Βατικανό Ιταλία Απορία για Βατικανό

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.427
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Πιο πολύ αξίζει να πάρεις το audioguide που κάνει 7€ παρά το πρωινό που κάνει 17€ (λέει κάπου τι περιλαμβάνει αυτό το πρωινό ή εμένα μου διέφυγε στο διάβασμα; ), αν δεν κάνω λάθος στις προσθαφαιρέσεις.
Την σειρά στη είσοδο την παρακάμπτεις, σε κάθε περίπτωση που έχεις βγάλει εισιτήριο μέσω διαδικτύου.
 
Last edited:

Maria_tin

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Καλημέρα σε όλους!

Θα πάω για 2 24ωρα στην Ρώμη!! Και θέλω να φτιάξω ένα χρονοδιάγραμμα για να δω τι πραγματικά προλαβαίνω και τι προτεραιότητες να βάλω.

Για το Βατικανό, έχω ακούσει ότι τα αξιοσημείωτα του είναι η σιξτινα καπέλα, η βασιλική του Αγίου Πέτρου και το Μουσείο του Βατικανού. Εφόσον θα έχω κλείσει online εισιτήριο πόσος χρόνος θεωρείτε ότι θα χρειαστεί να δαπανησω εκεί;
(Υπολογίζω ότι η επίσκεψη θα γίνει γύρω στις 11:30)

Σας ευχαριστώ πολύ!
 

spyros91

Member
Μηνύματα
878
Likes
799
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Καλημέρα σε όλους!

Θα πάω για 2 24ωρα στην Ρώμη!! Και θέλω να φτιάξω ένα χρονοδιάγραμμα για να δω τι πραγματικά προλαβαίνω και τι προτεραιότητες να βάλω.

Για το Βατικανό, έχω ακούσει ότι τα αξιοσημείωτα του είναι η σιξτινα καπέλα, η βασιλική του Αγίου Πέτρου και το Μουσείο του Βατικανού. Εφόσον θα έχω κλείσει online εισιτήριο πόσος χρόνος θεωρείτε ότι θα χρειαστεί να δαπανησω εκεί;
(Υπολογίζω ότι η επίσκεψη θα γίνει γύρω στις 11:30)

Σας ευχαριστώ πολύ!
καλημέρα! 3-4 ωρες σιγουρα.. λιγο στην Καπελα Σιξτινα , λιγο στην πλατεια, λιγο να κανεις βολτες εντος Μουσείου μεχρι να φτασεις Καπελα Σιξτινα.. λιγο οι φωτο που θα βγαζετε ..
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Πάντως, θεωρώ ότι από τις πιο καλές κινήσεις που έχω κάνει σε ταξίδι ήταν να πάω στο Βατικανό με την οργανωμένη ξενάγηση που έχει το μουσείο. Σίγουρα το κόστος ήταν μεγαλύτερο, αλλά μέσα σε 2,5 αν θυμάμαι καλά ώρες είδα όλα τα βασικά έργα και μας έδωσε και πολύ χρήσιμες πληροφορίες ο ξεναγός, αλλιώς θα γυρνάγαμε μέσα όλη την μέρα και θα ψαχνόμασταν.
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
905
Likes
4.004
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
H Σιστίνα και ο ναός δεν θα πάρουν πολύ χρόνο. Για το μουσείο μπορείς να φας πολύ, ανάλογα με το πόσο διεξοδικά θες να το δεις. Εμείς στο Βατικανό είχαμε φάει πρωί και μεσημέρι. Γύρω στο 4ωρο που είπαν και οι υπόλοιποι θα έλεγα κι εγώ, ίσως και λίγο παραπάνω αν θες να σταματάς και για φωτογραφίες.

Ξενάγηση δεν θα χρειαστείς, ακολούθα τους ρυθμούς σου. Όπου θα σταματάς θα είναι και κάποιο γκρουπ εκεί και θα τα ακούς :haha:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.019
Likes
40.996
Υπαρχει εφαρμογη για android απο οσο θυμαμαι με συμβολικο κοστος ωστε να ξεναγηθεις με το κινητο. Εγω δεν την κατεβασα και πηρα το audio guide του μουσειου. Τελος παντων, οι εποχες αλλαξαν, ο ατομικος ξεναγος δεν ειναι πια αναγκαιος.
 

Xaris2999

Member
Μηνύματα
58
Likes
19
Καλησπέρα στο forum. Γνωρίζει κανείς λόγω του ότι είναι θρησκευτικό μέρος το Βατικανό αν χρειάζεται κατάλληλη ενδυμασία για να μπεις? Ή θεωρείται αξιοθέατο ? Επίσης αν έχεις εισιτήρια από το ίντερνετ κλεισμένα τότε προσπερνάς την ουρά?
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλησπέρα στο forum. Γνωρίζει κανείς λόγω του ότι είναι θρησκευτικό μέρος το Βατικανό αν χρειάζεται κατάλληλη ενδυμασία για να μπεις? Ή θεωρείται αξιοθέατο ? Επίσης αν έχεις εισιτήρια από το ίντερνετ κλεισμένα τότε προσπερνάς την ουρά?
Καλησπέρα. Για την ενδυμασία έχουμε θέμα εδώ: Βατικανό - Ενδυμασια βατικανο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.340
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom