Ανεξάρτητος στην Αιγυπτο..?

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Γεια σας,
τον Νοεμβριο προγραμματίζω με παρέα ταξίδι στην Αίγυπτο για 11 μέρες μόνοι μας χωρίς ταξιδιωτικό γραφείο. Πόλλα γράφονται στο site για Αίγυπτο άλλα κατα βάση για οργανωμένο ταξίδι.
Εχετε να μου προτείνετε τίποτα σχετικά με μέρη ενδιαφέροντα, οικονομική διαμονή, μετακίνηση, κλπ ?
Γενικά, θέλουμε να επισκεφτούμε το Καιρο, Ασσουαν, Αμπου Σιμπελ, Λουξορ, Αλεξανδρεια, όαση Σιβα.
Με τα δεδομενα που έχω βρει εως τώρα, θα κάνουμε τη διαδρομη Καιρο-Ασσουαν με τραινο, Ασσουαν-Αμπου Σιμπελ με βανακι (αξίζει για ημερήσια?), Αλεξάνδρεια-οαση Σιβα με λεωφορείο.
Εαν γνωρίζετε για ωραία αυθεντικά χωριά, για διαφορετικούς τρόπους μετακίνησης, περιμένω πως και πως να τα ακουσω...;)

αα..και άλλες δυο ερωτησεις:
ποια γειτονια του Καίρου είναι πιο ωραία για να μείνεις?
βιζα βγαζω απευθείας στο αεροδρομιο του καιρου?
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
γεια σου dani.
πας ωραία εποχή στην αίγυπτο.με τραίνο λές έ? καλή φάση.
γνώμη μου είναι να μην μπερδέψεις την αλεξάνδρεια.δεν κολάει στο ταξίδι.
καιρο λούξορ ασουάν αμπου σίμπελ και εισαι αρκετά καλυμένος για τις 11 μέρες.
το λούξορ μην το περάσεις στα γρήγορα,(λούξορ ενοώ καρνάκ)ούτε το ασουάν..θέλουν δουλεια΄..έχεις να δείς τα καλύτερα πράγματα ..και το κάιρο φυσικά.τα ταξίδια μου στην αίγυπτο εγιναν χρόνια πρίν.δεν θα σου πώ φρέσκα πράγματα. όσον αφορά την διαδρομή ασουάν αμπού σίμπελ,να ξέρεις οτι ο δρόμος είναι μια΄ατέλειωτη ευθεία μέσα σε ανελέητη έρημο..υπέροχο αυτό,μονο σε έργα θα τόχεις δεί..
ολα αξίζουν στην αίγυπτο,αλλα μην την τρέξεις...πήγαινέ το απο σιγά..
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.011
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Γεια σας,
τον Νοεμβριο προγραμματίζω με παρέα ταξίδι στην Αίγυπτο για 11 μέρες μόνοι μας χωρίς ταξιδιωτικό γραφείο. Πόλλα γράφονται στο site για Αίγυπτο άλλα κατα βάση για οργανωμένο ταξίδι.
Εχετε να μου προτείνετε τίποτα σχετικά με μέρη ενδιαφέροντα, οικονομική διαμονή, μετακίνηση, κλπ ?
Γενικά, θέλουμε να επισκεφτούμε το Καιρο, Ασσουαν, Αμπου Σιμπελ, Λουξορ, Αλεξανδρεια, όαση Σιβα.
Με τα δεδομενα που έχω βρει εως τώρα, θα κάνουμε τη διαδρομη Καιρο-Ασσουαν με τραινο, Ασσουαν-Αμπου Σιμπελ με βανακι (αξίζει για ημερήσια?), Αλεξάνδρεια-οαση Σιβα με λεωφορείο.
Εαν γνωρίζετε για ωραία αυθεντικά χωριά, για διαφορετικούς τρόπους μετακίνησης, περιμένω πως και πως να τα ακουσω...;)

αα..και άλλες δυο ερωτησεις:
ποια γειτονια του Καίρου είναι πιο ωραία για να μείνεις?
βιζα βγαζω απευθείας στο αεροδρομιο του καιρου?
Ένα ένα. Daytrip στο Abu Siebel αξίζει (με την τρίωρη διαδρομή να αξίζει σχεδόν εξίσου με τον προορισμό), και μην το χάσετε με τίποτα, αλλά είναι ακόμα καλύτερα αν ξεκινήσετε χαράματα για να πετύχετε την ανατολή του ήλιου στην έρημο. Είναι το κάτι άλλο.

Τα βανάκια πάνε οπωσδήποτε σε κονβόι, ποτέ μεμονωμένα, και πάντα με συνοδεία αστυνομίας και συνοδό σε κάθε βανάκι.
Επίσης τα τρένα για τουρίστες είναι κανονικά από τα απλά τρένα, και τα φρουρούν ένοπλοι (που ταξιδέυουν με το τρένο). Πρέπει να έχεις κλέισει εισητήρια από πριν και να έχεις δηλώσει την παρουσία σου, αν είναι να χρησιμοποιήσεις "απλό" τρένο.

Οι κλινάμαξες για τουρίστες στο Κάιρο - Ασουάν - Κάιρο είναι 2 τύπων, αλλά και οι 2 είναι αξιοπρεπείς και αρκετά καθαρές για το μέσο ευρωπαίο. Τις συνιστώ σε σχέση με το ημερήσιο ταξίδι - παρότι η θέα στη διαδρομή, με τους Αιγύπτιους αγρότες επί το έργο και τις γραμμές να περνάνε από κάποια εξαθλιωμένα χωριουδάκια, λέει κι αυτή.
Παρ' όλα αυτά, κάποια μέρη της διαδρομής (π.χ. το Λούξορ - Ασουάν) κάντε τα με ημερήσια τρένα, και επιδιώξτε δεύτερη θέση στα απλά τρένα. Το τι θα δουν τα μάτια σου είναι απίστευτο...

Με τις 11 μέρες είσαι οριακά. Προσπάθησε να περιορίσεις όσο γίνεται τη διαμονή στο Luxor, πέρα από τις αρχαιότητες είναι μια resort-πόλη, γεμάτη πεντάστερα και ενοχλητικούς φελλουκατζήδες, χωρίς κανένα αυθεντικό χρώμα. Εννοείτε μη χάσεις Karnak και τις αρχαιότητες στη δυτική όχθη, και δε φτάνει μια μέρα για όλα, αλλά περιόρισέ το όσο μπορείς (π.χ. φτάστε πρωί και φύγετε μεσημέρι-απόγευμα τη δεύτερη μέρα).

Αντίθετα, το Ασουάν μ' άρεσε πολύ ως πόλη, όπως και η Αλεξάνδρεια, με το μεσογειακό της χρώμα.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Ένα ένα. Daytrip στο Abu Siebel αξίζει (με την τρίωρη διαδρομή να
taver εντυπωσιακό που πηγαίνουν σήμερα τα βανάκια όλα μαζί..
τότε είχα παει με ταξί της κακιάς ώρας,το μοναδικό όχημα στον δρόμο σε όλο το ταξίδι.
προσέχουν τους ξένους λοιπόν ....
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Ναι βιζα βγαζεις κατευθειαν στο αεροδρομιο!
15 λιρες αν θυμαμαι καλα !!
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Να σημειώσω σ' αυτά που γράφει ο taver ότι από τις αρχές Αυγούστου η προϋπόθεση για το κομβόϊ από το Ασσουάν στο Αμπού Σιμπέλ δεν ισχύει. Η Αιγυπτιακή κυβέρνηση έδωσε την άδεια για μεμονωμένες εκδρομές χωρίς την απαραίτητη συνοδεία. Στην πράξη βέβαια εξακολουθεί να υφίσταται ο μέχρι πρότινος τρόπος οργάνωσης των εκδρομών καθώς βολεύει και τα πρακτορεία αφού συνεργάζονται μεταξύ τους.

Ο Νοέμβρης βέβαια είναι αρκετά μακριά γι' αυτό ψάξτο καλύτερα το συγκεκριμένο θέμα.

Επίσης, όσον αφορά τα τρένα οι συνθήκες έχουν αλλαξει και μπορείς να πραγματοποιήσεις όποιο δρομολόγιο θέλεις χωρίς κανέναν περιορισμό. Και δεν είναι ανάγκη να επιλέξεις δεύτερη θέση στα τρένα για να πάρεις γεύση από τον πραγματικό τρόπο ζωής της Αιγύπτου καθώς η πρώτη θέση δεν είναι πάντα αυτό που περιμένεις από πρώτη θέση!

Προσοχή! Στα τρένα κάνει τόσο ψοφόκρυο που μπορείς να πάθεις άγριο κρυολόγημα και να πάει στράφι όλο το ταξίδι. Το μπουφανάκι δεν είναι κακή επιλογή ειδικά αν ταξιδέψετε πέρα του τρίωρου!

Διαφορετικοί τρόποι μετακίνησης πέρα του λεωφορείου, τρένου, αυτοκινήτου, φελούκας, αεροπλάνου δεν υπάρχει εκτός αν θέλεις να διασχίσεις την Αίγυπτο πάνω σε κάρο!!!:haha::haha::haha: Που δεν είναι σαφώς κακή ιδέα αλλά δεν σε βγάζουν οι μέρες!

(Δεν θυμάμαι άλλα τώρα!)
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Αν σου αρεσουν οι αρχαιοτητες με βαση το Λουξορ μπορεις να επισκεφθεις τα Δενδερα και την Αβυδο. Δυο εξαιρετικοι ναοι, ο δευτερος εχει υπεροχες τοιχογραφιες οπου διατηρουνται σε πολυ καλη κατασταση τα χρωματα και μπορεις να τα επισκεφθεις σε ημερησια βαση απο το Λουξορ. Στα Δενδερα μαλιστα μπορεις να πας και με φελουκα καθοτι διπλα στον Νειλο. Η Αβυδος ομως ειναι πιο μεσογειο μερος. Η διαδρομη ειναι που ενδιαφερουσα, περνας ολο μεσα απο φοβερα φτωχικα χωριουδακια διπλα στο Νειλο. Καθε διασταυρωση και ενστολος. Τα μερη αυτα δεν τα πολυεπισκεπτονται τουριστες και ειναι πολυ πιο ησυχα απο το Καρνακ και την κοιλαδα των βασιλεων.
Το Λουξορ εχει και ενα πολυ καλοστημενο και ενδιαφερον μουσειο. Αξιζει να το επισκεφθεις. Καινουργια μουσειολογικη προσεγγιση, πολυ ενδιαφερουσες επεξηγησεις στα αγγλικα σωστος φωτισμος και προθηκες-καμια σχεση με το αρχαιολογικο του Καιρου.
Το Αμπου Σιμπελ ειναι κορυφαιο. Μην το χασεις.
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Οσο αφορα το daytrip στο Abu Simbel, εχετε να μου προτείνεται καποια εταιρεια για το βανάκι ή το λεωφορείο που κανει τη διαδρομή? θα 'ηταν καλύτερο να το κλεισω από πριν ή να το κανονισω επί τοπου? η διαδρομή γίνεται καθημερινά?
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
...και αλλη μια ερωτηση..
μόλις διάβασα σε γεωτρόπιο του Απριλίου ότι το εμβόλιο του κίτρινου πυρετού είναι υποχρεωτικό και με πιστοποιηση για την είσοδο στη χώρα...Είναι υπερβολικοί ή έτσι έχουν τα πραγματα...???:roll:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.368
Likes
9.292
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
...και αλλη μια ερωτηση..
μόλις διάβασα σε γεωτρόπιο του Απριλίου ότι το εμβόλιο του κίτρινου πυρετού είναι υποχρεωτικό και με πιστοποιηση για την είσοδο στη χώρα...Είναι υπερβολικοί ή έτσι έχουν τα πραγματα...???:roll:
όχι βέβαια...
Health Information for Egypt | CDC Travelers' Health
 

xalara

Member
Μηνύματα
217
Likes
665
Επόμενο Ταξίδι
Αndromeda
Ταξίδι-Όνειρο
Bora-bora
μεσα νοεμβρη ετοιμαζομαι και γω για Αιγυπτο αυτονομα εγω και η κοπελα μου.
αυτη τη βδομαδα τα κλεισα ολλα και ειμαι ετοιμος για αναχωρηση.
Η διαδρομη θα ειναι καιρο-λουξορ-ασουαν-αλεξανδρεια-καιρο 9 μερες συνολο .

1)διαμονη σε χοστελ τα οποια ειναι παφτηνα και με καλες κριτικιες (γυρω στα 10ε το δικλινο με τουαλετα-μπανιο και πρωινο) σε πολυ κεντρικο σημειο σε ολες τις πολεις.
2)διαδρομες μεταξυ πολεων με τρενο συγκεκριμενα με κατι sleeping trains ιδιωτικης εταιριας νυχτερινα και περιλαμβανουν δειπνο και πρωινο
3)εκλεισα κατι εκδρομες που μαρεσαν (πχ αμπου σιμπελ , ολοημερη εκδρομη σε χωρια των NUBIAN ) με αυτους TheFreelancers.info | Special tours to explore the wonders of Egypt at affordable prices.
4)η διαμονη μου στο λουξορ θα ειναι οπως την περιγραφη ο taver (1 νυχτα ).εμφαση θα δωθει στο καιρο και στο ασουαν το οποιο μου φαινεται πιο γνησιο και πιο ωραιο.
5) εμβολια γενικα δεν ειναι υπχρεωτικα για αιγυπτο αν πας για τοσο λιγες μερες ,απλα ανανεωσα καποια .
6)αν εισαι φοιτητης βγαλε την ISIC εχεις 50% εκπτωση σε ολα τα μνημεια.

αυτα αν θελεις καμια αλλη πληροφορια ρωτα


Τελος αν εχετε να προτεινεται καποιο εστιατοριο σε καποια απο αυτες τις περιοχες πειτε το!:clap:(μιας και οσες φορες εχω παει σε εστιατοριο που το χε προτεινει καποιος απο δω ηταν κορυφη)

(ασχημο: χθες δεν ξερω αν ακουσατε συγκρουστικαν 2 τρενα στην αιγυπτο με 14 νεκρους)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.903
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom