Τσεχική Δημοκρατία Αν ειναι δυνατον!!!

peter75rhodes

Banned
Μηνύματα
329
Likes
99
Επόμενο Ταξίδι
GWT/BGY/BRA/AMS/MAD/CRL
Ταξίδι-Όνειρο
Island/Grönland
Καταρχην να ζητησω συγγνωμη για τον τιτλο ηταν η στιγμη της απογοητευσης και της απελπισιας μαζι!!να πω τελικα οτι βρηκα μετα απο ποση ωρα κ αφου εψαχνα ανα 2λεπτα γιατι αλλαζαν συνεχεια με 170?(παλι καλα!!!)!!βεβαια κανεις δεν μου απαντησε για την ταξιδιωτικη ασφαλεια!!!!οσο για το μιλανο τωρα μολις πατησα τισ ημερομηνιες που ειπες και μου βγαζει για 2ατομα 160? με easyjet συν που στο site εχει και εκπτωση μεχρι αποψε τα μεσανυχτα 20%(της easyjet παντα!!).δεν ριχνεις μια ματια????
Ε, αφού βρήκες με 170 ευρώ τυχερή είσαι. Η Πράγα αξίζει και παραπάνω! Σταθερή αξία. Ασφάλιση δεν χρειάζεσαι, είναι περιττή.
Συμβαίνει πολλές φορές πάντως να τελειώνουν τα οικονομικά εισιτήρια διαφόρων ακριβών εταιριών και να ακριβαίνουν κι άλλο από μέρα σε μέρα τα εισιτήρια. Στη ryanair και easyjet έχω δεί όμως να φθηναίνουν (αντί να ακριβαίνουν) όταν βέβαια έχουν ειδικές προσφορές (π.χ. "500.000 εισιτήρια με 8 ευρώ", κλπ). Για αυτό περιμένουμε πάντα τις προσφορές τους!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Αν σεβόσουν το τόπικ, θα μπορούσες να μας έγραφες επιχειρήματα υπέρ της ταξιδιωτικής ασφάλισης που προσφέρουν οι εταιρίες και όχι να ασχολείσαι με συγκεκριμένους χρήστες. Δεν διάβασες πάνω τί συζητάμε; Το να αφήνεις υπονοούμενα και να αποφεύγεις την ουσία δεν σε τιμά. Τέτοια σχόλια όπως τα δικά σου μου είναι αδιάφορα.
Α, ώστε το τόπικ είναι για τις ταξιδιωτικές ασφαλίσεις? Εγώ διαβάζω "Αν είναι δυνατόν" και προσθέτω "να προτείνει κάποιος κάτι τέτοιο!". Τους λόγους που αναφωνώ κάτι τέτοιο μπορείς να τους αναζητήσεις στα αντίστοιχα τόπικ όπου αναλύονται και επεξηγούνται. Μέσα στην πρεμούρα σου, όμως, να γράψεις την "απάντησή" σου, δεν μπήκες στον κόπο να κάνεις μια στοιχειώδη αναζήτηση (χρειάζεται φαιά ουσία, το ξέρω). Και, μήπως θά'ταν καλύτερα να μας πεις εσύ, σαν επαγγελματίας του χώρου, γιατί να μην κάνουμε ασφάλιση; Αν, ας πούμε, σου τύχει ένα ατύχημα και πληρώσεις γιατρους, νοσοκομεία, θα τους χαρίσεις τα έξοδα, εσύ, που μετράς και το τελευταίο σέντ; Ένας απλός ταξιδιώτης (και μελλοντικός πελάτης) είμαι που ρωτάει έναν "πράκτορα". Μπορεί να μου απαντήσει;

Το σχόλιο για το σχόλιο και τα υπονοούμενα, στο επιστρέφω.
 

peter75rhodes

Banned
Μηνύματα
329
Likes
99
Επόμενο Ταξίδι
GWT/BGY/BRA/AMS/MAD/CRL
Ταξίδι-Όνειρο
Island/Grönland
Καταρχην να ζητησω συγγνωμη για τον τιτλο ηταν η στιγμη της απογοητευσης και της απελπισιας μαζι!!να πω τελικα οτι βρηκα μετα απο ποση ωρα κ αφου εψαχνα ανα 2λεπτα γιατι αλλαζαν συνεχεια με 170?(παλι καλα!!!)!!βεβαια κανεις δεν μου απαντησε για την ταξιδιωτικη ασφαλεια!!!!οσο για το μιλανο τωρα μολις πατησα τισ ημερομηνιες που ειπες και μου βγαζει για 2ατομα 160? με easyjet συν που στο site εχει και εκπτωση μεχρι αποψε τα μεσανυχτα 20%(της easyjet παντα!!).δεν ριχνεις μια ματια????
Η κοπέλα που ξεκίνησε το τόπικ ρώτησε κάτι για την ταξιδιωτική ασφάλιση αλλά κανείς δεν είχε δώσει απάντηση πριν από μένα. Εγώ έγραψα πως δεν αγοράζω ποτέ ασφάλιση γιατί πιστεύω (εγώ, προσωπικά, για μένα μιλάω) διότι δεν χρειάζεται. Άποψή μου ή γούστο μου και καπέλο μου. Τόσα χρόνια που πετάω αλλά και στη δουλειά συμπέρανα πως είναι πεταμένα λεφτά. Οι προληπτικοί ας κάτσουν σπίτι τους. Καμιά φορά νιώθω πως το δικαίωμα της γνώμης εδώ μέσα δεν είναι αυτονόητο...
Ας ακούσουμε όμως και τα επιχειρήματα της άλλης άποψης. Απλά πράγματα!
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Πόσα χρόνια δηλαδή πετάς ρε PETER? Και όλα αυτα τα τοσα χρόνια χωρίς ασφάλιση?? Μπράβο ρε θηρίο!!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Πόσα χρόνια δηλαδή πετάς ρε PETER? Και όλα αυτα τα τοσα χρόνια χωρίς ασφάλιση?? Μπράβο ρε θηρίο!!
From the year of living dangerously: Ούτως ειπείν, από τότε που η πολυαγαπημένη πετάει απ' τη Ρόδο. Τι ρωτάς και συ βρε Traveller!
 

peter75rhodes

Banned
Μηνύματα
329
Likes
99
Επόμενο Ταξίδι
GWT/BGY/BRA/AMS/MAD/CRL
Ταξίδι-Όνειρο
Island/Grönland
Ας γίνει και μια δημοσκόπηση να δούμε πόσοι εδώ μέσα πετάνε με ασφάλιση και πόσοι χωρίς ασφάλιση. Όχι ότι οι χρήστες εδώ είναι κάτι το ενδεικτικό αλλά έτσι για να ακούσουμε επιχειρήματα. Εγώ μίλησα ειλικρινά: δεν πετάω έτσι τα λεφτά μου!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Θα ναυλώσετε τσάρτερ όσοι συμφωνείτε?
 

peter75rhodes

Banned
Μηνύματα
329
Likes
99
Επόμενο Ταξίδι
GWT/BGY/BRA/AMS/MAD/CRL
Ταξίδι-Όνειρο
Island/Grönland
Πάντως ρε παιδιά, τί να πω... Αρκετοί χρήστες είναι σκέτη απογοήτευση αφού δεν μπαίνουν καν στον κόπο να κοιτάξουν σε ποιό τοπικ γράφουν. Περιμένω τόσες μέρες να διαβάσω απαντήσεις για διάφορα θέματα αλλά οι περισσότεροι που γράφουν προτιμούν να κάνουν χαβαλέ με ειρωνικά σχόλια και όχι να μεταφέρουν με στοιχεία προσωπικές εμπειρίες τεκμηριωμένες. Ειδικά οι παλαιότεροι! Αντί να γίνει η σελίδα ένα χρήσιμο εργαλείο όλων, πολλοί τη μετατρέπουν σε ένα πεδίο ανώριμης αντιπαράθεσης 12χρονων. Νά 'ναι καλά η λειτουργία ignore που υπάρχει!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.141
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Πάντως ρε παιδιά, τί να πω... Αρκετοί χρήστες είναι σκέτη απογοήτευση αφού δεν μπαίνουν καν στον κόπο να κοιτάξουν σε ποιό τοπικ γράφουν. Περιμένω τόσες μέρες να διαβάσω απαντήσεις για διάφορα θέματα αλλά οι περισσότεροι που γράφουν προτιμούν να κάνουν χαβαλέ με ειρωνικά σχόλια και όχι να μεταφέρουν με στοιχεία προσωπικές εμπειρίες τεκμηριωμένες. Ειδικά οι παλαιότεροι! Αντί να γίνει η σελίδα ένα χρήσιμο εργαλείο όλων, πολλοί τη μετατρέπουν σε ένα πεδίο ανώριμης αντιπαράθεσης 12χρονων. Νά 'ναι καλά η λειτουργία ignore που υπάρχει!
Ποιες ειναι οι αποριες σου; Να σου τις λυσω εγω...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Η κοπέλα που ξεκίνησε το τόπικ ρώτησε κάτι για την ταξιδιωτική ασφάλιση αλλά κανείς δεν είχε δώσει απάντηση πριν από μένα. Εγώ έγραψα πως δεν αγοράζω ποτέ ασφάλιση γιατί πιστεύω (εγώ, προσωπικά, για μένα μιλάω) διότι δεν χρειάζεται. Άποψή μου ή γούστο μου και καπέλο μου. Τόσα χρόνια που πετάω αλλά και στη δουλειά συμπέρανα πως είναι πεταμένα λεφτά. Οι προληπτικοί ας κάτσουν σπίτι τους. Καμιά φορά νιώθω πως το δικαίωμα της γνώμης εδώ μέσα δεν είναι αυτονόητο...
Ας ακούσουμε όμως και τα επιχειρήματα της άλλης άποψης. Απλά πράγματα!
Πάντως ρε παιδιά, τί να πω... Αρκετοί χρήστες είναι σκέτη απογοήτευση αφού δεν μπαίνουν καν στον κόπο να κοιτάξουν σε ποιό τοπικ γράφουν. Περιμένω τόσες μέρες να διαβάσω απαντήσεις για διάφορα θέματα αλλά οι περισσότεροι που γράφουν προτιμούν να κάνουν χαβαλέ με ειρωνικά σχόλια και όχι να μεταφέρουν με στοιχεία προσωπικές εμπειρίες τεκμηριωμένες. Ειδικά οι παλαιότεροι! Αντί να γίνει η σελίδα ένα χρήσιμο εργαλείο όλων, πολλοί τη μετατρέπουν σε ένα πεδίο ανώριμης αντιπαράθεσης 12χρονων. Νά 'ναι καλά η λειτουργία ignore που υπάρχει!
Οι άνθρωποι δημιουργούμε τους "εχθρούς" μας με τα λόγια μας και τις πράξεις μας:

1) Εάν, ό,τι έγραφες το έγραφες όμορφα, σωστά και τεκμηριωμένα
2) Εάν δεν εξαπέλυες επίθεση εναντίον όποιου τολμούσε ν' αρθρώσει διαφορετικό λόγο
3) Εάν δεν είχες άποψη επί παντός επιστητού

Εάν, με λίγα λόγια, έδειχνες μια σοβαρότητα λόγου και πράξεων, τότε κανείς δεν θα έκανε "χαβαλέ" ή "πλάκα" μαζί σου, δεν θα έψαχνες να βρεις παντού δαίμονες που δεν υπάρχουν και - το σημαντικότερο - θα έκανες πολύ καλύτερα τη δουλειά που λες ότι κάνεις και, καθόλου απίθανο, να διεύρυνες και το πελατολόγιό σου.

Με τη συγκεκριμένη συμπεριφορά σου και με τις ουκ ολίγες ανακρίβειες που γράφεις εδώ κι εκεί, ακόμη και αυτοί οι λίγοι που σε πήραν στην αρχή σοβαρά, τώρα θ' αρχίσουν ν' αμφιβάλλουν.

Δεν έχω "προσωπικά" μαζί σου - δεν έχω κανένα λόγο γι αυτό - αλλά μόνο μ' αυτά που γράφεις. Και της ίδιας αντιμετώπισης θα τύχαινε και όποιος άλλος έγραφε τα ίδια - με τον ίδιο τρόπο. Και ο μόνος λόγος που δεν σου τα λέω όλ' αυτά με π.μ. αλλά από δω είναι αυτός που είπες και συ: Είμαστε σ' ένα δημόσιο φόρουμ και μας διαβάζουν άνθρωποι με διαφορετικά επίπεδα γνώσης και πρέπει να έχουν (όσο γίνεται) σφαιρική άποψη στα θέματα που τους ενδιαφέρουν, να μην παραπληροφορούνται.

Δεν τρέφω φρούδες ελπίδες ότι θα καταλάβεις αυτά που σου λέω. Αν όμως, μία στο εκατομμύριο, διαψευσθώ, τότε θα είναι για όφελος όλων μας.

@ athina_tgh

Για το θέμα της ταξιδιωτικής ασφάλισης:

Μόνον εσύ ξέρεις καλύτερα απ' τον καθένα μας τον εαυτό σου και το πώς επιδρά ψυχολογικά επάνω σου η ύπαρξη ή μη της ασφάλισης. Αν αυτό που σ' ενδιαφέρει είναι το "τεχνικό" θέμα, πρέπει να το ψάξεις λίγο παραπάνω - από μόνη σου. Δες τι εταιρίες υπάρχουν online, διάβασε τους όρους και τις καλύψεις τους, δες και πόσο κοστίζουν και κάνε τις συγκρίσεις. Κάνε και μια βόλτα απ' τα γραφεία της ΑΤΕ Ασφαλιστικής και πάρε ένα έντυπο συμβολαίου και από κει. Την τελευταία την αναφέρω γιατί (όπως έχω γράψει και αλλού) αυτήν χρησιμοποιώ στα μακρυνά και μεγάλης διάρκειας ταξίδια μου. Θεωρώ ότι μου παρέχει τις καλύτερες (συγκριτικά) καλύψεις στη φτηνότερη τιμή. Και το έχουν αποδείξει δύο φορές στο παρελθόν - όταν χρειάστηκε. Το ελάχιστο κόστος είναι 25 ευρώ αλλά μη νομίζεις ότι μπορεί να πάει και "στο Θεό": Για ένα μήνα ταξίδι, π.χ., με τις μέγιστες καλύψεις σε όλα πλην της αστικής ευθύνης (ελάχιστη) δεν σου βγαίνει πάνω από 50 ευρώ.

Και να ξέρεις ότι "η στραβή ώρα" έρχεται όταν δεν την περιμένουμε.
 

peter75rhodes

Banned
Μηνύματα
329
Likes
99
Επόμενο Ταξίδι
GWT/BGY/BRA/AMS/MAD/CRL
Ταξίδι-Όνειρο
Island/Grönland
1) Εάν, ό,τι έγραφες το έγραφες όμορφα, σωστά και τεκμηριωμένα
2) Εάν δεν εξαπέλυες επίθεση εναντίον όποιου τολμούσε ν' αρθρώσει διαφορετικό λόγο
3) Εάν δεν είχες άποψη επί παντός επιστητού
Δέχομαι αυτό που λες, όσον αφορά εμένα. Υπάρχουν όμως 3 αλλά!
1 Προσπάθώ να γράφω όμορφα, χωρίς ειρωνίες και βάζω συχνά λινκ και συνημμένα στις δημοσιεύσεις μου, ειδικά όταν πρόκειται για τις Low cost.
2 Δεν βλέπω να έχω εξαπολύσει επίθεση σε κανέναν όπως λες. Όλοι μας εδώ εκφράζουμε διαφορετικό λόγο αφού έχουμε διαφορετικές εμπειρίες και διαφορετικές επαγγελματικές ασχολίες βέβαια!
3 Κατηγορείς εμένα ότι έχω άποψη για όλα; Για κάνε μια βόλτα σε άλλους χρήστες!
Αν πάλι επιμένεις, ρωτάω: μόνο σε μένα τα είδες αυτά; Μόνο;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom