Κούβα Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.676
Likes
50.530
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τέλος τα δρομολόγια ανάμεσα σε Σαντιάγο και Μπαρακόα με Viazul, ως λόγος επίσημα τουλάχιστον αναφέρεται η χαμηλή ζήτηση. Δύσκολη και κοστοβόρα η μετακίνηση στην περιοχή.
Μάλλον θα πρέπει να δείτε ενοικίαση αυτοκινήτου από Σαντιάγο. Υπόψιν ο δρόμος είναι γεμάτος στροφές.

Υπάρχει πάντως και το τοπικό λεωφορείο για ντόπιους.
 

Alex_Dot

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Γεια χαρά σε όλους και καλά μας ταξίδια:)

Είναι σίγουρα το πιο ενδιαφέρον και χρήσιμο ταξιδιωτικό blog που έχω συναντήσει ως ώρας, οπότε μπράβο σε όλους!

Είμαστε μια παρέα 4 ατόμων και κλείσαμε εισητήρια για 2-17 Σεπτέμβρη (εταιρεία Iberia με ενδιάμεση στάση Μαδρίτη, 720ευρώ το άτομο). Χρειαζόμαστε κι εμείς τη συνδρομή του φίλτατου @Yorgos καθώς προσπαθούμε να προετοιμάσουμε μόνοι μας το ταξίδι χωρίς πρακτορείο.

  1. Η βασική ερώτηση αφορά την ενοικίαση αυτοκινήτου. Είναι κάτι που συνηθίζουμε στα ταξίδια μας καθώς προσφέρει ευελιξία στο πρόγραμμα, είναι σίγουρα οικονομικότερο /4 άτομα και μπορούμε να βγούμε από το κεντρικό δίκτυο και να δούμε πιο μικρές πόλεις/χωριά/φύση έστω και για λίγο. Δεδομένου του προβλήματος βενζίνης, μπορείς να εκτιμήσεις αν θα υφίσταται το πρόβλημα και τότε, σε βαθμό απαγορευτικό;
  2. Οι πόλεις που θα επισκεφθούμε είναι οι κλασικές που έχουν αναφερθεί, οπότε θα θέλαμε τη γνώμη σου, παραθέτω χοντρικά:
    • Αβάνα 4 μέρες. Αυτό που σκεφτόμαστε είναι να νοικιάσουμε το αμάξι τη μέρα αναχώρησης από Αβάνα και να ξεκινήσει το road trip μας (σύνολο 10 μέρες ενοικίαση)
    • Βινιάλες 2 μέρες
    • Σιενφούεγος 0-1 μέρα
    • Τρινιδάδ 2-3 μέρες
    • Καμαγούει 1-2 μέρες
    • Κάγιο Κόκο;; 0-1 μέρα
    • Σαντιάγο;; 1-2 μέρες (αν πιστεύεις ότι χωράει στο ταξίδι μας ή είναι ταλαιπωρία χωρίς λόγο το να φτάσουμε τόσο μακριά)
    • Επιστροφή σε Αβάνα κι αναχώρηση
  3. Οι εξωπραγματικά καλές τιμές εστιατορίων που ανέφερες πριν 7,8 μήνες ισχύουν ακόμα :p;
  4. Κάτι συγκεκριμένο που θα έπρεπε να έχουμε στο νου μας για Σεπτέμβριο (πχ περιεργες καιρικές συνθήκες, περιορισμοί νερού,ρεύματος κλπ) ή και κάποια θετικά (πχ φεστιβάλ, γιορτές)
Γενικά έχουμε λύσει ήδη το θέμα visa και ασφάλειας και σκεφτόμαστε να τελειώνουμε με τα της μετακίνησης, αλλά και την πρώτη διαμονή στην Αβάνα (και βλέπουμε!).

Σόρρυ αν κούρασα, ανυπομονώ για τις απαντήσεις σου!

Alex
 

kostas19821

Member
Μηνύματα
115
Likes
297
Ταξίδι-Όνειρο
Από Μεξικό έως Κολομβία
Γεια χαρά σε όλους και καλά μας ταξίδια:)

Είναι σίγουρα το πιο ενδιαφέρον και χρήσιμο ταξιδιωτικό blog που έχω συναντήσει ως ώρας, οπότε μπράβο σε όλους!

Είμαστε μια παρέα 4 ατόμων και κλείσαμε εισητήρια για 2-17 Σεπτέμβρη (εταιρεία Iberia με ενδιάμεση στάση Μαδρίτη, 720ευρώ το άτομο). Χρειαζόμαστε κι εμείς τη συνδρομή του φίλτατου @Yorgos καθώς προσπαθούμε να προετοιμάσουμε μόνοι μας το ταξίδι χωρίς πρακτορείο.

  1. Η βασική ερώτηση αφορά την ενοικίαση αυτοκινήτου. Είναι κάτι που συνηθίζουμε στα ταξίδια μας καθώς προσφέρει ευελιξία στο πρόγραμμα, είναι σίγουρα οικονομικότερο /4 άτομα και μπορούμε να βγούμε από το κεντρικό δίκτυο και να δούμε πιο μικρές πόλεις/χωριά/φύση έστω και για λίγο. Δεδομένου του προβλήματος βενζίνης, μπορείς να εκτιμήσεις αν θα υφίσταται το πρόβλημα και τότε, σε βαθμό απαγορευτικό;
  2. Οι πόλεις που θα επισκεφθούμε είναι οι κλασικές που έχουν αναφερθεί, οπότε θα θέλαμε τη γνώμη σου, παραθέτω χοντρικά:
    • Αβάνα 4 μέρες. Αυτό που σκεφτόμαστε είναι να νοικιάσουμε το αμάξι τη μέρα αναχώρησης από Αβάνα και να ξεκινήσει το road trip μας (σύνολο 10 μέρες ενοικίαση)
    • Βινιάλες 2 μέρες
    • Σιενφούεγος 0-1 μέρα
    • Τρινιδάδ 2-3 μέρες
    • Καμαγούει 1-2 μέρες
    • Κάγιο Κόκο;; 0-1 μέρα
    • Σαντιάγο;; 1-2 μέρες (αν πιστεύεις ότι χωράει στο ταξίδι μας ή είναι ταλαιπωρία χωρίς λόγο το να φτάσουμε τόσο μακριά)
    • Επιστροφή σε Αβάνα κι αναχώρηση
  3. Οι εξωπραγματικά καλές τιμές εστιατορίων που ανέφερες πριν 7,8 μήνες ισχύουν ακόμα :p;
  4. Κάτι συγκεκριμένο που θα έπρεπε να έχουμε στο νου μας για Σεπτέμβριο (πχ περιεργες καιρικές συνθήκες, περιορισμοί νερού,ρεύματος κλπ) ή και κάποια θετικά (πχ φεστιβάλ, γιορτές)
Γενικά έχουμε λύσει ήδη το θέμα visa και ασφάλειας και σκεφτόμαστε να τελειώνουμε με τα της μετακίνησης, αλλά και την πρώτη διαμονή στην Αβάνα (και βλέπουμε!).

Σόρρυ αν κούρασα, ανυπομονώ για τις απαντήσεις σου!

Alex
Τα άλλα θα στα πει ο Γιώργος. Για θέμα διαμονής στην Αβάνα, διάβασε αυτό που έχω γράψει και θα καταλάβεις. Τέλειο από άποψη τοποθεσίας και απ'ολα
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.676
Likes
50.530
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Είμαστε μια παρέα 4 ατόμων και κλείσαμε εισητήρια για 2-17 Σεπτέμβρη (εταιρεία Iberia με ενδιάμεση στάση Μαδρίτη, 720ευρώ το άτομο).
Σούπερ τιμή, εύγε. Είναι και low season βέβαια ο Σεπτέμβριος.


  1. Η βασική ερώτηση αφορά την ενοικίαση αυτοκινήτου. Είναι κάτι που συνηθίζουμε στα ταξίδια μας καθώς προσφέρει ευελιξία στο πρόγραμμα, είναι σίγουρα οικονομικότερο /4 άτομα και μπορούμε να βγούμε από το κεντρικό δίκτυο και να δούμε πιο μικρές πόλεις/χωριά/φύση έστω και για λίγο. Δεδομένου του προβλήματος βενζίνης, μπορείς να εκτιμήσεις αν θα υφίσταται το πρόβλημα και τότε, σε βαθμό απαγορευτικό;

Χωρίς να θέλω να λέω μεγάλες κουβέντες, μάλλον οδεύει προς σταθερή βελτίωση το θέμα, εδώ και 2 εβδομάδες υπάρχει φως, που οφείλεται στη συμφωνία με τη Ρωσία, που φέρνει 35.000 βαρέλια ημερησίως. Η χώρα όταν είχε σταθερότητα όταν έκανε εισαγωγή 100.000 βαρελιών από τη Βενεζουέλα, αυτές οι εισαγωγές μειώθηκαν στις 55.000 λόγω προβλημάτων της PDVSA, με τα +35.000 φτάνουμε σχεδόν στα παλιά επίπεδα. Αν έπρεπε να μαντέψω, θα έλεγα ότι τους επόμενους μήνες θα είμαστε ΟΚ.
  1. Οι πόλεις που θα επισκεφθούμε είναι οι κλασικές που έχουν αναφερθεί, οπότε θα θέλαμε τη γνώμη σου, παραθέτω χοντρικά:
    • Αβάνα 4 μέρες. Αυτό που σκεφτόμαστε είναι να νοικιάσουμε το αμάξι τη μέρα αναχώρησης από Αβάνα και να ξεκινήσει το road trip μας (σύνολο 10 μέρες ενοικίαση)
    • Σωστά, δεν υπάρχει λόγος να έχετε το αμάξι εντός Αβάνας. Και 4 μέρες είναι πολύ καλά.

    • Βινιάλες 2 μέρες
      [*]Σιενφούεγος 0-1 μέρα
      [*]Τρινιδάδ 2-3 μέρες
      [*]Καμαγούει 1-2 μέρες
      [*]Κάγιο Κόκο;; 0-1 μέρα
      Συμφωνώ με όλα, πλην του Κάγιο Κόκο. Είναι μακριά, έχει κουνούπια, πρόσβαση μόνο αν κλείσετε κάποιο ακριβό all inclusive όπου δεν έχει Κουβανούς, οικισμό, μαγαζιά, μόνο ξενοδοχεία, που θα είναι και παντελώς άδεια το Σεπτέμβριο, άρα θα υπολειτουργούν. Γιατί να το κάνετε αυτό στον εαυτό σας; Έχει καλύτερη παραλία λίγο έξω από την Αβάνα, στο Κάγιο Χουτία από το Βινιάλες και στο Βαραδέρο.

    • [*]Σαντιάγο;; 1-2 μέρες (αν πιστεύεις ότι χωράει στο ταξίδι μας ή είναι ταλαιπωρία χωρίς λόγο το να φτάσουμε τόσο μακριά)
      Ε αφού θα φτάσετε μέχρι το Καμαγουέι, ας το πάρει το ποτάμι και το Σαντιάγο.

  1. Οι εξωπραγματικά καλές τιμές εστιατορίων που ανέφερες πριν 7,8 μήνες ισχύουν ακόμα :p;
Σε μικρότερο βαθμό πια.
  1. Κάτι συγκεκριμένο που θα έπρεπε να έχουμε στο νου μας για Σεπτέμβριο (πχ περιεργες καιρικές συνθήκες, περιορισμοί νερού,ρεύματος κλπ) ή και κάποια θετικά (πχ φεστιβάλ, γιορτές)
    Το μόνο πράγμα που μπορώ να σκεφτώ είναι η γιορτή των CDR στις 26/9, αλλά δε θα πέσετε πάνω της. Ακόμη θα έχει βροχές, το πόσο συχνά και με τι ένταση δεν το ξέρει κανείς.
Γενικά έχουμε λύσει ήδη το θέμα visa και ασφάλειας και σκεφτόμαστε να τελειώνουμε με τα της μετακίνησης, αλλά και την πρώτη διαμονή στην Αβάνα (και βλέπουμε!).
Μια χαρά, δε χρειάζεται κάτι άλλο για Σεπτέμβριο. Μην ξεχάσετε το PLF δυο μέρες πριν την αναχώρηση, αν δεν το καταργήσουν μέχρι τότε (αμήν και πότε).
 
Μηνύματα
12
Likes
10
Γεια χαρά σε όλους και καλά μας ταξίδια:)

Είναι σίγουρα το πιο ενδιαφέρον και χρήσιμο ταξιδιωτικό blog που έχω συναντήσει ως ώρας, οπότε μπράβο σε όλους!

Είμαστε μια παρέα 4 ατόμων και κλείσαμε εισητήρια για 2-17 Σεπτέμβρη (εταιρεία Iberia με ενδιάμεση στάση Μαδρίτη, 720ευρώ το άτομο). Χρειαζόμαστε κι εμείς τη συνδρομή του φίλτατου @Yorgos καθώς προσπαθούμε να προετοιμάσουμε μόνοι μας το ταξίδι χωρίς πρακτορείο.

  1. Η βασική ερώτηση αφορά την ενοικίαση αυτοκινήτου. Είναι κάτι που συνηθίζουμε στα ταξίδια μας καθώς προσφέρει ευελιξία στο πρόγραμμα, είναι σίγουρα οικονομικότερο /4 άτομα και μπορούμε να βγούμε από το κεντρικό δίκτυο και να δούμε πιο μικρές πόλεις/χωριά/φύση έστω και για λίγο. Δεδομένου του προβλήματος βενζίνης, μπορείς να εκτιμήσεις αν θα υφίσταται το πρόβλημα και τότε, σε βαθμό απαγορευτικό;
  2. Οι πόλεις που θα επισκεφθούμε είναι οι κλασικές που έχουν αναφερθεί, οπότε θα θέλαμε τη γνώμη σου, παραθέτω χοντρικά:
    • Αβάνα 4 μέρες. Αυτό που σκεφτόμαστε είναι να νοικιάσουμε το αμάξι τη μέρα αναχώρησης από Αβάνα και να ξεκινήσει το road trip μας (σύνολο 10 μέρες ενοικίαση)
    • Βινιάλες 2 μέρες
    • Σιενφούεγος 0-1 μέρα
    • Τρινιδάδ 2-3 μέρες
    • Καμαγούει 1-2 μέρες
    • Κάγιο Κόκο;; 0-1 μέρα
    • Σαντιάγο;; 1-2 μέρες (αν πιστεύεις ότι χωράει στο ταξίδι μας ή είναι ταλαιπωρία χωρίς λόγο το να φτάσουμε τόσο μακριά)
    • Επιστροφή σε Αβάνα κι αναχώρηση
  3. Οι εξωπραγματικά καλές τιμές εστιατορίων που ανέφερες πριν 7,8 μήνες ισχύουν ακόμα :p;
  4. Κάτι συγκεκριμένο που θα έπρεπε να έχουμε στο νου μας για Σεπτέμβριο (πχ περιεργες καιρικές συνθήκες, περιορισμοί νερού,ρεύματος κλπ) ή και κάποια θετικά (πχ φεστιβάλ, γιορτές)
Γενικά έχουμε λύσει ήδη το θέμα visa και ασφάλειας και σκεφτόμαστε να τελειώνουμε με τα της μετακίνησης, αλλά και την πρώτη διαμονή στην Αβάνα (και βλέπουμε!).

Σόρρυ αν κούρασα, ανυπομονώ για τις απαντήσεις σου!

Alex
καλησπέρα, επειδή ετοιμάζομαι κι εγώ για εκείνο το διάστημα να πάω, πώς τα καταφέρατε με την βίζα; βρήκατε ταξιδιωτικό γραφείο ή προλάβατε την πρεσβεία ανοιχτή; ευχαριστώ!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.676
Likes
50.530
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
καλησπέρα, επειδή ετοιμάζομαι κι εγώ για εκείνο το διάστημα να πάω, πώς τα καταφέρατε με την βίζα; βρήκατε ταξιδιωτικό γραφείο ή προλάβατε την πρεσβεία ανοιχτή; ευχαριστώ!
Bίζα για Κούβα δίνουν μόνο τα ταξιδιωτικά πρακτορεία, όχι η πρεσβεία.

Μεγάλη έλλειψη sim στη χώρα. Πουλάνε κάποιοι "πλανόδιοι" στην οδό Mercaderes, αλλά στην οκταπλάσια τιμή από το κανονικό. Στο αεροδρόμιο αργεί η διαδικασία, αλλά τουλάχιστον έχουν sim, στο χώρο παραλαβής αποσκευών.
 

Alex_Dot

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
καλησπέρα, επειδή ετοιμάζομαι κι εγώ για εκείνο το διάστημα να πάω, πώς τα καταφέρατε με την βίζα; βρήκατε ταξιδιωτικό γραφείο ή προλάβατε την πρεσβεία ανοιχτή; ευχαριστώ!
καλησπέρα, επειδή ετοιμάζομαι κι εγώ για εκείνο το διάστημα να πάω, πώς τα καταφέρατε με την βίζα; βρήκατε ταξιδιωτικό γραφείο ή προλάβατε την πρεσβεία ανοιχτή; ευχαριστώ!
Tη βγάλαμε απο πρακτορείο στην Αθήνα. 35ευρώ κόστος. Από το ίδιο μέρος βγάλαμε και ασφάλεια με το ίδιο κόστος
 
Μηνύματα
12
Likes
10
Σούπερ τιμή, εύγε. Είναι και low season βέβαια ο Σεπτέμβριος.



Χωρίς να θέλω να λέω μεγάλες κουβέντες, μάλλον οδεύει προς σταθερή βελτίωση το θέμα, εδώ και 2 εβδομάδες υπάρχει φως, που οφείλεται στη συμφωνία με τη Ρωσία, που φέρνει 35.000 βαρέλια ημερησίως. Η χώρα όταν είχε σταθερότητα όταν έκανε εισαγωγή 100.000 βαρελιών από τη Βενεζουέλα, αυτές οι εισαγωγές μειώθηκαν στις 55.000 λόγω προβλημάτων της PDVSA, με τα +35.000 φτάνουμε σχεδόν στα παλιά επίπεδα. Αν έπρεπε να μαντέψω, θα έλεγα ότι τους επόμενους μήνες θα είμαστε ΟΚ.
    • Σωστά, δεν υπάρχει λόγος να έχετε το αμάξι εντός Αβάνας. Και 4 μέρες είναι πολύ καλά.

    • Συμφωνώ με όλα, πλην του Κάγιο Κόκο. Είναι μακριά, έχει κουνούπια, πρόσβαση μόνο αν κλείσετε κάποιο ακριβό all inclusive όπου δεν έχει Κουβανούς, οικισμό, μαγαζιά, μόνο ξενοδοχεία, που θα είναι και παντελώς άδεια το Σεπτέμβριο, άρα θα υπολειτουργούν. Γιατί να το κάνετε αυτό στον εαυτό σας; Έχει καλύτερη παραλία λίγο έξω από την Αβάνα, στο Κάγιο Χουτία από το Βινιάλες και στο Βαραδέρο.

    • Ε αφού θα φτάσετε μέχρι το Καμαγουέι, ας το πάρει το ποτάμι και το Σαντιάγο.

Σε μικρότερο βαθμό πια.
  1. Το μόνο πράγμα που μπορώ να σκεφτώ είναι η γιορτή των CDR στις 26/9, αλλά δε θα πέσετε πάνω της. Ακόμη θα έχει βροχές, το πόσο συχνά και με τι ένταση δεν το ξέρει κανείς.

Μια χαρά, δε χρειάζεται κάτι άλλο για Σεπτέμβριο. Μην ξεχάσετε το PLF δυο μέρες πριν την αναχώρηση, αν δεν το καταργήσουν μέχρι τότε (αμήν και πότε).
καλησπέρα, επειδή ετοιμάζομαι κι εγώ για εκείνο το διάστημα να πάω, πώς τα καταφέρατε με την βίζα; βρήκατε ταξιδιωτικό γραφείο ή προλάβατε την πρεσβεία ανοιχτή; ευχαριστώ!

Tη βγάλαμε απο πρακτορείο στην Αθήνα. 35ευρώ κόστος. Από το ίδιο μέρος βγάλαμε και ασφάλεια με το ίδιο κόστος
μπορείτε να μου πείτε το πρακτορείο; έχω ήδη βγάλει ασφάλεια. Ευχαριστώ!
 
Μηνύματα
12
Likes
10
O καθένας έχει τους ρυθμούς του. Άλλος το βρίσκει βιαστικό, άλλος αργό, εμένα μου αρέσουν τα γρήγορα. Στη Μπαρακοα έχω ένσταση, θα έβαζα σίγουρα ένα βράδυ ακόμη, είμαι και όλο στροφές ο δρόμος από το Σαντιάγο κι έχεις και πολλά να δεις στα πέριξ άρα τουλάχιστον ενα βράδυ ακόμη Μπαρακοα.

Για την εποχή, από πλευράς καιρού σίγουρα προτιμώ τον Απρίλιο. Αλλά ακόμη δεν ξέρουμε πώς θα είναι τότε η Κούβα πχ αν έρθουν όντως οι Αμερικανοί ο Πριλιος θα είναι πολύ busy, αν όχι τον Ιούλιο θα έχει λιγότερο κόσμο. Ακόμη κι αν υπάρχει βενζίνη αν υπάρχει πολύς τουρισμός θα πρέπει να νοικιάσεις αυτοκίνητο μήνες πριν. Για μένα πάντως η ζυγαριά κλίνει όρος τον Απρίλιο ειδικά αφού θα πας ανατολικά, όπου η ζέστη το καλοκαίρι είναι χειρότερη από τα δυτικά κι έχει και καρναβάλια κλπ που προσωπικά τα βρίσκω εμπόδιο για ομαλή επίσκεψη. Πλην Μπαρακοα τα υπόλοιπα για μένα βγαίνουν και με καλο ρυθμό.
Bίζα για Κούβα δίνουν μόνο τα ταξιδιωτικά πρακτορεία, όχι η πρεσβεία.

Μεγάλη έλλειψη sim στη χώρα. Πουλάνε κάποιοι "πλανόδιοι" στην οδό Mercaderes, αλλά στην οκταπλάσια τιμή από το κανονικό. Στο αεροδρόμιο αργεί η διαδικασία, αλλά τουλάχιστον έχουν sim, στο χώρο παραλαβής αποσκευών.
Ευχαριστώ πολύ, ειμαι καινουρια στο forum, κι αργησα λιγο να βρω τα κατατοπια. Να σαι καλα για ολη αυτη την πληροφορηση.
Εχω ενα θεμα ακομα. Προκειται να φερω μια βαλιτσα με φαρμακα, ιατρικο υλικο και γραφικη υλη για παιδια, που εχουμε μαζεψει πολλοι ανθρωποι ως ενα μικρο δειγμα αλληλεγγυης. Απο μια ενημερωση που εχω, αυτο το υλικο θα πρεπει να το παραδωσω σε κρατικες υπηρεσιες που αναλαμβανουν και την διανομη του. Αυτο γινεται συνηθως ή υπαρχουν κι αλλοι τροποι;
Θα ειναι το πρωτο μου ταξιδι στην Κουβα, 3-11/9, συνηθως βρεχει;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.676
Likes
50.530
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ευχαριστώ πολύ, ειμαι καινουρια στο forum, κι αργησα λιγο να βρω τα κατατοπια. Να σαι καλα για ολη αυτη την πληροφορηση.
Εχω ενα θεμα ακομα. Προκειται να φερω μια βαλιτσα με φαρμακα, ιατρικο υλικο και γραφικη υλη για παιδια, που εχουμε μαζεψει πολλοι ανθρωποι ως ενα μικρο δειγμα αλληλεγγυης. Απο μια ενημερωση που εχω, αυτο το υλικο θα πρεπει να το παραδωσω σε κρατικες υπηρεσιες που αναλαμβανουν και την διανομη του. Αυτο γινεται συνηθως ή υπαρχουν κι αλλοι τροποι;
Θα ειναι το πρωτο μου ταξιδι στην Κουβα, 3-11/9, συνηθως βρεχει;
Μπορείς να παραδώσεις τα φάρμακα και απευθείας σε όποιον θες ή να τα μοιράζεις κατά το δοκούν. Δεν υπάρχει άνθρωπος στη χώρα αυτή τη στιγμή που να μην τα χρειάζεται.

Ο Σεπτέμβριος στατιστικά είναι ο μήνας με την περισσότερη βροχόπτωση, αν και όχι πολύ περισσότερη από τον Ιούνιο ή τον Αύγουστο, ούτε είναι ασταμάτητες βροχές. Συνήθως είναι 1-2 ώρες δυνατής βροχής νωρίς το απόγευμα. Βέβαια και ο Ιούλιος υποτίθεται ότι είναι μήνας με βροχές κι ακόμη δεν έχει βρέξει σχεδόν καθόλου, θεωρητικά είναι όλα αυτά.
 
Μηνύματα
12
Likes
10
Μπορείς να παραδώσεις τα φάρμακα και απευθείας σε όποιον θες ή να τα μοιράζεις κατά το δοκούν. Δεν υπάρχει άνθρωπος στη χώρα αυτή τη στιγμή που να μην τα χρειάζεται.

Ο Σεπτέμβριος στατιστικά είναι ο μήνας με την περισσότερη βροχόπτωση, αν και όχι πολύ περισσότερη από τον Ιούνιο ή τον Αύγουστο, ούτε είναι ασταμάτητες βροχές. Συνήθως είναι 1-2 ώρες δυνατής βροχής νωρίς το απόγευμα. Βέβαια και ο Ιούλιος υποτίθεται ότι είναι μήνας με βροχές κι ακόμη δεν έχει βρέξει σχεδόν καθόλου, θεωρητικά είναι όλα αυτά.
Ξέρεις, για τα φάρμακα, χρειάζεται να έχω μια βεβαίωση από τον Ελληνοκουβανικό σύνδεσμο ώστε να μπορέσω να τα περάσω από τα αεροδρόμια της Αθήνας και της Μαδρίτης, διαφορετικά μπορεί να θεωρηθεί πως πρόκειται να τα εμπορευτώ. Για τον ίδιο λόγο, μου είπαν από τον σύνδεσμο πως πρέπει να τα παραδώσω σε κεντρική υπηρεσία και όχι σε ανθρώπους τυχαία, για να μην καταλήξουν σε εμπόριο. Είναι τόσο δύσκολα τα πράγματα;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.761
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom