Κούβα Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.719
Likes
50.720
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Στην Αβάνα αξίζει το la guarida φάγαμε το πιο ωραίο φαγητό μας στο ταξίδι και επίσης μας άρεσε πολύ το La Cocina de Esteban
Το δεύτερο έκλεισε (λέει ο πρώην πρώην ιδιοκτήτης χαχα).

Στο Guarida τρως (ξανα) καλά μετά από αρκετό καιρό που είχε πέσει. Γενικώς τώρα που δεν έχει πια πολύ τουρισμονκαι δε φιλοξενεί κρουαζιεροπλοια και γκρουπ 300 ατόμων γύρισε σε καλά στάνταρ. Είχε κάνα 35-45αρι ανακοίνωσαν αύξηση τιμών από εβδομάδα, θα δούμε πού θα πάει.
 

ΖΩΗ 2

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
Καλησπέρα σας !
Τον άλλο μήνα πρόκειται να πάω στην Κούβα και θα ήθελα να γνωρίζω τι μπορώ να αγοράσω από τις διάφορες υπαίθριες αγορές χωρίς να κυνδινεύω να μου τα κρατήσουν στο αεροδρόμιο
 
Last edited by a moderator:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.719
Likes
50.720
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν επιτρέπεται να βάλεις στην Ευρώπη σπόρους, λουλούδια, φυτά και γενικώς ό,τι μπορεί να περιέχει μικρόβια, ζουζούνια κλπ, δεν υπάρχει κάποιο θέμα με τα όσα θα αγοράσεις από τις αγορές.
 

Nicolas

Member
Μηνύματα
193
Likes
469
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική
Μπροστά μας κράτησαν από ζευγάρι Ελλήνων έναν αποξηραμένο αστερία που τους είχαν πουλήσει πλανόδιοι, θεωρήθηκε φυσικός πόρος της χώρας.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.719
Likes
50.720
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μπροστά μας κράτησαν από ζευγάρι Ελλήνων έναν αποξηραμένο αστερία που τους είχαν πουλήσει πλανόδιοι, θεωρήθηκε φυσικός πόρος της χώρας.
Αν τους έπιαναν στην Ευρώπη θα είχαν μπλέξει χοντρά
 

ΖΩΗ 2

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
Δεν επιτρέπεται να βάλεις στην Ευρώπη σπόρους, λουλούδια, φυτά και γενικώς ό,τι μπορεί να περιέχει μικρόβια, ζουζούνια κλπ, δεν υπάρχει κάποιο θέμα με τα όσα θα αγοράσεις από τις αγορές.
Δεν επιτρέπεται να βάλεις στην Ευρώπη σπόρους, λουλούδια, φυτά και γενικώς ό,τι μπορεί να περιέχει μικρόβια, ζουζούνια κλπ, δεν υπάρχει κάποιο θέμα με τα όσα θα αγοράσεις από τις αγορές.
Το θέμα είναι τι αφήνουν αυτοί να βγεί από την χώρα τους
Κάπου δάβασα πως πουλάνε κοσμηματάκια με κοράλι και κέλυφος χελώνας επίσης ζωγραφιές σε καμβά και δάφορα διακοσμητικά. Αναρωτιέμαι λοιπόν αν πάρω μερικά για δώρα , θα μπορέσω να τα φέρω ή θα μείνω με την χαρά ?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.719
Likes
50.720
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Το θέμα είναι τι αφήνουν αυτοί να βγεί από την χώρα τους
Κάπου δάβασα πως πουλάνε κοσμηματάκια με κοράλι και κέλυφος χελώνας επίσης ζωγραφιές σε καμβά και δάφορα διακοσμητικά. Αναρωτιέμαι λοιπόν αν πάρω μερικά για δώρα , θα μπορέσω να τα φέρω ή θα μείνω με την χαρά ?
Αυτοί . αφήνουν σχεδόν τα πάντα να βγουν από τη χώρα, ειδικά αν είναι επεξεργασμενα, οοως τα κοσμήματα που λες. Αν όμως κριθεί από τις χώρες στις οποίες θα μπεις (ναι, και τον ενδιάμεσο σταθμο) ότι μπορεί να περιέχουν σπόρους, μικρόβια, οργανικό υλικό κλπ κινδυνεύεις από απλή κατάσχεση μέχρι τσουχτερό πρόστιμο και προσωποκρατηση, έχω αρκετά παραδείγματα τα τελευταία χρονια. Αυτό είναι το θέμα κι όχι το "αφήνουν να βγει". Αφήνουν να βγει οτιδήποτε αρκεί να μη θεωρείται εθνικό κεφάλαιο (όπως πχ με τα έπιπλα, τα ιστορικά έργα τέχνης κλπ). Η Κούβα σε αφήνει να βγάλεις ένα κομμάτι ζαχαροκαλαμο, αλλά μια πελάτισσα που πέρασε από το Άμστερνταμ πλήρωσε μερικές χιλιάδες ευρώ για μεταφορά φυτών και σπόρων.

Αυτά που αναφέρεις πάντως (κολιέ, βραχιόλια , πίνακες) μια χαρά περνάνε.
 

ΖΩΗ 2

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
Αυτοί . αφήνουν σχεδόν τα πάντα να βγουν από τη χώρα, ειδικά αν είναι επεξεργασμενα, οοως τα κοσμήματα που λες. Αν όμως κριθεί από τις χώρες στις οποίες θα μπεις (ναι, και τον ενδιάμεσο σταθμο) ότι μπορεί να περιέχουν σπόρους, μικρόβια, οργανικό υλικό κλπ κινδυνεύεις από απλή κατάσχεση μέχρι τσουχτερό πρόστιμο και προσωποκρατηση, έχω αρκετά παραδείγματα τα τελευταία χρονια. Αυτό είναι το θέμα κι όχι το "αφήνουν να βγει". Αφήνουν να βγει οτιδήποτε αρκεί να μη θεωρείται εθνικό κεφάλαιο (όπως πχ με τα έπιπλα, τα ιστορικά έργα τέχνης κλπ). Η Κούβα σε αφήνει να βγάλεις ένα κομμάτι ζαχαροκαλαμο, αλλά μια πελάτισσα που πέρασε από το Άμστερνταμ πλήρωσε μερικές χιλιάδες ευρώ για μεταφορά φυτών και σπόρων.

Αυτά που αναφέρεις πάντως (κολιέ, βραχιόλια , πίνακες) μια χαρά περνάνε.
οι ενδιαμεσες στασεις μου είναι Καράκας και Κων/πολη
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.719
Likes
50.720
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
οι ενδιαμεσες στασεις μου είναι Καράκας και Κων/πολη
Καλά από το Καράκας δεν κατεβαίνετε καν από το αεροπλάνο, ούτε εσείς ούτε οι βαλιτσες σας. Αλλά γενικώς ξαναλέω ότι αυτά που ανέφερες δεν έχουν θέμα.
 

Katerina p

Member
Μηνύματα
31
Likes
11
Καλησπέρα σας κ παλι ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη γιατί θα σας πριξω. Με την κολλητή μου θα κάνουμε αυτό το ονειρεμένο ταξίδι στης 7 Μαρτίου (δεν έχουμε κλείσει ακόμα εισητιρια γιατί τα βρίσκουμε ακριβά 690€ μόνο πηγενε) έχουμε ένα μήνα στην διάθεση μας κ λέμε να αφιερώσουμε 25 μέρες στην Κούβα κ άλλες 5 σε έναν κοντινό προορισμό σκεφτόμαστε Μπαχάμες νασαου, άγιο Δομίνικο η κανκούν εγώ ήθελα κ τζαμαικα αλλά έχω διαβάσει ότι είναι πολύ επικίνδυνα οπότε το αφήσαμε. Ποιο λέτε είναι καλύτερο; η έχετε κάποιον άλλο προορισμό να προτείνετε;
Επίσης της μέρες μας στην Κούβα λέω να της μοιράσουμε ως εξής
Αβάνα 4
Βινιαλες 1
Σιενφουεγκος 2
Τρινιδαδ 2
Καμαγουει 1
Σαντιαγκο 2
Μπαρακοα 2
Πλαγιά εσμεραλδα 1
Καγιο κοκο 2
Σαντα Κλάρα 1
Βαραδερο 2
Κ μου μένουν ακόμα 5 μέρες που δεν ξέρω πως να της μοιράσω έχετε να προτείνετε κανένα άλλο μέρος που δεν σκέφτηκα η να τς βάλω στα είδη υπάρχων; κ για όλες αυτές τς μεταφορές τη με συμφέρει καλύτερα λεωφορείο ή ταξί; επίσης θα ήθελα να μ προτείνετε ποσα λεφτά θα πρέπει ν έχω μαζί μ χωρίς να έχω κλείσει τπτ μόνο τα αεροπορικά κ γενικά θέλουμε να κάνουμε πολλά πράγματα κ θαλάσσια σπορ κ μουσεία, βαρκαδες θέλουμε να ήμαστε άνετες να μν το πάμε συντηρητικά πολύ. Συμφέρει περισσότερο να αγοράσουμε κάρτα ή να νοικιάσουμε; αυτά προς το παρών 😛
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.719
Likes
50.720
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπέρα σας κ παλι ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη γιατί θα σας πριξω. Με την κολλητή μου θα κάνουμε αυτό το ονειρεμένο ταξίδι στης 7 Μαρτίου (δεν έχουμε κλείσει ακόμα εισητιρια γιατί τα βρίσκουμε ακριβά 690€ μόνο πηγενε)
H πρώτη σας προτεραιότητα είναι να κλείσετε εισιτήρια πάντως, δε θα φτηναίνουν όσο περνάνε οι μέρες.

έχουμε ένα μήνα στην διάθεση μας κ λέμε να αφιερώσουμε 25 μέρες στην Κούβα κ άλλες 5 σε έναν κοντινό προορισμό σκεφτόμαστε Μπαχάμες νασαου, άγιο Δομίνικο η κανκούν εγώ ήθελα κ τζαμαικα αλλά έχω διαβάσει ότι είναι πολύ επικίνδυνα οπότε το αφήσαμε. Ποιο λέτε είναι καλύτερο; η έχετε κάποιον άλλο προορισμό να προτείνετε;
Γενικώς τα αεροπορικά από Κούβα για κοντινές χώρες δεν είναι καθόλου φτηνά. Αλλά αφού έχετε περιορισμό στο μπάτζετ σας, αποκλείστε τις Μπαχάμες είναι απλά πανάκριβα τα πάντα. Κι η Τζαμάικα είναι ακριβή, ακριβό και το να πάτε και ναι, έχει πολλά θέματα ασφάλειας.

Για Κανκούν τα εισιτήρια είναι πιο γήινα, για Άγιο Δομίνικο θα πρέπει να είστε λίγο τυχερές. Σχετικά οικονομικά είναι για Μέξικο Σίτυ και Κολομβία (δείτε τη wingo), που είναι ωραίοι προορισμοί και οι δύο και πολύ διαφορετικοί από την Κούβα.

Επίσης της μέρες μας στην Κούβα λέω να της μοιράσουμε ως εξής
Αβάνα 4
Βινιαλες 1
Σιενφουεγκος 2
Τρινιδαδ 2
Καμαγουει 1
Σαντιαγκο 2
Μπαρακοα 2
Πλαγιά εσμεραλδα 1
Καγιο κοκο 2
Σαντα Κλάρα 1
Βαραδερο 2
Είναι μεγάλες οι αποστάσεις και -κυρίως- σε κάποια από αυτά δεν πάει λεωφορείο, ενώ σε άλλα υπάρχουν μόνο resorts όπου και δύσκολη είναι η πρόσβαση και ακριβή η διαμονή, έχετε τσεκάρει τιμές; Το λέω γιατί έγραψες ότι έχετε περιορισμούς στο μπάτζετ σας. Δε θα προσέθετα περισσότερα πράγματα, μάλλον θα χριεαστείτε περισσότερες μέρες στα ίδια μέρη που αναφέρεις.

Κ μου μένουν ακόμα 5 μέρες που δεν ξέρω πως να της μοιράσω έχετε να προτείνετε κανένα άλλο μέρος που δεν σκέφτηκα η να τς βάλω στα είδη υπάρχων; κ για όλες αυτές τς μεταφορές τη με συμφέρει καλύτερα λεωφορείο ή ταξί;
Προφανώς είναι φτηνότερα τα λεωφορεία αλλά δεν πάνε σε όλα τα μέρη που θέλετε να πάτε, δες το σάιτ της viazul. Όπου δεν πάει η viazul ίσως βρείτε colectivos (shared taxis) αλλά low season και ειδικά στα ανατολικά είναι δύσκολο. Ακόμη και από/προς Santa Clara δεν είναι εύκολο.

επίσης θα ήθελα να μ προτείνετε ποσα λεφτά θα πρέπει ν έχω μαζί μ χωρίς να έχω κλείσει τπτ μόνο τα αεροπορικά κ γενικά θέλουμε να κάνουμε πολλά πράγματα κ θαλάσσια σπορ κ μουσεία, βαρκαδες θέλουμε να ήμαστε άνετες να μν το πάμε συντηρητικά πολύ.
Φέρτε όσα μπορείτε, αλλά ό,τι έχει να κάνει με ξενοδοχείο θα χρειαστείτε πιστωτική/χρεωστική κάρτα, δε θα έχετε την επιλογή να το πληρώσετε μετρητοίς. Εγώ θα είχα 150€/ημέρα/άτομο για να είμαι άνετος με αυτά που θέλετε να κάνετε.

Συμφέρει περισσότερο να αγοράσουμε κάρτα ή να νοικιάσουμε; αυτά προς το παρών
😛

Τι είδους κάρτα εννοείς, sim? Εξαρτάται από το πόσο σας τη νοικιάζουν.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.259
Μηνύματα
885.357
Μέλη
38.935
Νεότερο μέλος
Vis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom