Αν επρεπε να ζησετε σε ενα μονο μερος την υπολοιπη ζωη σας, τι θα επιλεγατε;

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Καπου πετυχα αυτη την ερωτηση κ δυσκολευτηκα να απαντησω! Εσεις εχετε απαντηση;
Δυσκολεύτηκες;
Η απάντηση είναι πάρα πολύ απλή:
"Άμα είσαι ματσωμένος ρε μάγκα, μένεις όπου γουστάρεις, να'ούμ'!" (παραφράζοντας τον Χάρρυ Κλύνν: όπου "κάνεις"==>"μένεις", όπου "ό,τι"==> "όπου")
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Ενα μέρος που έχει καλό κλίμα, ήλιο-θάλασσα κ.λ., φιλικούς και καλούς ανθρώπους, οργανωμένο κράτος χωρίς γραφειοκρατία, πολυ υψηλούς μισθούς και έλλειψη ανεργίας, πάρα πολυ χαμηλή εγκληματικότητα, δωρεάν παιδεία, υγεία για όλους...
Μόνο που δεν έχω βρεί κάτι τέτοιο στη Γη...
Νομίζω ότι τα χαρακτηριστικά που ζητάς τα συγκεντρώνει όλα το Μονακό.

Ήδη ζω εκεί που επέλεξα...δηλαδή Πήλιο..αφου ήλιος, θάλασσα, πράσινο, βουνό, χιόνια, νερά, φρούτα, τσίπουρο, καλό φαγητό, μπαράκια στο κύμα, όμορφα χωριά κτλ είναι όλα εδώ..
Κι εσύ Μονακό δηλαδης
 
Last edited by a moderator:

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.297
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Δε θέλω να μείνω πουθενά για πάντα! Σίγουρα όμως θέλω να ζήσω για πολλά χρόνια στη Βαρκελώνη! Ή κάπου εκεί γύρω με κλίμα παρόμοιο με αυτό της νότιας Ελλάδας σίγουρα!
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.189
Likes
4.046
Ο ιδανικός τόπος διαμονής κατ' εμέ καθορίζεται συντριπτικά από τους ανθρώπους. Όχι, όμως, τον 72χρονο γραφικό γείτονα και την φωτιά 23χρονη κόρη του ψιλικατζή, αλλά από αυτούς που έχεις δίπλα σου, στον κύκλο σου. Οι δικοί σου άνθρωποι κάνουν τη ζωή σου όμορφη.
Σε καμία περίπτωση όμως δεν μπορούμε να παραβλέψουμε τις συνθήκες ζωής που προσφέρει ένας τόπος. Πάρκα, ήλιο, θάλασσα, βουνό κτλ. Τέλος, για μένα η αξία του να ακούω τη γλώσσα στην οποία σκέπτομαι στο δρόμο είναι πολύ σημαντική
 

sif.....

Member
Μηνύματα
366
Likes
1.690
Επόμενο Ταξίδι
Κιργιστάν - Ιαπωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Κίνα
Εγω θα εμενα ΑΜΣΤΕΡΝΤΑΜ,παρολο που δεν εχει ηλιο και θαλασσα λατρεψα τη νοοτροπια και τον τροπο ζωης τους!!!
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Τέλος, για μένα η αξία του να ακούω τη γλώσσα στην οποία σκέπτομαι στο δρόμο είναι πολύ σημαντική
Ή μπορεί να συμβεί το αντίθετο, μετά από (αρκετά) χρόνια να σκέφτεσαι στην γλώσσα που ακούς στον δρόμο. Νομίζω συμβαίνει....
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Ή μπορεί να συμβεί το αντίθετο, μετά από (αρκετά) χρόνια να σκέφτεσαι στην γλώσσα που ακούς στον δρόμο. Νομίζω συμβαίνει....
Αν πας για σπουδές είσαι υποχρεωμένος να σκέφτεσαι στη γλώσσα που ακούς στο δρόμο σε λιγότερο από ένα χρόνο. Αν πας για λαντζέρης πιθανότατα δεν θα συμβεί ποτέ.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Το ιδανικό θα ήταν ένα μέρος που έχει σε απόσταση αναπνοής παραλίες με λευκή άμμο, πλούσιο ύφαλο για σνόρκελ, ψηλούς φοίνικες για σκιά και κρέμασμα αιώρας, να μιλάνε ισπανικά και η μουσική να είναι λάτιν. Κάπου προς κεντρική αμερική δηλαδή, αν μπορούσα να ζήσω άνετα και όχι σαν εργάτης στα ζαχαροκάλαμα.
Ζωή , απάντησες και για μένα !
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.074
Μέλη
38.911
Νεότερο μέλος
ell

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom