Κούβα Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.579
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Οπότε είναι προτιμότερο να τα κλείσω απο εδώ!!

Όσον αφορά το πρόγραμμα πώς σου φαίνεται για αυτές τις μέρες?
OK, απλά θα χρειαστείς διαννυκτέρευση και στο Βαραδέρο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.579
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Η αμερικανική πρεσβεία στην Αβάνα πλέον έκλεισε και επισήμως μετά τις μυστηριώδεις επιθέσεις εναντίον Αμερικανών και Καναδών διπλωματών με υπερσύγχρονο υπερηχητικό όπλο, τ ο οποίο... αγνοείται. Θα μείνει ανοιχτή μόνο με προσωπικό ασφαλείας και μόνο για έκτακτες ανάγκες. Αυτό σημαίνει ταξιδιωτικά:
1. Όσοι Κουβανοί είχαν συνέντευξη για αμερικανική βίζα τη χάνουν, μαζί και τα 160$. Οι Αμερικανοί παραπέμπουν τους Κουβανούς στη... Μπογκοτά, όπου για να πάνε χρειάζονται κολομβιανικη βίζα. Τρατζικ Τραμπ.
2. Παγώνουν όλα τα πρότζεκτ που υπογράφηκαν επί Ομπάμα, εκτός από όσα ήδη είχαν ολοκληρωθεί. Π.χ. από τα ξενοδοχεία που είχε συμφωνηθεί να αναλάβει η σερατον, θα λειτουργήσει μόνο ένα.
3. Ακυρώθηκε η συμφωνία για το φέρυ προς Μαϊάμι
4. Θα μειωθούν δραστικά οι πτήσεις ανάμεσα στις δύο χώρες
5. Δόθηκε ταξιδιωτική οδηγία κατά της Κούβας

Προς το παρόν δεν επιβεβαιώνεται η φήμη ότι ο Τραμπ θα αφαιρέσει από το airbnb το δικαίωμα δραστηριότητας στο νησί, αλλά καλού κακού εγώ θα έκανα κράτηση.ε άλλο τρόπο γιατί πήρε φόρα και δε σταματάει ο Ντόναλντ. Νομίζω αν βγει η τετραετία χωρίς εχθροπραξίες, καλά θα είμαστε...
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.797
Likes
18.559
Φοβερή απειλή για τις ΗΠΑ η υπερδύναμη που ονομάζεται Κούβα. Μπορεί να κάνουν ξαφνικά επίθεση στις ακτές του Μαιάμι με μπανάνες, ανανάδες, μάνγκο και άλλα επικίνδυνα όπλα.
 

Milton

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα στην παρέα!
Πάμε και εμείς μια παρέα τεσσάρων ατόμων Κούβα 17 με 27 Νοέμβρη και αφού ξεζουμισα όλες τις σελίδες της συζήτησης κατέληξα στο εξής πρόγραμμα:
- 2 μέρες Αβάνα ( διαμονή παλιά πόλη)
- 2 μέρες Vinales
-1 μέρα Cienfuegos
-2 μέρες Trinidad
-1 μέρα Varadero
-2 μέρες Αβάνα ( διαμονή Vedado)
Λίγο πιεσμένο το πρόγραμμα αλλά πιστεύω θα χορτάσουμε Κούβα. Έκλεισα και ένα Geely μέσω havanautos για τις μέρες εκτός Αβάνας για να κάνουμε το roadtrip μας. Casa έχουμε κλείσει ακόμα μόνο για την παλιά πόλη Αβάνας οπότε αν υπάρχουν προτάσεις ευπρόσδεκτες. (Γιώργο έλεγες για ένα φίλο στο Varadero ;)

Μια ερώτηση ήθελα να κάνω στους γνωρίζοντες. 25 Νοέμβρη κλείνει ένας χρόνος από το θάνατο του Φιντέλ.
Φαντάζομαι είναι μεγάλο γεγονός για τους Κουβανούς . Θα υπάρξουν εκδηλώσεις, συγκεντρώσεις στην Αβάνα; Θα είναι αργία στην οποία θα είναι όλα κλειστά (Μουσεία, μαγαζιά κτλ.) ;
Πιστεύω πάντως θα έχει πολύ ενδιαφέρον η παρουσία μας εκείνες τις μέρες.

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες,
Μίλτος
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.579
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
- 2 μέρες Αβάνα ( διαμονή παλιά πόλη)
- 2 μέρες Vinales
-1 μέρα Cienfuegos
-2 μέρες Trinidad
-1 μέρα Varadero
-2 μέρες Αβάνα ( διαμονή Vedado)
Ωραία όλα. Η μία μέρα Βαραδέρο πάντως μετά από Τρινιδάδ (και φαντάζομαι Σάντα Κλάρα στο δρόμο) θα γίνει στο σκοτάδι, μάλλον δεν έχει νόημα. 6.30 νυχτώνει τέλη Νοέμβρη.

Μια ερώτηση ήθελα να κάνω στους γνωρίζοντες. 25 Νοέμβρη κλείνει ένας χρόνος από το θάνατο του Φιντέλ.
Φαντάζομαι είναι μεγάλο γεγονός για τους Κουβανούς . Θα υπάρξουν εκδηλώσεις, συγκεντρώσεις στην Αβάνα; Θα είναι αργία στην οποία θα είναι όλα κλειστά (Μουσεία, μαγαζιά κτλ.) ;
Πιστεύω πάντως θα έχει πολύ ενδιαφέρον η παρουσία μας εκείνες τις μέρες.
Στην καλύτερη να έχει κανένα ντολιμαντέρ η τηλεόραση. ΚΑνονικά εορτάζονται τα γενέθλια, τον Αύγουστο, και όχι ο θάνατος, το ίδιο ισχύει και για τον Τσε. Ε, ίσως πάει κανένας επίσημος να αφήσει λουλούδια, μέχρι εκεί.
 
  • Like
Reactions: GTS

wanderwoman

Member
Μηνύματα
51
Likes
117
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Αγαπητοι συμφορουμιτες γεια σας και χαρα σας μετα απο καιρο.
Λοιπον αφου πω ενα μεγαλο ευχαριστω σε ολους οσους εχουν ποσταρει στο θεμα κατα καιρους γιατι με βοηθησαν σε πολλες αποριες ,με μια ειδικη μνεια στον Yorgos και την KIKI,να διατυπωσω μερικες ακομα:innocent:
1) Σχεδιαζουμε να ταξιδεψουμε Κουβα σε ενα μηνα. Το προγραμμα εχει διαμορφωθει ως εξης:
5 νυχτες Αβανα,1 Cienfuegos,1 Trinidad,2 Varadero. Καπου θελω να συμπεριλαβω και το Vinales. Λετε ειναι καλυτερα να γινει διανυκτενερευση? Η παρεα προτιμαει ημερησια,το βλεπετε πρακτικο?
Τη μεταφορα απο Αβανα προς Cienfuegos την εχουμε κανονισει με πρακτορειο που απευθυνθηκαμε για αεροπορικα και προτεινουν να γινει μεσω Peninsula de Zapata και να δουμε τη φαρμα των κροκοδειλων(που απλα οχι) και μια ''Σπηλια με τα ψαρια''. Τι ειναι τουτο?:p Δεν καταφερα να καταλαβω με το google search.
Σκεφτηκαμε στην αρχη μηπως παμε με τη μια μια εκεινη τη μερα Αβανα-Βινιαλες-Cienfuegos αν βγαλουμε την ωρα που θα καναμε σε αυτες τις στασεις(βλεπε κροκοδειλοι),αλλα μετα υπολογισα την αποσταση,σκοτωμα φαινεται.

2)Ποσο σοβαρα να παρουμε τις προειδοποιησεις να μη βουρτσιζουμε ουτε τα δοντια μας με νερο της βρυσης και να μην τρωμε ωμα φρουτα που δεν ξερουμε πώς πλυθηκαν ? Ξερω,ξερω,μπορει να ρωταω υπερβολες,αλλα εχω πολυ ευαισθητο γαστρεντερικο η ατιμη,κριμα ειναι να βγει ξινο το ταξιδι.Τι λεει η εμπειρια σας?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.579
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
. Καπου θελω να συμπεριλαβω και το Vinales. Λετε ειναι καλυτερα να γινει διανυκτενερευση?
Εννοείται με διανυκτέρευση. Αλλιώς είναι πολύ πιο μέτρια εμπειρία.
να δουμε τη φαρμα των κροκοδειλων(που απλα οχι) και μια ''Σπηλια με τα ψαρια''. Τι ειναι τουτο?:p Δεν καταφερα να καταλαβω με το google search.
Η σπηλιά με τα ψάρια είναι μια σπηλιά. Που έχει ψάρια. Και η φάρμα κροκοδείλων είναι μια φάρμα με κροκόδειλους. Τόσο εξωτικά...

2)Ποσο σοβαρα να παρουμε τις προειδοποιησεις να μη βουρτσιζουμε ουτε τα δοντια μας με νερο της βρυσης και να μην τρωμε ωμα φρουτα που δεν ξερουμε πώς πλυθηκαν ?
Για γέλια.
 

nattono1988

Member
Μηνύματα
16
Likes
11
Και εγω για το θανατο του Φιντελ προγραμματισα να παω Κουβα και να το συνδυασω και με ταξιδι μελιτος. τεσπα μετα από ενα μηνα επικοινωνια με την πρεσβεια στην Αθηνα και επειδη ο αντρας μου ειναι δημοσιογραφος και ηθελε δημοσιογραφικη βιζα, μας εβγαλαν το λαδι, μιλαμε για απιστευτη ταλαιπωρια με δεκαδες mail μεχρι να μας βγαλουν, η πρεσβης μας απαντησε οτι δεν θα εχει εκδηλωσεις και οτι αν δεν εχουμε τοπικο ξεναγο δεν μπορουν να μας βγαλουν(ενω αυτο θα μπορουσαν να το πουν απο την αρχη).

παρολα αυτα βγαλαμε απλη πολυ ευκολα με ενα τηλεφωνημα σε ενα τουριστικο στη Θεσσαλονικη 90 ευρω τα δυο ατομα συν την ταξιδιωτικη ασφαλεια που ζητουσαν υποχρεωτικα.(τζαμπα λεφτα κατα την αποψη μου)
και ειμαστε ετοιμοι να ταξιδεψουμε στις 18 Νοεμβρη και ειμαι πολυ χαρουμενη γι αυτο.
Διαβασα οτι η θερμοκρασια θα φτανει τους 30 βαθμους, τι να κανω να παρω μαγιο και καλοκαιρινα ρουχα μονο ή να παρω και κανενα μπουφανακι;
Επίσης θα μπορεσω να νοικιασω ευκολα και οικονομικα ενα αυτοκινητακι να κανουμε τις βολτες μας;
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.797
Likes
18.559
Τώρα που θα πάτε θα έχει ζέστη και κάνεις άνετα μπάνιο. Η θερμοκρασία του νερού είναι υπέροχη (δροσερή) και οι παραλίες υπέροχες (αν και πήγα μόνο σε μία στο Τρινιδάδ). Μπουφανάκι εγώ πέρυσι ακριβώς τέτοια εποχή δε χρειάστηκα. Αυτοκίνητο έπρεπε να έχετε κλείσει μήνες πριν, θεωρώ απίθανο να βρείτε τώρα.
 

nattono1988

Member
Μηνύματα
16
Likes
11
Ωραια, δηλαδη μου προτείνεις να κλείσω απο τωρα και λεοφωρείο για τις περιοχες που θα θελω να παω απο αβανα ή θα βρω απο κει θεσεις ευκολα; Για τρινιδαδ για παραδειγμα ποση ωρα κανεις απο αβανα;
Που μου προτεινεις να παω σαν ημερησια εκδρομη με βαση μου την αβανα;
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.797
Likes
18.559
Εγώ δε πήρα λεωφορείο επομένως δε γνωρίζω να σου πω. Ημερήσια εκδρομή με βάση την Αβάνα προτείνω την Αβάνα. 7 μέρες εκεί και ίσα που τη χόρτασα. Αξίζουν σίγουρα όμως 1-2 διανυκτερεύσεις στο Βινιάλες και αντίστοιχα στο Τρινιδάδ.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.579
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Και εγω για το θανατο του Φιντελ προγραμματισα να παω Κουβα και να το συνδυασω και με ταξιδι μελιτος.
Δηλαδή η συζήτηση ήταν:
- Μωρό... με παντρεύεσαι;
- Ναι... τι γλυκός!
- Πού θες να πάμε μήνα του μέλιτος;
- Ξέρω γω; Πού πέθανε κανένας ηγέτης να δούμε και καμιά κηδεία;


τεσπα μετα από ενα μηνα επικοινωνια με την πρεσβεια στην Αθηνα και επειδη ο αντρας μου ειναι δημοσιογραφος και ηθελε δημοσιογραφικη βιζα,
Θα ερχόταν για ρεπορτάζ; Αλλιώς δημοσιογραφική βίζα σε χώρα σαν την Κούβα γιατί;;;;

μας εβγαλαν το λαδι, μιλαμε για απιστευτη ταλαιπωρια με δεκαδες mail μεχρι να μας βγαλουν, η πρεσβης μας απαντησε οτι δεν θα εχει εκδηλωσεις και οτι αν δεν εχουμε τοπικο ξεναγο δεν μπορουν να μας βγαλουν(ενω αυτο θα μπορουσαν να το πουν απο την αρχη).
Κλασική Κούβα...
Διαβασα οτι η θερμοκρασια θα φτανει τους 30 βαθμους, τι να κανω να παρω μαγιο και καλοκαιρινα ρουχα μονο ή να παρω και κανενα μπουφανακι;
Μπορεί να χρειαστείς και το μπουφάν, ελαφρύ. Έτσι κι αλλιώς μέχρι το αεροδρόμιο δε φαντάζομαι να πας με μαγιό, οπότε ό,τι φοράς για να φτάσεις μέχρι εκεί, χρήσιμο είναι.
Επίσης θα μπορεσω να νοικιασω ευκολα και οικονομικα ενα αυτοκινητακι να κανουμε τις βολτες μας;
Δες μέσω ίντερνετ αν υπάρχει διαθεσιμότητα στην havanautos για παράδειγμα. Επί τόπου δε θα βρεις τίποτε.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.016
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom