ΗΠΑ Ανταπόκριση στο JFK

perictione

Member
Μηνύματα
66
Likes
82
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα σου΄ρχομαι (25/08)
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Καλησπέρα,

2 φίλοι μου πετάνε την άλλη εβδομάδα (27/03) για LA μεσω της Νέας Υόρκης. Για την ακρίβεια βγαίνουν στο JFK στις 3:25 μμ και η πτήση για LA είναι 5:55 μμ. Πιστεύετε ότι θα προλάβουν? Γνωρίζετε αν μπορούν να κάνουν check in για LA από την Αθήνα έτσι ώστε να γλιτώσουν χρόνο? Τις βαλίτσες θα πρέπει υποχρεωτικά να τις παραλάβουν στη ΝΥ και να τις ξαναπεράσουν από έλεγχο? Ρωτάω γιατί εγώ μία φορά που είχα το JFK σαν ενδοιάμεσο σταθμό έτσι ειχε γίνει και πέρα απο την καθιερωμένη καθυστέρηση στη βίζα είχα χάσει πολύ χρόνο και με τις βαλίτσες. Έτσι είναι πάντα ή απλά είχε τύχει σε εμένα? π.χ. μία άλλη φορά που είχα ενδοιάμεση στάση τη Philadelphia θυμάμαι ότι είχαν πάει κατευθείαν στον τελικό προορισμό.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Πριν από καιρό είχα ξεκινήσει να γράφω ένα άρθρο με θέμα γιατί το JFK είναι το χειρότερο αεροδρόμιο για ανταπόκριση αλλά δεν το τελείωσα ποτέ.

Αυτό που περιγράφεις δεν έτυχε μόνο σε σένα αλλά έτσι γίνεται πάντα. Το JFK είναι τεράστιο με πάμπολλες πτήσεις να φτάνουν όλη την ώρα με αποτέλεσμα να υπάρχουν πολλές καθυστερήσεις και οι ουρές (έλεγχος διαβατηρίων, παραλαβή αποσκευών, τελωνείο, παράδοση αποσκευών, έλεγχος ασφαλείας) να είναι μεγάλες.

Οι φίλοι σου θα πρέπει οπωσδήποτε να πάρουν τις βαλίτσες τους, να περάσουν τελωνείο (αν χρειαστεί), να τις ξαναπαραδόσουν, να περάσουν πάλι έλεγχο οι ίδιοι και να πάνε να βρουν την πύλη για τη δεύτερη πτήση τους. Οι 2,5 ώρες που έχουν είναι μάλλον αρκετές αλλά αν δουν πως καθυστερούν πολύ και πρέπει να βιαστούν να το κάνουν σαφές. Οι Αμερικάνοι είναι πολύ ευγενικοί και εξυπηρετικοί και αν πουν πως βιάζονται γιατί θα χάσουν την πτήση τους όλοι θα τους αφήσουν να περάσουν μπροστά στην ουρά.
 

perictione

Member
Μηνύματα
66
Likes
82
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα σου΄ρχομαι (25/08)
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Κι εγώ ακριβώς την ίδια άποψη έχω για το JFK. Έχω πάει 2 φορές, η μία με ανταπόκριση, και πραγματικά είναι το πιό χάλια αεροδρόμιο που έχω συναντήσει! Απλα πιστεύω ότι οι 2.5 ώρες είναι λίγες αν υπολογίσουμε και το χρόνο στις βαλίτσες. Επίσης πρίν ένα μήνα που ήρθα στην Ατλάντα οι έλεγχοι ήταν ακόμα πιό αυστηροί, λόγω του τρομοκρατικού κρούσματος στην Delta, με αποτέλεσμα ακόμα περισσότερες καθυστερήσεις. Βέβαια συμφωνώ απόλυτα για την ευγένεια των Αμερικάνων και τους έχω προτείνει ήδη να προσπαθήσουν να προχωρήσουν μπροστά στις ουρές ζητώντας άδεια απο κάποιον υπεύθυνο εκεί. Οπότε θέλω να ελπίζω ότι με λίγο τρέξιμο θα τα καταφέρουν.

Σ'ευχαριστώ.
 

Bosporos

Member
Μηνύματα
131
Likes
191
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλανδη Καμποτζη
Ταξίδι-Όνειρο
Μπουένος Άιρες
Τον Ιανουάριο που πήγαμε Νέα Υόρκη, κάτσαμε τουλάχιστον 2 ώρες στον έλεγχο διαβατηρίων, γιατί μας έτυχε μπροστά μας πτήση από Γκάνα, που τους ξεσκονίζανε στην ανάκριση κυριολεκτικά και καθυστερήσαμε πάρα πολύ. Θυμάμαι όμως ότι επειδή η πτήση μας είχε 2.5 ώρες καθυστέρηση από Αθήνα και διάφοροι με ανταποκρίσεις χάσανε την πτήση τους, ότι κάποιος από την εταιρεία φώναζε διάφορα ονόματα επιβατών και τους έδινε καινούρια boarding pass για την επόμενη πτήση πράγμα που μου φάνηκε πολύ καλό! σημαίνει ότι τα υπολογίζουν αυτά.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Οι φίλοι σου θα πρέπει οπωσδήποτε να πάρουν τις βαλίτσες τους, να περάσουν τελωνείο (αν χρειαστεί), να τις ξαναπαραδόσουν, να περάσουν πάλι έλεγχο οι ίδιοι και να πάνε να βρουν την πύλη για τη δεύτερη πτήση τους.
Κι όλα αυτά αν υποθέσουμε ότι το terminal άφιξης/αναχώρησης παραμένει το ίδιο, γιατί το πιο πιθανό είναι να πρέπει να αλλάξουν και terminal αν αλλάζει η εταιρία...

Από το αρχικό post λείπει πάρα πολλή πληροφορία για να μπορεί κανείς να δώσει σαφή και ασφαλή απάντηση, όπως π.χ. το αν οι πτήσεις είναι με την ίδια εταιρία ή όχι, με το ίδιο εισιτήριο ή όχι, κλπ.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι στο πρώτο αμερικάνικο αεροδρόμιο που συναντάς σε ένα ταξίδι Ευρώπη-ΗΠΑ (ή Ευρώπη - ΗΠΑ - τρίτη χώρα) η βαλίτσα θα βγεί στον ιμάντα αποσκευών για να την παραλάβεις και να την περάσεις από τελωνείο. Ακόμα κι αν είναι "τσεκαρισμένη" για τον τελικό προορισμό.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Το μόνο σίγουρο είναι ότι στο πρώτο αμερικάνικο αεροδρόμιο που συναντάς σε ένα ταξίδι Ευρώπη-ΗΠΑ (ή Ευρώπη - ΗΠΑ - τρίτη χώρα) η βαλίτσα θα βγεί στον ιμάντα αποσκευών για να την παραλάβεις και να την περάσεις από τελωνείο. Ακόμα κι αν είναι "τσεκαρισμένη" για τον τελικό προορισμό.
αυτό έλεγα κι εγώ στην υπάλληλο της US στη Ρώμη. αλλά αυτή επέμενε ότι από Ρώμη οι βαλίτσες θα πάνε στον τελικό προορισμό χωρίς να κάνουμε τίποτε εμείς. και έτσι έγινε. στην PHL δεν πήραμε βαλίτσες αλλά απευθείας στο MIA.
μήπως δεν ισχύει αυτό που λες για όλες τις ευρωπαικές χώρες?
 

perictione

Member
Μηνύματα
66
Likes
82
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα σου΄ρχομαι (25/08)
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Κι όλα αυτά αν υποθέσουμε ότι το terminal άφιξης/αναχώρησης παραμένει το ίδιο, γιατί το πιο πιθανό είναι να πρέπει να αλλάξουν και terminal αν αλλάζει η εταιρία...

Από το αρχικό post λείπει πάρα πολλή πληροφορία για να μπορεί κανείς να δώσει σαφή και ασφαλή απάντηση, όπως π.χ. το αν οι πτήσεις είναι με την ίδια εταιρία ή όχι, με το ίδιο εισιτήριο ή όχι, κλπ.
Έχεις δίκιο. Λοιπον, ρώτησα κι έμαθα. Delta για το υπερατλαντικό και Jet Blue για το NY-LA. Terminal θα αλλάξουν σίγουρα. Φτάνουν στο 3 και φεύγουν απο το 5. Ξέρεις αν έχει τρενάκι-λεωφορείο ή πάνε με τα πόδια?
Πολύ φοβάμαι ότι οι 2:30 ώρες είναι λίγες!

Το μόνο σίγουρο είναι ότι στο πρώτο αμερικάνικο αεροδρόμιο που συναντάς σε ένα ταξίδι Ευρώπη-ΗΠΑ (ή Ευρώπη - ΗΠΑ - τρίτη χώρα) η βαλίτσα θα βγεί στον ιμάντα αποσκευών για να την παραλάβεις και να την περάσεις από τελωνείο. Ακόμα κι αν είναι "τσεκαρισμένη" για τον τελικό προορισμό.
Θυμάμαι ότι στη Φιλαδέλφεια δεν είχα πάρει βαλίτσες αλλά μπορεί και να κάνω λάθος μιας και έχει περάσει αρκετός καιρός απο τότε.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Θυμάμαι ότι στη Φιλαδέλφεια δεν είχα πάρει βαλίτσες αλλά μπορεί και να κάνω λάθος μιας και έχει περάσει αρκετός καιρός απο τότε.
όχι δεν κάνεις λάθος. ούτε εγώ πήρα πρόσφατα όπως είπα πιο πάνω. είναι θέμα αεροδρομίου άφιξης?αναχώρησης?εταιρείας?
 

perictione

Member
Μηνύματα
66
Likes
82
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα σου΄ρχομαι (25/08)
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Τον Ιανουάριο που πήγαμε Νέα Υόρκη, κάτσαμε τουλάχιστον 2 ώρες στον έλεγχο διαβατηρίων, γιατί μας έτυχε μπροστά μας πτήση από Γκάνα, που τους ξεσκονίζανε στην ανάκριση κυριολεκτικά και καθυστερήσαμε πάρα πολύ. Θυμάμαι όμως ότι επειδή η πτήση μας είχε 2.5 ώρες καθυστέρηση από Αθήνα και διάφοροι με ανταποκρίσεις χάσανε την πτήση τους, ότι κάποιος από την εταιρεία φώναζε διάφορα ονόματα επιβατών και τους έδινε καινούρια boarding pass για την επόμενη πτήση πράγμα που μου φάνηκε πολύ καλό! σημαίνει ότι τα υπολογίζουν αυτά.
Στη δικιά σου περίπτωση την ευθύνη την είχε η εταιρεία που καθυστέρησε η άφιξή της και όχι οι επιβάτες. Γι'αυτό και κανόνισε να τους βάλει σε επόμενη πτήση.
Στην περίπτωση των φίλων μου αν τελικά χάσουν την πτήση θα είναι υπαιτιότητα δική τους αφού τα εισιτήρια τα έκλεισαν ξεχωριστά και δεν σκέφτηκαν ότι χρειάζονται και λίγες ώρες για ελέγχους στον ενδοιάμεσο σταθμό τους. Νόμιζαν ότι θα έκαναν ανταπόκριση στο ΚΤΕΛ της Αθήνας!
 

gvdv

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
ΚΑΛΗΜΕΡΑ!ΦΤΑΝΩ ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ ΠΕΡΙΠΟΥ ΣΤΙΣ 6 ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΚΑΙ ΠΕΤΑΩ ΓΙΑ ΒΟΣΤΩΝΗ ΣΤΙΣ 10 ΚΑΙ ΜΙΣΗ ΤΟ ΑΛΛΟ ΠΡΩΙ!ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΚΛΕΙΣΩ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ JF KENNEDY?ΑΝ ΚΛΕΙΣΩ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ ΠΑΡΑΤΗΡΕΙΣΑ ΟΤΙ ΤΟ ΜΑΝΧΑΤΑΝ ΑΠΕΧΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 10 ΕΩΣ 20 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ!ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΥΚΟΛΗ ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΑΠΟ ΤΑ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ ΕΩΣ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ?ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΑΙΝΟ?
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΠΑΙΔΙΑ!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Υπάρχει μετρό, αλλά χρειάζεσαι πολλή ώρα για να φτάσεις στο κέντρο.
Επίσης υπάρχει και ταξί, με flat rate $42 ανά διαδρομή (πριν 2 χρόνια η τιμή).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom