Κούβα Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.719
Likes
50.721
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
εχω κλεισει με ταξιδιωτικο και θα μεινω σε ξενοδοχεια Αβάνα Τρινιδάδ και Βαραδέρο οπως και στο Μεξκό που παω μετά (γι αυτο και πηγα σε ταξιδιωτικό) αλλα δεν ηξερα για την αλλαγη συναλλαγματος και για την καρτα sim καπου διαβασα πιο πανω για την cubacel και νομιζω θα μου κανει αν μπορω να επικοινονω με ελλάδα
Αν πας με ταξιδιωτικό ξέχνα τη sim, δε θα προλάβεις, δε γίνεται το γκρουπ να περιμένει 2-3 στο αεροδρόμιο (στην καλύτερη!) ώρες έναν που προαγορασε κάρτα . Για την αλλαγή χρημάτων θα σας κάνουν αυτοί λογικά. Θα έχετε wifi στα ξενοδοχεία που θα μείνετε. Στο Μεξικό η sim είναι υπόθεση 5 λεπτών.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.698
Likes
6.678
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Μετά 1890 ποστ απορίες για το νησί εχω και εγώ μία.
Γιώργο τωρα διαβασα οτι όσοι πήγαν Κούβα μετά το 2021 δεν μπορουν να πάνε ΗΠΑ με έστα και χρειάζονται βιζα απο την πρεσβεία. Αληθεύει;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.719
Likes
50.721
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μετά 1890 ποστ απορίες για το νησί εχω και εγώ μία.
Γιώργο τωρα διαβασα οτι όσοι πήγαν Κούβα μετά το 2021 δεν μπορουν να πάνε ΗΠΑ με έστα και χρειάζονται βιζα απο την πρεσβεία. Αληθεύει;
Αν έχουν σφραγίδα Κουβας στο διαβατήριο ισχύει.

Αν δεν εχουν:
Α. Λένε ψέματα στη δηλωση ESTA ότι δεν πήγαν στην Κουβα, που είναι παράνομο
Β. Πάνε στην αμερικανική πρεσβεία για βιζα
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.698
Likes
6.678
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Αν ζητήσω στο έλεγχο διαβατηρίων να μην βάλουν σφραγίδα γίνεται;
 

Krieris

Member
Μηνύματα
17
Likes
3
Γιώργο μπορείς να προτείνεις κάποιο φθηνο τρόπο για να πάμε βινιαλες απο Αβάνα δυο άτομα αυθημερόν;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.719
Likes
50.721
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Γιώργο μπορείς να προτείνεις κάποιο φθηνο τρόπο για να πάμε βινιαλες απο Αβάνα δυο άτομα αυθημερόν;
Θα πείτε στο κατάλυμα σας να σας βάλει σε μια εκδρομή για βινιαλες, θα μοιραστείτε το όχημα με άλλους. Εξαρτάται βέβαια αν υπάρχουν κι άλλοι, αν είναι υψηλή περίοδος πάντα βρίσκονται.
 

Katerina p

Member
Μηνύματα
31
Likes
11
Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα τα φώτα σας, τον Μάρτιο θέλω να κανονίσω ένα ταξίδι για τον γύρω της κουβάς 20 μέρες και θα ήθελα έστω στα περισσότερα μεροι να μένω σε casas θα μπορούσατε να μου προτείνετε μερικά; κ θα ήταν καλύτερο να τα κλείσω όλα από την αρχή ή πάω από εκεί κ βλέπω; επίσης με προβληματίζει πολύ το θέμα τον μετακινήσεων κατά πόσο θα είναι εύκολο να πάω από την μία περιοχή στην άλλη και πως θα το κάνω; και για να πάω σε κάποια μουσεία η για να δω πως φτιάχνετε το ρούμι κλπ κλείνω από κάπου εισητιρια η πάω απλά έτσι;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.719
Likes
50.721
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα τα φώτα σας, τον Μάρτιο θέλω να κανονίσω ένα ταξίδι για τον γύρω τευχαριστης κουβάς 20 μέρες και θα ήθελα έστω στα περισσότερα μεροι να μένω σε casas θα μπορούσατε να μου προτείνετε μερικά; κ θα ήταν καλύτερο να τα κλείσω όλα από την αρχή ή πάω από εκεί κ βλέπω; επίσης με προβληματίζει πολύ το θέμα τον μετακινήσεων κατά πόσο θα είναι εύκολο να πάω από την μία περιοχή στην άλλη και πως θα το κάνω; και για να πάω σε κάποια μουσεία η για να δω πως φτιάχνετε το ρούμι κλπ κλείνω από κάπου εισητιρια η πάω απλά έτσι;
Ο Μάρτιος είναι σούπερ μήνας με ωραίο καιρό, ελάχιστο τουρισμό και δε χρειάζεται να κλείσεις κάτι εκ των προτέρων.

Για τις μετακινήσεις υπάρχουν τα λεωφορεία viazul και τα shared taxis , τα οποία στα κλείνει το κάθε κατάλυμα για τον επόμενο προορισμό. Γενικώς όπου πάει η viazul είθισται να βρίσκεις και shared taxi.

Για το ρούμι πας στο μουσείο της Havana Club και σε βάζουν επιτόπου σε κάποιο τουρ, ενώ μπορείς να το αγοράσεις και σε κάποια από τα τουριστικά γραφεία που υπάρχουν μέσα στα ξενοδοχεία. Το ίδιο για το εργοστάσιο πούρων. Θα σε βοηθήσουν και οι οικοδεσπότες σου σε κάθε πόλη.

Όπως πάντα θα πρέπει να έχετε βιζα, διαβατήριο με τουλάχιστον εξάμηνη ισχύ, να συμπληρώσετε το plf 2 μέρες πριν την άφιξη και να έχετε ασφάλεια υγείας. Πολλά.μετρητα γιατί αναλήψεις δε θα μπορέσετε να κάνετε.
 
Last edited by a moderator:

ΑΚΗΣ

Member
Μηνύματα
6
Likes
26
Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα τα φώτα σας, τον Μάρτιο θέλω να κανονίσω ένα ταξίδι για τον γύρω της κουβάς 20 μέρες και θα ήθελα έστω στα περισσότερα μεροι να μένω σε casas θα μπορούσατε να μου προτείνετε μερικά; κ θα ήταν καλύτερο να τα κλείσω όλα από την αρχή ή πάω από εκεί κ βλέπω; επίσης με προβληματίζει πολύ το θέμα τον μετακινήσεων κατά πόσο θα είναι εύκολο να πάω από την μία περιοχή στην άλλη και πως θα το κάνω; και για να πάω σε κάποια μουσεία η για να δω πως φτιάχνετε το ρούμι κλπ κλείνω από κάπου εισητιρια η πάω απλά έτσι;
Για Αβανα Casa Grecia , Yorgos ....ασυζητητι
Cienfuegos εμείσ μειναμε Bella Epoca
Varadero Las Olas
Trinidad donna cristina anita y manel
Τελειο ταξιδι και απολύτως ασφαλές
Οτι σου πει ο Yorgos εγγυηση ειλικρινα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.258
Μηνύματα
885.369
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom