Απεργία 16 Μαρτίου 2010 - ΑΔΕΔΥ (Μεταφέρθηκε στις 11/Μαρ)

harmem

Member
Μηνύματα
30
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Μπορντο-Παρισι
Ασε φιλαρακι εχω ξενερωσει απιστευτα.. Ειμαστε 4 ατομα, εχουμε τα εισιτηρια της TGV στο χερι για Μπορντο 16/3 στις 14.30 και αν τελικα παρουν μερος και οι ελεγκτες δε θα πεταξουμε στις 16. Το κακο ειναι πως θα ενημερωθουμε μια-δυο μερες πριν και δεν ξερω τι να κανω. Αν θεωρησουμε ως δεδομενο οτι δε θα γινουν πτησεις πρεπει να με βαλουν σε πτηση τη Δευτερα αλλα ποσο πιθανο ειναι αυτο? Στη χειροτερη στην πρωινη της Τεταρτης και μετα με νεο εισιτηριο τραινου θα φτασω μπορντο κατα τις 6 το απογευμα. Το ματς ειναι στις 20.45!!
Εναλλακτικα σκεφτομαι να αγορασω με easy jet εισιτηριο για απλη μεταβαση στις 15/3 μεσημερι με τιμη 97 ευρω. Αν ακυρωθει η αναχωρηση στις 16 Aegean θα μου επιστρεψει 55 ευρω αρα επιβαρυνομαι 44 ευρω για το νεο αεροπορικο + μια διαμονη σ' ενα φτηνο ξενοδοχειο για μια βραδια στο Παρισι. Αν ομως το αγορασω τωρα και τελικα γινει κανονικα η πτηση στις 16 θα το χασω τα 100 ευρω απο την αγορα του εισιτηριου της easyjet. Eχω "κολλησει" και δεν ξερω τι να κανω..
Ο αδερφος σου τι σκεφτεται να κανει?

*Αν οι ελεγκτες ενημερωναν τωρα απο νωρις αν συμμετεχουν ή οχι θα ηταν ολα πιο ευκολα αλλα μαλλον δε θα γινει αυτο.
 

thimios8663

Member
Μηνύματα
434
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία-Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Ακριβως τα ιδια εχει στο μυαλο του και αυτος,+ το οτι δεν ξερει αν μπορει να παρει αδεια απο τη δουλεια του μια μερα ακομα...Δυσκολα τα πραγματα!Εμεις εχουμε κλεισει κ εισιτηρια αγωνα,+ ολα τα αλλα ..Πικρα!Αναμονη τωρα και βλεπουμε..Ευχομαι να μην απεργησουν κ ολα να πανε καλα!
 

thimios8663

Member
Μηνύματα
434
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία-Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Γνωριζει καποιος ποια ενδεχομενα υπαρχουν σε περιπτωση που απεργησουν οι ελεγκτες στις 16/3?Δλδ αν γινεται μεταφορα της πτησης σε προηγουμενη/επομενη μερα η κατι αναλογο..Το τελευταιο που με ενδιαφερει ειναι τι θα γινει με τα ξενοδοχεια μιας και εχω ηδη πληρωσει αρκετα για εισιτηρια,αεροπορικα,τρενα,αγωνα...!
 

harmem

Member
Μηνύματα
30
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Μπορντο-Παρισι
Γνωριζει καποιος ποια ενδεχομενα υπαρχουν σε περιπτωση που απεργησουν οι ελεγκτες στις 16/3?Δλδ αν γινεται μεταφορα της πτησης σε προηγουμενη/επομενη μερα η κατι αναλογο..Το τελευταιο που με ενδιαφερει ειναι τι θα γινει με τα ξενοδοχεια μιας και εχω ηδη πληρωσει αρκετα για εισιτηρια,αεροπορικα,τρενα,αγωνα...!

Δεν ξερω με ποια εταιρεια πεταει ο αδερφος σου. Εγω πεταω με aegean. Η πρακτικη που ακολουθει η aegean και φανταζομαι ολες οι εταιρειες ειναι οτι απο τη στιγμη που επιβεβαιωνεται η απεργια και ειναι πλεον δεδομενο οτι δε θα πραγματοποιηθουν οι πτησεις, η εταιρεια επικοινωνει με τους επιβατες των πτησεων που ακυρωνονται και τους δινει δυο επιλογες.. 1. αλλαγη της πτησης π.χ. μια μερα πριν ή μια μερα μετα αναλογα με τη διαθεσιμοτητα και 2. ολικη επιστροφη των χρηματων. Αυτο που δεν ξερω ειναι το εξης.. εγω επειδη ειχα αγορασει πριν 3 μηνες τα αεροπορικα με επιστροφη για Παρισι, αγορασα τα φτηνα κατηγοριας saver με τιμη 120 ευρω. Σε περιπτωση ακυρωσης λογω απεργιας με βαζουν σε μια πτηση παλι στην κατηγορια saver σε οποιαδηποτε επομενη πτηση υπαρχει διαθεσιμο εισιτηριο? Δηλαδη θεωριτικα μπορεις να ταξιδεψεις και σε πτηση business ή εστω fleχ? Φανταζομαι οτι σε βαζουν στην αμεσως προηγουμενη/επομενη διαθεσιμη ασχετα με το τι εισιτηριο εχεις.. Τηλεφωνησα χθες στην aegean και μου ειπαν οτι σε περιπτωση ακυρωσης λογω απεργιας θα μου αλλαξουν την πτηση ή μου επιστρεφουν 55 ευρω που αφορα το κομματι Αθηνα-Παρισι.

**Κατι αλλο που σκεφτομαι ειναι το εξης.. Γραφτηκα στο προγραμμα μιλιων της ΟΑ και εχω 2000 μιλια απο την εγγραφη. Εχω παρει αλλα 10000 μιλια απο τη miliopita και περιμενω να περαστουν στο λογαριασμο μου. Αρα εχω 12000. Με 11000 δικαιουσαι ενα εισιτηριο εξωτερικου απλης μεταβασης στο οποιο πληρωνεις μονο τους φορους. Στις 15/3 απλη μεταβαση για Παρισι κοστιζει 130 ευρω (45 φοροι νομιζω). Αν περαστουν εγκαιρα τα μιλια ισως κανω αυτο το "κολπο" και τα εξαργυρωσω με κοστος 45 ευρω. Αν ακυρωθει η πτηση της aegean στις 16 θα ζητησω επιστροφη χρηματων και ετσι θα παρω πισω 55. Αυτο για να γινει πρεπει περαστουν εγκαιρως τα μιλια και ελπιζω να υπαρχει η δυνατοτητα να κανεις εξαργυρωση οποια μερα και σ' οποιν προορισμο θες (αυτο δεν το εχω ρωτησει ομως..)
Αν μαθεις κατι για τους ελεγκτες ενημερωσε με please..
Εγω εχω flex Hotel στη μπορντο αλλα εχω prepaid δωματιο στο Παρισι. Εισιτηριο εχω πληρωσει σε συνδεσμο της θυρας 7 και περιμενω να παραλαβω εντος των ημερων
 

harmem

Member
Μηνύματα
30
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Μπορντο-Παρισι
Στο μονο που πονταρω ειναι πως υπαρχει ενδεχομενο η ΑΔΕΔΥ να ορισει αλλη μια απεργια σε συνεργασια με ΓΣΕΕ, να ειναι δηλ. πανελλαδικη και να κανουν απεργια οι ελεγκτες την ημερα της πανελλαδικης. Βεβαια ακομη και ετσι να γινει υπαρχει ο τρομος της απλης αλλα καταστροφικης στασης εργασιας το πρωι στις πτησεις μας.
 

fragos

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
παιδες εγω που γυρναω εκεινη τη μερα με aegean ξερουμε τι γινεται; Γιατι προβλεπεται ξεφτυλισμος...
 

harmem

Member
Μηνύματα
30
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Μπορντο-Παρισι

greengeorge

Member
Μηνύματα
27
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Τρανσυλβανία
Ταξίδι-Όνειρο
νεα υορκη
Η επίσημη ιστοσελίδα των υπαλλήλων της ΥΠΑ είναι το www.ποσυπα.gr. Εκεί μαθαίνεις άμεσα για την απεργία των ελεγκτων εναέριας κυκλοφορίας.Επιπλέον και τηλεφωνικά με πολύ ευγένεια και χωρίς τις εξυπνάδες των υπαλλήλων των αεροπορικών εταιρειών μαθαίνεις άμεσα για τη συμμετοχή των ελεγκτών στην απεργία της αδεδυ.Η υπηρεσία πληροφοριών του Ελ.Βενιζέλος δίνει εύκολα το τηλέφωνο του Πύργου Ελέγχου του αεροδρομίου οπότε ξέρεις εγκαίρως.
Εγώ είμαι παθών από την απεργία της 10/02. Δυστυχώς η easy μας ξερόψισε μέχρι να μας το ανακοινώσει επίσημα. Ευτυχώς που ακύρωσα ξενοδοχείο και αυτοκίνητο δυο μέρες πριν, αλλά έφαγα ένα πέναλτυ με τα νέα εισιτήρια της easy ανευ προηγουμένου.140€ plus στο ζευγάρι.
Οσο για το αν είμαστε τυχεροί με την απεργία της 16/03 , όσοι ταξιδεύουμε 17/03, περίμενε να το πούμε καλύτερα αυτό στις 17/3 και όχι από τώρα. Είναι τόσο ρευστή η κατάσταση που κανείς δεν μπορεί να αποκλείσει την αλλαγή της 24ωρης σε 48ωρη.
 

BILL

Member
Μηνύματα
23
Likes
1
Καλησπερα και απο μενα...πεταω με 16-3 απο Θεσ-νικη για Στοκχολμη, για δουλεια και πρεπει την ημερομινια αυτη να ειμαι εκει, σε περιπτωση απεργειας (διαβασα το σχετικο ποστ [airliners.GR] • Προβολή θέματος - Δικαιώματα επιβατών) τι ακρηβως γινεται;
Μηπως να παω στο πρακτορειο απ'οπου πηρα το εισιτηριο και να ζητησω να πεταξω 15? Θα με χρεωσουν για αυτο? Πως θα ειναι καλητερα να κινηθω?
Ειναι λυση αυτο? H να περιμενω μεχρη τελευτεια στηγμη μηπως και δεν απεργισουν?
Ουφ αμαν βρε παιδια τι κατασταση ειναι αυτη?
 

harmem

Member
Μηνύματα
30
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Μπορντο-Παρισι

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.213
Μηνύματα
883.816
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom