Αποκριες στην Κοζάνη

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Κάνοντας μια σύγκριση μεταξύ Καρναβαλιών Κοζάνης και Ξάνθης μπορώ να πω οτι τι Ξανθιώτικο ειναι ισως πιο φαντασμαγορικό, εχει και πιο πολυ κοσμο ισως, αλλά...
Το Κοζανίτικο είναι πιο παραδοσιακό, απαιτει παλλαϊκή συμμετοχή και εχει ανεπανάληπτο χρώμα.
Ιδίως το έθιμο των φανών που ερχεται απο πολύ μακριά, ειναι ανεπανάληπτο.
Αλλά και στα άρματα διαπιστώνεται το ξεχωριστό τοπικό χιούμορ.
Συγκράτησα μόνο μια επιγραφή σε ενα αρμα που ειχε θεμα την υπόθεση Ζαχόπουλου.
Εγραφε: "πλί μνί και DVD":)
 

Doug

Member
Μηνύματα
518
Likes
2
Vag αυτό που έγινε φέτος ειλικρινά δεν εχει προηγούμενο! Εγω τα τελευταια χρονια πηγαινα στην Ξανθη γιατι σπουδαζε εκει η αδερφη της 'Χ' και ειχαμε σπιτι!
Η σημαντικη διαφορα εκτος απο το καυστικο χιουμορ και τα αθυρόστομα τραγούδια της Κοζάνης ειναι πως στην Ξανθη γινεται πραγματικός χαμός το τελευταίο 3ημερο ενω εδω απο την Τσικνοπέμπτη μέχρι και σήμερα γινεται Πανικός! Τωρα γυρισα γιατι παραπατάω λιγο απο το κρασι και στους πεζόδρομους γίνεται το αδιαχώρητο! Χθες 6+ που έφυγα το ίδιο! Επισης φαγητό,κρασί δωρεάν για όλους! Οι ντοπιοι λένε πως αν η Κοζάνη ηταν νησί θα βούλιαζε φέτος!:lol:
Γενικα αν και δεν συνηθίζω να κάνω συγκρίσεις, της Κοζάνης μου άρεσε περισσοτερο!
Ισως φταιει το οτι ειχα χρονια να ρθω!
Πολλοι λενε επισης, και μάλιστα ξένοι, πως σε λίγα χρόνια θα ξεχωρίζει με διαφορα απο τα υπόλοιπα!
Θα δείξει! Παντως εγω το διασκέδασα πολύ!!!!:clap:
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Κι τ' χρόν΄ που θα ΄λεγαν κι οι Σούρδοι.
Πολλά μπράβο στους Κοζανίτες.
Το καρναβάλι τους - και γενικά ολη η γιορτή - ΔΕΝ εχει θεατές, αλλά μόνο συμμετέχοντες.
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
Άκουσα τη Σαμίου νομίζω στο Λαζόπουλο και γέλασα τα λυσακά μου.
Εμένα το καρναβάλι της Ξάνθης δε μου άρεσε ιδιαίτερα, δε μου φάνηκε να έχει πολλά παραδοσιακά στοιχεία, δεν έχω όμως και ιδιαίτερη εμπειρία από άλλα καρναβάλια. Αυτό που μου άρεσε πολύ ήταν το καρναβάλι της Καστοριάς τα γνωστά ραγκουτσάρια, που γίνεται όμως μετά την πρωτοχρονιά και όχι τώρα. Καταπληκτική μουσική με γκρούπ πνευστών (Bregovic κατάσταση) που διασχίζουν την πόλη και καταλήγουν σε μια πλατεία όλοι μαζί. Γενικά τρελαίνομαι για Καστοριά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.061
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom