Ανταλλαγή κατοικιών για διακοπές

Μηνύματα
78
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Σχέδια για την ώρα...
Με αφορμή το thread για τα χρονομερίδια, έχω μια άλλη απορία:

Έχει ασχοληθεί καποιο μέλος με την ανταλλαγή κατοικιών για διακοπές σε παγκόσμιο επίπεδο; Είναι ενεργό μέλος σε κάποια κοινότητα (σε ποιά) και με τι εμπειρίες;

Ακούγεται τρομερά ενδιαφέρουσα περίπτωση με όποιοες αμφιβολίες/φοβίες μπορεί να έχει για το εγχείρημα ο καθένας μας (ή τουλάχιστον εγώ). Θεωρώ ότι οι άνθρωποι που πέρνουν μέρος σε σ'αυτή τη δραστηριότητα έχουν το επίπεδο και την κοινωνική ευαισθησία για κάτι τέτοιο αλλά πάλι αυτά είναι "ακαδημαϊκα".

Όποιος/α έχει κάτι να μοιρασθεί έιναι καλοδεχούμενο.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.315
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Με αφορμή το thread για τα χρονομερίδια, έχω μια άλλη απορία:

Έχει ασχοληθεί καποιο μέλος με την ανταλλαγή κατοικιών για διακοπές σε παγκόσμιο επίπεδο; Είναι ενεργό μέλος σε κάποια κοινότητα (σε ποιά) και με τι εμπειρίες;

Ακούγεται τρομερά ενδιαφέρουσα περίπτωση με όποιοες αμφιβολίες/φοβίες μπορεί να έχει για το εγχείρημα ο καθένας μας (ή τουλάχιστον εγώ). Θεωρώ ότι οι άνθρωποι που πέρνουν μέρος σε σ'αυτή τη δραστηριότητα έχουν το επίπεδο και την κοινωνική ευαισθησία για κάτι τέτοιο αλλά πάλι αυτά είναι "ακαδημαϊκα".

Όποιος/α έχει κάτι να μοιρασθεί έιναι καλοδεχούμενο.

Και βέβαια φίλε μου. Είμαι στο http://www.couchsurfing.com.
εκτός από τις ανταλλαγές μπορείς να επικοινωνήσεις με άτομα από οποιαδήποτε πόλη του κόσμου
να πάρεις infos, ή να συναντηθείτε για καφέ.
πριν από μήνες είχα εδώ ένα ζευγάρι από Ινδία. μόνο παρέα/βόλτες, ενθουσιάστηκαν..
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Και βέβαια φίλε μου. Είμαι στο http://www.couchsurfing.com.
εκτός από τις ανταλλαγές μπορείς να επικοινωνήσεις με άτομα από οποιαδήποτε πόλη του κόσμου
να πάρεις infos, ή να συναντηθείτε για καφέ.
πριν από μήνες είχα εδώ ένα ζευγάρι από Ινδία. μόνο παρέα/βόλτες, ενθουσιάστηκαν..
Κι εγώ είμαι μέλος στο παραπάνω αλλά αυτό δεν είναι ακριβώς ανταλλαγή σπιτιών αλλά φιλοξενία. Η ανταλλαγή σπιτιών είναι ακριβώς αυτό που λέει και ολοένα και κερδίζει περισσότερο έδαφος. Η αδερφή της γυναίκας μου έκανε πέρυσι9 ανταλλαγή με μια οικογένεια από τη Λυών στη Γαλλία. Αν και φέτος δεν το έκαναν για άλλους λόγους δεν σκέφτονται πλέον άλλο τρόπο διακοπών. Ενθουσιασμένοι. Υπάρχουν αρκετά σάϊτ για ανταλλαγή, άλλα με κάποια ετήσια συνδρομή στην αντίστοιχη εταιρεία και άλλα δωρεάν. Γενικά από τις πληροφορίες που κυκλοφορούν δεν υπάρχουν παρατράγουδα στις ανταλλαγές. Ακόμα και όταν στην ανταλλαγή συμμετέχει και το αυτοκίνητο. Οι άνθρωποι που συμμετέχουν σε μια τέτοια διαδικασία έχουν μια νοοτροπία σεβασμού στον άλλο. Άλλωστε ξέρουν ότι αν κάνουν κάτι μεμπτό θα καταγγελθούν και αυτό θα κυκλοφορήσει με τις ανάλογες συνέπειες. Πριν την ανταλλαγή παίρνεις πληροφορίες για τον άλλο και γίνεται αρκετά μακρόχρονη επικοινωνία και ανταλλαγή πληροφοριών ( πράγμα που γίνεται και στο παραπάνω σάϊτ).
Όσον αφορά τη φιλοξενία το θέμα έχει συζητηθεί εδώ http://www.travelstories.gr/%E3%E5%...%E1%EE%FD-%F4%E1%EE%E9%E4%E9%F9%F4%FE%ED.html
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.475
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom