Κούβα Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!

D

Delmem38110

Guest
το βαιμπερ για κλήσεις σε κινητά και σταθερά δουλεύει στην Κούβα;
κάτι αντίστοιχο, όπου να υπάρχει η δυνατότητα κανονικών κλήσεων μέσω εφαρμογής.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.501
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
το βαιμπερ για κλήσεις σε κινητά και σταθερά δουλεύει στην Κούβα;
κάτι αντίστοιχο, όπου να υπάρχει η δυνατότητα κανονικών κλήσεων μέσω εφαρμογής.
Ναι, μια χαρα δουλεύει. Ακόμη καλύτερα δουλεύει το whatsapp.
 
D

Delmem38110

Guest
Ναι, μια χαρα δουλεύει. Ακόμη καλύτερα δουλεύει το whatsapp.
Μερσί Τζώρτζ για την απάντηση.
Δυστυχώς το γουατσαππ (αν και το προτιμώ) δεν έχει δυνατότητα κλήσεων σε αριθμούς εκτός πλατφόρμας. Σταθερά ας πούμε και κινητά που δεν έχουν την εφαρμογή. Με το βαιμπερ καλείς οποιονδήποτε αριθμό φορτώνοντας μονάδες, αλλά είμαι σίγουρος ότι το γνωρίζεις.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.501
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πια δουλεύει και το Skype, αλλά με χρήση vpn. Το οποίο vpn χρειάζεται για χρήση πολλών σαιτ, πχ δεν μπορείς να ανοίξεις ούτε λινκ από το travelstories.gr ή να κάνεις κράτηση μέσω airbnb, να μπεις στο paypal κλπ.
 

Sofia Manta

Member
Μηνύματα
13
Likes
9
Γειά σε όλους. Πετάμε σε λίγες μέρες για Αβάνα! Έχω διαβάσει ότι έχετε γράψει, έχω κάνει ένα τόνο με σημειώσεις και ανυπομονώ να ξεκινήσουμε το ταξίδι μας. Ότι άλλη πληροφορία έχετε στην τελευταία στιγμή καλοδεχούμενη. :)

Είδα σε ένα βίντεο μιας μπλόγκερ ότι χρειάζονται αμερικάνικα δολάρια για τιπς μιας και από ότι έλεγε δεν δέχονται νομίσματα σε ευρώ. Ξέρω από εσάς ότι το να αλλάξω στη Κούβα από ευρώ σε δολάριο δεν είναι και η καλύτερη ιδέα. Πιστεύετε ότι χρειάζεται να αλλάξω από την Ελλάδα ή είναι υπερβολές;;

Επίσης, θα ήθελα πολύ να επισκεφτώ κάποιο σινέμα με όλο το εξπιριενς (να δούμε ταινία). Έχω βρει κάποια αλλά δεν είμαι σίγουρη για το αν λειτουργούν. Έχετε κάποια πρόταση;
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.761
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
από ευρώ σε δολάριο
εγώ πρώτη φορά ακούω ότι η Κούβα δε δέχεται ευρώ! Το δολάριο είναι το πρόβλημα αλλά ας τοποθετηθεί ο Γιώργος

Δες το ντοκυμαντέρ η Κούβα κι ο Κάμεραμαν και θα έχεις μια πολύ καλή ιδέα για την πραγματικότητα της Κούβας. Παλιότερα υπήρχε στο Νέτφλιξ.

Αν εννοείς σινεμά στην Κούβα δεν έχω ιδέα! Υπάρχει άραγε; δεν έχει γραφτεί κάτι σχετικό από κανέναν όσο έχω δει.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.501
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν υπάρχει κανένας λόγος να πάρετε δολάρια, δίνετε φιλοδωρηματα σε πεσος, οπως όλος ο κόσμος. Τα κέρματα ξένων νομισμάτων (πχ ευρώ) όντως δε γίνονται δεκτά στα ανταλλακτήρια (δεν ξέρω και να γίνεται σε κάποια χώρα οι τράπεζες ή τα ανταλλακτήρια να δέχονται ξένα κέρματα), αλλά αφού θα έχετε πέσος τι να τα κάνετε τα δολάρια; Δε βρίσκω κάποια λογική στη συμβουλή.

Για κινηματογράφους θα επέλεγα έναν από τους ακόλουθους :
Chaplin: στην 23 και 12, στο Βεδαδο ο καλύτερος κινηματογραφος στη χωρα , σχεδόν κάθε εβδομάδα έχει θεματικούς κύκλους πχ μια εβδομάδα ταινίες με θέμα την ενδοοικογενειακη βία, ταινίες με πρωταγωνιστή το Ρόμπερτ Ρέντφορντ ή ταινίες με θέμα πραγματικές ιστορίες που επηρέασαν εκλογικά αποτελέσματα. Γενικά μαζεύει ιντελεκτουέλ τύπους κι έχει ψαγμένες ταινίες, κτιριακά είναι σε άψογη κατάσταση. Και είναι και 3 λεπτά από εκεί που θα μένετε! ;) οπότε μπορείτε να περάσετε να δείτε στη βιτρίνα περίληψη των ταινιών της εβδομάδας.Πολύ συχνά ακόμη και οι κουβανικές ταινίες είναι με υπότιτλους. Προσοχή, στη βιτρίνα αναγράφονται και οι προβολές στην αίθουσα βίντεο, δεν είναι αυτό που σε ενδιαφέρει. Κάποτε είχε διπλές προβολές, πλέον μόνο μία (και καλή) συνήθως στις 5-6μμ αλλά τσέκαρέ του.

Υara: πάλι στο Βεδάδο, ο μεγαλύτερος κινηματογράφος στη χώρα, θεσμός πραγματικός και ναυαρχίδα του κουβανικούς φεστιβάλ κινηματογράφου. Παλιά αίθουσα, με ό,τι καλό (καλτ) και κακό (βρώμα, κάποια χαλασμένα καθίσματα, σχετικά κακή ακουστική) συνεπάγεται αυτό, με πολύ κόσμο συνήθως, αν είναι κουβανική η ταινία θα έχει και πολύ κόσμο (καλό αυτό). Συνήθως παίζει mainstream πράγματα, δηλαδή τις τελευταίες αμερικάνικες ή την πιο δημοφιλή κουβανική ταινία. Επίσης μία προβολή πλέον λόγω ενεργειακής κρίσης, αναφέρεται στη μαρκίζα.

Multicine Infanta: Οριακά στα όρια Centro (τυπικά εκεί ανήκει) και Βεδάδο (ξεκινάει 2 στενά πιο πάνω) είναι οι πιο καινούριες αίθουσες και ο μοναδικός πολυκινηματογράφος στην πρωτεύουσα, με 5-6 αίθουσες, ορισμένες δε φτάνουν τα 100 άτομα, πολύ cozy. Παίζει ό,τι να ναι, δεν έχει σταθερό χαρακτήρα, αλλά οι εγκαταστάσεις είναι άψογες. Δυστυχώς αρκετές μέρες είναι κλειστός.

Εδώ μπορείς να βρεις διευθύνσεις και τηλέφωνα (ναι, απαντάνε!) των βασικών κινηματογράφων
Directorio de Cine - Cartelera Digital

Στην εφημερίδα granma μπορεί και να βρεις και λίστα των ταινιών που παίζουν. Ακόμη κι αυτό πια δεν είναι στάνταρ, παρότι η Αβάνα έχει τεράστια κινηματογραφική κουλτούρα (κάποτε είχε περισσότερες αίθουσες από το Παρίσι, την πρεμιέρα του φεστιβάλ την άνοιγε ο Φιντέλ κλπ ), από τον κορωνοιό κι έπειτα είναι σε πτώση. Αλλά ναι είναι εμπειρία και δείχνουν πολύ ωραίες ταινίες, ειδικά στο Chaplin.
 

Sofia Manta

Member
Μηνύματα
13
Likes
9
εγώ πρώτη φορά ακούω ότι η Κούβα δε δέχεται ευρώ! Το δολάριο είναι το πρόβλημα αλλά ας τοποθετηθεί ο Γιώργος

Δες το ντοκυμαντέρ η Κούβα κι ο Κάμεραμαν και θα έχεις μια πολύ καλή ιδέα για την πραγματικότητα της Κούβας. Παλιότερα υπήρχε στο Νέτφλιξ.

Αν εννοείς σινεμά στην Κούβα δεν έχω ιδέα! Υπάρχει άραγε; δεν έχει γραφτεί κάτι σχετικό από κανέναν όσο έχω δει.
Ναι το έχω δει το συγκεκριμένο είναι όντως πολύ ωραίο. Εννοούσα τα σινεμά σαν χώρους στην Κούβα (κινηματογράφους δηλαδή) και όσο για το ευρώ η συγκεκριμένη ανέφερε οτι δεν δέχονται κέρματα και πρότεινε για τιπς να χρησιμοποιείς χαρτονομίσματα τους ενός δολαρίου. Ευρώ γενικά γνωρίζονται ότι και τα χρησιμοποιούν και τα θέλουν.
 

Sofia Manta

Member
Μηνύματα
13
Likes
9
Δεν υπάρχει κανένας λόγος να πάρετε δολάρια, δίνετε φιλοδωρηματα σε πεσος, οπως όλος ο κόσμος. Τα κέρματα ξένων νομισμάτων (πχ ευρώ) όντως δε γίνονται δεκτά στα ανταλλακτήρια (δεν ξέρω και να γίνεται σε κάποια χώρα οι τράπεζες ή τα ανταλλακτήρια να δέχονται ξένα κέρματα), αλλά αφού θα έχετε πέσος τι να τα κάνετε τα δολάρια; Δε βρίσκω κάποια λογική στη συμβουλή.

Για κινηματογράφους θα επέλεγα έναν από τους ακόλουθους :
Chaplin: στην 23 και 12, στο Βεδαδο ο καλύτερος κινηματογραφος στη χωρα , σχεδόν κάθε εβδομάδα έχει θεματικούς κύκλους πχ μια εβδομάδα ταινίες με θέμα την ενδοοικογενειακη βία, ταινίες με πρωταγωνιστή το Ρόμπερτ Ρέντφορντ ή ταινίες με θέμα πραγματικές ιστορίες που επηρέασαν εκλογικά αποτελέσματα. Γενικά μαζεύει ιντελεκτουέλ τύπους κι έχει ψαγμένες ταινίες, κτιριακά είναι σε άψογη κατάσταση. Και είναι και 3 λεπτά από εκεί που θα μένετε! ;) οπότε μπορείτε να περάσετε να δείτε στη βιτρίνα περίληψη των ταινιών της εβδομάδας.Πολύ συχνά ακόμη και οι κουβανικές ταινίες είναι με υπότιτλους. Προσοχή, στη βιτρίνα αναγράφονται και οι προβολές στην αίθουσα βίντεο, δεν είναι αυτό που σε ενδιαφέρει. Κάποτε είχε διπλές προβολές, πλέον μόνο μία (και καλή) συνήθως στις 5-6μμ αλλά τσέκαρέ του.

Υara: πάλι στο Βεδάδο, ο μεγαλύτερος κινηματογράφος στη χώρα, θεσμός πραγματικός και ναυαρχίδα του κουβανικούς φεστιβάλ κινηματογράφου. Παλιά αίθουσα, με ό,τι καλό (καλτ) και κακό (βρώμα, κάποια χαλασμένα καθίσματα, σχετικά κακή ακουστική) συνεπάγεται αυτό, με πολύ κόσμο συνήθως, αν είναι κουβανική η ταινία θα έχει και πολύ κόσμο (καλό αυτό). Συνήθως παίζει mainstream πράγματα, δηλαδή τις τελευταίες αμερικάνικες ή την πιο δημοφιλή κουβανική ταινία. Επίσης μία προβολή πλέον λόγω ενεργειακής κρίσης, αναφέρεται στη μαρκίζα.

Multicine Infanta: Οριακά στα όρια Centro (τυπικά εκεί ανήκει) και Βεδάδο (ξεκινάει 2 στενά πιο πάνω) είναι οι πιο καινούριες αίθουσες και ο μοναδικός πολυκινηματογράφος στην πρωτεύουσα, με 5-6 αίθουσες, ορισμένες δε φτάνουν τα 100 άτομα, πολύ cozy. Παίζει ό,τι να ναι, δεν έχει σταθερό χαρακτήρα, αλλά οι εγκαταστάσεις είναι άψογες. Δυστυχώς αρκετές μέρες είναι κλειστός.

Εδώ μπορείς να βρεις διευθύνσεις και τηλέφωνα (ναι, απαντάνε!) των βασικών κινηματογράφων
Directorio de Cine - Cartelera Digital

Στην εφημερίδα granma μπορεί και να βρεις και λίστα των ταινιών που παίζουν. Ακόμη κι αυτό πια δεν είναι στάνταρ, παρότι η Αβάνα έχει τεράστια κινηματογραφική κουλτούρα (κάποτε είχε περισσότερες αίθουσες από το Παρίσι, την πρεμιέρα του φεστιβάλ την άνοιγε ο Φιντέλ κλπ ), από τον κορωνοιό κι έπειτα είναι σε πτώση. Αλλά ναι είναι εμπειρία και δείχνουν πολύ ωραίες ταινίες, ειδικά στο Chaplin.
Όπως πάντα φουλ κατατοπιστικός. Ευχαριστώ πάρα πολύ
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.501
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπέρα σε όλους! Οι πληροφορίες σας ήταν πολύ χρήσιμες με πολύ ώρα διάβασμα για να φτάσω εδώ ... !( special thanks to yorgos).Μια ακόμη ερώτηση. Σε 5 μέρες πετάω για Αβανα. Ποια είναι η τωρινή κατάσταση με το συνάλλαγμα;
καθώς και που είναι καλύτερα να αλλάξω συνάλλαγμα, η ιδιοκτήτρια του casa που θα μείνουμε μας πρότεινε αλλαγή 1/155 είναι καλά ;
Και μιας που θα είσαι Κούβα, 22-29 ΙΑνουαρίου έχει φεστιβάλ τζαζ. Ψάξε πληροφορίες μόλις φτάσεις, κάνουν εξαιρετικά πράγματα κάθε χρόνο.
 

vagelisf

New Member
Μηνύματα
4
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Κουβα
Και μιας που θα είσαι Κούβα, 22-29 ΙΑνουαρίου έχει φεστιβάλ τζαζ. Ψάξε πληροφορίες μόλις φτάσεις, κάνουν εξαιρετικά πράγματα κάθε χρόνο.
Σε ευχαριστώ πολύ για άλλη μια φορά για τις πληροφορίες σου!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.273
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom