Τσεχική Δημοκρατία Αντεχεται το κρυο της Πραγας???

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
και να πας νότια Ευρώπη, παρέα με τις βροχές; Καλό
 

alma

Member
Μηνύματα
3.728
Likes
15.105
Και στη Βόρεια Ευρώπη,έχει και βροχές και κρύο μαζί.Αν κάποιος δεν αντέχει δεν πάει.Αν πάλι δεν τον πειράζει πάει.Τόσο απλά.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Εγω νομιζω οτι το χειροτερο ειναι η βροχη!Οτι θερμοκρασια και να εχει,αν βρεχει δεν μπορεις να κανεις πολλα πραγματα,σου σπαει τα νευρα!
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
555
Likes
442
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Exω παει Πραγα Χριστουγεννα και ειμαι απο τα ατομα που κρυωνουν παρα πολυ,αλλα δεν θυμαμαι να ενιωσα πιο κρυα απο τη Θεσσαλονικη οταν φυσαει Βαρδαρης.Ειχε φτασει μεχρι -8 ενα βραδακι και ειμασταν μια χαρα εξω,κουκουλωμενοι αλλα εξω.Ολοκληρη την πολη στριφογυρισαμε... Γενικα αν εισαι καταλληλα εξοπλισμενος και δεν κυκλοφορεις με ρουχα φιγουρας που τα λεω εγω (ακομα θυμαμαι καποιες "γκομενες" στο γκρουπ που φορουσαν παλτουδακια και φουστανια αντι για μπουφαν αντιανεμικα και χοντρα παντελονια) δεν σε πτοει το κρυο. Και επειδη ταξιδευω παντα Δεκεμβρη ως Φλεβαρη και παω Βόρεια παντα,θεωρω εξαιρετικα χρησιμο το μπουφαν του σκι και τα ισοθερμικα ρουχα.Δεν καταλαβαινεις τιποτα μ αυτα....
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
το άσχετο δεν καταλαβαίνω ποιό είναι ??
Αν θεωρείς οτι αυτοί που πάνε μέσα στο καλοκαίρι στο Ντουμπάι κτλ...δεν είναι μαζόχες τότε πάω πάσο
Αυτό που προσπαθώ να πω (και μάλλον δεν έχεις καταλάβει) είναι ότι δεν είναι θέμα μαζοχισμού (που θα μπορούσε να σου πει απλά κάποιος: "Εγώ έτσι γουστάρω, κι εσένα τι σε νοιάζει;") αλλά και άλλων παραγόντων, ένας εκ των οποίων είναι π.χ. το πότε μπορεί να πάει κάποιος. Αν, π.χ. η μόνη περίοδος που μπορεί να ταξιδέψει είναι το καλοκαίρι επειδή τότε κλείνει το γραφείο του (όπως εγώ, π.χ.) θα τον πεις μαζόχα που θα πάει στο Μαρόκο ή στην Αίγυπτο; (για το Ντουμπάι δεν απαντάω, μαζοχισμός είναι ούτως ή άλλως, αλλά όπως είπα: Περί ορέξεως...).
 

LIONOR

Member
Μηνύματα
21
Likes
3
Να ξερεις οτι αυτον τον καιρο εκει, πρεπει να χει...πολικες θερμοκρασιες, να φανταστεις ειχα παει αυγουστο και το βραδακι ειχε μια σχετικη ψυχρουλα. Εγω τετοια εποχη δεν θα πηγαινα, αν και μοιαζει να ειναι ονειρικα με το χιονι, απο την αλλη ομως θα χεις απιστευτη δυσκολια εστω και να περπατησεις λιγα βηματα, τοσο λογω χιονιου οσο και ψυχους.
Μαυρο θεατρο και τζαζ δεν πηγα, ειδικα το 2ο δεν με τρελενει και τοσο, και εξαλλου αμα θελω παω και εδω που ειμαι.
Προτιμησα να γυρισω οσο περισοτερο μπορουσα, να δω εικονες και οχι να κλεινομαι μεσα σε...κλειστους χωρους.
Στο τσεσκυ πηγα με ενα πρακτορειο απο κει με μινι βαν. 3 ωρες ειναι περιπου η διαδρομη. Ειναι ενα απιστευτο χωριο, μεσσαιωνικο αλλα δυστηχως ειχαμε ελαχιστο χρονο να το εξερευνησουμε, γι αυτο και μου μεινε μια...πικρια. Θα ηθελα να μεινω εκει 1-2 μερες να το δω να το χαρω. Αν εχεις μειλ, πες μου να σου στειλω απλα μια φωτο που τραβηξα (απο τις πολλες....) για να δεις περι..τινος προκειται! Οτι θελεις ρωταμε καλυτερα με μειλ, στειλε μου μνμ το μειλ σου, αν εχεις, να σου απαντησω απο κει, γιατι εδω δεν μπορω να σου στειλω μνμ και γιατι εδω πολυ σπανια μπαινω.
Αλλα και παλι σου ξαναλεω, οτι χειμωνα για μενα προσωπικα δεν λεει. Ωραιο το χιονι, αλλα τι να το κανεις, αμα ειναι να το δαγκωνεις και να μην μπορεις να κανεις βημα. Τωρα αν ειναι να ντυνεσαι σαν κρεμμυδι οκ... Τσεσκυ ειδικα δεν θα πηγαινα χειμωνα, εκει πρεπει να χει πολυ κρυο και χιονι. Προτιμησε αν θελεις πραγα και καρλοβι βαρυ που ειναι σχετικα κοντα.

(σου απαντησα εδω γιατι δεν μπορω να στειλω προσωπικο μυνημα, αν θελεις στειλε μου το μειλ σου να σου απαντησω απο κει...)
 

dimitra_tg

Member
Μηνύματα
128
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
βρε παιδια πως γινεται να μπαινω σε τοσα site κ να δειχνουν το χειροτερο -1 με θερμοκρασιες κυριως 2-4??? δε το θεωρω υπερβολικο αυτο ουτε ειναι πολικες....ελεγα να μη παρω καν κατι ιδιαιτερο απο παπουτσια για 5 μερες μονο..εχω εφοδιαστει με ισοθερμικα κ καλτσες. επισης ειδα αυτο Prague Theatre Tickets - 2012/2013 κ εχω μπερδευτει...τι αξιζει καλυτερα να δω?αλλο το μαυρο θεατρο κ αλλο laterna magica?θα ειμαι εκει 22-26...ποια παρασταση θεωρειτε καλυτερη?Αλικη, ta fantastika η κατι αλλο?το θεατρο μαριονετας ειναι μονο για παιδια?ευχαριστω!!!
 

dimitra_tg

Member
Μηνύματα
128
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
ας μου πει καποιος αν ξερει για το θεατρο γιατι φευγω σε 2μερες κ θελω να κλεισω.......
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.040
Likes
41.048
Πήγαινε, παιδάκι μου σε μια όπερα που είναι για ενήλικες. Τι ψάχνεις κουκλοθέατρα;
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Αν τα πηγαίνεις καλά με την κλασσική μουσική, τις γιορτινές ημέρες, γίνονται διάφορα κονσέρτα σε εκκλησίες της πόλης, από νωρίς το μεσημέρι μέχρι το βραδάκι.
Αν σε ενδιαφέρει ψάξτο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.772
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom