Κούβα Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!

Katerina p

Member
Μηνύματα
31
Likes
11
Υπερ-ευχαριστουμε τους από πάνω, είμαστε θα υποχρεωμένοι, όλη η ομάδα. Να πω ότι από δω και πέρα νοικιαζουμε και σιμ (και ίσως από Φλεβάρη έχουμε και wifi, αμην).

Ο Μάρτιος είναι σούπερ μήνας με ωραίο καιρό, ελάχιστο τουρισμό και δε χρειάζεται να κλείσεις κάτι εκ των προτέρων.

Για τις μετακινήσεις υπάρχουν τα λεωφορεία viazul και τα shared taxis , τα οποία στα κλείνει το κάθε κατάλυμα για τον επόμενο προορισμό. Γενικώς όπου πάει η viazul είθισται να βρίσκεις και shared taxi.

Για το ρούμι πας στο μουσείο της Havana Club και σε βάζουν επιτόπου σε κάποιο τουρ, ενώ μπορείς να το αγοράσεις και σε κάποια από τα τουριστικά γραφεία που υπάρχουν μέσα στα ξενοδοχεία. Το ίδιο για το εργοστάσιο πούρων. Θα σε βοηθήσουν και οι οικοδεσπότες σου σε κάθε πόλη.

Όπως πάντα θα πρέπει να έχετε βιζα, διαβατήριο με τουλάχιστον εξάμηνη ισχύ, να συμπληρώσετε το plf 2 μέρες πριν την άφιξη και να έχετε ασφάλεια υγείας. Πολλά.μετρητα γιατί αναλήψεις δε θα μπορέσετε να κάνετε.
Υπερ-ευχαριστουμε τους από πάνω, είμαστε θα υποχρεωμένοι, όλη η ομάδα. Να πω ότι από δω και πέρα νοικιαζουμε και σιμ (και ίσως από Φλεβάρη έχουμε και wifi, αμην).

Ο Μάρτιος είναι σούπερ μήνας με ωραίο καιρό, ελάχιστο τουρισμό και δε χρειάζεται να κλείσεις κάτι εκ των προτέρων.

Για τις μετακινήσεις υπάρχουν τα λεωφορεία viazul και τα shared taxis , τα οποία στα κλείνει το κάθε κατάλυμα για τον επόμενο προορισμό. Γενικώς όπου πάει η viazul είθισται να βρίσκεις και shared taxi.

Για το ρούμι πας στο μουσείο της Havana Club και σε βάζουν επιτόπου σε κάποιο τουρ, ενώ μπορείς να το αγοράσεις και σε κάποια από τα τουριστικά γραφεία που υπάρχουν μέσα στα ξενοδοχεία. Το ίδιο για το εργοστάσιο πούρων. Θα σε βοηθήσουν και οι οικοδεσπότες σου σε κάθε πόλη.

Όπως πάντα θα πρέπει να έχετε βιζα, διαβατήριο με τουλάχιστον εξάμηνη ισχύ, να συμπληρώσετε το plf 2 μέρες πριν την άφιξη και να έχετε ασφάλεια υγείας. Πολλά.μετρητα γιατί αναλήψεις δε θα μπορέσετε να κάνετε.
Έχω διάβαση ότι υπάρχει θέμα με τα λεωφορεία περνάνε με μεγάλη καθυστέρηση μπορεί να μν περάσουν και καθόλου κ γενικά μου έχουν πει να τα αποφύγω γιατί έχει πολύ ταλαιπωρία είναι τα ίδια με αυτά που μου λέτε; και τα shared taxi είναι τύπου σαν τα Uber? Και μήπως ξέρετε να μου πείτε και στν δύο περιπτώσεις πως πάνε οι τιμές;
 

Katerina p

Member
Μηνύματα
31
Likes
11
Για Αβανα Casa Grecia , Yorgos ....ασυζητητι
Cienfuegos εμείσ μειναμε Bella Epoca
Varadero Las Olas
Trinidad donna cristina anita y manel
Τελειο ταξιδι και απολύτως ασφαλές
Οτι σου πει ο Yorgos εγγυηση ειλικρινα
Ευχαριστώ πάρα πολύ, από εκεί τα κλείσατε απευθείας; ναι με όλα αυτά που έχω διαβάσει κ της γνώσεις που έχω δει να έχει τον εμπιστεύομαι χωρίς καν να τον ξέρω.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.719
Likes
50.721
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Έχω διάβαση ότι υπάρχει θέμα με τα λεωφορεία περνάνε με μεγάλη καθυστέρηση μπορεί να μν περάσουν και καθόλου κ γενικά μου έχουν πει να τα αποφύγω γιατί έχει πολύ ταλαιπωρία είναι τα ίδια με αυτά που μου λέτε; και τα shared taxi είναι τύπου σαν τα Uber? Και μήπως ξέρετε να μου πείτε και στν δύο περιπτώσεις πως πάνε οι τιμές;
Αν μιλάς για τα αστικά λεωφορεία, ναι είναι εντελώς αναξιόπιστα. Περνάνε κάποια στιγμή αλλά μην περιμένεις ωράρια ή ότι σώνει και καλά θα βρεις να κάτσεις.

Τα viazul είναι υπεραστικά λεωφορεία τύπου ΚΤΕΛ που απευθύνονται κυρίως σε τουρίστες και γενικώς είναι στην ώρα τους. Μπορείς να κάνει κράτηση και online.

Τα shared taxi είναι ταξί που μοιράζεσαι με άλλους, σας το κανονίζει το κατάλυμα σας , φεύγουν πάντα πρωί και σε αφήνουν στο κατάλυμα σου στον επόμενο προορισμό σου.

Για τιμές, η viazul κοστίζει 21 ευρώ για το Αβανα-Τρινιδαδ και το κάνει σε 7 ώρες, ένα shared taxi χρεώνει 35 και το κάνει σε 4-5 ώρες. Αν επιλέξεις viazul θα πρέπει να είσαι στο σταθμό των λεωφορείων 45 λεπτά πριν, το shared taxi περναει από το κατάλυμα σου .

Υπάρχουν και τύπου uber, η πιο δημοφιλής εφαρμογή είναι το la nave, αλλά αυτά είναι για μεταφορές εντός της πόλης και μόνο στην Αβάνα.

Όλες οι τιμές μεταφορών ενδέχεται να ανέβουν, προχθές ανακοινώθηκε πενταπλασιασμος της τιμής της βενζίνης.
 

Nicolas

Member
Μηνύματα
193
Likes
469
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική
Καλησπέρα και από μένα, τα viazul είναι αξιόπιστα απλά καλό είναι πρώτα να τσεκαρεις στην σελίδα τους τα δρομολόγια καθώς είναι λίγα ανά προορισμό και σε κάποιες περιπτώσεις φεύγουν μεσημέρι ή και απόγευμα οπότε να έχεις μια εικόνα.Τα κολεκτιβο έρχονται και σε αφήνουν στο κατάλυμα σου, απλά σε πολλές περιπτώσεις πρόκειται για ταλαιπωρημένα οχήματα και για αυτό μην περιμένεις ιδιαίτερες ανέσεις, τα πολύ βασικά. Σου παραθέτω έναν ''τιμοκαταλογο" που μας έστειλαν και ίσχυαν τουλάχιστον μέχρι την Πρωτοχρονιά, τώρα με τις αυξήσεις των καυσίμων πιθανά ανέβουν. Σε κάθε περίπτωση ότι κι αν κανείς να έχεις συμφωνήσει από ΠΡΙΝ την τιμή μιας υπηρεσίας.

- Havana / Varadero 25€
- Havana / Playa Larga 30€
- Havana / Cienfuegos 30€
- Havana / Trinidad 35€
- Cienfuegos / Trinidad 20€
- Trinidad / Cayo Guillermo 35€
- Trinidad / Cayo Santa María 35€
- Trinidad / Varadero 30€
- Trinidad / Havana 30€

Βίζα βγάζουν κάποια τουριστικά πρακτορεία, επικοινώνησε με την πρεσβεία της Κούβας στην Αθήνα να σου στείλουν την λίστα, 35-40€ το κόστος ανά άτομο.

Ασφάλεια από ασφαλιστική εταιρία,την πιο οικονομική που θα βρεις καθώς οι μέρες σας είναι πολλές και χρεώνουν ανάλογα.

Την φόρμα εισόδου την συμπληρώνεις δύο μέρες πριν την άφιξη στη χώρα: DViajeros
 

alonso

Member
Μηνύματα
32
Likes
170
Να κάνω και εγώ μια ερώτηση, ξέρουμε άμα λειτουργεί η εφαρμογή της Airalo ?

Βλέπω ότι σου δίνει τη δυνατότητα να αγοράσεις 1 GB και συνεργάζεται με τη C Com.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.719
Likes
50.721
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Να κάνω και εγώ μια ερώτηση, ξέρουμε άμα λειτουργεί η εφαρμογή της Airalo ?

Βλέπω ότι σου δίνει τη δυνατότητα να αγοράσεις 1 GB και συνεργάζεται με τη C Com.
Δε λειτουργεί
 

Anileve

Member
Μηνύματα
8
Likes
4
Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα τα φώτα σας, τον Μάρτιο θέλω να κανονίσω ένα ταξίδι για τον γύρω της κουβάς 20 μέρες και θα ήθελα έστω στα περισσότερα μεροι να μένω σε casas θα μπορούσατε να μου προτείνετε μερικά; κ θα ήταν καλύτερο να τα κλείσω όλα από την αρχή ή πάω από εκεί κ βλέπω; επίσης με προβληματίζει πολύ το θέμα τον μετακινήσεων κατά πόσο θα είναι εύκολο να πάω από την μία περιοχή στην άλλη και πως θα το κάνω; και για να πάω σε κάποια μουσεία η για να δω πως φτιάχνετε το ρούμι κλπ κλείνω από κάπου εισητιρια η πάω απλά έτσι;
Καλησπέρα! Ετοιμάζομαι και εγώ την ίδια περίοδο γι αυτό το ταξίδι, και μαζί με σένα λύθηκαν οι μισές δικές μου απορίες! Να συμπληρώσω και να ρωτήσω αν ξέρετε ποσό καιρό κάνει η βίζα να εκδοθεί, και δεύτερον αν έχει καποιος να προτείνει μαγαζιά για φαγητό σε Αβάνα και Τρινιδαδ;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.719
Likes
50.721
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπέρα! Ετοιμάζομαι και εγώ την ίδια περίοδο γι αυτό το ταξίδι, και μαζί με σένα λύθηκαν οι μισές δικές μου απορίες! Να συμπληρώσω και να ρωτήσω αν ξέρετε ποσό καιρό κάνει η βίζα να εκδοθεί, και δεύτερον αν έχει καποιος να προτείνει μαγαζιά για φαγητό σε Αβάνα και Τρινιδαδ;
Αν υο πρακτορείο έχει βίζες στο γραφείο του, κάνει 4 λεπτά να τη συμπληρώσει και να σας τη δώσει.

Στο Τριξιδαδ για φαγητό Vista Gourmet και για μουσική και φαγητό το Botija. Τρομερό χώρο έχει το 1514, το φαγητό δεν είναι τίποτε το ιδιαίτερο αλλά ο χώρος το υπερκαλύπτει.
 

Anileve

Member
Μηνύματα
8
Likes
4
Αν υο πρακτορείο έχει βίζες στο γραφείο του, κάνει 4 λεπτά να τη συμπληρώσει και να σας τη δώσει.

Στο Τριξιδαδ για φαγητό Vista Gourmet και για μουσική και φαγητό το Botija. Τρομερό χώρο έχει το 1514, το φαγητό δεν είναι τίποτε το ιδιαίτερο αλλά ο χώρος το υπερκαλύπτει.
Σ ευχαριστώ παρά πολύ για την άμεση απάντηση! Αβάνα κάτι συγκεκριμένο που αξίζει για φαγητό ποτό η γενικότερα σαν δραστηριότητα που δεν πρέπει να παραλείψουμε;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.719
Likes
50.721
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σ ευχαριστώ παρά πολύ για την άμεση απάντηση! Αβάνα κάτι συγκεκριμένο που αξίζει για φαγητό ποτό η γενικότερα σαν δραστηριότητα που δεν πρέπει να παραλείψουμε;
Ρίξε μια ματιά στα προηγούμενα, έχουν γραφτεί απειρα
 

Katerina p

Member
Μηνύματα
31
Likes
11
Καλησπέρα και από μένα, τα viazul είναι αξιόπιστα απλά καλό είναι πρώτα να τσεκαρεις στην σελίδα τους τα δρομολόγια καθώς είναι λίγα ανά προορισμό και σε κάποιες περιπτώσεις φεύγουν μεσημέρι ή και απόγευμα οπότε να έχεις μια εικόνα.Τα κολεκτιβο έρχονται και σε αφήνουν στο κατάλυμα σου, απλά σε πολλές περιπτώσεις πρόκειται για ταλαιπωρημένα οχήματα και για αυτό μην περιμένεις ιδιαίτερες ανέσεις, τα πολύ βασικά. Σου παραθέτω έναν ''τιμοκαταλογο" που μας έστειλαν και ίσχυαν τουλάχιστον μέχρι την Πρωτοχρονιά, τώρα με τις αυξήσεις των καυσίμων πιθανά ανέβουν. Σε κάθε περίπτωση ότι κι αν κανείς να έχεις συμφωνήσει από ΠΡΙΝ την τιμή μιας υπηρεσίας.

- Havana / Varadero 25€
- Havana / Playa Larga 30€
- Havana / Cienfuegos 30€
- Havana / Trinidad 35€
- Cienfuegos / Trinidad 20€
- Trinidad / Cayo Guillermo 35€
- Trinidad / Cayo Santa María 35€
- Trinidad / Varadero 30€
- Trinidad / Havana 30€

Βίζα βγάζουν κάποια τουριστικά πρακτορεία, επικοινώνησε με την πρεσβεία της Κούβας στην Αθήνα να σου στείλουν την λίστα, 35-40€ το κόστος ανά άτομο.

Ασφάλεια από ασφαλιστική εταιρία,την πιο οικονομική που θα βρεις καθώς οι μέρες σας είναι πολλές και χρεώνουν ανάλογα.

Την φόρμα εισόδου την συμπληρώνεις δύο μέρες πριν την άφιξη στη χώρα: DViajeros
Καλησπέρα ευχαριστώ πάρα πολύ για της πληροφορίες, αυτό για την συμφωνια της τιμής το έχω διαβάσει κ εγώ σε πολλά, αλλά πως θα ξέρω πως πάνε οι τιμές κ αν αυτό που μου λέει για ν συμφωνήσω είναι πολύ η είναι καλά;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.719
Likes
50.721
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπέρα ευχαριστώ πάρα πολύ για της πληροφορίες, αυτό για την συμφωνια της τιμής το έχω διαβάσει κ εγώ σε πολλά, αλλά πως θα ξέρω πως πάνε οι τιμές κ αν αυτό που μου λέει για ν συμφωνήσω είναι πολύ η είναι καλά;
Ε ρωτάς εδώ. Αλλά και ο ιδιοκτήτης του σπιτιου σου θα ξέρει. Στην τελική κατεβάστε το la nave όταν φτάσετε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.259
Μηνύματα
885.365
Μέλη
38.935
Νεότερο μέλος
Vis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom