Αντι-Σαντορίνη

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Λοιπόν, γύρισα από το πρώτο τουρ και οι εντυπωσεις είναι οι εξής:

Σύρος: μου άρεσε η βόλτα με το μηχανάκι γύρω στο νησί, έχει ζωή όλο το χρόνο όντως, συμπαθητική και η Ερμούπολη, και στη μέση του χειμώνα να πας, ένα μηχανάκι θα το βρεις να νοικιάσεις. Όπως πάντα τέτοια εποχή, πάμγθηνα τα καταλύματα (10€/άτομο). Εξαιρετικοί ντόπιοι, φοβερή ευγένεια.

Τήνος: Έπαθα πλάκα! Εντάξει η πρωτευουσα δε λέει τίποτε, αλλά τα χωριά καταπληκτικά, οι περιστερώνες, ΦΟΒΕΡΟ χωριό ο Βώλαξ πάρα πολύ ενδιαφέρον το μουσείο με τους μαρμαροτεχνίτες και πανέμορφος κι ο Πύργος. Μελανό σημείο πως μηχανάκι δε νοικιάζεις πουθενά, επειδή τα ασφαλιστήρια συμβόλαια είναι εξάμηνα και δεν τους συμφέρει το εξάμηνο εκτός σαιζόν. Αλλά το νησί τα σπάει, ευχαριστώ πάρα πολύ για την πρόταση. Πάμφθηνα πάλι, τουλάχιστον στη νεκρή περίοδο που πήγαμε εμείς. Για τους ντόπιους δεν έχω λόγια.

Μύκονος: Πρώτη φορά πηγαίνω χειμώνα, καταπληκτική εμπειρία η Χώρα χωρίς ούτε μια ψυχή. Στενάκια, μαγαζάκια, ακόμη και η θέα από τους ανεμόμυλους ολομόναχοι ήταν καταπληκτικά, την τελευταία φορά που ήμουν στη Χώρα ήταν Μάιος (καλοκαίρια σε ελληνικά νησιά δε πατάω) και είχε τόσο κόσμο στα στενάκια που δεν μπορούσες ούτε μια φωτογραφία να πάρεις. Οι βασικές υπηρεσίες που χρειάζεσαι είναι όλες ανοιχτές, αλλά κόσμος γιοκ, εξαιρετικος συνδυασμός. Το υπόλοιπο νησί πλην Χώρας δε λέει και πολλά, αλλά η αρχιτεκτονική μας αποζημίωσε. Μείναμε δωρεάν σε μπουτίκ χοτέλ (μεγαλεία, χάρη σε γνωστούς) αλλά κι έτσι να μην ήταν, βρίσκεις αξιοπρεπές κατάλυμα λίγο ακριβότερα από τα άλλα δύο νησιά. Οι ντόπιοι λίγο πιο "βαρείς" από τα άλλα δυο νησιά

Επίδαυρος-Μυκήνες-Ναύπλιο: Είχα πολλά χρόνια να πάω, σχεδόν είχα ξεχάσει πόσο όμορφα είναι, πολλά εντελώς διαφορετικά πράγματα να δεις. Πήγαμε με αυτοκίνητο, οπότε δεν ξέρω πόσο εφικτό είναι με συγκοινωνία, αλλά για να γεμίσεις 2 μέρες χωρίς να απομακρυνθείς τρομερά από την Αθήνα είναι ταμάμ. Ωδή στην ταβέρνα Αίολος στο Ναύπλιο, εξαιρετική σε όλα.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Πολύ ωραία Γιώργο, χαίρομαι που έπιασαν τόπο οι συστάσεις μας για την τριάδα των νησιών.
Όντως λίγο περίεργο συναίσθημα καταμεσής του χειμώνα, αλλά αφού η εμπειρία σου ήταν πετυχημένη, γιατί όχι!
Τι εντυπώσεις έιχαν οι φιλοξενούμενοι σου απο τα Ελληνικά νησιά;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πολύ ωραία Γιώργο, χαίρομαι που έπιασαν τόπο οι συστάσεις μας για την τριάδα των νησιών.
Όντως λίγο περίεργο συναίσθημα καταμεσής του χειμώνα, αλλά αφού η εμπειρία σου ήταν πετυχημένη, γιατί όχι!
Τι εντυπώσεις έιχαν οι φιλοξενούμενοι σου απο τα Ελληνικά νησιά;
Η καλεσμένη (μία) ενθουσιάστηκε κατά σειρά με:
Τήνο (κυρίως Πύργο και μετά Βώλακα)
Χώρα Μυκόνου
Σύρο

Ξετρελάθηκε με την Ακρόπολη, της άρεσε πολύ το μουσείο της Ακρόπολης το βράδυ, το Μοναστηράκι. Ερχόμενη από χώρα που δεν επιτρεπεται να μπεις σε σκάφος, ήταν σα παιδάκι σε ζαχαροπλαστείο στα φέρυ για τα νησιά. Μέγιστη επιτυχία οι σαλάτες (όχι οι ελληνικές), το χαλούμι, και το Nero στο Νέο Ηράκλειο. Κατενθουσιασμένη από τους ανθρώπους.

Δεν της άρεσε το παστό ψάρι, το σουβλάκι (αίσχος, άκου εκεί), η πλατεία Ομονοίας :)haha:), ο αριθμός από χρήστες ουσιών στην Αθήνα, η μπουγάτσα (μνηστητι μου Κύριε), το "κρεμμύδι σε όλα" και γέλασε με τα φοβερά μηχανήματα σε σταθμούς μετρό και αρχαιολογικούς χώρους (δε δούλευε ούτε ένα πουθενά, ένα στις Μυκήνες κι αυτό χάλασε μόλις το χρησιμοποίησα!). Γενικώς χάζεψε με τα αρχαία και την ιστορία.

Δυσκολεύτηκα να εξηγήσω το σκηνικό στο ναό του Απόλλωνος όπου 50 μαντραχαλάδες πιασμένοι χέρι-χέρι ούρλιαζαν έναν όρκο "στο άπειρο" κατόπιν υποδείξεων ενός ομαδάρχη,¨επαναλαμβάνοντας τουλάχιστον επί μισή ώρα τις ίδες τρεις φράσεις για το κάλλος, το άπειρο, την απειρότητα του κάλλους και το κάλλος της απειρότητας. Κάποιον άπειρο κάλο είχαν, δεν κατάλαβα αν ήταν του Σώρρα, Χρυσαυγίτες ή απλώς δωδεκαθεϊστές, αλλά πέραν της πλάκας, οι αρχαιολογικοί χώροι ανήκουν σε όλους, δε γίνεται μια μειοψηφία να κάνει κατάληψη και να μας "συστήνουν" να μη βγάζουμε και φωτογραφίες. Όποιος έχει ιδέα σε τι ομάδα έπεσα, ας με διαφωτίσει.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Νομίζω ότι αδικεί την Ερμούπολη ο χαρακτηρισμός "συμπαθητική"!
Δεν ξέρω εαν την είδατε με άσχημες καιρικές συνθήκες, αλλά κατω από το φως του καλοκαιρινού ήλιου αστράφτουν όλα! Τα πέτρινα δρομάκια της, τα νεοκλασικά της αρχοντικά στη συνοικία Βαπόρια, τα λευκά σπίτια στην Ανω Σύρα...
Το βράδυ κάτω απο τις ανθισμένες βουκαμβίλιες απλώνονται τα τραπέζια των εστιατορίων στους πεζόδρομους και όλη η πόλη σφύζει από ζωή και μουσικές!!
Εαν πετύχεις και παράσταση στο υπέροχο θέατρό της, τότε έχεις ζήσει την απόλυτη εμπειρία!!.
Σίγουρα, δεν είναι απλά συμπαθητική η Ερμούπολη...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.509
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom