Γερμανία Ανοιξιάτικο ταξίδι στην χειμωνιάτικη Βαυαρία

sisy

Member
Μηνύματα
59
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Μαλδίβες
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκανδιναβία
Νυρεμβέργη – Παλάτι Λουδοβίκου ΙΙ "Neuschwanstein"​

Η πτήση και το τρένο
Στις 15/03/2008 το πρωί, ημέρα Σάββατο ξεκινήσαμε αεροπορικώς από Θεσσαλονίκη με πολύ ωραίο καιρό και ζέστη για Στουτγκάρδη. Μετά από 2 ώρες και 20 λεπτά πτήση προσγειωθήκαμε στην Στουτγκάρδη με συννεφιά και κρύο και αμέσως πήραμε το τρένο για την Νυρεμβέργη. Το σχετικό αντίτιμο που πληρώσαμε για το τρένο ήταν 35,00 ? τα δυο άτομα. Ήταν ένα εισιτήριο προσφορά που έχουν βγάλει οι γερμανικοί σιδηρόδρομοι για να ταξιδεύει ο κόσμος τα Σαββατοκύριακα. Με αυτό το εισιτήριο που λέγεται "Εισιτήριο καλού Σαββατοκύριακου" (http://www.bahn.de/international/view/en/prices/germany/swt.shtml) ταξιδεύουν έως 5 άτομα για μια ημέρα (το ανώτερο όμως 2 ενήλικες) και ισχύει για όλα τα τρένα στη Γερμανία πλην όμως Ιντερσίτι.
Το ταξίδι με το τρένο ήταν άλλες 3 ώρες. Ήμασταν κουρασμένοι και πεινασμένοι κι έτσι πήγαμε κατευθείαν για φαγητό και για ύπνο.
Εδώ πρέπει να σημειώσω πως πετάξαμε με την εταιρεία Germanwings με 65,00 ? σύνολο (με τους φόρους) ανά άτομο και στην οποία δεν υπάρχουν αριθμημένες θέσεις και κάθεσαι όπου θέλεις. Αυτό μπορεί να είναι και καλό και κακό. Καλό γιατί αν σου αρέσει να κάθεσαι στο παράθυρο δεν έχεις παρά να «τρέξεις» να προλάβεις μια θέση εκεί. Κακό γιατί αν είσαι με παρέα και καθυστερήσεις λίγο να μπεις υπάρχει περίπτωση να μην μπορείς να κάτσεις δίπλα στην παρέα σου, αλλά στις θέσεις που θα έχουν απομείνει. Επίσης η συγκεκριμένη εταιρεία κατά την διάρκεια της πτήσης δεν σου προσφέρει φαγητό ή ποτό ή έστω νερό δωρεάν. Πληρώνεις για να πάρεις ένα σάντουϊτς ή ένα κρουασάν. Το νερό στα 30.000 πόδια κοστίζει 3?!!!

Διήμερη βόλτα στην Νυρεμβέργη
Την επόμενη μέρα ο καιρός ήταν πολύ καλός, λιακάδα αλλά πολύ κρύο (είχαμε 6 βαθμούς). Ξεκινήσαμε με αυτοκίνητο για να πάμε να γνωρίσουμε το κέντρο της πόλης. Η Νυρεμβέργη έχει και παλιά πόλη, η οποία είναι χτισμένη μέσα σε επιβλητικά τείχη και έχει μόνο 4 συγκεκριμένες εισόδους. Μπήκαμε μέσα με το αυτοκίνητο, το αφήσαμε κάπου ψηλά στο Κάστρο, το λεγόμενο Μπουργκ, και συνεχίσαμε με τα πόδια για να ανεβούμε στο ψηλότερο σημείο της παλιάς πόλης. Η θέα από εκεί ήταν μοναδική! Στα πόδια μας απλωνόταν όλη η Νυρεμβέργη με πολλά σπίτια με όμορφα χρώματα και πολλές εκκλησίες που ξεχώριζαν από τα ψηλά πράσινα καμπαναριά τους. Αρχίσαμε να βγάζουμε φωτογραφίες, αλλά δυστυχώς ο καιρός άλλαξε γνώμη και από τον υπέροχο ήλιο το γύρισε σε συννεφιά και ψιλή βροχούλα.
Έτσι επιστρέψαμε με γοργά βήματα στο αυτοκίνητό μας και αποφασίσαμε να επισκεφτούμε έναν ειδικό κινηματογράφο της Νυρεμβέργης που λέγεται Ι-ΜΑΧ (http://www.cinecitta.de/main.html) Δεν είναι ένας απλός κινηματογράφος. Η αίθουσα προβολής είναι 7 πατώματα κάτω από τη γη. Είναι σαν αμφιθέατρο, έχει χωρητικότητα 500 ατόμων και η οθόνη της είναι ημικύκλια με εμβαδόν 1.000 τ.μ. Καθίσαμε στο πιο πίσω και πιο ψηλό σημείο της αίθουσας. Η οθόνη ξεκινούσε από τις μύτες των ποδιών μας και έφτανε πάνω από το κεφάλι μας (δεν ξέρω πως αλλιώς να την περιγράψω…. Φανταστείτε το Πλανητάριο…) Εκεί παρακολουθήσαμε ένα ντοκιμαντέρ για τις Άλπεις. Ήταν μαγικό!!! Νόμιζα ότι ήμουν μέσα σε ένα αερόστατο και βρισκόμουν εγώ πάνω στις Άλπεις.
Ενθουσιάστηκα τόσο πολύ με το συγκεκριμένο είδος κινηματογράφου κι έτσι την επόμενη μέρα το μεσημέρι ξαναπήγαμε και παρακολουθήσαμε 3D ντοκιμαντέρ με δελφίνια και φάλαινες. Εκείνο πάλι ήταν απερίγραπτο! Εκτός από την αίσθηση που είχα ότι βρισκόμουν κι εγώ κάτω από το νερό, τα ψάρια περνούσαν από τόσο κοντά μου που άπλωνα συνέχεια τα χέρια μου να τα πιάσω…!!!
Μετά από αυτές τις μαγευτικές εικόνες και αφού ο καιρός ήταν καλύτερος, δεν έβρεχε αλλά εξακολουθούσε να κάνει κρύο, πήραμε το μετρό και πήγαμε στο κέντρο της πόλης που είναι γεμάτο με πεζοδρόμους και μαγαζιά. Η χαρά του shopping therapy!!! Κάναμε ένα διάλειμμα από τον ποδαρόδρομο και τα ψώνια για να γευτούμε τα πεντανόστιμα λουκάνικα της Νυρεμβέργης που τα πουλούσαν σε καντίνες σε διάφορα σημεία του δρόμου.

Μια φορά και έναν καιρό ήταν ένας βασιλιάς που έχτισε ένα παλάτι, το Neuschwanstein
Την επόμενη μέρα ξεκινήσαμε με το αυτοκίνητο για να διανύσουμε περίπου 280 km και να φτάσουμε στο Schwangau, ένα μικρό χωριό νότια της Γερμανίας κάτω από το Μόναχο. Είχε λιακάδα, αλλά η θερμοκρασία ήταν 1,5ο C!
Εκεί επισκεφτήκαμε το παλάτι Neuschwanstein, του Λουδοβίκου ΙΙτης Βαυαρίας, ανηψιόςτου δικού μας Όθωνα, πρώτου βασιλιά της Ελλάδας μετά την επανάσταση του 21, ο Όθωνας και ο πατέρας του Λουδοβίκου του ΙΙ ήταν αδέρφια. (http://www.neuschwanstein.de/english/index.htm), Το ονειρικό αυτό παλάτι βρίσκεται μόνο του σε ένα λόφο και είναι πραγματικά επιβλητικό. Για να ανέβεις στο παλάτι καταρχήν αφήνεις υποχρεωτικά το αυτοκίνητο σε πάρκινγκ πληρώνοντας 4,50 ?για 6 ώρες. Ύστερα βγάζεις εισιτήριο που κοστίζει 9? και σε ρωτάνε σε τι γλώσσα θέλεις να γίνει η ξενάγηση μέσα στο παλάτι (δεν υπάρχουν τα Ελληνικά ως επιλογή…είναι μόνο Γερμανικά, Αγγλικά, Γαλλικά και Ιταλικά).
Κατόπιν για να φτάσεις ως την είσοδο του παλατιού από όπου αρχίζει η ξενάγηση έχεις να επιλέξεις 3 τρόπους:
1. Πας με τα πόδια (αν αντέχεις να περπατήσεις σε ανηφόρα) και κάνεις περίπου 40 λεπτά.
2. Πας με άμαξα με άλογα που κοστίζει 5,60 ? το άτομο με επιστροφή.
3. Πας με λεωφορείο που κοστίζει 2,70 ? το άτομο με επιστροφή.
Εμείς επιλέξαμε το λεωφορείο.
Όταν φτάσαμε εκεί έπρεπε να περιμένουμε γιατί η ξενάγηση γίνεται ανά συγκεκριμένες ώρες και έτσι είχαμε χρόνο να θαυμάσουμε το τοπίο από ψηλά και να βγάλουμε πολλές φωτογραφίες.
Μέσα στο παλάτι και κατά τη διάρκεια της ξενάγησης δεν επιτρέπεται η λήψη φωτογραφιών παρά μόνο προς τα έξω, γιατί φοβούνται τις αντιγραφές. Δεν επισκεφτήκαμε πολλά δωμάτια γιατί δεν έχουν τελειώσει όλα, με τον θάνατο του Λουδοβίκου ΙΙ σταμάτησαν όλες οι εργασίες, όσα είδαμε όμως ήταν υπέροχα!
Όταν τελείωσε η ξενάγηση ήταν πλέον απόγευμα.
Στο δρόμο της επιστροφής για τη στάση του λεωφορείου έχει ένα μονοπάτι 5 λεπτών ποδαρόδρομο που οδηγεί στην Marienbrucke, μια γέφυρα που ενώνει 2 χαράδρες και αποζημιώνει τον επισκέπτη με μια μοναδική πανοραμική θέα. Οι φωτογραφίες που μπορεί κανείς να βγάλει από εκεί είναι μοναδικές. (http://www.neuschwanstein.de/english/castle/surrounding/index.htm)
Επιστρέψαμε στο αυτοκίνητο και ξεκινήσαμε για το χωριό Schwangau όπου θα πηγαίναμε στο ξενοδοχείο που κλείσαμε μέσω booking.com και λεγόταν «Zur Post».

Παραλειπόμενα
***Ήταν η πρώτη φορά που χρησιμοποιήσαμε τις υπηρεσίες του booking.com και μείναμε πολύ ευχαριστημένοι.
***Το ξενοδοχείο ήταν πανέμορφο, σε πολύ εύκολο σημείο για να το βρούμε και οι οδηγίες που είχε το booking.com για το πώς θα φτάσουμε ήταν αναλυτικότατες.
Το προσωπικό του ξενοδοχείου πολύ φιλόξενο και το δωμάτιο καταπληκτικό με πολύ μεγάλο μπαλκόνι και ωραία θέα προς το παλάτι.
***Την επόμενη μέρα έπρεπε να διανύσουμε 210 km για το αεροδρόμιο της Στουτγκάρδης για να επιστρέψουμε Ελλάδα και μόλις ξύπνησα με έπιασε πανικός γιατί τα πάντα ήταν κάτασπρα!!! Όλο το βράδυ χιόνιζε…
Μέσα σε δύο ώρες όμως ώσπου να ετοιμαστούμε να φύγουμε είχαν περάσει τα εκχιονιστικά και είχαν ανοίξει τους δρόμους. Τέλος καλό όλα καλά τελικά.
***Τα συμπεράσματά από αυτό το ταξίδι μου είναι δύο:
1. Δεν θα ξαναπετάξω με την εταιρεία Germanwings για τους λόγους που ανέφερα στην αρχή.
2. Από εδώ και στο εξής όλες τις κρατήσεις ξενοδοχείων θα τις κάνω μέσω booking.com!
 

Attachments

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βραζιλία
Μπραβο Σισυ,παντα τετοια!!!:clap:
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ονειρεμένο Ταξίδι
far away
α βρε σισσυ! μπραβο σου :clap:για την ιστορια σου και τις πληροφοριες σου...
εχω φαει τον αντρα μου εδω και 2 χρονια με την βαυαρια και ακομα να τον πεισω:klaps:
τελικα, απο οτι βλεπω αξιζει να το κανεις ατομικα το ταξιδι, για να το απολαυσεις... :lol:
 

sisy

Member
Μηνύματα
59
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Μαλδίβες
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκανδιναβία
Ευχαριστώ πολύ παιδιά!!!
Άντε και στα δικά σας :clap:
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.920
Εδώ πρέπει να σημειώσω πως πετάξαμε με την εταιρεία Germanwings με 65,00 ? σύνολο (με τους φόρους) ανά άτομο και στην οποία δεν υπάρχουν αριθμημένες θέσεις και κάθεσαι όπου θέλεις. Αυτό μπορεί να είναι και καλό και κακό. Καλό γιατί αν σου αρέσει να κάθεσαι στο παράθυρο δεν έχεις παρά να «τρέξεις» να προλάβεις μια θέση εκεί. Κακό γιατί αν είσαι με παρέα και καθυστερήσεις λίγο να μπεις υπάρχει περίπτωση να μην μπορείς να κάτσεις δίπλα στην παρέα σου, αλλά στις θέσεις που θα έχουν απομείνει. Επίσης η συγκεκριμένη εταιρεία κατά την διάρκεια της πτήσης δεν σου προσφέρει φαγητό ή ποτό ή έστω νερό δωρεάν. Πληρώνεις για να πάρεις ένα σάντουϊτς ή ένα κρουασάν. Το νερό στα 30.000 πόδια κοστίζει 3?!!!

1. Δεν θα ξαναπετάξω με την εταιρεία Germanwings για τους λόγους που ανέφερα στην αρχή.

Άριστο το report μπράβο.... αλλά ρε Σίσσυ με 65 ευρώ που έδωσες τι καλύτερο περίμενες? Δώσε τα τριπλάσια και πήγαινε με μια official...
Εμένα προσωπικά με τόσα λίγα λεφτά για 2 1/2 ώρες πτήση, δεν με χαλάει καθόλου που δεν έχει το πλαστικό φαγητό των official αεροπορικών εταιριών , ούτε που θα ψάξω μόνος μου για το που θα κάτσω... αλλά όπως έχουμε πει χιλιάδες φορές περί γούστου κολοκυθόπιτα...
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Συντάσσομαι με τον από πάνω. :D

Με 65 ευρώ ας διψάσω και 3 ώρες τι θα πάθω; και οι σκοπιές τόσο κρατάγανε :LOL:
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ονειρεμένο Ταξίδι
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Ωραια η περιγραφή και καλή η προταση Sisy.
Κατά τα άλλα κι εγώ θα προτιμούσα να πετάξω με 65 ? και ας κουβαλούσα και την κολοκυθόπιτα απ το σπίτι...
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βραζιλία
Συντάσσομαι με τον από πάνω. :D

Με 65 ευρώ ας διψάσω και 3 ώρες τι θα πάθω; και οι σκοπιές τόσο κρατάγανε :LOL:
Κοροιδο σε πιασανε,εμεις καναμε 2ωρα.:haha:
 

sisy

Member
Μηνύματα
59
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Μαλδίβες
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκανδιναβία
Παιδάκια το πρόβλημά μου δεν ήταν τόσο το φαγητό, έχετε δίκιο για το χαμηλό κόστος τους εισητηρίου ό,τι πληρώσεις παίρνεις...!
Το πρόβλημα ήταν οτι παραλίγο να μην κάτσω μαζί με τον φίλο μου και προσωπικά έχω ένα μικρό (έως μεγάλο μπορώ να πώ) φόβο με τα αεροπλάνα, γι' αυτό και προτιμώ να σφίγγω το χέρι του δικού μου ανθρώπου, παρά ενός ξένου....:D
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βραζιλία
Το πρόβλημα ήταν οτι παραλίγο να μην κάτσω μαζί με τον φίλο μου και προσωπικά έχω ένα μικρό (έως μεγάλο μπορώ να πώ) φόβο με τα αεροπλάνα, γι' αυτό και προτιμώ να σφίγγω το χέρι του δικού μου ανθρώπου, παρά ενός ξένου....:D
Τελικα ποιανου το χερι εσφιξες?:haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.680
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom