Απεργίες ελεγκτών εναέριας κυκλοφορίας 9,10,12,13/10/2016

fcandreas

Member
Μηνύματα
27
Likes
7
Με την ryanair το θέμα είναι να αλλάξουν την ημερομηνία του εισιτηρίου. Κι εγώ έχω προ πληρώσει ξενοδοχείο εισιτήρια. Αν ακυρωθεί τελικά η πτήση για την Πεμπτη που πετάω να μου το κάνουν Παρασκευή. Το να μου δώσουν 25 ευρώ πίσω επειδή το έκλεισα το εισιτήριο 1 μήνα πριν δε λέει κάτι. Θα αναγκαστώ να αγοράσω καινούριο εισητίριο για παρασκευή με 60-70 ευρώ.
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Δηλαδή θα μάθουμε την τελευταία στιγμή αν θα πραγματοποιηθούν ή όχι οι πτήσεις :'( :suicide:
Η ανακοίνωση της απεργίας είναι ένα μέσο πίεσης προς την κυβέρνηση, οι αεροπορικές γνωρίζουν πως μέχρι τελευταία στιγμή όλα μπορούν να αλλάξουν. Φαντάσου λοιπόν να ακυρώσουν τις πτήσεις αλλά τελικά δεν γίνει απεργία, πόσα θα πληρώσουν σε αποζημιώσεις

Με την ryanair το θέμα είναι να αλλάξουν την ημερομηνία του εισιτηρίου. Κι εγώ έχω προ πληρώσει ξενοδοχείο εισιτήρια. Αν ακυρωθεί τελικά η πτήση για την Πεμπτη που πετάω να μου το κάνουν Παρασκευή. Το να μου δώσουν 25 ευρώ πίσω επειδή το έκλεισα το εισιτήριο 1 μήνα πριν δε λέει κάτι. Θα αναγκαστώ να αγοράσω καινούριο εισητίριο για παρασκευή με 60-70 ευρώ.
Θα στο αλλάξουν για παρασκευή εφόσον υπάρχουν ελεύθερες θέσεις
 
Last edited by a moderator:

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
:/ Κατάλαβα.

Όπως είπε και ο Ανδρέας η επιστροφή χρημάτων δεν λέει κάτι αν έχεις πληρώσει τα 10πλάσια . Υπάρχει περίπτωση η εταιρία να βάλει πτήση άλλη μέρα για να καλύψει τις ανάγκες?
 

Estet

Member
Μηνύματα
234
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Λυών
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκιο
Καλημέρα σε όλους.

Κάποιο νεότερο επί του θέματος?
Εγώ πήρα στην Aegean ,περιμένουν και αυτοί τις εξελίξεις μήπως ανασταλεί η απεργία, οπότε προς το παρόν δεν θα βγάλουν ανακοίνωση επίσημη, θα περιμένουν...
Αν ακυρωθεί η πτήση μου είπε ότι ή θα επιστρέψουν τα χρήματα ή θα στην αντικαταστήσουν την πτήση με κάποια άλλη της επιλογής σου.
Πάντως εγώ θεωρώ ότι είναι δύσκολο να κλείσουν 4 ημέρες τα αεροδρόμια όλης της χώρας...
 

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
Οπότε η απεργία ισχύει ακόμα κανονικά ε? Εκτός από την ανακοίνωση δεν έχω βρει κάτι άλλο σχετικό από χτες.

Εμάς το πρόβλημα είναι ότι πετάμε Δευτέρα για Βαρκελώνη και η επόμενη πτήση της Ryanair είναι Παρασκευή. Σε περίπτωση απεργίας θα χάσουμε κοντά στα 400 ευρώ από διαμονές,άλλα εισιτήρια κτλ.Οπότε το να μας γυρίσει η Ryanair 70 ευρώ δεν είναι παρηγοριά.Θα χάσουμε και τόσα λεφτά και φυσικά θα είναι αδύνατο να κάνουμε το ταξίδι γιατί θα πρέπει να βρούμε άλλα τόσα μετά.
Προσπαθούμε να σκεφτούμε άλλους τρόπους για να ταξιδέψουμε αλλά χωρίς να ξέρουμε ακριβώς τι θα γίνει είναι και αυτό δύσκολο. Έχουμε αγχωθεί όσο δεν πάει :/
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.395
Likes
14.343
Οπότε η απεργία ισχύει ακόμα κανονικά ε? Εκτός από την ανακοίνωση δεν έχω βρει κάτι άλλο σχετικό από χτες.

Εμάς το πρόβλημα είναι ότι πετάμε Δευτέρα για Βαρκελώνη και η επόμενη πτήση της Ryanair είναι Παρασκευή. Σε περίπτωση απεργίας θα χάσουμε κοντά στα 400 ευρώ από διαμονές,άλλα εισιτήρια κτλ.Οπότε το να μας γυρίσει η Ryanair 70 ευρώ δεν είναι παρηγοριά.Θα χάσουμε και τόσα λεφτά και φυσικά θα είναι αδύνατο να κάνουμε το ταξίδι γιατί θα πρέπει να βρούμε άλλα τόσα μετά.
Προσπαθούμε να σκεφτούμε άλλους τρόπους για να ταξιδέψουμε αλλά χωρίς να ξέρουμε ακριβώς τι θα γίνει είναι και αυτό δύσκολο. Έχουμε αγχωθεί όσο δεν πάει :/
Δύσκολο το πρόβλημα σας.Η επιστροφή πότε είναι;Πέφτει και αυτήν στην απεργία;

Ψάξατε για εισιτήρια one way;Πόσο κοστίζουν;Φυσικά εξαρτάται και πόσα άτομα είστε.
 

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
Ευχαριστώ για την απάντηση.

Όχι,η επιστροφή είναι στις 17/10 οπότε δεν έχουμε κάποιο θέμα.

2 άτομα είμαστε και ταξιδεύουμε από Ιωάννινα. Για Βαρκελώνη έχει πτήσεις μόνο Παρασκευή και Δευτέρα. Οπότε θα πρέπει να κλείσουμε για αύριο με περίπου 90 ευρώ το άτομο. Φυσικά δεν νομίζω η Ryanair να δεχτεί να μας αλλάξει το εισιτήριο της Δευτέρας χωρίς να είναι σίγουρη για την απεργία.

Άλλες επιλογές που σκεφτόμαστε,είναι με καράβι από Ηγουμενίτσα-Ιταλία και να πετάξουμε από εκεί με κάποια πτήση για Βαρκελώνη. Αλλά όλα αυτά είναι στο αέρα.

Χτες που επικοινώνησα μέσω live chat με την Ryanair μου είπαν ότι σε περίπτωση ακύρωσης θα βρούνε κάποια λύση.Αλλά υποθέτω η μόνη λύση είναι ή επιστροφή χρημάτων ή να πετάξουμε με την επόμενη πτήση που είναι Παρασκευή.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.395
Likes
14.343
Ευχαριστώ για την απάντηση.

Όχι,η επιστροφή είναι στις 17/10 οπότε δεν έχουμε κάποιο θέμα.

2 άτομα είμαστε και ταξιδεύουμε από Ιωάννινα. Για Βαρκελώνη έχει πτήσεις μόνο Παρασκευή και Δευτέρα. Οπότε θα πρέπει να κλείσουμε για αύριο με περίπου 90 ευρώ το άτομο. Φυσικά δεν νομίζω η Ryanair να δεχτεί να μας αλλάξει το εισιτήριο της Δευτέρας χωρίς να είναι σίγουρη για την απεργία.

Άλλες επιλογές που σκεφτόμαστε,είναι με καράβι από Ηγουμενίτσα-Ιταλία και να πετάξουμε από εκεί με κάποια πτήση για Βαρκελώνη. Αλλά όλα αυτά είναι στο αέρα.

Χτες που επικοινώνησα μέσω live chat με την Ryanair μου είπαν ότι σε περίπτωση ακύρωσης θα βρούνε κάποια λύση.Αλλά υποθέτω η μόνη λύση είναι ή επιστροφή χρημάτων ή να πετάξουμε με την επόμενη πτήση που είναι Παρασκευή.

Αν φύγετε αύριο θα έχετε βέβαια επιπλέον έξοδα διαμονής αλλά και περισσότερες μέρες εκεί. Δίλημμα καθώς είναι στην μέση τα 400 Ευρώ των κλεισμένων.

Από Ιταλία έχει πτήσεις;Σε καλές τιμές;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.150
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom