε καλά το πρώτο θα είναι στην Κεντρική Ευρώπη μόλις τελειώσουν τα σχολεία.
Θα σας χρειαστώ λοιπόν.
Καλό απόγευμα
Για δες και αυτό το γκρουπ http://www.travelstories.gr/groups/...E5-%E1%F5%F4%EF%EA%DF%ED%E7%F4%EF-%E9%F7.html
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Photography trip
Εγώ δεν έχω πάει ποτέ με γκρούπ πάντα οργανώνω μόνος μου τα ταξίδια, αλλά μέχρι τώρα έχω ταξιδέψει εντός Ευρώπης τι γίνεται με ταξίδια εκτός.
Να μου πείς ανάλογα με το που θες να πας,
ας πουμε για Πουκέτ που πάνε πολλά γκρούπς μόνος βρίσκεις άκρη?
Δε μιλάω για αεροπορικά και ξενοδοχεία, αλλά για τις τοπικές εκρομές κλπ.
Απλά πανεύκολο! Δεν χρειάζεται για τέτοιους προορισμούς να κλείσεις εκδρομές από Ελλάδα, θα τις πληρώσεις υπερδιπλάσια, ούτε αξίζει να πας με γκρουπ. Σ' αυτές τις περιπτώσεις βγαίνεις από το ξενοδοχείο και "κόβεις" βόλτες στους κεντρικούς δρόμους, όπου βλέπεις κόσμο. Θα δεις γκισέ με φυλλάδια για εκδρομές ή θα σε πλησιάσουν οι ίδιοι οι ντόπιοι. Δεν υπάρχει περίπτωση να μην βγάλεις άκρη:p!
 
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
πραγα
Ονειρεμένο Ταξίδι
νησια ανταμαν, καραιβικη
Εγώ δεν έχω πάει ποτέ με γκρούπ πάντα οργανώνω μόνος μου τα ταξίδια, αλλά μέχρι τώρα έχω ταξιδέψει εντός Ευρώπης τι γίνεται με ταξίδια εκτός.
Να μου πείς ανάλογα με το που θες να πας,
ας πουμε για Πουκέτ που πάνε πολλά γκρούπς μόνος βρίσκεις άκρη?
Δε μιλάω για αεροπορικά και ξενοδοχεία, αλλά για τις τοπικές εκρομές κλπ.
γεια σασ και απο εμενα!και εγω συμφωνω ανεξαρτητοι ταξιδιωτεσ για παντα!στην ταιλανδη (κο παγκναν ,κο σαμουι) πηγα με το φιλο μου και κινηθηκαμε τυχοδιωκτικα μεχρι να φτασουμε στο προορισμο μασ.ηταν λιγο μπερδεμα να βρουμε τραινο, καραβακι κλπ αλλα τα καταφεραμε.νομιζω ομωσ οτι ειναι ο καλυτεροσ τροποσ απλα να εισαι προετοιμαζμενοσ για μια μικρη ταλαιπωρια.υπαρχει βεβαια και αεροπλανο που παει απευθειασ απο μπανγκοκ αλλα το τραινακι εχει τη φαση του ειναι οικονομικοτερο και βλεπεισ ομορφα τοπια στη διαδρομη!οσο αφορα για τοπικεσ εκδρομεσ μπορεισ να παρεισ χρησιμεσ πληροφοριεσ και απο ντοπιουσ αλλα και απο αλλουσ ταξιδιωτεσ που θα γνωρισεισ στη διαδρομη:lol:
 

KatieVLS

Member
Μηνύματα
17
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Τσεχία τα Χριστούγεννα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ινδία
Για τους ανεξάρτητους ταξιδιώτες το ταξίδι ξεκινά με την προετοιμασία του, όπως αναφέρει ως moto το μέλος του group "thanasis".
Ενώ, για όσους ταξιδεύουν οργανωμένα, το ταξίδι ξεκινά με την εξόφληση της συμμετοχής του στο πρακτορείο που το διοργανώνει. :D

Ένας "ανεξάρτητος" ταξιδιώτης βλέπει όλα όσα θέλει να δεί, γιατί ξεκινά "οργανωμένος"... ενώ ο "οργανωμένος" βλέπει το πολύ τα "ανεξάρτητα" προγράμματα που αναφέρονται ώς προαιρετικά από τα πρακτορεία. :D
 

tanasis

Member
Μηνύματα
171
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΠΑΝΤΟΥ
Για τους ανεξάρτητους ταξιδιώτες το ταξίδι ξεκινά με την προετοιμασία του, όπως αναφέρει ως moto το μέλος του group "thanasis".
Ενώ, για όσους ταξιδεύουν οργανωμένα, το ταξίδι ξεκινά με την εξόφληση της συμμετοχής του στο πρακτορείο που το διοργανώνει. :D

Ένας "ανεξάρτητος" ταξιδιώτης βλέπει όλα όσα θέλει να δεί, γιατί ξεκινά "οργανωμένος"... ενώ ο "οργανωμένος" βλέπει το πολύ τα "ανεξάρτητα" προγράμματα που αναφέρονται ώς προαιρετικά από τα πρακτορεία. :D
Α, καλό!!!! :haha::haha::haha::haha:
Όταν γυρνάει ο "οργανωμένος" είναι ενθουσιασμένος... με την πραγματικότητα που του παρουσίασαν... είναι χαρούμενος που έφαγε τις τοπικές λιχουδιές... στο εστιατόριο που ο οδηγός τους πήρε την καλύτερη μίζα...:bleh::bleh:
 

PASCAL

Member
Μηνύματα
60
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Morocco
Ονειρεμένο Ταξίδι
οπουδήποτε
Εξαρτάται τον προορισμό σχετικά με το αν θες να πας με γκρουπ ή όχι. Το βασικό για εμένα είναι η ασφάλεια και δυστυχώς σε ορισμένα μέρη το να πας ανεξάρτητος εμπεριέχει ρίσκο. Σε ορισμένες περιοχές της λατινικής και κεντρικής Αμερικής όπως και στις περισσότερες χώρες της Αφρικής όπου υπάρχουν κοινωνικοπολιτικές αναταραχές και χαμηλό βιοτικό επίπεδο ο τουρίστας ή ταξιδιώτης προκαλεί. Το καλοκαίρι πριν ξεκινήσω για Περού ένας φίλος με συμβούλεψε να πάω με γκρούπ διότι εδώ και χρόνια ταξιδεύει σε όλη την λατινική Αμερική μαζι με την γυναίκα του η οποία είναι Αργεντινέζα και του έχουν τύχει κάποιες δυσάρεστες καταστάσεις οι οποίες τον έχουν κάνει επιφυλακτικό.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.423
Likes
7.780
Αυτό που βρίσκω μαγικό όταν ταξιδεύω ανεξάρτητα είναι το γεγονός ότι μετά από προετοιμασία μηνών, βλέπω τελικά με τα μάτια μου όλα αυτά για τα οποία προετοιμαζόμουν, διάβαζα και απλά φανταζόμουν!
Έχει άλλη αξία να δεις τελικά έναν τόπο ή ένα αξιοθέατο για το οποίο έχεις ψάξει και έχεις αναζητήσει πληροφορίες μόνος σου και είναι τελείως διαφορετικό να στο "σερβίρει" έτοιμο στο πιάτο μία οργανωμένη εκδρομή!
Όταν έχεις διαβάσει και συλλέξει πληροφορίες, αντιλαμβάνεσαι “διαφορετικά” την ιστορία και τη σημασία που έχει και το παραμικρό μνημείο για τον λαό της χώρας που επισκέπτεσαι.
Βέβαια, όπως λέει και ο PASCAL, κάποιους "δύσκολους" προορισμούς ίσως να μην μπορέσεις να αποφύγεις την οργανωμένη εκδρομή...... αλλά και τότε νομίζω, αυτό που σε διαφοροποιεί από τους άλλους τουρίστες του group είναι το κατά πόσο έχεις "μελετήσει" τον προορισμό που θα επισκεφθείς!
 
Last edited by a moderator:

black mamba

Member
Μηνύματα
297
Likes
84
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα (!!!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΗΠΑ
Αυτό που βρίσκω μαγικό όταν ταξιδεύω ανεξάρτητα είναι το γεγονός ότι μετά από προετοιμασία μηνών, βλέπω τελικά με τα μάτια μου όλα αυτά για τα οποία προετοιμαζόμουν, διάβαζα και απλά φανταζόμουν!
Έχει άλλη αξία να δεις τελικά έναν τόπο ή ένα αξιοθέατο για το οποίο έχεις ψάξει και έχεις αναζητήσει πληροφορίες μόνος σου και είναι τελείως διαφορετικό να στο "σερβίρει" έτοιμο στο πιάτο μία οργανωμένη εκδρομή!
Όταν έχεις διαβάσει και συλλέξει πληροφορίες, αντιλαμβάνεσαι “διαφορετικά” την ιστορία και τη σημασία που έχει και το παραμικρό μνημείο για τον λαό της χώρας που επισκέπτεσαι.
Βέβαια, όπως λέει και ο PASCAL, κάποιους "δύσκολους" προορισμούς ίσως να μην μπορέσεις να αποφύγεις την οργανωμένη εκδρομή...... αλλά και τότε νομίζω, αυτό που σε διαφοροποιεί από τους άλλους τουρίστες του group είναι το κατά πόσο έχεις "μελετήσει" τον προορισμό που θα επισκεφθείς!
Με κάλυψες απόλυτα! Αυτη είναι η μαγεία και η ανταμοιβή του ανεξάρτητου ταξιδιού1
 
Last edited by a moderator:

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ονειρεμένο Ταξίδι
LENSOIS MARAHENSES
Ανεξαρτητος ταξιδιωτης παντα και παντου.

Γεια σε όλους ,εδω και 10 χρόνια ταξιδεύω πάντα ανεξάρτητα και δεν το εχω μετανιώσει .Συμφωνώ πως το ταξίδι αρχίζει απο την στιγμή που σου δημιουργείται η επιθυμία να πάς κάπου ,μεγαλώνει κατα την διάρκεια που το ονειρεύεσαι το πώς φαντάζεσαι οτι θα είναι καθως και όταν το οργανώνεις (ψάχνοντας και ανακαλύπτοντας) κι φυσικά ολοκληρώνεται με την εκτέλεση του.Έχω ταξιδέψει μόνος και ανεξάρτητς εντος Ευρώπης και εκτός.Από τα πιο συναρπαστικά ταξίδια ήταν το 2007 που έκανε τον γύρο του κόσμου σε 27 ημέρες (μακάρι να είχα 80 αλλά η δουλειά βλεπετε..).Σίγουρα μερικά μέρη έχουν ενα βαθμό δυσκολίας και ρίσκου μεγαλύτερο αλλά με την κατάλληλη προετοιμασία μπορείς να περάσεις παντού υπέροχα και με ασφάλεια .
Εξάλου <<Δεν μπορεις να ανακαλυψεις καινουργιους ωκεανους αν δεν εχεις κουράγιο να χάσεις την θέα της ακτής>>.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Καλως ηρθες στο σαιτ και στους ανεξαρτητους ταξιδιωτες :) Ειμαστε συμφωνοι ολοι στο γκρουπ με την τελευταια σου φραση.
Ελπιζω να μοιραστεις μαζι μας καποιο απο τα ταξιδια σου. Πολυ θα ηθελα να ακουσω για το πως εγινε ο γυρος του κοσμου σε 27 μερες..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.644
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom