Κούβα Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.480
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πλέον έχει αρχίσει και λειτουργεί αρκετά εύρυθμα η πώληση sim στο χώρο αναμονής αποσκευών στο αροδρόμιο, σχετικά γρήγορη διαδικασία ακόμη και για όσους δεν την έχουν προαγοράσει. Αν δεν την αγοράσετε όσο περιμένετε τις αποσκευές, μπορείτε να το κάνετε στο γραφείο απέναντι από την έξοδο από το αεροδρόμιο (100 μέτρα ευθεία όπως βγείτε) αλλά εκεί το ωράριο είναι περιορισμένο.
 

Chrichri

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Matanzas, πόλη με φοιτητική ζωή, παραλιούλες, έχει και κάποια χαιλάιτ (σπήλαια, ένα εξαιρετικό παλιό θέατρο, το παλαιότερο φαρμακείο στην ήπειρο)
Remedios, πανε΄μορφη κωμόπολη σχετικά κοντά στη Σάντα Κλάρα

Δεν ξέρω ακόμη πού στο Jardines del Rey θέλατε να πάτε (είναι διοικητικό διαμέρισμα κι όχι συγκεκριμένο μέρος) για να σου προτείνω με τι να το αντικαταστήσετε. Αν επρόκειτο να πάτε σε παραλίες, ή θα έβαζα μια μέρα παραπάνω στο Vinales με σκοπό το Cayo Jutia ή Βαραδέρο (αν δε φυσάει).
τελεια, σ ευχαριστω πολυ!!
 

Witchangel

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Ζω στην jamaica από το Σεπτέμβριο του 22 μετά από 2 προηγούμενα ταξίδια. Θα ήθελα όμως κάποιες πληροφορίες για cuba διότι πρόκειται να ταξιδέψω εκεί με την κόρη μου που θα έρθει από Ελλάδα ... (jamaica μέσω Παναμά στην Κούβα με την copa airlines )
1) ισχύει αν μπορούμε να προμηθευτουμε την τουριστική βίζα από το αεροδρόμιο του Παναμά
2)δεν έχω καταλάβει τι γίνεται με το ίντερνετ στη κουβα...κάποια σπίτια στην airbnb λένε ότι παρέχουν wifi..ισχύει?
Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλώς ήρθες!

Για το 2 που γνωρίζω, υπάρχει σε κάποια σπίτια wifi αλλά είναι μέσω προπληρωμένης κάρτας, όχι δωρεάν. Επίσης πλέον υπάρχουν και διαθέσιμες κάρτες sim. Ρίξε μια ματιά σ' αυτό το νήμα, στις τελευταίες σελίδες θα βρεις πληροφορίες:

Κούβα - Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!
 

bubka

Member
Μηνύματα
34
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Μεξικο-Αβανα
Ταξίδι-Όνειρο
Περού-Χιλή
Γνωρίζει κάποιος κάποια αξιόλογη εφαρμογή που να μεταφράζει από Ελληνικά στα Ισπανικά κ αντίστροφα, κ να λειτουργεί αξιόπιστα κ χωρίς ίντερνετ;
 

bubka

Member
Μηνύματα
34
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Μεξικο-Αβανα
Ταξίδι-Όνειρο
Περού-Χιλή
Πλέον έχει αρχίσει και λειτουργεί αρκετά εύρυθμα η πώληση sim στο χώρο αναμονής αποσκευών στο αροδρόμιο, σχετικά γρήγορη διαδικασία ακόμη και για όσους δεν την έχουν προαγοράσει. Αν δεν την αγοράσετε όσο περιμένετε τις αποσκευές, μπορείτε να το κάνετε στο γραφείο απέναντι από την έξοδο από το αεροδρόμιο (100 μέτρα ευθεία όπως βγείτε) αλλά εκεί το ωράριο είναι περιορισμένο.
Το κόστος;
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.419
Likes
5.230
Με κατεβασμένες από πριν τις γλώσσες (σε περίπτωση που δεν υπάρχει σύνδεση δικτύου) που κάποιος ενδιαφέρεται. Για IOS την ενσωματωμένη εφαρμογή "μετάφραση" η οποία όμως δεν έχει ελληνικά.
Και οι δυο εφαρμογές παρέχουν φωνητική δυνατότητα της μετάφρασης στην επιλεγμένη γλώσσα.
Την καλύτερη δουλειά την κάνει η μετάφραση από αγγλικά σε οποιαδήποτε γλώσσα και για τις δυο εφαρμογές και τούμπαλιν.
Υπάρχουν και άλλες που μεταφράζουν σε πραγματικό χρόνο αλλά η δεν είναι πολύ αξιόπιστες η θα ζητάνε συνδρομή.
 

Jimanko

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Καλησπέρα σας,

Έχουμε κλείσει εισητήρια για τη Κουβα για τον Δεκέμβρη και προσπαθούμε σιγά σιγά να φτιάξουμε το πρόγραμμα για να κλείσουμε καταλύματα.

Αρχικά να πω ότι είμαστε δύο άτομα και σχεδιάζουμε τις μετακινήσεις από πόλη σε πόλη είτε να με viazul bus είτε με collectivos όπου δεν μπορούμε με viazul.

To πρόγραμμα που σκεφτόμαστε να ακολουθήσουμε είναι το παρακάτω, δεδομένου ότι φτάνουμε αργά το απόγευμα Havana και φεύγουμε πάλι:

Havana - 3 βράδια
Vinales - 2 βράδια (δεν ξέρω αν χρειάζονται 2)
Trinidad - 2 βράδια (δεν ξέρω αν χρειάζονται 3)
Cienfuegos - 1 Βράδυ
Varadero - 2 Βράδια (δεν ξέρω αν αξίζει)
Havana - 1-2 βράδια

Συνολικά είναι 12 βράδια. Αν μπορείτε να μας βοήθεσετε με κάποιες προτάσεις πάνω στο πρόγραμμα με δεδομένο ότι θα χρησιμοποιούμε τα μέσα (viazul,collectivos) και οι αποστάσεις είναι μεγάλες.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.480
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπέρα σας,

Έχουμε κλείσει εισητήρια για τη Κουβα για τον Δεκέμβρη και προσπαθούμε σιγά σιγά να φτιάξουμε το πρόγραμμα για να κλείσουμε καταλύματα.

Αρχικά να πω ότι είμαστε δύο άτομα και σχεδιάζουμε τις μετακινήσεις από πόλη σε πόλη είτε να με viazul bus είτε με collectivos όπου δεν μπορούμε με viazul.

To πρόγραμμα που σκεφτόμαστε να ακολουθήσουμε είναι το παρακάτω, δεδομένου ότι φτάνουμε αργά το απόγευμα Havana και φεύγουμε πάλι:

Havana - 3 βράδια
Vinales - 2 βράδια (δεν ξέρω αν χρειάζονται 2)
Trinidad - 2 βράδια (δεν ξέρω αν χρειάζονται 3)
Cienfuegos - 1 Βράδυ
Varadero - 2 Βράδια (δεν ξέρω αν αξίζει)
Havana - 1-2 βράδια

Συνολικά είναι 12 βράδια. Αν μπορείτε να μας βοήθεσετε με κάποιες προτάσεις πάνω στο πρόγραμμα με δεδομένο ότι θα χρησιμοποιούμε τα μέσα (viazul,collectivos) και οι αποστάσεις είναι μεγάλες.
Για μένα είναι μια χαρά το πρόγραμμα όπως είναι. Το Βαραδέρο είναι βασικά για μπάνια, εσείς αποφασίζετε αν σας κάνει. Οι αποστάσεις βγαίνουν εύκολα και με συγκοινωνία και με colectivos. Απλά το Cienfuegos μπαίνει πριν το Τρινιδάδ. Το 2ο βράδυ στο Βινιάλες εμένα μου αρέσει, σας δίνει την ευκαιρία να πάτε με οργανωμένη εκδρομή και στο Cayo Jutia.

Από περιέργεια, πόσο σας βγήκε το εισιτήριο και με ποια αεροπορική; Κι αν θες μας λες αν είναι μέσα στις γιορτές.
 

Jimanko

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Για μένα είναι μια χαρά το πρόγραμμα όπως είναι. Το Βαραδέρο είναι βασικά για μπάνια, εσείς αποφασίζετε αν σας κάνει. Οι αποστάσεις βγαίνουν εύκολα και με συγκοινωνία και με colectivos. Απλά το Cienfuegos μπαίνει πριν το Τρινιδάδ. Το 2ο βράδυ στο Βινιάλες εμένα μου αρέσει, σας δίνει την ευκαιρία να πάτε με οργανωμένη εκδρομή και στο Cayo Jutia.

Από περιέργεια, πόσο σας βγήκε το εισιτήριο και με ποια αεροπορική; Κι αν θες μας λες αν είναι μέσα στις γιορτές.

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.
Προτείνεις 3 βράδυα Trinidad και το τελευταίο βράδυ στην Havana; Ή να βάλουμε τα 2 τελευταία βράδια στην Havana;

Ακόμα αξίζει μια μέρα να πάμε στο Cayo Blanco από Varadero;

Ουσιαστικά πετάμε πριν τις γιορτές 13 Δεκέμβρη και φέυγουμε από εκεί 25 Δεκέμβρη. Τα εισητήρια θα έλεγα ότι ήταν τσουχτερά. Πετάμε με AirFrance και βγήκαν 960 ευρω το άτομο περιπου.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.480
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Mια χαρά είναι η τιμή για τέτοια εποχή, νομίζω. Για μένα 2 βράδια στο Τρινιδάδ είναι ΟΚ, δεδομένου ότι θα έχετε περάσει το προηγούμενο στο Cienfuegos, που είναι μόλις μια ώρα από το Τρινιδάδ, άρα οι μέρες σας εκεί θα είναι ολόκληρες. Η Αβάνα είναι ανεξάντλητη, άσε που 23 και 24 Δεκεμβρίου πέφτει ΠΣ που θέλετε να είστε εκεί.

Για το cayo blanco εξαρτάται από τα γούστα σας: είναι τουριστικό προφανώς (απαγορεύονται οι Κουβανοί), αν δεν έχετε ξαναέρθει σε επαφή με δελφίνια και δεν έχετε ξαναπάει σε τροπικά νησιά με καταμαράν ενδεχομένως και να σας αρέσει πολύ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom