Γερμανία Ανκόνα-Στουτγκάρδη

alkistismaria

Member
Μηνύματα
528
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Αλλάξτε από τώρα τα ραντεβού. Δεν υπάρχει περίπτωση και να είσαστε business hours στη Στουγκάρδη, και να φτάσετε εκεί με ασφάλεια. Άσε που μπορεί να πέσετε σε άσχημες καιρικές συνθήκες και οι 9-10 ώρες οδήγησης να γίνουν 15-16.
ευχαριστώ αλλά δεν θέλω να σκέφτομαι αυτή την πιθανότητα :xmas_sad:
 

glazar

Member
Μηνύματα
50
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα..
Ταξίδι-Όνειρο
Ο επόμενος...
Καλημέρα,
Τέλη Νοέμβρη έκανα αυτή την διαδρομή, με προορισμό Ολλανδία. 5 φτάνει το καράβι αλλα για να βγείς μπορεί και να χρειαστείς 1 ώρα. Σκέψου οτι θα έχει φορτηγά μέσα και εσύ να καταλήξεις (οπως εγώ) να έχεις το αμάξι σου στο τελευταίο επίπεδο του παρκινγ και να βγείς τελευταίος. Εγώ το προγραμμάτισα με 1 στάση Βερόνα (φτάσαμε 22.30 το βράδυ) , και 2η Καρλσρουή (Είναι 1 ώρα μετά την Στουγκαρδή). Ενδεικτικα φύγαμε στις 11 απο βερόνα και πήγαμε απο Insburg. Στην Καρλσρούη φτάσαμε στις 20.00 ξεθεωμένοι.

Οπότε αυτό που λέει ο taver είναι παραπάνω απο πιθανό. Δεν είναι και απο τις πιο εύκολες διαδρομές για να την κάνεις non-stop, νύχτα, για πρώτη φορά, τέτοια περίοδο και με το άγχος να φτάσεις συγκεκριμένη ώρα.
 

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
δεν ειναι και τοσο τραγικα -ανάλογα βεβαια και τις αντοχές και εγώ τέλη Νοέμβρη έφυγα από Κολωνία για reggio emilia για μια έκθεση 6.30 το πρωί και 5 ήμουν με το άνοιγμα απο την έκθεση reggio- και οχι ξεθεωμένοι
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
δεν ειναι και τοσο τραγικα -ανάλογα βεβαια και τις αντοχές και εγώ τέλη Νοέμβρη έφυγα από Κολωνία για reggio emilia για μια έκθεση 6.30 το πρωί και 5 ήμουν με το άνοιγμα απο την έκθεση reggio- και οχι ξεθεωμένοι
.............νειάτα !!!!!!!!!!!
οδήγηση σερί, όλη νύχτα???
μου θυμίζει: δεκαετία 70, φοιτιτικά χρόνια, Γιουγκοσλαβία, Fiat 500L.......:xmas_sad:
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.822
Likes
15.888
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
.............νειάτα !!!!!!!!!!!
οδήγηση σερί, όλη νύχτα???
μου θυμίζει: δεκαετία 70, φοιτιτικά χρόνια, Γιουγκοσλαβία, Fiat 500L.......:xmas_sad:
και εγώ τις ίδιες αναμνήσεις έχω.δεκαετία 70, αναχώρηση από Θεσ/νίκη αργά το απόγευμα και με μια μικρή στάση έξω απο το Βελιγράδι το επόμενο απόγευμα είμασταν στη Βιέννη μέσω Μάριμπορ και Γκράτς.:xmas_razz:
σόρρυ για το οφτόπικ αλλά αναμνήσεις είναι αυτές.
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.Καλές γιορτές.
....δεν αναφέρθηκες (νομίζω, εκτός κι αν δεν το είδα) στον κλάδο, που βρήκατε εργασία. Ίσως βοηθηθούν, μαθαίνοντας το και άλλοι συν Έλληνες αγωνιστές της ζωής - ονειροπόλοι, που συλλέγουν πληροφορίες για ηρωική έξοδο!!!
 

alkistismaria

Member
Μηνύματα
528
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
GKCAPO έχεις δίκιο γιατί πολύς κόσμος θέλει να φύγει για έξω και ίσως βοηθήσει το ποστ μου.Ο αρραβωνιαστικός μου βρήκε δουλειά στη Στουτγκάρδη σαν μηχανολόγος μηχανικός σε γερμανική μελετητική εταιρεία κι εγώ πάω μαζί του να ψάξω.Τη δουλειά τη βρήκε μέσω ενός γραφείου ευρέσεως εργασίας στη Θεσ/νίκη σε 1 1/2 μήνα χωρίς να πάρουν λεφτά απο τον αρραβωνιαστικό μου παρα μόνο απο τον εργοδότη.Στο να τον προσλάβουν μέτρησε οτι ήξερε πολύ καλά την γλώσσα γιατί πήγαινε σε ελληνογερμανικό σχολείο και είχε προυπηρεσία ακριβώς στο αντικείμενο που ζητούσαν αλλά χωρίς να ξέρει τα προγράμματα που τρέχουν εκεί.Παρ'όλα αυτά θα τον εκπαιδεύσουν στα προγράμματα και θα του κάνουν σεμινάρια για την ορολογία και μας βοηθάνε και με την εύρεση σπιτιού.Αν θέλει κάποιος πληροφορίες πολύ ευχαρίστως να βοηθήσω.
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.290
Προφανώς το ξέρεις αλλα ας το γράψω, το αυτοκίνητο είναι καλο να φοράει χιονολαστιχα. Καλη αρχή και προσαρμογή.
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
GKCAPO έχεις δίκιο γιατί πολύς κόσμος θέλει να φύγει για έξω και ίσως βοηθήσει το ποστ μου.Ο αρραβωνιαστικός μου βρήκε δουλειά στη Στουτγκάρδη σαν μηχανολόγος μηχανικός σε γερμανική μελετητική εταιρεία κι εγώ πάω μαζί του να ψάξω.Τη δουλειά τη βρήκε μέσω ενός γραφείου ευρέσεως εργασίας στη Θεσ/νίκη σε 1 1/2 μήνα χωρίς να πάρουν λεφτά απο τον αρραβωνιαστικό μου παρα μόνο απο τον εργοδότη.Στο να τον προσλάβουν μέτρησε οτι ήξερε πολύ καλά την γλώσσα γιατί πήγαινε σε ελληνογερμανικό σχολείο και είχε προυπηρεσία ακριβώς στο αντικείμενο που ζητούσαν αλλά χωρίς να ξέρει τα προγράμματα που τρέχουν εκεί.Παρ'όλα αυτά θα τον εκπαιδεύσουν στα προγράμματα και θα του κάνουν σεμινάρια για την ορολογία και μας βοηθάνε και με την εύρεση σπιτιού.Αν θέλει κάποιος πληροφορίες πολύ ευχαρίστως να βοηθήσω.
Συγχαρητήρια...και καλόν αγώνα.
Από χιλιάδες χρόνια Πατρίδα των Ελλήνων ...είναι όλη η γη.
Όσοι μένουν εδώ (εκτός ειδικών περιπτώσεων και ανάγκης), είναι χωρίς
φιλοδοξίες προόδου και προκοπής, βολευόμενοι με τη ¨"σύνταξη του μπαμπά" και με την κρυφή ελπίδα ...της κάποτε, της μελλοντικής...τακτοποίησης...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.336
Μηνύματα
888.702
Μέλη
39.001
Νεότερο μέλος
Maria Kremm

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom