Ινδία Εμπειριες απο Ινδια?

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.506
Likes
8.043
Φαντάζομαι ούτε τέλη Ιούνη?

H Iνδια ειναι μια τεραστια χωρα επομενως οι κλιματικες συνθηκες δεν ειναι κοινες για ολη την επικρατεια. Π.χ Ιουνιο μπορεις να πας στα βορεια της χωρας αλλα για τα βασικα τουριστικα μερη, δηλαδη Ρατζασταν-Δελχι-Αγκρα και Μουμπαι-Γκοα-Κεραλα ο καιρος τον Ιουνιο, οπως εχουν ηδη αναφερει κι αλλοι πριν απο μενα, δεν ενδεικνυται λογω μουσωνων, ζεστης, υγρασιας και μεγαλης πιθανοτητας για βροχες.
Μπορει να εισαι εξαιρετικα τυχερος και να μην σου κατσει βροχη και ολα να κυλησουν ομαλα.
Αλλα ειναι ρισκο αναλογο με το να πας στα ελληνικα νησια τον Ιανουαριο: ο γενικος κανονας ειναι οτι δεν θα κολυμπησεις απλα ευχεσαι μηπως και πετυχεις αλκυονιδες μερες.
 

Konstantinb

Member
Μηνύματα
229
Likes
954
Την βροχή την παλεύεις, η υγρασία και η ζέστη είναι το θέμα και να μην καεί ο προορισμός χωρίς λόγο. Πάντα για βορά μιλάω και τα κλασσικά μέρη + Βαρανάσι.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.506
Likes
8.043
Την βροχή την παλεύεις, η υγρασία και η ζέστη είναι το θέμα και να μην καεί ο προορισμός χωρίς λόγο. Πάντα για βορά μιλάω και τα κλασσικά μέρη + Βαρανάσι.
Οταν ειπα Βορρα εννοουσα Λαντακ, Κασμιρ....τοσο βορεια...
Για τα υπολοιπα κι εγω Οκτωβρη πηγα, ακριβως για να μην τα καψω.
 

Konstantinb

Member
Μηνύματα
229
Likes
954
Έχω και εγώ το θέμα του χρόνου... Χριστούγεννα και καλοκαίρι μόνο και για Χριστούγεννα έχω κλείσει ήδη για να έβαζα την Ινδία... Σε ευχαριστώ για την απάντηση όπως και να έχει
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.800
Likes
18.726
Ανεκτίμητη εμπειρία στην Ινδία καλοκαίρι να βρέχει ασταμάτητα, να τρέχουν ποτάμια νερού μαζί με σκατα και σκουπίδια πάνω σου και στο καπάκι 40β Κελσίου.
Εγώ δε θα ήθελα και τόσο να το ζήσω…
 

annoula

Member
Μηνύματα
261
Likes
535
Ανεκτίμητη εμπειρία στην Ινδία καλοκαίρι να βρέχει ασταμάτητα, να τρέχουν ποτάμια νερού μαζί με σκατα και σκουπίδια πάνω σου και στο καπάκι 40β Κελσίου.
Εγώ δε θα ήθελα και τόσο να το ζήσω…
Θελω τοσο πολυ να παω και καθε φορα δεν μπορω γιατι πολυ χρονο εχω μονο το καλοκαιρι!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.800
Likes
18.726
Να πας Λαντακ προτείνω. Η Ινδία δεν είναι για μια φορά μόνο, θα βρεις ευκαιρία κάποια στιγμή.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.400
Likes
14.351
Γνωστοί μου θέλουν να πάνε στην Ινδία αλλα δεν συζητάνε να πάνε χωρίς πρακτορείο από Ελλάδα.Εκτός από τα δύο μεγάλα/γνωστά(Cosmorama-Versus) μήπως ξέρετε κάποιο άλλο με ειδίκευση στην Ινδία ή και στο Βιετνάμ καθώς τους ενδιαφέρει εναλλακτικά;
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Φαντάζομαι ούτε τέλη Ιούνη?
Κασμίρ και Λαντάκ το καλοκαίρι είναι η καλύτερη εποχή για να πάτε και συνδυάζονται καλά μεταξύ τους. Ένας επιπλέον λόγος για να τα προτιμήσεις είναι ότι τον τελευταίο καιρό δεν έχει φασαρίες στο Κασμίρ (ποτέ δεν ξέρεις, βέβαια, αλλά λέμε....).
Όλες οι άλλες περιοχές της Ινδίας επηρεάζονται το καλοκαίρι από τους μουσώνες, άλλες λίγο, άλλες περισσότερο, ανάλογα με το γεωγραφικό τους πλάτος, τη θέση τους και τον μήνα.
Μια αρκετά καλή επιλογή τον Αύγουστο είναι το Πουντζάμπ που μπορεί να συνδυαστεί με το Κασμίρ (π.χ. μια βδομάδα στο καθένα).
Η Κέραλα είναι από τις περιοχές που δέχονται τη μεγαλύτερη βροχόπτωση τον Αύγουστο.
Το Ρατζαστάν, αντίθετα, ως μια περιοχή που μεγάλο μέρος της καταλαμβάνεται από έρημο, με υψηλές θερμοκρασίες γενικά και πολύ χαμηλή μέση βροχόπτωση, τον Αύγουστο είναι πολύ καλύτερο από π.χ. τον Απρίλιο γιατί οι θερμοκρασίες είναι πιο χαμηλές και σε συνδυασμό με τις βροχούλες (που, έτσι κι αλλιώς, είναι πολύ λιγότερες από αλλού) η ταλαιπωρία από τη ζέστη ανακουφίζεται σ' ένα βαθμό. Σε κάποιες πόλεις, μάλιστα, όπως π.χ. στην Ουνταϊπούρ, θα έλεγε κανείς ότι είναι και "δροσερά" με τις θερμοκρασίες να μην ξεπερνούν τους 30-32 βαθμούς. Σε κάθε περίπτωση, πάντως, να λάβετε υπόψη σας ότι το Ρατζαστάν θέλει 15 μέρες τουλάχιστον και ότι οι μετακινήσεις εκεί δεν είναι τόσο εύκολες όπως π.χ. στο Ουτάρ Πραντές ή στο Μάντια Πραντές - ειδικά αν θέλετε να πάτε και στην Τζαϊζαλμέρ, τον Αύγουστο ΔΕΝ έχει πτήσεις - και καλό θα ήταν (εφόσον κινηθείτε μόνοι σας) να φροντίσετε να έχετε και κάποιες μέρες "μπαλαντέρ" για να τις προσθέσετε ή να αφαιρέσετε από κάπου ώστε να βγάλετε το πρόγραμμα με επιτυχία.
 

annoula

Member
Μηνύματα
261
Likes
535
Κασμίρ και Λαντάκ το καλοκαίρι είναι η καλύτερη εποχή για να πάτε και συνδυάζονται καλά μεταξύ τους. Ένας επιπλέον λόγος για να τα προτιμήσεις είναι ότι τον τελευταίο καιρό δεν έχει φασαρίες στο Κασμίρ (ποτέ δεν ξέρεις, βέβαια, αλλά λέμε....).
Όλες οι άλλες περιοχές της Ινδίας επηρεάζονται το καλοκαίρι από τους μουσώνες, άλλες λίγο, άλλες περισσότερο, ανάλογα με το γεωγραφικό τους πλάτος, τη θέση τους και τον μήνα.
Μια αρκετά καλή επιλογή τον Αύγουστο είναι το Πουντζάμπ που μπορεί να συνδυαστεί με το Κασμίρ (π.χ. μια βδομάδα στο καθένα).
Η Κέραλα είναι από τις περιοχές που δέχονται τη μεγαλύτερη βροχόπτωση τον Αύγουστο.
Το Ρατζαστάν, αντίθετα, ως μια περιοχή που μεγάλο μέρος της καταλαμβάνεται από έρημο, με υψηλές θερμοκρασίες γενικά και πολύ χαμηλή μέση βροχόπτωση, τον Αύγουστο είναι πολύ καλύτερο από π.χ. τον Απρίλιο γιατί οι θερμοκρασίες είναι πιο χαμηλές και σε συνδυασμό με τις βροχούλες (που, έτσι κι αλλιώς, είναι πολύ λιγότερες από αλλού) η ταλαιπωρία από τη ζέστη ανακουφίζεται σ' ένα βαθμό. Σε κάποιες πόλεις, μάλιστα, όπως π.χ. στην Ουνταϊπούρ, θα έλεγε κανείς ότι είναι και "δροσερά" με τις θερμοκρασίες να μην ξεπερνούν τους 30-32 βαθμούς. Σε κάθε περίπτωση, πάντως, να λάβετε υπόψη σας ότι το Ρατζαστάν θέλει 15 μέρες τουλάχιστον και ότι οι μετακινήσεις εκεί δεν είναι τόσο εύκολες όπως π.χ. στο Ουτάρ Πραντές ή στο Μάντια Πραντές - ειδικά αν θέλετε να πάτε και στην Τζαϊζαλμέρ, τον Αύγουστο ΔΕΝ έχει πτήσεις - και καλό θα ήταν (εφόσον κινηθείτε μόνοι σας) να φροντίσετε να έχετε και κάποιες μέρες "μπαλαντέρ" για να τις προσθέσετε ή να αφαιρέσετε από κάπου ώστε να βγάλετε το πρόγραμμα με επιτυχία.
Επομενως θεωρεις οτι για Δελχί και Βαρανάσι ο Αύγουστος δεν είναι απογοητευτικός από βροχές και καύσωνα?
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Επομενως θεωρεις οτι για Δελχί και Βαρανάσι ο Αύγουστος δεν είναι απογοητευτικός από βροχές και καύσωνα?
Τον Αύγουστο και στο Δελχί και στο Βαρανάσι έχει ζέστη. Όχι να πεθάνεις αλλά αρκετή. Και από βροχές, ρίχνει, αλλά μη φανταστείς καμμιά κατάσταση που δεν μπορείς να κινηθείς. Συνήθως το απόγευμα, 1-2 ώρες το πολύ. Μην το παίρνεις κατά γράμμα, αλλά καταλαβαίνεις... Δεν σε αποκλείει από δραστηριότητες, δηλαδή.
Ωστόσο, στο Βαρανάσι, ο Αύγουστος δεν είναι ο καλύτερος μήνας για να πας, επειδή τα ποτάμια είναι φουσκωμένα από νερά και είναι σχεδόν πλημμυρισμένα τα ghats. Δεν μπορείς, ας πούμε, να πας "παραλιακά" από το ένα ghat στο άλλο. Θα πρέπει να επιστρέφεις πίσω, να κινείσαι μέσα στα στενά και να βγαίνεις από άλλη έξοδο στο επόμενο ghat. Ε, αν σου κάτσει και καμμιά βροχή την ώρα που είσαι στα στενά, συναντηθείς και με καμμιά αγελάδα, μέσα στη λασπούρα, δεν είναι κι ό,τι πιο ευχάριστο.
Επίσης, το πιθανότερο είναι να απαγορεύεται να πάρεις βάρκα στο Γάγγη, για τον λόγο που προανέφερα.
Συνεπώς, τον Αύγουστο, η εμπειρία σου στο Βαρανάσι μάλλον θα είναι λειψή και θα θέλεις να ξαναπάς (όχι ότι αυτό είναι κακό, δηλαδή - το να ξαναπάς, εννοώ! :) - 3 φορές έχω πάει και κάθε φορά που πάω Ινδία, θέλω να ξαναπάω! :D).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.234
Μηνύματα
884.412
Μέλη
38.920
Νεότερο μέλος
KoR

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom