Κούβα Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τελικά ο Τράμπ πήρε πίσω τα μέτρα Ομπάμα.Μερικώς λεει καθως δεν καταργεί εμπορικές συμφωνίες που έχουν ήδη γίνει.Επιτρέπει τις εμπορικές πτήσεις αλλά ταυτόχρονα θέλει να ελέγχει τους Αμερικανούς που ταξιδεύουν για Κούβα.Για να δούμε τι θα ισχύσει τελικά.
Βασικά χάνουμε τους ανεξάρτητους Αμερικανούς τουρίστες, πρέπει να έρχονται όλοι με γκρουπ, τα οποία θα πρέπει να συνοδεύονται από υπεύυνο που θα ελέγχει ότι όντως πρόκειται για πολιτιστικές ανταλλαγές, θρησκευτικό τουρισμό κλπ κι όχι για να πίνουν στο Βαραδέρο. Η φάση είναι ότι είπε ότι το κάνει για να εξασφαλιστεί ότι τα χρήματα θα πηγαινουν στους Κουβανούς κι όχι στην κυβέρνησή τους, και φυσικά θα γίνεται το αντίθετο, αφού ο οργανωμένος τουρισμός ελέγχεται από το κράτος 100%. Ό,τι να'ναι εντελώς ασυνάρτητος για άλλη μια φορά. 3,5 χρόνια ακόμη με αυτόν... θα περάσουν, εδώ πέρασαν 8 με τον Μπους...

Ομπάμα γύρνα πίσω ή έστω τηλεφώνα...
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.859
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
......

3,5 χρόνια ακόμη με αυτόν... θα περάσουν, εδώ πέρασαν 8 με τον Μπους...
Δεν περνάει καν από το μυαλό σου, ότι τα αμερικανακια μπορεί και να τον ξαναψηφίσουν και τα 3,5 να γίνουν 3,5+4 :D:haha:
 

chillysauce

Member
Μηνύματα
106
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Ομάν, ωχ αμάν!
Ταξίδι-Όνειρο
Αφγανιστάν,Ειρηνικός
Μια διευκρίνιση γιατί απ'ότι φαίνεται έχω καταλάβει εντελώς λάθος το θέμα βίζας για την Κούβα..
Ισχύει πως στην ουσία είναι μια τουριστική κάρτα που αγοράζεται επί τόπου έτσι? Γιατί άλλα μου λένε από την πρεσβεία.. ξέρω ότι μπορείς να την προμηθευτείς από το αεροδρόμιο διαφόρων χωρών (πχ. Μεξικό και κάποιων κεντροευρωπαικων) πριν την αναχώρηση, μέσω εξουσιοδοτημένων πρακτορείων (αν πας με γκρουπ) ή και online. Αλλά αφού δικαιούμαστε τέτοια διευκόλυνση, πώς και μου λένε για κανονική βίζα?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μια διευκρίνιση γιατί απ'ότι φαίνεται έχω καταλάβει εντελώς λάθος το θέμα βίζας για την Κούβα..
Ισχύει πως στην ουσία είναι μια τουριστική κάρτα που αγοράζεται επί τόπου έτσι? Γιατί άλλα μου λένε από την πρεσβεία.. ξέρω ότι μπορείς να την προμηθευτείς από το αεροδρόμιο διαφόρων χωρών (πχ. Μεξικό και κάποιων κεντροευρωπαικων) πριν την αναχώρηση, μέσω εξουσιοδοτημένων πρακτορείων (αν πας με γκρουπ) ή και online. Αλλά αφού δικαιούμαστε τέτοια διευκόλυνση, πώς και μου λένε για κανονική βίζα?
Δεν υπάρχει κανονική βίζα, μία τουριστική κάρτα είναι, που κακώς ονομάζεται και βίζα. Το πρόβλημα είναι ότι ορισμένες αεροπορικές δεν επιτρέπουν την επιβίβαση χωρίς βίζα/τουριστική κάρτα κι επειδή δεν την πωλούν οι ίδιες, είσαι υποχρεωμένος να την προμηθευτείς στην πρεσβεία.
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.560
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
στην air canada την μοιραζαν δωρεαν. οι καναδοι ετσι την επαιρναν..
εγω το ειχα διαβασει αλλα φοβομουν και πηγα πρεσβεια με την γνωστη διαδικασια. ειχα πει οτι θα τσεκαρω αν θα την ελεγξει ο οποιοσδηποτε εκτος κουβας αλλα απο την χαρα μου ξεχαστηκα, ηταν μεσα στο διαβατηριο οποτε μπορει να την κοιταξε καποιος και να μην εδωσα σημασια.
 

chillysauce

Member
Μηνύματα
106
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Ομάν, ωχ αμάν!
Ταξίδι-Όνειρο
Αφγανιστάν,Ειρηνικός
Και αυτό είναι μίας εισόδου έτσι? Ούτε έχει μίνιμουμ παραμονής (σε περίπτωση που κάνεις Κούβα απλά στοπ-οβερ)?
Θα μου πείτε ποιος κάνει στοπ-οβερ στην Κούβα, σωστό και αυτό...
Επίσης η online αγορά που βλέπω μούφα είναι?
 

tziminhio

Member
Μηνύματα
192
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μόλις επιστρέψαμε κ εμείς.. Να σας ευχαριστήσω όλους για την βοήθεια και ιδιαίτερα τον Γιώργο για τις χρήσιμες προτάσεις και συμβουλές που μας έδωσε.. Όποτε βρώ χρόνο θ' ανεβάσω και κείμενο με την εμπειρία μου, πιο πολύ πληροφοριακού περιεχομένου και όχι τόσο ταξιδιωτική ιστορία , μιας και δεν διαθέτω το συγγραφικό ταλέντο του Γιώργου ή των υπολοίπων παιδιών εδώ μέσα.. Ευχαριστώ και πάλι!
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.560
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
ολα καλα με τον καιρο; :)
νομιζω πως ολες οι ταξιδιωτικες ιστοριες για καποιον που θελει να διαβασει ειναι χρησιμες, σιγουρα καποιες ειναι περισσοτερο απολαυστικες αλλα παντα μια ιστορια επιπλεον ειναι κερδος!
 

tziminhio

Member
Μηνύματα
192
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Τελικά ολά καλά με τον καιρό. 1 ημέρα έβρεχε ασταμάτητα στο Vinales.. Όλες τις υπόλοιπες ήλιο..
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Μια διευκρίνιση γιατί απ'ότι φαίνεται έχω καταλάβει εντελώς λάθος το θέμα βίζας για την Κούβα..
Ισχύει πως στην ουσία είναι μια τουριστική κάρτα που αγοράζεται επί τόπου έτσι? Γιατί άλλα μου λένε από την πρεσβεία.. ξέρω ότι μπορείς να την προμηθευτείς από το αεροδρόμιο διαφόρων χωρών (πχ. Μεξικό και κάποιων κεντροευρωπαικων) πριν την αναχώρηση, μέσω εξουσιοδοτημένων πρακτορείων (αν πας με γκρουπ) ή και online. Αλλά αφού δικαιούμαστε τέτοια διευκόλυνση, πώς και μου λένε για κανονική βίζα?
Στο Βενιζέλος οταν φευγεις για Κουβα πρεπει οπωσδηποτε να εχεις βιζα ( σε μορφη καρτας είναι ) αλλοιως δεν πετάς .
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Και αυτό είναι μίας εισόδου έτσι?
Nαι.
Ούτε έχει μίνιμουμ παραμονής (σε περίπτωση που κάνεις Κούβα απλά στοπ-οβερ)?
Θα μου πείτε ποιος κάνει στοπ-οβερ στην Κούβα, σωστό και αυτό...
Πάρα πολλοί. Προχτές γνώρισα Γερμανούς που επειδή βρήκαν πτήση από Γερμανία με Κούβα για 147 ευρώ, τους ήρθε φτηνότερο να πετάξουν για ΗΠΑ μέσω Αβάνας.
Επίσης η online αγορά που βλέπω μούφα είναι?
Αυτό δεν το ξέρω.

Θυμίζω ότι τα drones απαγορεύονται δια ροπάλου στην Κούβα, είναι τεράστιος μπελάς και οι ποινές είναι σοβαρές. Θεωρούνται κατασκοπευτικά μηχανήματα.
 

point_of_view

Member
Μηνύματα
10
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Όσον αφορά τη βίζα για Κούβα , εγώ πετάω από Ρώμη με turkish. Βίζα βγάζω από την πρεσβεία κανονικά ή επειδή φεύγω από Ιταλία αλλάζει το πράγμα?
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.378
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom