Κούβα Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.591
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Το σύστημα των δύο νομισμάτων δεν έχει κάποια σχέση με τους τουρίστες, οι δε Κουβανοί χρησιμοποιούν το CUC όπως και οι τουρίστες στο 95% των συναλλαγών τους. Κατανοητόν κι εύλογο να ενοχλεί οποιονδήποτε η υπερχρέωση αλλά με τα δυο νομίσματα δε σχετίζεται, ούτε είναι καμιά πολιτικη του κράτους, ζητάς τον κατάλογο, πληρώνεις σε CUC όπως ακριβώς κάνουν κι οι Κουβανοί. Πριν λίγα χρόνια με τη φίλη μου τη Γιαπωνέζα ταξιδεύοντας Ελλάδα είχαμε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Την ίδια μέρα πήγαν να την υπερχρεώσουν στο καραβάκι για Δήλο, της υπερχρέωσαν την κόκα κόλα που ήπιε στο πλοίο, της έδωσαν άλλον κατάλογο από αυτόν που έδωσαν σε εμένα στη Μύκονο και πήγαν να τη χρεώσουν άλλη τιμή για το μηχανάκι "λόγω του φόρου 50% που δεν αναγράφεται". Δυστυχώς όντας τουρίστας στην Ελλάδα (και ειδικά αν ασιατοφέρνεις) τραβάς τα ίδια, μην κάνουμε τις παρθένες, δούλεψα στη Σαντορίνη ένα χρόνο και μέσα σε όλα όσα γίνονταν στο τότε δεύτερο μεγαλύτερο ξενοδοχείο του νησιού, η πολιτική του ήταν να γράφουμε στην καρτέλα των πελατών αν είναι "Ν" (νορμάλ), Β (βλάκας) ή ΠΒ (πολύ βλάκας) ώστε να τους δίνεται ο αντίστοιχος κατάλογος τιμών όταν κατανάλωναν.

Απαράδεκτο είναι, αλλά -για όσους δεν έχουν πάει ακόμη στην Κούβα το λέω- ισχύει ό,τι και στην Ελλάδα: ζητάς πάντα κατάλογο και τιμή πριν καταναλώσεις οτιδήποτε, αν πάνε να σε υπερχρεώσουν απειλείς ότι θα φέρεις την αστυνομία (πλέον υπάρχει και πενταψήφιος αριθμός επιτόπου καταγγελίας, ορατός σε όλα τα κασταήματα) και ξαφνικά η τιμή πέφτει. Οι τιμές σε εστιατόρια, σούπερ μάρκετ, εκδρομές, κλπ είναι σε CUC και ισχύουν για Κουβανούς και τουρίστες ταυτόχρονα. Μπορείς να πληρώσεις σε όποιο νόμισμα θες, με αναλογία 1 προς 24, θέμα επίσημων διπλών τιμών δεν υπάρχει. Τέλος κι από μένα.
 

psilosgeo

Member
Μηνύματα
26
Likes
5
Κάτι που μπορει να εχει αναφερθει!!

Ποσα μπουκαλια ρουμι μπορω να παρω φευγοντας;;
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.800
Likes
18.684
....ειναι αδυνατον για τον τουριστα να ζήσει κ να πληρώσει τα παντα σε ντοπιες τιμες αν δεν ειναι ντοπιος.
Εγώ πάντως το κατάφερα κάπτεν για 10 μέρες. Ό,τι πλήρωναν οι ντόπιοι πλήρωνα κι εγώ. Οι τιμές αναγράφονταν παντού, ισπανικά δε ξέρω, αλλά να διαβάζω αριθμούς ναι. Τώρα, ιστορίες για απατεωνιές, κομπίνες και κόλπα, υπάρχουν παντού. Μόνο το ότι ο LP έχει σε κάθε χώρα κεφάλαιο "scams..." αρκεί για το αποδείξει.

Όσο για τα λεωφορεία που ανέφερες πριν (καθ'υπερβολή για μένα), όπως είπα δεν ήξερα ότι τα ντόπια λεωφορεία δε μπορεί να τα πάρει τουρίστας, αλλά ο λόγος που δε μπορεί να τα πάρει με ικανοποιεί πλήρως. Και σόρρυ, αλλά δεν είμαι και γύφτος, εγώ ο πλούσιος δυτικός να τσιμπήσω την επιδότηση του φτωχού κουβανικού δημοσίου που απευθύνεται στο φτωχό λαό.

Αντιθέτως, κλέφτες και απατεώνες εγώ βλέπω εκεί που εσύ δε βλέπεις, στο ότι π.χ. τα πούρα στη Κούβα κάνουν -55% απ'ότι εδώ.
 

woodripp3r

Member
Μηνύματα
84
Likes
75
Έχω ακόμα μια ερώτηση σχετικά με το πρόγραμμα που έστειλα παραπάνω. Στο πρόγραμμα δεν έβαλα το Santiago λόγω απόστασης. πιστεύεται είναι καλή ιδέα να πάμε από Αβάνα -> Σαντιαγκο αερωπορικώς με aircubana και να επιστρεψουμε Αβανα με αμάξι? Αξίζει τον κόπο?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.591
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Έχω ακόμα μια ερώτηση σχετικά με το πρόγραμμα που έστειλα παραπάνω. Στο πρόγραμμα δεν έβαλα το Santiago λόγω απόστασης. πιστεύεται είναι καλή ιδέα να πάμε από Αβάνα -> Σαντιαγκο αερωπορικώς με aircubana και να επιστρεψουμε Αβανα με αμάξι? Αξίζει τον κόπο?
Δε θα εμπιστευόμουν την Cubana ότι θα πετάξει. Αν πας στο τέρμιναλ των εσωτερικών πτήσεων θα διαπιστώσεις ότι οι μισές (καμιά φορά και περισσότερες) πτήσεις ακυρώνονται λόγω έλλειψης καυσίμων, βλαβών, οργανωτικών προβλημάτων κλπ, για να μη μιλήσουμε για την πιο εξωφρενική πολιτική overbooking παγκοσμίως. Αν δεν έχεις πολλές εβδομάδες στη διάθεσή σου, μην το επιχειρήσεις, αυτή θα ήταν η συμβουλή μου.

Καλησπέρα και πάλι,
ύστερα από αναζήτηση στο φορουμ και διάβασμα 46 σελίδων θα ήθελα να ρωτήσω πως σας φαίνεται το παρακάτω πρόγραμμα (1/4 - 13/4) 12 διανυκτερεύσεων.

4 Havana
2 Vinialles
1 Cienfuegos
1 Trinidad
2 Camaquey
1 Remedios
1 Havana

Σκεφτόμαστε μετά την Havana να νοικιάσουμε αυτοκίνητο (5 άτομα) γιατί όπως είδα και στα σχόλια έχει διαδρομές/μέρη που δεν μπορείς να τα δεις αλλιώς.
1.Το αμάξι καλύτερα να το νοικιάσουμε από Havana ή από Vinialles και να παμε εκει με viazul?
2.Για τις μέρες που έχουμε πιστεύεται ότι ξέχασα κάτι που πρέπει να πάω και είναι κοντά από εκει που θα περάσω (πχ Σαντιαγκο είναι μακρυά νομίζω και θα μας φάει ο δρόμος).
3.Όπως θα είδατε έχω αφήσει το Varadero απέξω (συμφωνείτε/διαφωνείτε?), απ'ότι διάβασα παραλίες ωραίες θα βρούμε (πχ Cayo Santa Maria, playa del este). Επίσης στην Κούβα προσωπικά δεν πάω για τις παραλίες της αλλά για την ιστορία της και τους ανθρωπους της.

@Yorgos Θα με ενδιέφερε πολύ η γνώμη σου στα παραπάνω!
Με τόσο λίγο χρόνο, δε θα πήγαινα Σαντιάγο. Δεν το βρίσκω και πιο ωραίο από το Καμαγουέι να σου πω την αλήθεια, εκτός κι αν είσαι φαν της Επανάστασης, οπότε είναι must.

Αν δε σας ενδιαφέρουν τόσο οι παραλίες, ορθώς αφήνετε το Βαραδέρο απέξω.

Αν μπορείτε να έχετε αμάξι και για το Βινιάλες, βοηθάει πολύ. Αλλιώς εκεί νοικιάζετε και μηχανάκι, εύκολα κι επί τ΄που. Γενικώς η ενοικίαση αυτοκινήτου πρέπει να γίνει ΜΗΝΕΣ πριν.
 
Last edited by a moderator:

woodripp3r

Member
Μηνύματα
84
Likes
75
Γιώργο σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες!! αν δεν ειχαμε και σενα τι θα καναμε!
  1. Ακομα μια ερωτησουλα σχετικα με την ενοικιαση αυτοκινητου. Μπήκα στο παρακάτω site το γνωρίζει κανείς? http://www.cubatravelnetwork.com/
  2. Υπάρχει πιθανότητα να υπάρχει έλειψη βενζίνης? και αν ναι τι γίενται σε τέτοιες περιπτώσεις? Επιστρέφεις το αμάξι πίσω και συνεχίζει με viazul?
  3. Επίσης μου κάνει εντύπωση ότι για ενοικίαση αυτοκινήτου δέχονται debit cards. Το λέω αυτό γιατί όπου έχω ταξιδέψει δέχονται μόνο credit cards. Γνωρίζεται όντως αν μπορώ να νοικιάσω χωρίς πιστωτική?
Ευχαριστώ και πάλι!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.591
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
  1. Ακομα μια ερωτησουλα σχετικα με την ενοικιαση αυτοκινητου. Μπήκα στο παρακάτω site το γνωρίζει κανείς? http://www.cubatravelnetwork.com/
Ναι, είναι σοβαροί.
  1. Υπάρχει πιθανότητα να υπάρχει έλειψη βενζίνης? και αν ναι τι γίενται σε τέτοιες περιπτώσεις? Επιστρέφεις το αμάξι πίσω και συνεχίζει με viazul?
Βάζεις από τη μαύρη αγορά.
  1. Επίσης μου κάνει εντύπωση ότι για ενοικίαση αυτοκινήτου δέχονται debit cards. Το λέω αυτό γιατί όπου έχω ταξιδέψει δέχονται μόνο credit cards
Συμβαίνει κι αλλού.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.591
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εδώ και 2 εβδομάδες λειτουργεί το skype. Άγνωστο γιατί, αλλά θετικόν.
 
Μηνύματα
31
Likes
52
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία
Ταξίδι-Όνειρο
Μπορώ κάθε χρόνο Κούβα;;;
Γεια χαρά σε όλη την κοινότητα!

Μετά από ένα ταξίδι ζωής με την @Urthona διάρκειας 2 εβδομάδων, αλλά και άλλους 2 μήνες(!) που χρειαστήκαμε για να συνειδητοποιήσουμε όσα ζήσαμε και να καταφέρουμε να επανέλθουμε στους φυσιολογικούς μας ρυθμούς, ερχόμαστε να προσθέσουμε και το δικό μας λιθαράκι στο travelstories.
Εξάλλου, η αλήθεια είναι ότι χωρίς τις πληροφορίες που πήραμε από το forum (και κυρίως από τον Άγιο @Yorgos), ίσως το ταξίδι αυτό να μην είχε πραγματοποιηθεί.

Μέχρι να καταφέρουμε να γράψουμε το δικό μας travel-story, είμαστε έτοιμοι να απαντήσουμε σε ερωτήσεις και να ξεδιαλύνουμε αρκετές απορίες.
Όποιος θέλει μπορεί να ρωτήσει εδώ ή και να μου στείλει προσωπικό μήνυμα. Στη δεύτερη περίπτωση θα μεταφέρω τις ερωτήσεις/απαντήσεις στο thread, ώστε να μπορούν να τις δουν όλα τα μέλη του forum.

Ελπίζω να καταφέρω να βοηθήσω και να αποφορτίσω λίγο τον @Yorgos, ο οποίος βέβαια ακόμα χρωστάει κάτι Μερέντες και κάτι ΙΟΝ Αμυγδάλου!
 
Last edited:
Μηνύματα
31
Likes
52
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία
Ταξίδι-Όνειρο
Μπορώ κάθε χρόνο Κούβα;;;
Καλησπέρα και πάλι,
ύστερα από αναζήτηση στο φορουμ και διάβασμα 46 σελίδων θα ήθελα να ρωτήσω πως σας φαίνεται το παρακάτω πρόγραμμα (1/4 - 13/4) 12 διανυκτερεύσεων.

4 Havana
2 Vinialles
1 Cienfuegos
1 Trinidad
2 Camaquey
1 Remedios
1 Havana

Σκεφτόμαστε μετά την Havana να νοικιάσουμε αυτοκίνητο (5 άτομα) γιατί όπως είδα και στα σχόλια έχει διαδρομές/μέρη που δεν μπορείς να τα δεις αλλιώς.
1.Το αμάξι καλύτερα να το νοικιάσουμε από Havana ή από Vinialles και να παμε εκει με viazul?
2.Για τις μέρες που έχουμε πιστεύεται ότι ξέχασα κάτι που πρέπει να πάω και είναι κοντά από εκει που θα περάσω (πχ Σαντιαγκο είναι μακρυά νομίζω και θα μας φάει ο δρόμος).
3.Όπως θα είδατε έχω αφήσει το Varadero απέξω (συμφωνείτε/διαφωνείτε?), απ'ότι διάβασα παραλίες ωραίες θα βρούμε (πχ Cayo Santa Maria, playa del este). Επίσης στην Κούβα προσωπικά δεν πάω για τις παραλίες της αλλά για την ιστορία της και τους ανθρωπους της.

@Yorgos Θα με ενδιέφερε πολύ η γνώμη σου στα παραπάνω!
Κατά τη γνώμη μου 12 διανυκτερεύσεις είναι πολύ λίγες για το πρόγραμμα που έχεις φτιάξει. Εκτός αν πάτε με τη λογική roadtrip και "πάμε να δούμε όσο περισσότερα προλαβαίνουμε", οπότε πάω πάσο.
Αν όμως θέλετε να απολαύσετε και να "ζήσετε", τα μέρη που θα επισκεφτείτε, με 12 διανυκτερεύσεις θεωρώ ότι σας παίρνει να γυρίσετε μόνο το δυτικό μέρος του νησιού, δηλαδή όχι ανατολικότερα της γραμμής Trinidad-Remedios.

Havana: Συμφωνώ απόλυτα. Και με τις 4 διανυκτερεύσεις στην αρχή και με τη 1 για επιστέγασμα του ταξιδιού.

Vinales: Αφού δεν πάτε Κούβα για τις παραλίες της όπως λες (και πολύ καλά κάνετε!), αν δε θέλετε να πάτε σε κάποιο από τα 2 cayos της περιοχής, με 2 διανυκτερεύσεις είστε ok.

Cienfuegos: Για την πόλη 1 διανυκτέρευση είναι κομπλέ. Βέβαια η ευρύτερη περιοχή έχει απίστευτη φυσική ομορφιά και μέρη να επισκεφτείς, που όμως απαιτούν να διαθέσεις μέρες. Επίσης, αφού θα νοικιάσετε αυτοκίνητο θα μπορούσατε να απολαύσετε και τις ομορφιές της διαδρομής από Vinales για Cienfuegos (Κόλπος των Χοίρων, Laguna del Tesoro/Guama). Επειδή δε χωράνε όλα στο πρόγραμμά σας, θα πρότεινα να φύγετε πολύ νωρίς το πρωί από Vinales, να κάνετε μία παράκαμψη προς Κόλπο των Χοίρων και Laguna del Tesoro, και να καταλήξετε Cienfuegos όσο το δυνατόν νωρίτερα για 1 διανυκτέρευση.

Trinidad: Ώπα! Εδώ έχουμε θέμα! 1 διανυκτέρευση στο Trinidad;;; Θα είναι από τους πιο όμορφους/γραφικούς προορισμούς που θα επισκεφτείτε σε ολόκληρο το νησί! Εδώ θέλει οπωσ-και-δήποτε 2 διανυκτερεύσεις, μη σου πω και 3. Κατ αρχήν, φεύγοντας το πρωί από το Cienfuegos, ΠΡΕΠΕΙ να κάνετε παράκαμψη και να πάτε στους καταρράκτες και το πάρκο El Nicho. Θα χάσετε το μυαλό σας από την ομορφιά! Όσο για την πόλη του Trinidad, η γραφικότητά της με τους πλακόστρωτους δρόμους και τα αποικιακά σπίτια είναι απαράμιλλη. Αν δεν κάνετε κάποια δραστηριότητα (ιππασία στο Valle de los Ingenios, κρουαζιέρα στο Cayo Blanco ή στο Cayo las Iguanas), με 2 διανυκτερεύσεις είστε καλά. Αν ψήνεστε για κάτι τέτοιο, βάλτε 3.

Camaguey: Τα είπαμε. Θεωρώ ότι δε σας παίρνει να φτάσετε εκεί.

Remedios: Κι εδώ 1 διανυκτέρευση είναι αρκετή. Μην ξεχάσετε στη διαδρομή από το Trinidad να κάνετε μία στάση στη Santa Clara για να δείτε το μνημείο του Che και το θρυλικό τραίνο. Αν έχετε σκοπό όμως να περάσετε και στο Cayo Santa Maria, ίσως να χρειαστείτε κι εδώ μία επιπλέον διανυκτέρευση. Είναι μεγάλες οι αποστάσεις και δε νομίζω ότι βγαίνει Trinidad-Santa Clara-Cayo Santa Maria-Remedios για διανυκτέρευση, ούτε Trinidad-Santa Clara-Remedios και την επόμενη μέρα Cayo Santa Maria και επιστροφή στην Havana. Θα μπορούσατε όμως να κάνετε το εξής...

Varadero: Ναι, το Varadero δεν είναι Κούβα. Ναι, εκτός από την παραλία δεν έχει Τ-Ι-Π-Ο-Τ-Α άλλο να δεις ή να κάνεις. Όμως παίζει και να μην ξαναδείς τέτοια παραλία ποτέ στη ζωή σου. Με αυτοκίνητο θα είστε, πάνω στον δρόμο σας είναι (αν πάτε παραλιακά και όχι από την Autopista), δε χάνετε τίποτα να βάλετε 1 διανυκτέρευση εδώ. Ίσα-ίσα που θα κάνει την επιστροφή στην Havana πιο ξεκούραστη, χαλαρή και ευχάριστη.

Οπότε εγώ θα σου πρότεινα το εξής πρόγραμμα:
4 Havana
2 Vinales
1 Cienfuegos (παράκαμψη στη διαδρομή για Κόλπο των Χοίρων και Laguna del Tesoro/Guama)
2 Trinidad (παράκαμψη στη διαδρομή για καταρράκτες El Nicho)
1 Remedios (στάση Santa Clara)
1 Varadero
1 Havana

Εναλλακτικά, βγάλε το Varadero και πρόσθεσε 1 διανυκτέρευση είτε στο Cienfuegos (με σκοπό να κάνετε κάποια εξόρμηση με το αυτοκίνητο και να απολαύσετε τη φυσική ομορφιά της ευρύτερης περιοχής - π.χ. Βοτανικός Κήπος) είτε στο Trinidad.

Υ.Γ.: Αν θυμάμαι καλά, ο @Yorgos είχε πει ότι υπάρχει μία υπερ-γαμάτη διαδρομή από το Trinidad στο Remedios, εκτός του κεντρικού οδικού δικτύου. Ρώτησέ τον. Και αν τελικά πάτε από εκεί, θα δεσμευτείς ότι θα τραβήξεις όλη τη διαδρομή σε βίντεο και θα μου το παραδώσεις μόλις επιστρέψετε Ελλάδα!
 
Last edited:

woodripp3r

Member
Μηνύματα
84
Likes
75
Καλημέρα @Χάρης Κορλεόνης ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Η αλήθεια είναι ότι μας έβαλες σε σκέψεις, καλά έκανες.. απτη μια σκέφτομαι ότι κατά πάσα πιθανότητα θα ξαναπάω κάποια στιγμή στην Κούβα (και θα μπορέσω να δω αυτά που δεν είδα πιο άνετα) απτνην άλλη σκέφτομαι ότι αν και οι διαδρομές είναι μεγάλες (ειδικά το Camaquey) σκεφτόμαστε να τις κάνουμε πρωί πρωί.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.241
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom