Αποκριες στην Κοζάνη

Doug

Member
Μηνύματα
518
Likes
2
Αποκριά στην Κοζάνη
Η πόλη της Κοζάνης είναι φημισμένη για τις αποκριάτικες εκδηλώσεις της, που συνεχίζουν αναλλοίωτα τα παλιά έθιμα.

Οι "φανοί", οι μασκαράδες που περιφέρονται σε όλη την πόλη, οι λαϊκοί οργανοπαίκτες και οι μπάντες στους δρόμους, το κρασί, τα "κιχιά" και τα κεράσματα σε όλους, η έντονη σκωπτική διάθεση και η καθολική συμμετοχή στα δρώμενα, είναι τα χαρακτηριστικά των αποκριάτικων ημερών.

Το μεσημέρι της μεγάλης αποκριάς γίνεται παρέλαση αρμάτων και μεταμφιεσμένων ομάδων που εκπροσωπούν την κάθε γειτονιά. Ακολουθεί βράβευση της πιο εντυπωσιακής συμμετοχής, από το Δήμο Κοζάνης, σε ειδική τελετή που γίνεται στο πάρκο του Αγίου Δημητρίου.

Το βράδυ της μεγάλης αποκριάς σε κάθε γειτονιά ανάβουν οι "φανοί", μεγάλες φωτιές γύρω από τις οποίες χορεύουν και τραγουδούν μικροί και μεγάλοι.

Το κρασί, τα "κιχιά", τα κεράσματα για όλους, αλλά κυρίως το ιδιαίτερα "καυτό" περιεχόμενο των τραγουδιών που λέγονται... "ξιανέντροπα" ή "νοικουκυρίσια", αποτελούν εγγύηση άμυνας στο τσουχτερό κρύο που επικρατεί αυτή την εποχή.

Περριτό βεβαίως να πω πως αυτές τις μέρες γίνεται το αδιαχώρητο στην πόλη, πληρότητα ξενοδοχείων 100%, πολύ κόσμος απο ολη την Ελλάδα, πολύ νεολαία, διασκέδαση 24 ωρες το 24ωρο για κάθε γούστο, παραδοσιακή & σύγχρονη μουσική, άφθονο δωρεάν κρασί και τοπικές λιχουδιές επίσης!

Για περισσότερες πληροφορίες http://www.apokries-kozanis.gr
Aυτό που θα δείτε στο παρακάτω βίντεο γίνεται απο την τσικνοπέμπτη μεχρι την Κυριακή των Μ. Απόκρεων μέρα-νύχτα(Πανικος!)

Αυτη τη στιγμή μάλιστα που γράφω λαμβάνει χώρα το Πάρτυ της νεολαίας στην Κεντρική Πλατεία της πόλης.Χιλιάδες κόσμος!!! Εφυγαααα...!!!!!
 
Last edited by a moderator:

Doug

Member
Μηνύματα
518
Likes
2
Μια μικρή γευση απο τους φανούς της κάθε γειτονιάς!
Υποψιν τα τραγουδια ειναι λιγο 'σόκινγκ':)
Αν βγάλετε νόημα δηλαδή διότι το γλωσσικό ιδίωμα της περιοχής δεν ειναι ευκολα κατανοητό απ' όλους!


Πολλά απο αυτά τα τραγούδια εχει τραγουδήσει και η Δόμνα Σαμίου σε ολόκληρη τη χώρα, στο Μεγαρο Μουσικής Θεσ/νίκης καθώς και στο Θησείο στον Πεζόδρομο Ασωμάτων την Τσικνοπέμπτη του 2005 με τραγουδιστές & χορευτές απο την περιοχή της Κοζάνης!
Κρίθηκε αυστηρα μάλιστα για τα τολμηρά αυτά τραγούδια απο διαφορους κληρικούς και ανθρώπους της εκκλησίας!
 
Last edited by a moderator:

Doug

Member
Μηνύματα
518
Likes
2
Λοιπον, μολις γυρισα σπιτι!
Αυτο που γινεται φετος εδω δεν εχει προηγουμενο!
Μιλαμε για χιλιαδες κοσμο, γκρουπ απο ολη τη χωρα,μικροι μεγάλοι χορευουν σε ξεφρενους ρυθμους, απιθανοι καρναβαλιστές που σατιριζουν θέματα και γεγονοτα που συναιβησαν τον τελευταιο καιρο (πχ Ζαχοπουλος)!
ΠΑΝΙΚΟΣ! Ο ένας πανω στον άλλον! Για να διασχισω τον κεντρικο πεζόδρομο της πολης εκανα 45 λεπτα! Αυριο τελευταια μέρα τα πραγματα ειναι πιο παραδοσιακα με την μεγάλη παρέλαση των αρμάτων & το αναμμα των φανών σε καθε γειτονιά με τα αθυροστομα τραγουδια που χαρακτηρίζουν τους Κοζανίτες!
(17.30 ET3 απευθειας συνδεση με Κοζάνη)
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
!
Μιλαμε για χιλιαδες κοσμο, γκρουπ απο ολη τη χωρα,μικροι μεγάλοι χορευουν σε ξεφρενους ρυθμους, απιθανοι καρναβαλιστές που σατιριζουν θέματα και γεγονοτα που συναιβησαν τον τελευταιο καιρο (πχ Ζαχοπουλος)!
ΠΑΝΙΚΟΣ! Ο ένας πανω στον άλλον!
Οπου και να πας αυτες τις μερες γινεται χαμος.
Ο Ελληνας ξερει να διασκεδαζει!!!

Καλη Σαρακοστη σε ολους!!!;)
 

Doug

Member
Μηνύματα
518
Likes
2
Οπου και να πας αυτες τις μερες γινεται χαμος.
Ο Ελληνας ξερει να διασκεδαζει!!!

Καλη Σαρακοστη σε ολους!!!;)
Σαφως ο Ελληνας ξερει να διασκεδάζει αλλα δεν ειναι ακριβως ετσι παντου! Αλλο χαμός στα μαγαζιά & αλλο πραγματικο γλέντι επι ημερες με χιλιαδες κόσμο στους δρομους! Σε ποιες πολεις συμβαινει αυτο? Πατρα-Ξανθη-Κοζάνη και αν δεν κανω λαθος Μοσχατο!

Καλη Σαρακοστη & απο μενα σε ολη την παρέα!
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
καλη σαρακοστη κι απο μενα!!!! και καλο χαρταετο αυριο... θα εχω ρεπο απο το forum :haha::haha:
 

Doug

Member
Μηνύματα
518
Likes
2
Σωστα, το ξεχασα επειδη πεφτει λίγο μακρια!!:D

Μου κανει εντύπωση που δεν σχολιάζει κανείς τα τραγούδια των φανών!;)
Εχετε ξανακουσει κατι τετοιο? Η μηπως δεν ειδατε τα βιντεάκια?:(
Κατα τις 10 εκει θα ειμαι!:)
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Σωστα, το ξεχασα επειδη πεφτει λίγο μακρια!!:D

Μου κανει εντύπωση που δεν σχολιάζει κανείς τα τραγούδια των φανών!;)
Εχετε ξανακουσει κατι τετοιο? Η μηπως δεν ειδατε τα βιντεάκια?:(
Κατα τις 10 εκει θα ειμαι!:)
Σημερα το μεσημερι η ΕΤ3 ειχε ζωντανη συνδεση με Κοζανη και εδειχνε το καρναβαλι.
Μπραβο Doug,ειμαι περηφανος για σενα η συμμετοχη σου ηταν καταλυτικη!!!:haha:
 

Doug

Member
Μηνύματα
518
Likes
2
Σημερα το μεσημερι η ΕΤ3 ειχε ζωντανη συνδεση με Κοζανη και εδειχνε το καρναβαλι.
Μπραβο Doug,ειμαι περηφανος για σενα η συμμετοχη σου ηταν καταλυτικη!!!:haha:
asmileys.smileycentral.com_cat_23_23_30_114.gif Δημήτρη που με ξεχωρισες μεσα στο πλήθος!:haha:
Του χρονου αν ειμαι εδω θα φτιάξω άρμα Travelstories.gr! Καλεσμένοι όλοι φυσικά!:D
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία

Doug

Member
Μηνύματα
518
Likes
2
YΓ. Βαλε και καμμια φωτογραφια σου στο site για να ξερουμε με ποιον μιλαμε!!!:haha:
Θα βαλω σίγουρα καποια στιγμή! Εχω καποιες σε ψηφιακη μορφη απο διάφορα ταξίδια αλλα οι πιο πολλες ειναι απο παλιό σουπερ εργαλειο και δεν μπορώ να βρω τα αρνητικά γμτ!
Οχι τιποτα άλλο μπορει να τα χει η 'Χ' και τι κάνω μετα!:mad:
Εντος του μηνα θα φροντίσω να ανεβάσω γιατι τωρα εμπλεξα με τα καρναβάλια & την Πέμπτη παω Λιμνη Πλαστηρα για 4ημερο στο Δασικο χωριό! Οταν γυρισω λοιπόν!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.900
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom