Γενικά Απαραίτητα ταξιδιωτικά έγγραφα για παιδί

Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Μήπως τα παιδιά λέγονται Καραγιαννάκια και τα θεώρησαν παιδιά σου και δεν το έψαξαν περισσότερο; Αλλιώς ξέρω κι εγώ ότι χρειάζεται.
:haha::haha::haha::haha:

Έχουν διαφορετικό επώνυμο από μένα. Ταξίδεψαν μαζί μου στα 13 τους αλλά δεν μου ζητήθηκε τίποτε τέτοιο, μάλλον τους έπεισε το αγγελικό μου ύφος. Καλό είναι που το έμαθα γιατί το Πάσχα είναι η σειρά της τελευταίας μου ανεψιάς να έρθει μαζί μου Λονδίνο και θα φροντίσω να προμηθευτώ μια δήλωση από τους γονείς της μην έχουμε ιστορίες.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Μου κάνει πολύ εντύπωση αυτό περί υπεύθυνης δήλωσης. Εγώ έχω ταξιδέψει στο Λονδίνο δύο φορές με τα ανίψια μου και δεν χρειάστηκα κάτι τέτοιο. Άλλαξε ο κανονισμός ή είναι απαίτηση της συγκεκριμένης χώρας;
Ειναι μην κατσει η στραβη την συγκεκριμενη ημερα. Πχ να μην εχει γινει καμια καταγγελια για εξαφανιση παιδιου, να μην κατηγγειλε καμια μανα οτι της το βουτηξε ο πρωην συζυγος της και ετοιμαζεται να την κανει για την πατριδα του στην Υεμενη κλπ. Τοτε οι αρχες θα ειναι πιο προσεκτικες και θα αναρωτιουνται για την σκουφια του καθε ανηλικου που περναει απο μπροστα τους.
Αλλιως δεν πολυασχολουνται.
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Μήπως μπορείς να μου πεις τι έκανες και που γιατί θα το χρειαστώ και εγώ για την κόρη μου που θα ταξιδέψει για Σκανδιναβία
Μπορει να ζητηθεί μπορεί και οχι. Κανονικά ομως πρεπει να εχεις μαζι σου και την υπευθυνη δήλωση επικυρωμενη απο ΚΕΠ ή αστυνομία, και την μεταφραση απο δικηγόρο ή την μεταφραστική υπηρεσια του ΥΠΕΞ, και ακομα καλυτερο να σου κανουν και ενα apostille. Και εγω τελευταια στιγμή ετρεχα αυτην την εβδομάδα να τα ετοιμασω μια που και τις δυο φορες που ειχα παρει τον μεγαλο δεν μου τα ειχε ζητησει κανεις. Ε, μου τα ζητησαν τωρα...
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Μήπως μπορείς να μου πεις τι έκανες και που γιατί θα το χρειαστώ και εγώ για την κόρη μου που θα ταξιδέψει για Σκανδιναβία
Ανδρέα, αυτό που είχε γίνει τελικά ήταν μετάφραση και επικύρωση από δικηγόρο. Όπως αποδείχθηκε ήταν τελείως περιττό, γιατί δεν μου ζήτησαν το χαρτί πουθενά(!), αλλά καλύτερα να είσαι προετοιμασμένος, από το να τρέχεις :D
 

andreas38

Member
Μηνύματα
48
Likes
27
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΟΡΛΕΑΝΗ
Ανδρέα, αυτό που είχε γίνει τελικά ήταν μετάφραση και επικύρωση από δικηγόρο. Όπως αποδείχθηκε ήταν τελείως περιττό, γιατί δεν μου ζήτησαν το χαρτί πουθενά(!), αλλά καλύτερα να είσαι προετοιμασμένος, από το να τρέχεις :D
Σας ευχαριστώ , αυτό θα κάνω έχω την μετάφρασή θα την δώσω για επικύρωση , και εγω αυτό πιστεύω πως δεν θα χρειαστεί αλλά ας το έχει μαζί της
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.874
Likes
14.361
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Καλό ταξίδι στην κόρη σου !
 

andreas38

Member
Μηνύματα
48
Likes
27
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΟΡΛΕΑΝΗ
Μετά απο νέα επικοινωνία με το ταξιδιωτικό γραφείο μιλώντας με τον ιδιοκτήτη και αρχηγό (όπως είπε)της εκδρομής , δεν χρειάζεται μου λέει τίποτα μόνο ταυτότητα:bash::bash::bash::bash: ότι να ναι , ευτύχως δεν πήγα στον δικηγόρο , σ΄ευχαριστώ ΦΕΝΙΑ μου , αν και έχει καιρό στις 25 φεύγει , προέχουν οι εξετάσεις, (αυτή το μυαλό της στους Σουηδούς το έχει), και πάλι ευχαριστώ για την βοήθεια σας
 
Μηνύματα
137
Likes
125
Γειά σας ,
Δεν βρήκα κάποιο παρόμοιο θέμα και άνοιξα νέο τόπικ.
Θα ταξιδέψω από Θεσ/κη για Ρόδο με τον 15-χρονο ανιψιό μου.
Εκτός από την ταυτότητα ,χρειάζεται κάποιο άλλο έγγραφο το παιδί; πχ.εξουσιδότηση από τους γονείς;
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Το πιο ασφαλές είναι να επικοινωνήσεις με την αστυνομία του αεροδρομίου ή με την αεροπορική εταιρία που θα ταξιδέψεις.
 
Μηνύματα
137
Likes
125
Το πιο ασφαλές είναι να επικοινωνήσεις με την αστυνομία του αεροδρομίου ή με την αεροπορική εταιρία που θα ταξιδέψεις.
σ'ευχαριστώ για την απάντηση.
επικοινώνησα με Aegean και μου είπαν ότι τυπικά μπορούν να ζητήσουν εξουσιδότηση από τους γονείς, άλλα στις 99 /100 των περιπτώσεων δεν τη ζητάνε. Ας την έχω μαζί μου πάντως,μην κολλήσουμε στο αεροδρόμιο. ;)
 

YANNIS KOST

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους,
ταξιδεύουμε την Παρασκευή από Θεσσαλονίκη για Χανιά με τη δίχρονη κόρη μας η οποία δεν έχει ταυτότητα ή διαβατήριο. Ψάχνοντας είδα πως είναι απαραίτητο το ένα ή το άλλο. Έχεις κανείς καμιά ιδέα πως θα καταφέρουμε να ταξιδέψουμε? :(
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.700
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom