Απορία νο2

turms

Member
Μηνύματα
2.071
Likes
2.833
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
να ρωτησω κατι...
οταν ενα αεροπλανο για μια πτηση γεμιζει, υπαρχει πιθανοτητα να βαλει η εταιρεια ακομια μια πτηση αν υπαρχει ζητηση;;
ή ειναι τοσο δεδομενα ωστε μετα ΤΕΛΟΣ...

κοιτουσα για αεροπορικοα για δεκεμβρη που θελω και για παραδειγμα η Aegean βγαζει ενα κοστουμι για 1 ατομο στα 478 ευρω...
ειναι δυνατον;

οι τιμες ξαναπεφτουν ή οχι;
δηλαδη απο Αυγουστο κλεισαν τοσες θεσεις για Δεκεμβρη;

Κοιτουσα για φρανκφουρτη για τελη μαρτη παρακαλω κ μου βγαζουν κατι τιμες στα 350+
δηλαδη απο αυγουστο κλεισαν ολες οι θεσεις για 20 Μαρτιου;;;
τι δηλαδη εμεινε μονο business class?
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
αυτό που λες το έχω δει και εγώ.η εμπειρία μου λέει πως οι τιμές μάλλον θα πέσουν σε ένα διάστημα 1,5-2 μήνες πριν την πτήση.αλλά αυτό δεν είναι απόλυτο.είναι το πιο πιθανό και αυτό που έχω διαπιστώσει από την εμπειρία μου με την aegean.
επίσης είναι προτιμότερο να κάνεις αναζήτηση για 1 άτομο κάθε φορά.εμένα έτσι μου βγαίνουν χαμηλότερες τιμές.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.995
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
να ρωτησω κατι...
οταν ενα αεροπλανο για μια πτηση γεμιζει, υπαρχει πιθανοτητα να βαλει η εταιρεια ακομια μια πτηση αν υπαρχει ζητηση;;
ή ειναι τοσο δεδομενα ωστε μετα ΤΕΛΟΣ...
Ούτε η παραμικρή περίπτωση. Ακόμα κι αν υποθέσουμε ότι μια εταιρία είχε ένα αεροπλάνο που καθότανε (ποιά σοβαρή αεροπορική εταιρία αφήνει εκατομμύρια ευρώ να περιμένουν στο διάδρομο ενός αεροδρομίου?), δεν έχει slots στα αεροδρόμια, προσωπικό αέρος και εδάφους, συμβάσεις με προμηθευτές κλπ. Εκτός αυτού, τα προγράμματα δρομολογίων ανακοινώνονται πάντα πολύ καιρό πριν.

Από την άλλη, αν έχει πάντα πολύ κόσμο, λογικό είναι να προγραμματίσει την αύξηση των δρομολογίων της, σε ορίζοντα π.χ. έτους.
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Τι γίνεται όμως με τις charter? Πως κλείνουν slots στο αεροδρόμιο? είναι και αυτές προγραμματισμένες από παλιά? το προσωπικό εδάφους στις charter?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.995
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Τι γίνεται όμως με τις charter? Πως κλείνουν slots στο αεροδρόμιο? είναι και αυτές προγραμματισμένες από παλιά? το προσωπικό εδάφους στις charter?
Οι charter πτήσεις αφορούν κατά κανόνα περιφερειακά αεροδρόμια, όπου αυτά είναι πολύ μικρό πρόβλημα. Και δεν μπαίνουν και σε ηλεκτρονικά συστήματα κρατήσεων....
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
το αεροδρόμιο Ηρακλείου φιλοξενεί πάρα πολλές charter (οι οποίες, όντως, καταλήγουν σε μικρά αεροδρόμια). εγώ έχω πετάξει από Τύνιδα με charter. άρα κάποιο σύστημα πρέπει να υπάρχει και για τα μεγάλα αεροδρόμια όπως τα δύο που προανάφερα.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.519
Likes
7.754
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
να ρωτησω κατι...
οταν ενα αεροπλανο για μια πτηση γεμιζει, υπαρχει πιθανοτητα να βαλει η εταιρεια ακομια μια πτηση αν υπαρχει ζητηση;;
ή ειναι τοσο δεδομενα ωστε μετα ΤΕΛΟΣ...

κοιτουσα για αεροπορικοα για δεκεμβρη που θελω και για παραδειγμα η Aegean βγαζει ενα κοστουμι για 1 ατομο στα 478 ευρω...
ειναι δυνατον;

οι τιμες ξαναπεφτουν ή οχι;
δηλαδη απο Αυγουστο κλεισαν τοσες θεσεις για Δεκεμβρη;

Κοιτουσα για φρανκφουρτη για τελη μαρτη παρακαλω κ μου βγαζουν κατι τιμες στα 350+
δηλαδη απο αυγουστο κλεισαν ολες οι θεσεις για 20 Μαρτιου;;;
τι δηλαδη εμεινε μονο business class?
.. οι τιμες μαλλον δεν ειναι ποτε οι ιδιες .. εμεις χθες για πτηση Οκτωβριου για Ρωμη με την agean αλλος το πληρωσε 219, αλλος 230 και εγω 301...εισητηρια που αγοραστηκαν την ιδια ωρα για την ιδια πτηση ....και χθες το ειχε 850 γιατι λεει μπλοκαρε το συστημα με τοσες προσφορες και περιμενουν δεν ξερω και εγω τι να γίνει!!!!!!
Καλο θανε παντως αν δεις μια τιμη που σε συμφερει κλεισε το εισητηριο ..
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Υπόψην ότι η αεροπορική οφείλει να δίνει τα εισιτήρια λίγο πιο ακριβά για να δίνει την δυνατότητα στα ταξιδιωτικά γραφεία να δουλέψουν.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.995
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Υπόψην ότι η αεροπορική οφείλει να δίνει τα εισιτήρια λίγο πιο ακριβά για να δίνει την δυνατότητα στα ταξιδιωτικά γραφεία να δουλέψουν.
Υποχρεούται. Δεν οφείλει (δεν τους χρωστάει κιόλας να τους χαρίζει την πελατεία της)...
 

turms

Member
Μηνύματα
2.071
Likes
2.833
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
.. οι τιμες μαλλον δεν ειναι ποτε οι ιδιες .. εμεις χθες για πτηση Οκτωβριου για Ρωμη με την agean αλλος το πληρωσε 219, αλλος 230 και εγω 301...εισητηρια που αγοραστηκαν την ιδια ωρα για την ιδια πτηση ....και χθες το ειχε 850 γιατι λεει μπλοκαρε το συστημα με τοσες προσφορες και περιμενουν δεν ξερω και εγω τι να γίνει!!!!!!
Καλο θανε παντως αν δεις μια τιμη που σε συμφερει κλεισε το εισητηριο ..
το ξερω οτι δεν εινια ποτε οι ιδιες...με μια λογικη οτι πχ οι πτησεις για Ρωμη κοντα στην 28 Οκτ. θα ειναι πιο ακριβες λογω ζητησης...οι πτησεις κοντα στα Χριστουγεννα κλπ κ οσο πλησιαζει η ημερομηνια ανεβαινει οι τιμη / κατεβαινει ο αριθμ. θεσεων

αλλα 350 ευρω πτηση για Γερμανια για μεσα Μαρτιου;;;;
κ εχουμε Αυγουστο;;;

πολυ παραξενο μου φαινεται...τελος παντων.
 

SunriseNick

Member
Μηνύματα
49
Likes
0
ΤΙΜΕΣ

LULLU οι τιμες ειναι για συγκεκριμενο αριθμο θεσεων..οποτε απλα πηρατε 1 στην καθε..κατηγορια..219 , 230 και 280..
οταν βγαζει μια Α τιμη π.χ 219 ευρω ειναι για ενα Χ αριθμο εισητηρίων..οταν αυτα τελιωνουν παει η επομενη κατηγορια 230 κ.ο.κ
γι αυτο κ βλεπεις και διαφορα αν κλεισεις πχ για 1 ατομο η για 3 μαζι καποιες φορες.(γιατι οταν τελιωσουν οι ποιο χαμηλοι ναυλοι το συστημα περνει αυτοματα τις επομενες τιμες..)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.752
Μέλη
38.902
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom