Κούβα Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα σε όλους, σας διαβάζω καιρό, είναι πολύτιμη η βοήθεια όλων!! Θα ήθελα κι εγώ τις συμβουλές σας. Θα ταξιδέψουμε τρεις κοπέλες στην Κούβα αρχές Γενάρη και κάνουμε μόνες μας το πρόγραμμα..Είχαμε σκοπό να πάρουμε αυτοκίνητο ή να πάμε με το λεωφορείο Τρινιδάδ, Σιενφουέγος και Σάντα Κλάρα. Τώρα με το θέμα με την βενζίνη δεν ξέρουμε τι να κάνουμε..Τι προτείνετε; Να κλείσουμε shared taxi από πριν, όταν φτάσουμε εκεί ή να ψάξουμε κάτι πιο οργανωμένο και να μας πάνε; Σε αυτή την περίπτωση έχετε να προτείνετε κάποιον που να οργανώνει διήμερες ή τριήμερες εκδρομές; Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!
Καλώς ήρθες.
Την ευελιξία που θα σας δώσει το αυτοκίνητο (που θα 'πρεπε ήδη να έχετε κλείσει) δε θα σας τη δώσει κανένα άλλο μέσο. Το πρόγραμμα σας θα βγει πολύ πιο άνετα, και θα δείτε πολλά περισσότερα απ' ότι με οποιοδήποτε μέσο. Το θέμα με η βενζίνη είναι ένα ζήτημα, αλλά όπως βλέπεις είναι και κάτι που αλλάζει κάθε μερα.
Το καλό είναι ότι οι τρεις πόλεις που αναφέρεις είναι κοντά μεταξύ τους, έτσι ακόμα και με λεωφορείο δε θα ναι τόσο απαγορευτικό. Μπορείς να το κλείσεις από πριν φυσικά, εν αντιθέσει με το shared taxi που γίνεται μόνο επιτόπου.
Υπάρχει και η επιλογή του οργανωμένου με οδηγό, αλλά ανεβαίνει πολύ το κόστος στη περίπτωση αυτή.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.618
Likes
50.268
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
To shared taxi είναι πανεύκολο επιτόπου, δε βλέπω λόγο ανησυχίας. Ειδικά μιας που είστε και 3 άτομα, στη χειρότερη των περιπτώσεων να χρειαστεί να πληρώσετε 25% παραπάνω η καθεμιά, δηλαδή λίγα κούκια περισσότερα και να είστε άνετες κι ωραίες.
 
Μηνύματα
39
Likes
153
To shared taxi είναι πανεύκολο επιτόπου, δε βλέπω λόγο ανησυχίας. Ειδικά μιας που είστε και 3 άτομα, στη χειρότερη των περιπτώσεων να χρειαστεί να πληρώσετε 25% παραπάνω η καθεμιά, δηλαδή λίγα κούκια περισσότερα και να είστε άνετες κι ωραίες.
Γεια χαρα! Υπάρχει κάποια ή καποιες συγκεκριμένες σελίδες για shared taxi στην Κουβα που ειναι καλες;
 

Konstantinoz

Member
Μηνύματα
157
Likes
285
Επόμενο Ταξίδι
Κουβα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκουαδορ,περου
Καλησπέρα από ότι έψαξα στο google το picko car μου έβγαλε σαν αποτέλεσμα μου φαίνονται καλές οι τιμές.
 

Georgiosn

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Καλησπέρα , νέο μέλος
Πάμε Κούβα την επόμενη εβδομάδα 2 άτομα και θέλουμε τη βοήθειά σας για να κλείσουμε ξενοδοχεία. Μπορούμε ή όχι με airbnb ή booking.com γιατί λένε ότι πρέπει να πληρούνται κάποιες προϋποθέσεις και ο τουρισμός δεν είναι μέσα σε αυτές. Εσείς πώς κλείνετε διαμονή στην Κούβα;
Τέλος Σαντιάγο από Τρινιδαδ είναι εφικτό το ταξίδι με επιστροφή μετά από 3 ή 4 μέρες ή λόγω του θέματος με τα καύσιμα θα μπλέξουμε
 

Konstantinoz

Member
Μηνύματα
157
Likes
285
Επόμενο Ταξίδι
Κουβα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκουαδορ,περου
Καλησπέρα και εγώ με booking έκλεισα ξενοδοχεία casas και τικαρα στο κουτάκι θρησκευτικοι λόγοι πηρα τηλέφωνο την πρεσβεία της κουβας και μου είπε ότι επειδή το booking είναι αμερικανική σελίδα για αυτό ζητάει τους λογους που ταξιδευεισ και δεν το κοιτάνε καθόλου στην Κούβα είναι τυπικό μου ειπαν.
 

Georgiosn

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Καλησπέρα και εγώ με booking έκλεισα ξενοδοχεία casas και τικαρα στο κουτάκι θρησκευτικοι λόγοι πηρα τηλέφωνο την πρεσβεία της κουβας και μου είπε ότι επειδή το booking είναι αμερικανική σελίδα για αυτό ζητάει τους λογους που ταξιδευεισ και δεν το κοιτάνε καθόλου στην Κούβα είναι τυπικό μου ειπαν.
Είναι σίγουρο Κωνσταντίνε, να ρωτήσω κι εγώ στην πρεσβεία;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.618
Likes
50.268
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Είναι σίγουρο Κωνσταντίνε, να ρωτήσω κι εγώ στην πρεσβεία;
Δε χρειάζεται να ρωτήσεις, έτσι είναι, για τους Αμερικανούς είναι αυτές οι ερωτήσεις.
 

Konstantinoz

Member
Μηνύματα
157
Likes
285
Επόμενο Ταξίδι
Κουβα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκουαδορ,περου
Έτσι μου είπαν άμα θες πάρε τηλέφωνο να στο επιβεβσιωσουν
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.618
Likes
50.268
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπέρα , νέο μέλος
Πάμε Κούβα την επόμενη εβδομάδα 2 άτομα και θέλουμε τη βοήθειά σας για να κλείσουμε ξενοδοχεία. Μπορούμε ή όχι με airbnb ή booking.com γιατί λένε ότι πρέπει να πληρούνται κάποιες προϋποθέσεις και ο τουρισμός δεν είναι μέσα σε αυτές. Εσείς πώς κλείνετε διαμονή στην Κούβα;
Τέλος Σαντιάγο από Τρινιδαδ είναι εφικτό το ταξίδι με επιστροφή μετά από 3 ή 4 μέρες ή λόγω του θέματος με τα καύσιμα θα μπλέξουμε
Ναι, με shared taxi γίνεται, έχουν βενζίνη αυτοί.
 

Konstantinoz

Member
Μηνύματα
157
Likes
285
Επόμενο Ταξίδι
Κουβα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκουαδορ,περου
Καλησπεριζω όλους του συμφορουμιτες .να ρωτήσω έχει κανείς κλείσει transfer από το αεροδρόμιο της Αβάνας με το travel republic έχει 10€ to share transfer.το θέμα είναι άμα σε περιμένει κάποιος στο αεροδρόμιο με πινακίδα με το όνομα σου
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.585
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom