Κούβα Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ουαουυυ

Η απάντηση ξεπέρασε κάθε προσδοκία μου..δεν περίμενα ούτε τόσο άμεση ανταπόκριση, ούτε τόσο εκτενή... ευχαριστώ θερμά για την γενναιόδωρη παράθεση τόσο βοηθητικών, καθοριστικων για την απόφαση μας , πληροφοριών !

Από βρεφακι ακόμα ταξιδεύαμε με το παιδί μέχρι κ σε δέντροσπιτο σε ζουγκλα του Khao Sok το πιτσιρίκακι μας μαζί μας.. κ ενώ έχουμε διακαή πόθο για Κούβα έδινα τρομερή σημασία στην έλλειψη τροφίμων που σε νήπιο,παιδί που είναι καθε1 ώρα μαμά πειναω, μου έκανε απαγορευτικο , σε ένα είδη δύσκολο προορισμό όσον αφορά την γλώσσα, μετακινήσεις, οργάνωση που απαιτεί απ' τον ταξιδευτή..πάντα όπως τα είχα στο μυαλό μου κ σε σχέση με (σόρρυ που επαναλαμβάνομαι) το παιδί, που σημαίνει ότι θα χάναμε , θα χάσουμε μεγάλο κομμάτι απο συναρπαστική Κούβα νύχτα, ρουμι, μουσική live σκηνές

Μια εβδομάδα κοντά που βρήκα τα φθηνά εισιτήρια κ από τότε ξεκίνησα πάλι να διαβάζω τα threads κ είδη ένιωθα ευγνώμων για όλη αυτή την προσφορά, σε μας τους φιλόδοξους ταξίδιωτες.. πραγματικά έχω σεβασμό κ θαυμασμό για την υπομονή που έχετε κ ειδικά εσύ Γιώργο , να μας απαντάς πολλές φορές σε χιλιοειπωμενες ερωτήσεις κ ποτέ οι απαντήσεις δεν ήταν απορυπτικες , προσβλητικές , απεναντίας κάθε φορά κ πιο εμπλουτισμένες.. πόσο καλή διάθεση για τον άνθρωπο κ πόσο αγάπη , σεβασμό για το ταξιδι δείχνει ...υποκλίνομαι σ αυτό το μεγαλείο

Η απάντηση σου ήταν καταλυτική να φύγει ο ενδοιασμός, θα κλείσω τα εισιτήρια κ θα επανέλθω δριμύτερη να εκμεταλλευτω την γνώση που μοιράζεσαι επαναλαμβάνω με τόση γενναιόδωρια.. ένα κεντρικό μπουσουλα τον έχω, έχω λίστα με τα μαγαζιά για ποτό που εύχομαι να μην είναι adults only, για φαγητό (αν κ περιμένουμε κ νέα λίστα την οποία μας είπες έχεις έτοιμη ;)
ξέρω ότι θα μείνουμε Vedado κ από όσο έχω δει κυρίως προτείνεις για 2 εβδομάδες
4 Havana
2 Vinales
1 Terrazas
1 Cienfuego
2 Trinidad
2 Camaguey
3 Varadero


Απ τους 7 αυτούς προορισμους, ποιους 1,2 να έβγαζα για να γίνει πιο ξεκούραστο το ταξίδι?
Επίσης ψάχνω το link με το διαμέρισμα στο Vedado κ δεν το βρίσκω.. αν δεν κάνει κόπο παρακαλώ, θα το ήθελα.. ένιωσα πολύ ασφαλής κ μ αυτήν την προοπτική του να μείνουμε σε χώρο μέλους κ με τόσο καλά σχόλια κ για την Μάρτα, πόσο βολικά κ εύκολα μας τα κάνεις???!!! 🙏
Για το φαγητό να διευκρινίσω το εξής:
Σε εστιατόρια θα βρίσκεις φαγητό παντού και καλό μάλιστα (έστω και όχι το πλήρες μενού, πάντα κάτι λείπει) ΑΛΛΑ τα σούπερ μάρκετ είναι άδεια. Δηλαδή μην περιμένεις ότι θα βρεις μπισκοτάκι όταν θέλει ο μικρός, ή εκεί που περπατάτε θα βρείτε μπουγατσάδικο ή έστω ένα φούρνο, θα πρέπει να μπαίνετε σε εστιατόρια. Αυτό λείπει, τα τρόφιμα σε σούπερ μάρκετ. ΚΑλό είναι να φέρετε λίγη ξηρή τροφή να έχετε.

Η οργάνωση είναι εύκολη. Για τη νυχτερινή ζωή έχει πια (ειδικά η Αβάνα) αλλά ανήλικοι δεν επιτρέπονται, απαγορεύονται δια ροπάλου. Κάπου θα πρέπει να μένει ο μικρός (υπάρχουν baby sitters). Βέβαια μουσική κατά τη διάρκεια της ημέρας σε καφέ, εστιατόρια, το δρόμο κλπ θα βρίσκετε (αυτό έλειπε!) αλλά για να βγείτε βράδυ ο μικρός δε θα έμπαινε ακόμη κι αν ήταν 16.

Από το πρόγραμμά σου σίγουρα θα έβγαζα το Καμαγουέι (είναι πιο μακριά) κι αν πρέπει να βγει και κάτι ακόμη, Terrazas.

Κούβα - Casa Grecia - Διαμέρισμα στην Κούβα
 

kohilari

Member
Μηνύματα
10
Likes
9
Ναι , το είχα υπόψιν μου πως πρέπει να ρθουμε με προμήθειες τύπου ξηρό καρπια, όσον αφορά τα φρούτα υπάρχει διαθεσιμότητα, μήπως κ από λατρεμενες καρύδες?

Για νύχτα, bar , club , το καταλαβαίνω, φυσικά , μήπως νωρίς επιτρέπονται παιδιά στο Fabrica de Arte λόγω πολυχώρου, εκθέσεων φαγητού κτλ?

ΣΙγουρα μια που είναι σε αντίθετες κατευθύνσεις τα πιο απομακρυσμένα καλύτερα να βγει απ' το πλάνο το Camaguey απο Vinales, σωστά

Ευχαριστώ για όλα κ για το Casa Grecia πολύ!!!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
όσον αφορά τα φρούτα υπάρχει διαθεσιμότητα
Nαι, αυτό πανεύκολα.

μήπως κ από λατρεμενες καρύδες?
Για κάποιο λόγο μόνο σε τουριστικά σημεία, οι Κουβανοί δεν τις προτιμούν. Γιατί είμαστε η μόνη χώρα της Καραϊβικής που δε βρίσκεις ρύζι με καρύδα πχ, δεν το ξέρω.
Για νύχτα, bar , club , το καταλαβαίνω, φυσικά , μήπως νωρίς επιτρέπονται παιδιά στο Fabrica de Arte λόγω πολυχώρου, εκθέσεων φαγητού κτλ?

Δυστυχώς όχι, έχει άδεια κλαμπ κι άρα θα σας σταματήσει ο πορτιέρης.
ΣΙγουρα μια που είναι σε αντίθετες κατευθύνσεις τα πιο απομακρυσμένα καλύτερα να βγει απ' το πλάνο το Camaguey απο Vinales, σωστά

 

Revolver

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπέρα σας! Νέο μέλος εδώ!

Εχουμε κανονίσει μέσω ταξιδιωτικού, ταξίδι για Κούβα (με ετοιμο, δικό τους πρόγραμμα) για 18-29/11. Οι πληροφορίες που μοιράζεστε εδώ είναι πολύ βοηθητικές για ένα ταξίδι που το περιμένουμε πως και πως!

Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής δύο πράγματα τα οποία δεν έχω καταφέρει να αποσαφηνίσω από τα μηνύματα:

1) Υπάρχει δυνατότητα να έχουμε data στα κινητά μας? Αν ναι, με ποιον τρόπο? Local sim ή μέσω κάποιου παρόχου για e-sim?

2) Mε το συνάλλαγμα τι ισχύει? Αλλάζουμε εκεί? Μπορούμε να χρησιμοποιούμε κάρτες? (πχ Revolut σε τοπικό νόμισμα).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπέρα σας! Νέο μέλος εδώ!

Εχουμε κανονίσει μέσω ταξιδιωτικού, ταξίδι για Κούβα (με ετοιμο, δικό τους πρόγραμμα) για 18-29/11. Οι πληροφορίες που μοιράζεστε εδώ είναι πολύ βοηθητικές για ένα ταξίδι που το περιμένουμε πως και πως!

Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής δύο πράγματα τα οποία δεν έχω καταφέρει να αποσαφηνίσω από τα μηνύματα:

1) Υπάρχει δυνατότητα να έχουμε data στα κινητά μας? Αν ναι, με ποιον τρόπο? Local sim ή μέσω κάποιου παρόχου για e-sim?

2) Mε το συνάλλαγμα τι ισχύει? Αλλάζουμε εκεί? Μπορούμε να χρησιμοποιούμε κάρτες? (πχ Revolut σε τοπικό νόμισμα).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Revolut απαγορευονται. Αλλάζετε τη χώρα μετρητά. Αν πάρετε μετρητά από ATM χάνετε το 80% των χρημάτων σας. Τοπική sim, αλλά θα χρειαστείτε ελεύθερο χρόνο γι αυτό, αν ξεκινάτε από βαραδερο είναι πιο εύκολο.
 

Revolver

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Revolut απαγορευονται. Αλλάζετε τη χώρα μετρητά. Αν πάρετε μετρητά από ATM χάνετε το 80% των χρημάτων σας. Τοπική sim, αλλά θα χρειαστείτε ελεύθερο χρόνο γι αυτό, αν ξεκινάτε από βαραδερο είναι πιο εύκολο.

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση! Ναι από Βαραδέρο ξεκινάμε για τις 3-4 πρώτες μέρες. Οπότε φάνταζομαι θα βρούμε εκεί τα απαραίτητα για ανταλλακτήρια και sim cards.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση! Ναι από Βαραδέρο ξεκινάμε για τις 3-4 πρώτες μέρες. Οπότε φάνταζομαι θα βρούμε εκεί τα απαραίτητα για ανταλλακτήρια και sim cards.
Στο εμπορικό κέντρο melia las americas συνήθως έχει sim, η διαδικασία παίρνει περίπου μισή ώρα συν την οποία ουρά. Να έχετε διαβατήριο μαζί και πιστωτική κάρτα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σε άλλα νέα η Viazul πια απαιτεί από τους επιβάτες να είναι 60 λεπτά πριν την αναχώρηση στο σταθμό, αλλιώς μεταπωλει το εισιτήριο σας σε άλλους. Το γραφείο της ETECSA στο αεροδρόμιο της Αβάνας όπου μπορεί κανείς να πάρει sim (με πολλή υπομονή και ουρά) θα είναι ανοιχτό μόνο 9-5.
 

kostas19821

Member
Μηνύματα
115
Likes
297
Ταξίδι-Όνειρο
Από Μεξικό έως Κολομβία
Εγώ που κινήθηκα με ETECSA έχω να πω :
Στο βεδαδο ουρά μέχρι και κάνα 3ωρο (μπορεί να λέω και λίγο )
Στα γραφεία της ETECSA κοντά στο τουριστικό νοσοκομείο στην Αβάνα , όπως και σε παλιά πόλη και βαραδερο μπήκα αέρα (10' αναμονή)
Μπορεί να έτυχε , μπορεί και όχι , απλά τα αναφέρω
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εγώ που κινήθηκα με ETECSA έχω να πω :
Στο βεδαδο ουρά μέχρι και κάνα 3ωρο (μπορεί να λέω και λίγο )
Στα γραφεία της ETECSA κοντά στο τουριστικό νοσοκομείο στην Αβάνα , όπως και σε παλιά πόλη και βαραδερο μπήκα αέρα (10' αναμονή)
Μπορεί να έτυχε , μπορεί και όχι , απλά τα αναφέρω
Ναι παίζει πολύ. Σήμερα στο βεδαδο κοντά στο σπίτι μου 10 λεπτά ουρά. Άλλες φορές 2 ώρες. Το χειρότερο είναι στην παλιά πόλη.
 

Sofia Manta

Member
Μηνύματα
13
Likes
9
Καλησπέρα παιδιά.

Έχετε καμία ιδέα γιατί δεν μπορώ να κλείσω με airbnb? Μόλις φτάνω στη πληρωμή με μπλοκάρει, έχω δοκιμάσει με revolut και με Eurobank μεχρι στιγμής. Ξέρετε τι μπορεί να φταίει και δεν ολοκληρώνεται η κράτηση;

Βάζω και διεύθυνση και τον υποτιθέμενο λόγο προέλευσης και δεν τα παίρνει
 

Attachments

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Έχεις συμπληρώσει λόγο επίσκεψης;
Καμιά φορά κολλάει, μπορείς να πάρεις τηλέφωνο πάντως και σου κάνουν την κράτηση αυτοί.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.395
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom