Σκόπελος Αξίζει η Σκόπελος για διακοπές?

rulakigo

Member
Μηνύματα
200
Likes
78
Επόμενο Ταξίδι
Vienna
Ταξίδι-Όνειρο
Αγία Πετρούπολη,Ρωσσία
Γειά σας παίδες!!
Μόλις επέστρεψα κι εγώ από Σκόπελο!!
Αρχικώς να πω ότι πέρασα καλύτερα από ότι περίμενα. Δεν ήθελα να πάω διακοπές μέσα στο 15Αύγουστο, αλλά μπορεί εγώ να έχω την πολυτέλεια του χρόνου σαν άνεργη, το έτερον ήμισυ όμως όχι.
Ετσι λοιπόν έβγαλα τα εισητήρια με δωρεάν επιστροφή από την προσφορά της cosmote κ τα δικά μας κ του αυτοκινήτου. Μόνο το πήγαινε 2 άτομα+Ι.Χ=140 ευρώ. Το εξπρές Σκιάθος άθλιο ειδικά στο γυρισμό που καθυστέρησε μιαμιση ώρα κ στοίβαξε τον κόσμο σαν παστες σαρδέλες. Το προσωπικό του αγενές. Πολύ ακριβό 85 ευρω το αυτοκίνητο.
Φτάσαμε Σκόπελο το μεσημέρι στις 14/8. Μείναμε στο στούνιο Μαγιόρκα με 40/βραδιά αρκετά καθαρό κ περιποιημένο είναι ακόμη πιο ψηλά από τον περιφερειακό κ κάθε βράδυ μαζί με την υπέροχη θέα ακούγαμε το τραγούδι του Ξηντάρη!!
Οι παραλίες της Σκοπέλου είναι αρκετά όμορφες κ καθαρές, όμως δε μου έκαναν κ μεγάλη αίσθηση διότι είναι ίδιες με της Πρέβεζας στην οποία διατηρούμε εξοχικό. Το χρώμα των νερών, το ψιλό χαλικάκι κ το πρασινο τριγύρω είναι χαρακτηριστικά κ των δικών μας ακτογραμών. Είναι απίστευτα όμορφες όμως δε συνάντησα κτ διαφορετικό. Όμως η παραλία της πεθαμένης κυριολεκτικά σε πεθαίνει μέχρι να πας ήταν κάτι το απίστευτο. Ημέρα 15Αύγουστου εμείς κ άλλα 2 ζευγάρια μόνο μακρυά από τη βαβούρα!! Προσοχή κατεβαίνεις γκρεμό κ περπατας λίγο μέσα από τη θάλασσα. Παρόμοια κ στο Χόβολο. Αυτές οι δυο μ άρεσαν πιο πολύ.
Όσον αφορά το φαγητό μας άρεσαν πάρα πολύ οι Μούσες. Τσιμπημένες τιμές ωραίο όμως να τρως δίπλα ακριβώς στη θάλασσα. Το καλύτερο είναι ότι είχε και πιάτα για χορτοφάφους κ επί τέλους βολεύτικα κι εγώ! Καλό φαγητό κμκραδί επίσης είχε στην Ανατολή πήγαμε 2 βράδια από νωρίς γύρω στις 9:30 αλλιώς δε βρίσκαμε. Μας αρέσει το ρεμπέτικο πολύ κ εκεί βρίκαμε το μάστορλά μας. Τα πιαμε κ χορέψαμε κ τη ζεμπεκιά μας!!
Η κληματαριά κ το ρόδι επίσης είχαν καλό φαγητό αξίζουν να πάει κάποιος. Δε μου άρεσε καθόλου στον Αγνώντα στο κοράλι. Η τοποθεσία φοβερή αλλά ...... τα καλαμαράκια που παραγγείλαμε στο πιάτο μας ήρθαν θράψαλα, κοροιδία μεσα στη μούρη μας. Ο σερβιτόρος αλλα λέγαμε άλλα έφερνε κ στο τέλος μου έκανε παρατήρηση που τάιζα ένα γατί. Πραγματικά μου την έδωσε κ έγινε χαμός. Στο τέλος τον πλήρωσα και 50 ευρώ. Δεν αξίζει λυπάμαι!!
Για ποτό τώρα έχει 3,4 μπαράκια που αξίζουν με καλό ποτό ή κοκτέιλ κ τις μέρες που ήμουν εκεί 14-22/8 είχαν κόσμο δεν ήταν νέκρα. Ωραίος ο οιωνός μέσα στα στενά, ο βράχος με καλή τοποθεσία, το καλύτερο daquiri το ήπιαμε στο Μερκούριο, πολύ περιποιημένο ποτό. Στο Λα κόστα επαιζε ωραία μουσική το ποτό μας είπαν τα παιδιά δίπλα ήταν μάπα κ προτιμήσαμε μια κορόνα.
Το νησί μου άφησε πολύ όμορφες εντυπώσεις. Καταπράσινο με όμορφες παραλίες κ καλές τιμές. Θα ξαναπήγαινα μετά από χρόνια. Παρόμοιες καταστάσεις με την Ηπειρωτική ακτογραμμή του Ιονίου.
Α!! Υπέροχα στη Γλώσσα, γραφικά στενά όμορφη θέα κ το εκκλησάκι του Άη-Γιάννη στο Καστρί μοναδικό!!
Δεν παραλείψαμε μια εκδρομή στην Αλόνησσο, όταν όμως σ λένε ότι σε πάνε θαλάσιο πάρκο κ σπηλιές μήπως δεις φώκιες σε κοροιδευουν γτ μόνο Αλόννησο σε πάνε. Θα γράψω αργότερα γι'αυτό όμως...
 

NASIA7

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Πραγματικά, η Σκόπελος είναι πανέμορφο νησί!. Καταπράσινο με εξωτικές παραλίες! Αξίζει να το επισκεφθεί κάποιος! Και πολυυυύ οικονομικό! Για όποιον δεν έχει μεταφορικό μέσο κατάλληλη για διαμονή είναι η Χώρα όπου εκεί βρίσκεται όλη η νυχτερινή ζωή. Εμείς το επισκεφθήκαμε πέρισι και βρήκαμε ένα καταπληκτικό δωμάτιο δίχωρο, πεντακάθαρο με θέα το λιμάνι μέσα στη χώρα μόνο 25 ευρώ! Αν θυμαμαι καλά λέγεται Chora studios!
 

rovespieros

Member
Μηνύματα
68
Likes
34
Γειά σας παίδες!!

Δεν παραλείψαμε μια εκδρομή στην Αλόνησσο, όταν όμως σ λένε ότι σε πάνε θαλάσιο πάρκο κ σπηλιές μήπως δεις φώκιες σε κοροιδευουν γτ μόνο Αλόννησο σε πάνε. Θα γράψω αργότερα γι'αυτό όμως...
Ποσο εχει τ ο εισητηριο?
Αξιζει?
Ωρεσ?
 

rulakigo

Member
Μηνύματα
200
Likes
78
Επόμενο Ταξίδι
Vienna
Ταξίδι-Όνειρο
Αγία Πετρούπολη,Ρωσσία
Ποσο εχει τ ο εισητηριο?
Αξιζει?
Ωρεσ?
Νομίζω αξίζει καλύτερα να πας αλόννησο και να μείνεις 3 μέρες. Εμείς πήγαμε με το εκδρομικό καραβάκι που κάνει δρομολόγια καθημερινα. Σε αφήνει μια ωρα στο λιμάνι, μετά σε πάει στο λεφτό γυαλό για μπάνιο για κανα 2ωρο. Πολύ καθαρά νερά. Μετά στενή βάλα για φαγητό κ το απόγευμα επιστρέφει. Τιμή περί τα 20 ευρώ το άτομο, αλλά δε θυμάμαι και πολύ καλά. Πάντως πρεπει να κλείσεις θέσεις τουλάχιστον από την προηγούμενη μέρα.
 

theodora199426

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα! Σκεφτόμαστε με τον φίλο μου να πάμε διακοπές στην Σκόπελο φέτος τον Αύγουστο. Σε γενικές γραμμές χρειάζεται μεγάλο budget; Τι αξίζει να δούμε;
 

rulakigo

Member
Μηνύματα
200
Likes
78
Επόμενο Ταξίδι
Vienna
Ταξίδι-Όνειρο
Αγία Πετρούπολη,Ρωσσία
Καλησπέρα! Σκεφτόμαστε με τον φίλο μου να πάμε διακοπές στην Σκόπελο φέτος τον Αύγουστο. Σε γενικές γραμμές χρειάζεται μεγάλο budget; Τι αξίζει να δούμε;
Καλησπέρα. Θεωρώ ότι δε χρειάζεστε μεγάλο μπάτζετ για Σκόπελο, έχει αρκετές επιλογές. Ακόμη και στη διαμονή, εγώ έμεινα σε στούντιο με 50 ευρώ/βράδυ το 15 Αύγουστο. 3-4 μηνύματα πιο πάνω θα δεις και τί είχα γράψει μόλις είχα επιστρέψει που τα είχα και φρέσκα.
Για εμένα που είμαι Ηπειρώτισσα και όλα τα ΣΚ του καλοκαιριού μου τα περνάω στην ακτογραμμή της Πρέβεζας, η Σκόπελος δε μου πρόσφερε κάτι το διαφορετικό (όπως μου προσφέρουν οι Κυκλάδες) όμως είναι όμορφο νησί με υπέροχα νερά.
 

djeleni

Member
Μηνύματα
162
Likes
234
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αίγυπτος
Καλησπέρα! Σκεφτόμαστε με τον φίλο μου να πάμε διακοπές στην Σκόπελο φέτος τον Αύγουστο. Σε γενικές γραμμές χρειάζεται μεγάλο budget; Τι αξίζει να δούμε;
Αξίζει να πάτε στο εκκλησάκι του Αγίου Ιωάννη, στο χωριό Γλώσσα κι έπειτα σε όσες περισσότερες παραλίες μπορείτε. Είναι απλά υπέροχες! Μπορείς να πάρεις μια ιδέα από εδώ: https://www.travelstories.gr/commun...τα-με-το-πράσινο-των-δασών.55542/#post-633040
Όσο για το budget, δεν απαιτείται υψηλό, όπως αναφέρει και η rulakigo.
 

kate_k

Member
Μηνύματα
26
Likes
2
Καλησπέρα, είμαστε ζευγάρι με ένα μικρό ενός έτους που δεν περπατάει ακόμα(οπότε θα είναι στο καροτσάκι) και αποφασίσαμε να πάμε Σκόπελο απο Βόλο για 5 μέρες αρχές Ιουλίου. Πού μας προτείνετε να μείνουμε καταρχήν(σε ποιο χωριό )και αν γνωρίζει κάποιος ενοικιαζόμενα δωμάτια που να έχουν κήπο, χωρίς πολλά σκαλιά κτλ, γενικά να βολεύουν για το μικρό. Και αν είναι εύκολο προτάσεις για παραλίες και πράγματα να δούμε και να κάνουμε και πάλι λόγω ότι θα είμαστε με μικρό σε καροτσάκι! Ευχαριστώ πολύ!!
 

xtolis1

Member
Μηνύματα
10
Likes
5
Η Σκόπελος έχει πολλές όμορφες παραλίες, μερικές από αυτές είναι η Καστάνη, ο Στάφυλος, η Μηλιά κ.α. Διάβασε και εδώ μρικές από τις καλύτερες παραλίες της Σκοπέλου. Ομορφα είναι και στο εκκλησάκι του Αι Γιάννη αλλά έχει αρκετά σκαλιά αλλά μπορείτε να κάνετε μπάνιο στη διπλανη παραλία. Επίσης, όμορφες παραλίες για ηλιοβασίλεμα είναι το Λουτράκι και η Μηλιά. Για διαμονή μπορείς να κοιτάξεις στη booking να δεις καταλύματα με φωτογραφίες και κτλ
 

Annie22

New Member
Μηνύματα
3
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Σκόπελος
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Καλησπέρα σας!! Θα θέλαμε φέτος με τον φίλο μου να πάμε Σκόπελο!! Ομως δεν γνωρίζουμε τίποτα για το νησί!! Να ληφθει υπ'οψιν οτι έχουμε σχετικα χαμηλό μπατζετ..αξιζει γενικα;
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Ναιι! Εγώ ειμαι Σκόπελο αυτή την στιγμή. Είναι πολύ χρήσιμο να έχεις δικό σου μεταφορικό μέσο όμως αν θες να επισκεφθεις πολλες παραλιες και μέρη γιατί αλλιως χρειάζεσαι συνέχεια το λεωφορείο που,για τις πιο μακρινές αποστάσεις, δηλαδη από την Σκόπελο προς την γλώσσα, παίρνει και 5€ για να πας (και αλλά τόσα για να γυρίσεις). Αλλά οι παραλιες είναι πανέμορφες :D Δεν μπορώ να πω το ίδιο και για τους ντόπιους καθώς δυστυχώς έπεσα σε αρκετούς αγενείς ανθρώπους αλλά οκ, σε κάθε τουριστικό μέρος ετσι είναι αυτά...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.305
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom