Απλα μαθηματα γερμανικων!

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Να προσθεσουμε και το entschuldigung = συγνωμη (εντσουλντιγκουνγκ)
Αχινουλα διορθωσε με αν ειμαι ανορθογραφη.
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Να προσθεσουμε και το entschuldigung = συγνωμη (εντσουλντιγκουνγκ)
Αχινουλα διορθωσε με αν ειμαι ανορθογραφη.
καλε αυτο ειναι δυσκολο!!κομμενες οι συγνωμες!!!:bleh::bleh::bleh:

danke αχινουλα και ερση και υπολοιποι γερμανομαθεις!!!!
αν και πολυ φοβαμαι οτι ειμαστε ανεπιδεκτοι μαθησεως..τσους!!
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Λατίνα...εσύ μπορείς να λες το σόρυ με ελληνική προφορά! Θα σε καταλαβαίνουν, ενώ αν λες entschuldigung υπάρχει ο φόβος να αντιληφθούν ότι τους βρίζεις, αν το λες περίεργα! :bleh::bleh::bleh:
 

marcrafin

Member
Μηνύματα
130
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία
Κουίζ για τους γερμανομαθείς. Τι σημαίνει η λέξη Rindfleischetikettierungsuberwachungsaufgabenubertragungsgesetz (Ναι, ναι είναι ΜΙΑ λέξη !!!) και μη βγάλετε σκονάκια.Το Σάββατο θέλουμε να το ακούσουμε να το προφέρετε απνευστί παρακαλώ
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.376
Likes
6.889
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Κουίζ για τους γερμανομαθείς. Τι σημαίνει η λέξη Rindfleischetikettierungsuberwachungsaufgabenubertragungsgesetz (Ναι, ναι είναι ΜΙΑ λέξη !!!) και μη βγάλετε σκονάκια.Το Σάββατο θέλουμε να το ακούσουμε να το προφέρετε απνευστί παρακαλώ
εδω ειμαστε μαθητές αρχαρίων!:haha:
αυτο που ζητάς ειναι οχι για προχωρημένους αλλά για κατοχους δοκτορά στην Νομική με ειδικότητα το εμπορικό Δίκαιο!:bleh:

Εδω μαθαινουμε πιο απλά πράγματα:
πχ πηγαινουμε στο Οκτόμπερφεστ και πεινάμε!
Θελουμε να φάμε κ να πιούμε!
τι παραγγέλνουμε και πως το λέμε;

πχ ιχ μεχτε άιν γκλας Βάισπίερ μπιτε ουντ άιν χάλμπες Χενχεν μιτ Πόμες! για παράδειγμα
Θέλω ενα ποτήρι μπύρας(λευκής) και μισό κοτόπουλο με πατάτες τηγανητές!!!
:cool:
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Να συνεχισω και εγω με μερικες χρησιμες λεξεις
Mercedes = Μερσεντες
BMW = μπεμβε
AUDI = αουντι
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Κουίζ για τους γερμανομαθείς. Τι σημαίνει η λέξη Rindfleischetikettierungsuberwachungsaufgabenubertragungsgesetz (Ναι, ναι είναι ΜΙΑ λέξη !!!) και μη βγάλετε σκονάκια.Το Σάββατο θέλουμε να το ακούσουμε να το προφέρετε απνευστί παρακαλώ
Στην μάνα σου το είπες; :bleh::bleh::bleh:

Καλά, αυτό για να μεταφραστεί στα ελληνικά, δεν θέλει λέξη, θέλει μια ολόκληρη παράγραφο και πάλι θα αφήσουμε κενά! :D
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Αχινουλα πολυ καλο θεμα ξεκινησες! Εγω θα σου προτεινα να βαλεις και μια λιστα απο φαγητα,ωστε οταν πας να παραγγειλεις να ξερεις τι παιρνεις!! Γνωστης γερμανικων αυτο που με δυσκολεσε στο μοναχο ηταν το μενου στα βαυαρικα ,αλλα ειχα προνοησει και ειχα μια λιστα με τα φαγητα μαζι μου,την οποια εχω χασει. Οταν μπορεσεις γραψτα μας και στα βαυαρικα. Danke schon
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Μα είσαι καταπληκτική!! Αυτό ακριβώς ήθελα. Προτείνω να σου δώσουν καμιά χιλιάδα πόντους γι'αυτό!! Bitte συνέχισε με λέξεις ή απλές φράσεις που μπορούν να μας βοηθήσουν στις απλές συναλλαγές μας με τους γερμανούς. Απο το τελευταίο ταξίδι μου στη γερμανία το μόνο που έμαθα ήταν "Αϊν στουκ σβαρτσβαλντ τορτεν μπιτε (πως γράφεται ένας θεός ξέρει). Αυτό μου στοίχισε κανα 2 κιλά αλλά χαλάλι! Για συνέχισε, για συνέχισε..
:haha::haha::haha::haha: Βλεπω οτι σας συμφερει αμεσως το μαθαινετε!!!!
 

marcrafin

Member
Μηνύματα
130
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία
Αχινέ επειδή ταξιδεύω με τρένο στη Γερμανια θα με βοηθούσε να μάθω τις λέξεις ή φράσεις που έχουν σχέση με αναχώρηση, αφιξη, δρομολόγιο, καθυστέρηση, έξοδος είσοδος εισητήριο. Αν ερχόσουν στη συνάντηση θα σε κερνούσα αιν στουκ τορτεν για την βοήθειά σου στην άσχετη πλην γερμανοπληκτη συντραβελστορίτισσα.
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Παιδια ενα ενα, με τη σειρα! Μολις βρω λιγο χρονο θα σας ικανοποιησω ολους! Προς το παρον ξεκιναμε τη μερα μας με γεματο στομαχι!
το πρωινό= das Frühstück (φρουστουκ)
η ζάχαρη= der Zucker (τσουκα)
το τσάι= der Tee (τε)
ο καφές= der Kaffee (καφε)
το γάλα= die Milch (μιλχ)
το ψωμί= das Brot (μπροτ)
το βούτυρο= die Butter (μπουτα)
η μαρμελάδα= die Marmelade (μαρμελαντε)
το τυρί= der Käse (κεζε)
ο χυμος= der Saft (ζαφτ)
το αβγό= das Ei (αι)
τα δημητριακά= das Müsli (μουσλι)
το μέλι= der Honig (χονιχ)
το τοστ= der Toast (τοστ)
το μπισκότο= der Keks (κεκς)
το γιαουρτι= der Joghurt (γιογκουρτ)
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Ευχαριστούμε αχινέ... θα προσπαθήσω κι εγώ αν βρω χρόνο κάποια στιγμή να βοηθήσω όσο μπορώ...αλλά προς το παρόν...δεν δυστυχώς!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.240
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom