Ανοιξιάτικη 2ημερη απόδραση από Θεσσαλονίκη

Μηνύματα
9
Likes
6
Καλησπέρα σε όλη την ταξιδιάρικη παρέα που με έχει σώσει πολλές φορές με τις συμβουλές της,
Λοιπόν σκέφτομαι μαζι με το αγόρι μου να αποδράσουμε για ένα 2ήμερο από την πόλη (Θεσσαλονίκη για την ακρίβεια) στα μέσα Μαίου (οπότε μιλάμε για άνοιξη).Να σας ενημερώσω ότι δεν θα μπορούμε να διαθέτουμε αμάξι και ότι θέλουμε κάποιο μέρος που να μην είναι και νέκρα αλλα να μην έχει και βαβούρα και να μπορούμε να κάνουμε κάποιες δραστηριότητες πχ πεζοπορία κλπ.Επίσης Καβάλα,Εδεσσα και Αριδαία απορρίπτονται γιατί έχουμε πάει.
Αναμένω να ακούσω τις προτάσεις σας :D :D :D
 

GiannisP.

Member
Μηνύματα
103
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Αλόννησος Aug 2020
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Λίμνη Κερκίνη: περπάτημα, ποδηλατάδα, βαρκάδα, ιππασία. Διαλέγεις και παίρνεις :)

Μέσο μεταφοράς, ΚΤΕΛ ή τρένο (κατεβαίνετε Ροδόπολη και μετά taxi ).
 
Μηνύματα
9
Likes
6
Λίμνη Κερκίνη: περπάτημα, ποδηλατάδα, βαρκάδα, ιππασία. Διαλέγεις και παίρνεις :)

Μέσο μεταφοράς, ΚΤΕΛ ή τρένο (κατεβαίνετε Ροδόπολη και μετά taxi ).
Ευχαριστώ πολύ για την πρόταση. θα το ψάξω ωραία λύση !!!!!!!!!!!
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Πολύ ωραία πρόταση η εκδρομή στη λίμνη Κερκίνη αλλά όχι χωρίς αυτοκίνητο...θα σας περιορίσει η έλλειψη αυτοκινήτου,που θα μείνετε;;αν μεν μεινετε στο χωριό στην Κερκίνη (που ακόμα και εκεί για να πάτε στη λίμνη και να κάνετε τις δραστηριότητες που προαναφέρθηκαν πάλι θέλετε αμάξι,δεν είναι δίπλα...)είναι απλα ένα χωριό,θα βαρεθείτε, το καλύτερο θα ήταν να μένατε στα Πορόια ...οπότε θα κάνατε κι εκει τους περιπάτους σας στο βουνό,μέσα στα δέντρα και θα κατεβαίνατε προς τη λίμνη κλπ όλα αυτά απαιτούν αμάξι.
Οπότε με δεδομένο το ξαναλέω απλα και μόνο επειδή δεν έχετε αυτοκίνητο προτείνω αυτό που είπε ο makis,Καστοριά(μεΚΤΕΛ) .Ομορφη πόλη απλωμένη με εναλλακτικές...προσφέρεται για περιπατητικές διαδρομές στη φύση..μόνο το γύρο της λίμνης να κάνεις ...και σου δίνει επιλογές να περάσεις το βράδυ σου όπως επιθυμείς.
 

GiannisP.

Member
Μηνύματα
103
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Αλόννησος Aug 2020
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Και γω χωρίς αυτοκίνητο είχα πάει και πέρασα τελεια. Είχα μείνει στον Οικοπεριηγητή και πηγαμε με τα πόδια στη λίμνη, 5 λεπτά περπάτημα. Ωστόσο, όπου και να μείνουν μπορούν να νοικιάσουν ποδήλατο. Or else, να μείνουν στον Ιχνηλάτη, ο Θοδωρής που το έχει, κάνει και βόλτες με αλογα.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Και γω χωρίς αυτοκίνητο είχα πάει και πέρασα τελεια. Είχα μείνει στον Οικοπεριηγητή και πηγαμε με τα πόδια στη λίμνη, 5 λεπτά περπάτημα. Ωστόσο, όπου και να μείνουν μπορούν να νοικιάσουν ποδήλατο. Or else, να μείνουν στον Ιχνηλάτη, ο Θοδωρής που το έχει, κάνει και βόλτες με αλογα.
Δε διαφωνώ..ο καθένας αντιλαμβάνεται τα πράγματα διαφορετικά...κι εγώ που έχω πάει σ αυτά τα μέρη όχι μία αλλά πολλές φορές και όσο και να μου αρέσει η φύση και οι περίπατοι αν καθόμουν ΜΟΝΟ στη λίμνη Κερκίνη 2 μέρες θα βαριόμουν.Επειδή η Κωνσταντίνα είπε οτι θαθελε να πάει κάπου να μην έχει μεν βαβούρα αλλα να μην είναι και νέκρα...ε νομίζω ότι στην Κερκίνη όταν βραδυάζει και μετά(και όχι μόνο..) είναι νέκρα.
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.148
Likes
20.457
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Μερικές πληροφορίες για αυτά τα δύο μέρη ?? :) :)
Μου είχε διαφύγει αυτό το thread...
Για Καστοριά τα παρακάτω:
  • Βόλτα κάνοντας το γύρο της λίμνης! Απο τους καλύτερους περιπάτους που μπορείς να κάνεις στον Ελλαδικό χώρο!
  • Σπήλαιο του δράκου. Κάνοντας τον περιπάτο σας γύρο απο τη λίμνη θα κάνετε μία στάση για επίσκεψη στο σπήλαιο αυτό. Δεν θυμάμαι τιμές εισόδου sorry...Κάπου εκεί είναι και η μονή Παναγία Μαυριώτισσα
  • Λαογραφικό Μουσείο
  • Βυζαντινό μουσείο
  • Μουσείο Μακεδωνικού Αγώνα
  • Βόλτα στο Ντολτσό! Αν θέλετε να δείτε την παλιά πόλη της Καστοριάς με αέρα Βυζαντινό να κάνετε βόλτα στο Ντολτσό!!!!
  • Νεολιθικός λιμναίος οικισμός στο Δησπιλιό. Μπορείτε να πάτε με αστικό και με Κτελ, έχει πολύ συχνά δρομολόγια.
  • Λόφος Προφήτη Ηλία. Απο εκεί θα έχετε μία καταπληκτική θέα ολόκληρης της Καστοριάς, ολόκληρης της χερσονήσου και ολόκληρης της λίμνης!!!! Απο τις καλύτερες πανοραμικές θέες ever
Για δύο μέρες και χωρίς αυτοκίνητο, καλά είστε με τα παραπάνω!

Στην Φλώρινα έχω να πάω πάνω απο 25 χρόνια....Ντροπή μου!!!
Καλύτερα να δώσει κάποιος άλλος πληροφορίες :)
 

galoz

Member
Μηνύματα
446
Likes
660
Μηνύματα
9
Likes
6
Παιδιά σας υπέρ ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες. Όσο για την Λίμνη Κερκίνη θα το ξανά σκεφτώ αν και φαίνεται ένα πολύ όμορφο μέρος αν υπάρχει δυσκολία στην μεταφορά θα έχω θέμα μιας που αμάξι δεν θα έχουμε.Η καστοριά μου ακουγεται πολυ ωραία σαν λύση.Μήπως έχετε να προτείνεται κάποιο σχετικά οικονομικό ξενοδοχείο ή και ξενώνα ?Γιατί απ ότι είδα οι τιμούλες είναι λίγο τσιμπημένες κυμαίνονται απο 120-150 ευρω τα δυο βράδια σε 2στερα ξενοδοχεία.Ετσι και αλλιως για δυο μέρες θα πάμε πόσο θα κάτσουμε στο ξενοδοχείο για να το χρυσοπληρώσουμε κιολας :p :p
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.734
Μέλη
38.901
Νεότερο μέλος
udemeetim036

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom