Ανταπόκριση από Περού και Βολιβία

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.469
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Αναφερθηκε σε μια ιστορια η Huacachina αλλ γραφω εδω για να μη χαλασω τη ροη εκει. @Señor_Nada μονο μια επισκεψη να τη δεις 1-2 ωρες ειναι οκ
Εμεις μειναμε ενα βραδυ
Χαλι μαυρο, backpackers που πανε να πιουν, κακιστος τουρισμος απο αυτους που δε μπορω ουτε λεπτο, φασαρια και μουσικη τουλαχιστον μεχρι τις 02:00 και ακριβα ξενοδοχεια μετριοτατα. Το μονο που αξιζε ηταν οι ληψεις με το drone. Αυτα!
Ευχαριστώ για την πληροφορία.

Το σκεφτόμουν σαν εκδρομή για μερικές ώρες από Ica. Ακόμα κι έτσι όμως θα κάνω αλλαγή και θα βάλω κάτι άλλο στην θέση τους. Θα έχω 20κάτι μέρες, καλύτερα να μην ρισκάρω με μέρη που έχουν μεγάλες πιθανότητες να με ξενερώσουν. Θα δοκιμάσω την τύχη μου με Ballestas.
 

kasiotis

Member
Μηνύματα
116
Likes
164
Ονειρεμένο Ταξίδι
Roadtrip στις Η.Π.Α.
Αναφερθηκε σε μια ιστορια η Huacachina αλλ γραφω εδω για να μη χαλασω τη ροη εκει. @Señor_Nada μονο μια επισκεψη να τη δεις 1-2 ωρες ειναι οκ
Εμεις μειναμε ενα βραδυ
Χαλι μαυρο, backpackers που πανε να πιουν, κακιστος τουρισμος απο αυτους που δε μπορω ουτε λεπτο, φασαρια και μουσικη τουλαχιστον μεχρι τις 02:00 και ακριβα ξενοδοχεια μετριοτατα. Το μονο που αξιζε ηταν οι ληψεις με το drone. Αυτα!
Είχα μείνει κι εγώ 1 βράδυ το 2015. Δεν συνάντησα πολύ φασαρία, ίσως να έτυχε. Αλλά μου άρεσε πολύ η εκδρομή στην έρημο με κάτι θηρία πολυθέσια 4χ4. Κάναμε και sandboard καλή φάση γενικά.

Η πόλη όντως δε αξίζει πάνω από μερικές ώρες.
 

Attachments

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.402
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Είχα μείνει κι εγώ 1 βράδυ το 2015. Δεν συνάντησα πολύ φασαρία, ίσως να έτυχε. Αλλά μου άρεσε πολύ η εκδρομή στην έρημο με κάτι θηρία πολυθέσια 4χ4. Κάναμε και sandboard καλή φάση γενικά.

Η πόλη όντως δε αξίζει πάνω από μερικές ώρες.
Μπορει να ετυχε σε μενα. Αλλα γενικα διανυκτερευση δεν αξιζει στην πολη.
Αντιθετα, αξιζει και με το παραπανω να βρει καποιος να μεινει ενα βραδυ με οικογενεια στο νησι Amantani. Μενουμε σε σπιτι χωρις τρεχουμενο νερο (τουαλετα με κουβα :haha:, δεν υπρχει ντουζ) οπου τα παιδια κανουν τηλεκπαιδευση μεσα απο το ραδιο! (πρωτη φορα το ακουω αυτο), δεν εχουν facebook, internet, τηλεοραση και τα συναφη και ο πατερας της οικογενειας ακουγε τον αγωνα της αγαπημενης του ομαδας απο ενα παμπαλαιο ραδιο! Και γενικα απο οτι καταλαβα τρωνε κυριως οτι παραγουν (κινοα, πατατες κλπ).
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.297
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Για την Huacachina για μένα αξίζει φουλ η διανυκτέρευση. Καταρχήν.η καλύτερη ώρα για να φτάσει κάνεις είναι 1-2 ώρες πριν τη δύση του ηλίου, τα χρώματα είναι φοβερά. Και μετά το βράδυ, όλη η φάση που κάθεσαι πάνω στους αμμόλοφους και βλέπεις τα αστέρια περπατώντας είναι απλά μαγική, αν έχει και μεγάλη σελήνη, ακόμη καλύτερα. Φασαρία έχω συναντήσει μόνο ΣΚ (Πρόσφατα κιολας) λόγω ντόπιων .

Αμαντανι (και σε μικρότερο βαθμό Τακιλε) είναι όντως φοβερές επιλογές, εύγε.

Ε ναι, τα Μπαγεστας είναι must (καπελάκι για τις κουτσουλιες μην ξεχασετε), να φροντίσετε να πάτε και στον Εθνικό δρυμό, στο Παρακας καβουροσουπα στο Γαλάζιο Δελφίνι με τη δύση του ηλίου στον τελευταίο όροφο με θέα το λιμανάκι.
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Μπορει να ετυχε σε μενα. Αλλα γενικα διανυκτερευση δεν αξιζει στην πολη.
Αντιθετα, αξιζει και με το παραπανω να βρει καποιος να μεινει ενα βραδυ με οικογενεια στο νησι Amantani. Μενουμε σε σπιτι χωρις τρεχουμενο νερο (τουαλετα με κουβα :haha:, δεν υπρχει ντουζ) οπου τα παιδια κανουν τηλεκπαιδευση μεσα απο το ραδιο! (πρωτη φορα το ακουω αυτο), δεν εχουν facebook, internet, τηλεοραση και τα συναφη και ο πατερας της οικογενειας ακουγε τον αγωνα της αγαπημενης του ομαδας απο ενα παμπαλαιο ραδιο! Και γενικα απο οτι καταλαβα τρωνε κυριως οτι παραγουν (κινοα, πατατες κλπ).
Αυτό θα πει local εμπειρία! Χαράς το κουράγιο σας, στην τουαλέτα με κουβά κάτι έσπασε μέσα μου. :rolleyes:
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.402
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Επειδη θελουμε να κλεισουμε ιδιωτικη μετακινηση στα περισσοτερα στην περιοχη του Κουσκο και να μην μπλεξουμε με γκρουπ. Ποση ωρα περιπου χρειαζεται καποιος για να δει το Moray και το Maras? Μετα το Machu Pichhu εχουμε κλεισει διανυκτερευση Ollantaytambo. Την επομενη μερα λεμε να δουμε την πολη και οτι εχει μεταξυ 07:00-11:00/11:30 και μετα με αυτοκινητο να δουμε Moray και Maras και να καταληξουμε Cusco. Ειχα διαβασει παρομοιο προγραμμα στην ιστορια του @hydronetta αν θυμαμαι καλα. Επισης ξερει καποιος αν σε αυτες τις περιοχες υπαρχουν guides επι τοπου;
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Επειδη θελουμε να κλεισουμε ιδιωτικη μετακινηση στα περισσοτερα στην περιοχη του Κουσκο και να μην μπλεξουμε με γκρουπ. Ποση ωρα περιπου χρειαζεται καποιος για να δει το Moray και το Maras? Μετα το Machu Pichhu εχουμε κλεισει διανυκτερευση Ollantaytambo. Την επομενη μερα λεμε να δουμε την πολη και οτι εχει μεταξυ 07:00-11:00/11:30 και μετα με αυτοκινητο να δουμε Moray και Maras και να καταληξουμε Cusco. Ειχα διαβασει παρομοιο προγραμμα στην ιστορια του @hydronetta αν θυμαμαι καλα. Επισης ξερει καποιος αν σε αυτες τις περιοχες υπαρχουν guides επι τοπου;
Όχι ότι θα σε βοηθήσει πολύ, αλλά εγώ τα είδα μόνος μου. Ξεκίνησα από Ογιαταυταμπο, πήρα μικρό λεωφορείο, σταμάτησα σε μια στάση στο πουθενά κ το έκοψα με τα πόδια για Μαρας, φτάνεις από την αντίθετη πλευρά που έφταναν τα γκρουπ όπου η κατάσταση ήταν φριχτή από κόσμο. Εκεί πήρα ταξί για moray κ μετά πάλι τρεκ-ποδαράτο για το χωριό, απ όπου πήρα τοπικό ταξί για να γυρίσω ογιαταυταμπο. Το Ογιαταυταμπο πάντως ήταν το αγαπημένο μου μέρος στην Ιερή κοιλάδα, με απίστευτο αρχαιολογικό χώρο κ φοβερό χωριό. Το λάτρεψα.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.402
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Όχι ότι θα σε βοηθήσει πολύ, αλλά εγώ τα είδα μόνος μου. Ξεκίνησα από Ογιαταυταμπο, πήρα μικρό λεωφορείο, σταμάτησα σε μια στάση στο πουθενά κ το έκοψα με τα πόδια για Μαρας, φτάνεις από την αντίθετη πλευρά που έφταναν τα γκρουπ όπου η κατάσταση ήταν φριχτή από κόσμο. Εκεί πήρα ταξί για moray κ μετά πάλι τρεκ-ποδαράτο για το χωριό, απ όπου πήρα τοπικό ταξί για να γυρίσω ογιαταυταμπο. Το Ογιαταυταμπο πάντως ήταν το αγαπημένο μου μέρος στην Ιερή κοιλάδα, με απίστευτο αρχαιολογικό χώρο κ φοβερό χωριό. Το λάτρεψα.
Εννοειται βοηθησες. Ποση ωρα εκανες στο καθενα απο τα δυο; Οχι τις διαδρομες και το περπατημα, καθαρα ποσο χρονο ξοδεψες εκει για να τα δεις στο περιπου. Γιατι αλλοι γραφουν μιση ωρα αλλοι 2 ωρες στο καθενα (2 ωρες μου φαινεται υπερβολη στο maras πχ)
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.402
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Σημερα πηγαμε Machu Picchu και παρα την προγνωση για καταιγιδα ο καιρος ηταν καλος.
Τρεις πληροφοριες που δεν ξεραμε:
1) Ο ξεναγος μας ειπε οτι σε ενα μηνα τελος η μασκα στο Περου
2) Επισης μας ειπε οτι δυο κομματια του Machu Picchu απο του χρονου θα κλεισουν εντελως για τους επισκεπτες λογω καθιζησης απο τον τουρισμο και κυριως απο τις καιρικες συνθηκες (το ενα απο τα δυο ειναι το condor temple)
3) Αν παρει καποιος ξεναγο δεν μπορει μετα να γυρισει πισω μονος του και να ξαναδει αν θελει κατι. Η διαδρομη ειναι one-way και υπαρχουν ατομα που επιβλεπουν. Οποτε ή παιρνει καποιος ξεναγο και κανει τη διαδρομη σε 3-3.5 ωρες περιπου (εννοειται σταματας για φωτο κλπ) ή παει μονος του και μπορει να κανει οση ωρα θελει.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.116
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
3) Αν παρει καποιος ξεναγο δεν μπορει μετα να γυρισει πισω μονος του και να ξαναδει αν θελει κατι. Η διαδρομη ειναι one-way και υπαρχουν ατομα που επιβλεπουν. Οποτε ή παιρνει καποιος ξεναγο και κανει τη διαδρομη σε 3-3.5 ωρες περιπου (εννοειται σταματας για φωτο κλπ) ή παει μονος του και μπορει να κανει οση ωρα θελει.
Η διαδρομή είναι one way και χωρίς ξεναγό. Αυτό ισχύει προ κορονοιου για όλους τους επισκέπτες και κοντέψαμε να την πατήσουμε και εμείς. Είχαμε ομως τα εισιτήρια για την ανάβαση στο Ουάινα Πίκτσου και μας επέτρεψαν να γυρίσουμε πίσω στην είσοδο του βουνού απο τον κάτω τομέα που είχαμε μπει εν αγνοία μας για το μέτρο αυτό, αλλιώς δεν θα μας άφηναν να γυρίσουμε....
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.402
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Η διαδρομή είναι one way και χωρίς ξεναγό. Αυτό ισχύει προ κορονοιου για όλους τους επισκέπτες και κοντέψαμε να την πατήσουμε και εμείς. Είχαμε ομως τα εισιτήρια για την ανάβαση στο Ουάινα Πίκτσου και μας επέτρεψαν να γυρίσουμε πίσω στην είσοδο του βουνού απο τον κάτω τομέα που είχαμε μπει εν αγνοία μας για το μέτρο αυτό, αλλιώς δεν θα μας άφηναν να γυρίσουμε....
Σε εμας ομως ειχε και ελεγχο. Δε μπορουσες να πας πισω. Αλλα και παλι δε το μετανιωνω ο ξεναγος ηταν καλος. Και μετα απο μιση ωρα επιασε βροχη :haha:
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.116
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Σε εμας ομως ειχε και ελεγχο. Δε μπορουσες να πας πισω
Το ίδιο λέμε. Μας επέτρεψαν να γυρίσουμε γιατί είχαμε κλείσει ανάβαση στο βουνό. Χάρη μας έκαναν.... και δεν είχαμε μπει στον αρχαιολογικό χώρο με ξεναγό. Ισχύει για όλους τους επισκέπτες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.659
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom