Απεργίες ελεγκτών εναέριας κυκλοφορίας 9,10,12,13/10/2016

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.431
Likes
4.415
Σε τέσσερις 24ωρες απεργίες προχωρούν από την Κυριακή οι ελεγκτές εναέριας κυκλοφορίας, αντιδρώντας στο νομοσχέδιο για την αναδιάρθρωση της ΥΠΑ που κατατέθηκε στη Βουλή αργά το βράδυ της Τρίτης.

Συγκεκριμένα, θα απεργήσουν την Κυριακή 9 Οκτωβρίου, τη Δευτέρα 10 Οκτωβρίου, την Τετάρτη 12 Οκτωβρίου και την Πέμπτη 13 Οκτωβρίου, από τις 00:01 έως τις 23:59.

Πηγή: http://voria.gr/article/apergies-ton-elegkton-enaerias-kikloforias-logo-tou-ns-gia-tin-ipa
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.859
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Την Τρίτη την ξέχασαν?
Αν γίνει, ή ταλαιπωρία τεράστια για πολλούς.
 

fcandreas

Member
Μηνύματα
27
Likes
7
Υπάρχει καμιά καινούρια ενημέρωση πάνω σε αυτό? Έχ κλείσει εισιτήριο για την Πέμπτη 13/10. Πήρα τηλ στην aegean και μου είπαν ότι δεν έχουν κάποια ενημέρωση για την απεργία
 

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
Καλησπέρα!

Τι γίνεται. Μόλις το διάβασα και δεν ξέρω τι να κάνω. Πετάμε για Βαρκελώνη στις 10 του μήνα και έχουμε κλείσει τα πάντα , διαμονές αξιωθέατα κτλ κτλ!!!! Τι γίνεται σε περίπτωση απεργίας? Πάνε όλα τα λεφτά χαμένα? Κάποιο νεότερο?
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Η αεροπορική είναι υποχρεωμένη να σας επιστρέψει το κόστος των εισιτηρίων ή να σας αλλάξει τα εισιτήρια σε μια ημερομηνία που να σας βολεύει. Καλό είναι να επικοινωνήσεις με την αεροπορική
 

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Επικοινώνησα μόλις με την Ryanair μέσω Live chat και μου είπαν ότι δεν έχουν κάποια ενημέρωση για απεργία .
Το πρόβλημα είναι αυτά που έχουμε κλείσει για Βαρκελώνη :( . Αν ισχύσει η απεργία η μόνη λύση θα ήταν να πετάξουμε πιο νωρίς γιατί άμα ακυρώσουμε την διαμονή μας θα χάσουμε πολλά λεφτά και δεν θα μπορούμε καν να κλείσουμε κάτι άλλο μετά :(
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Δυστυχώς εμείς οι επιβάτες γινόμαστε έρμαιο στις ορέξεις μια χούφτας κακομαθημένων υπεραμοιβομένων δημοσίων υπαλλήλων.
 

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
Πραγματικά!!

Μία ερώτηση αν γνωρίζετε . Στην περίπτωση που όντως ισχύει η απεργία, οι αεροπορικές πότε ενημερώνοντε ? Δεν θα έπρεπε να το γνωρίζουν ήδη? Μπορεί δλδ να φτάσει Σάββατο και τότε να ανακοινώσουν ότι δεν γίνοντε οι πτήσεις?
 

fcandreas

Member
Μηνύματα
27
Likes
7
Η αεροπορική είναι υποχρεωμένη να σας επιστρέψει το κόστος των εισιτηρίων ή να σας αλλάξει τα εισιτήρια σε μια ημερομηνία που να σας βολεύει. Καλό είναι να επικοινωνήσεις με την αεροπορική
Είναι σίγουρα υποχρεωμένη να επιστρέψει το κόστος των εισιτηρίων? Εννοείται ότι θα το κάνει για να το status της και μόνο αλλά δε νομίζω να είναι υποχρεωμένη από την στιγμή που δεν ακυρώνεται με υπαιτιότητά της η πτήση
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Το πιθανότερο είναι να ανακοινώσουν ότι δεν γίνονται οι πτήσεις όταν (και αν) αρχίσει η απεργία!
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Είναι σίγουρα υποχρεωμένη να επιστρέψει το κόστος των εισιτηρίων? Εννοείται ότι θα το κάνει για να το status της και μόνο αλλά δε νομίζω να είναι υποχρεωμένη από την στιγμή που δεν ακυρώνεται με υπαιτιότητά της η πτήση
➤ Τι ισχύει σε περίπτωση ακύρωσης της πτήσης λόγω απεργίας;
Σε κάθε περίπτωση που ακυρώνεται μια πτήση, η Ryanair είναι υποχρεωμένη να σας επιστρέψει το κόστος των εισιτηρίων ή να σας αλλάξει τα εισιτήρια σε μια ημερομηνία που να σας βολεύει. Για επιστροφή χρημάτων επισκεφτείτε τη σχετική σελίδα και υποβάλετε αίτημα αποζημίωσης. Για αλλαγή ημερομηνίας, επικοινωνήστε με κάποιον εκπρόσωπο της εταιρείας μέσω live chat ή τηλεφώνου. Προσοχή, στην περίπτωση απεργίας των Ελεγκτών Εναέριας Κυκλοφορίας, δεν δικαιούστε καμία επιπλέον αποζημίωση.
 

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
Είναι σίγουρα υποχρεωμένη να επιστρέψει το κόστος των εισιτηρίων? Εννοείται ότι θα το κάνει για να το status της και μόνο αλλά δε νομίζω να είναι υποχρεωμένη από την στιγμή που δεν ακυρώνεται με υπαιτιότητά της η πτήση
Από την Ryanair αυτό που μου απάντησαν ήταν,ότι σε περίπτωση απεργίας θα βρούνε μία λύση για εμάς. Τώρα τι σημαίνει αυτό...


Δηλαδή θα μάθουμε την τελευταία στιγμή αν θα πραγματοποιηθούν ή όχι οι πτήσεις :'( :suicide:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.185
Μηνύματα
883.382
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom