Τσεχική Δημοκρατία Αν ειναι δυνατον!!!

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.428
Δεν αφήνετε κατα μέρος τις κοκορομαχίες και να πείτε και σε μας που δεν ταξιδεύουμε τακτικά με αεροπλάνο τα περί ταξιδωτικών ασφαλίσεων (τα συν και τα πλην). Εγώ βλέπω ότι μονο οι Low cost τις έχουν σαν option. Εαν ήταν τόσο σημαντικό δεν θα έπρεπε να υποχρεονόταν απο την IATA η δεν ξέρω ποιον άλλο φορέα, ώστε να ήταν υποχρεωτικό; Η αγορά εισητηρίου με Mastercard η visa καλύπτει και ταξιδιωτική ασφάλιση και τι ακριβώς;
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Δεν αφήνετε κατα μέρος τις κοκορομαχίες και να πείτε και σε μας που δεν ταξιδεύουμε τακτικά με αεροπλάνο τα περί ταξιδωτικών ασφαλίσεων (τα συν και τα πλην). Εγώ βλέπω ότι μονο οι Low cost τις έχουν σαν option. Εαν ήταν τόσο σημαντικό δεν θα έπρεπε να υποχρεονόταν απο την IATA η δεν ξέρω ποιον άλλο φορέα, ώστε να ήταν υποχρεωτικό; Η αγορά εισητηρίου με Mastercard η visa καλύπτει και ταξιδιωτική ασφάλιση και τι ακριβώς;
MasterCard® Greece| MasterCard®

Visa Greece

Το Ελληνικό Forum για Ταξίδια - Ταξιδιωτική Ασφάλιση

http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...%F9%F4%E9%EA%DE-%E1%F3%F6%DC%EB%E5%E9%E1.html
 

athina_tgh

Member
Μηνύματα
44
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελωνη
Ταξίδι-Όνειρο
Κραμπι-Ταυλανδη
Αναφερομενη γενικως σε ολους θελω να ζητησω εγω συγγνωμη αν εκανα καποιο λαθος οπως εθεσα απο την αρχη το ολο θεμα!!Το σναφερω γιατι σημερα που καταφερα να μπω βλεπω οτι εχει δημιουργηθει ενα θεμα το οποιο ομως δεν μπορω να αντιληφθω πληρως γιατι πολλα μηνυματα εχουν διαγραφει!!!Απο κει και περα δεκτο ειναι ολοι να εχουμε τη γνωμη μας και γι αυτο εξαλλου ρωταμε για να ακουμε να μαθαινουμε και τελικα να κρινουμε!!Για τις low budget να το δεκτω αλλα εγω για παραδειγμα που εχω κλεισει με lufthansa αλλα απο μηχανη αναζητησης γιατι μου ζηταει και εξτρα ασφαλιση ενω στο site της δεν μου ζητουσε κατι τετοιο????επισης επειδη ψαχνω αρκετα στο φορουμ καποιος ειχε αναφερει πως μας παρεχεται δωρεαν ταξιδιωτικη ασφαλιση στην ευρωπη απο την ΕΕ αρκει να βγαλουμε ενα χαρτι!!ισχυει?και αν καλυπτει οσα και οι ιδιωτικες???
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315
επισης επειδη ψαχνω αρκετα στο φορουμ καποιος ειχε αναφερει πως μας παρεχεται δωρεαν ταξιδιωτικη ασφαλιση στην ευρωπη απο την ΕΕ αρκει να βγαλουμε ενα χαρτι!!ισχυει?και αν καλυπτει οσα και οι ιδιωτικες???[/quote]

Τι εννοείς?Την κάρτα υγείας της ΕΕ πού ισχύει γιά χώρες της ΕΕ+Νορβηγία+Ελβετία και κάποιες άλλες?

Αν ναί ισχύει γιά έκτακτα περιστατικά υγείας στην διάρκεια του ταξιδιού.Τήν κάρτα την παίρνεις από τον ασφαλιστικό σου φορέα(ΙΚΑ,ΟΑΕΕ κτλ) άν έχεις ασφαλιστική ενημερότητα και ισχύει γιά ένα χρόνο.
 

athina_tgh

Member
Μηνύματα
44
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελωνη
Ταξίδι-Όνειρο
Κραμπι-Ταυλανδη
Ναι λογικα αυτη εννοω!!Και επειδη δεν ξερω και ειμαι αρκετα μπερδεμενη με το συγκεκριμενο θεμα τι παραπανω σου παρεχει δηλαδη μια ιδιωτικη ασφαλεια???για παραδειγμα αποζημιωση αν ακυρωθει η πτηση σου η αν χαθουν οι αποσκευες σου??ουτως η αλλως δεν σου δινουν τη δυνατοτητα να μεταφερεις την ημερομηνια ή να παρεις πισω τα χρηματα σου??και για τις αποσκευες λογικο να φαινεται να φροντιζει η εταιρια!!ουουφφ!!!αν ηξερε καποιος περισσοτερες λεπτομερειες θα μου ηταν πολυ χρησιμο!!!
 

amsterdam

Member
Μηνύματα
814
Likes
280
Τι εννοείς?Την κάρτα υγείας της ΕΕ πού ισχύει γιά χώρες της ΕΕ+Νορβηγία+Ελβετία και κάποιες άλλες?

Αν ναί ισχύει γιά έκτακτα περιστατικά υγείας στην διάρκεια του ταξιδιού.Τήν κάρτα την παίρνεις από τον ασφαλιστικό σου φορέα(ΙΚΑ,ΟΑΕΕ κτλ) άν έχεις ασφαλιστική ενημερότητα και ισχύει γιά ένα χρόνο.
Η επονομαζόμενη Ε.Κ.Α.Α. (Ευρωπαϊκή Κάρτα Ασφάλισης Ασθένειας) δεν έχει ισχύ ένα έτος σε όλα τα ταμεία,στο δικό μου,τουλάχιστον,έχει ισχύ για την διάρκεια του ταξιδιού μόνο.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315
Η επονομαζόμενη Ε.Κ.Α.Α. (Ευρωπαϊκή Κάρτα Ασφάλισης Ασθένειας) δεν έχει ισχύ ένα έτος σε όλα τα ταμεία,στο δικό μου,τουλάχιστον,έχει ισχύ για την διάρκεια του ταξιδιού μόνο.
Για αυτήν μιλάω φυσικά.Ειχα υπ΄όψη μου το δικό μου ταμείο(ΟΑΕΕ) κσι 1-2 άλλα απο φίλους.Γιατι υπάρχει διαφορετική αντιμετώπιση στο δικό σου ταμείο?Οταν ή περίθαλψη για την Ελλάδα ανανεώνεται κάθε χρόνο τότε λογικά πρέπει να ανανεώνεται και η ΕΚΑΑ.Αφού ισχύει σε άλλα ταμεία τοτε λογικά με μια προσφυγή θα έπρεπε να επεκταθεί σε όλα τα ταμεία.Ισως πρέπει να το κυνηγήσετε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.770
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom