Κούβα Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Εγω με το συμπάθειο κιόλας τα αγαπάω .
Για να μην υπαρχει παρεξηγηση, αναφερομουν σαφως στην πολιτικη τους προς εμας τους τουριστες. Τη χωρα των Κιμ κ την κουβα την αγαπαμε, την κλοπη προς τους τουρίστες οχι.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.800
Likes
18.684
Κάπτεν έχουμε εντελώς διαφορετική ματιά στο θέμα. Τα χρήματα του τουρίστα πάνε στο κουβανικό λαό, στην υγεία του, την εκπαίδευση του, το φαγητό του. Τους κανόνες τους ξέρεις πριν πας, δεν είναι κρυφοί, αν σ'αρέσει που λένε, δε θα σκάσουνε κι όλας. Σεβαστή η αντίθετη άποψη αλλά αν έχεις διαφορετική αφετηρία, φτάνεις σε εντελώς διαφορετικό συμπέρασμα :)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ειλικρινά δε το ήξερα ότι απαγορεύεται, νόμιζα ότι ήταν θέμα επιλογής!
Τους κανόνες τους ξέρεις πριν πας,
Δεν μου φαινεται να τους ηξερες παντως...
Οπως ολοι δηλ. Πολυ κουραστικο το κλεψιμο ετσι. Δεν μιλαω για το που πανε τα λεφτα, δεν μπορω να σκέφτομαι ετσι. Με ενοχλει οταν με κλεβουν αδιακριτα κ οταν σχεδον ολοι με βλεπουν σαν ορθια ντολαρς. Πληροφοριες ζητησα σε ενα χωριο κ ηθελαν 5 ντολαρς...τεσπα οπως το βλέπει ο καθενας, δεν ωφελει περαιτερω συζητηση. Μου κοπηκε η διάθεση να ξαναπαω. Θα επιστρέψω με τους αμερικανους, στη μεταντοναλντ εποχη...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.591
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Χίλια πράγματα έχει η χώρα για να διαμαρτυρηθείς (και απολύτως δίκαια) αλλά το ότι επιδοτούνται οι ντόπιοι σε κάποια λεωφορεία δεν είναι ένα από αυτά. Δηλαδή αν έρθει ένας τουρίστας στην Ελλάδα και πάει σε ένα ξενοδοχείο κι απαιτήσει να έχει την ίδια τιμή με τον Έλληνα που κάνει επιδοτούμενο κοινωνικό τουρισμό θα έχει δίκιο να λέει ότι τον κλέψανε;

Ποιο κράτος επιδοτεί τις διακοπές των αλλοδαπών τουριστών δηλαδή;Τα λεωφορεία (και τα αεροπλάνα) έχουν συγκεκριμένο αριθμό επιδοτούμενων θέσεων, ώστε ένα κομμάτι του τοπικού πληθυσμού να ισοσκελίζει τον απαράδεκτο μισθό του. Ε αν ο τουρίστας θέλει να πετάει με 20€ για τη δίωρη πτήση για Σαντιάγο, κάτι λάθος κατάλαβε. Ο Κουβανός που δεν πρόλαβε να πάρει μια από τις επιδοτούμενες θέσεις θα πληρώσει την κανονική τιμή, αυτή που πληρώνει κι ο τουρίστας.
Με ενοχλει οταν με κλεβουν αδιακριτα κ οταν σχεδον ολοι με βλεπουν σαν ορθια ντολαρς. Πληροφοριες ζητησα σε ενα χωριο κ ηθελαν 5 ντολαρς...
Αυτό όντως είναι απαράδεκτο, αλλά
α) συμβαίνει και στην ζάμπλουτη Ελλάδα (αν δεν έχεις συνταξιδέψει με Γιαπωνέζο στην Ελλάδα δεν έχεις δει τίποτε)
β) δεν έχει κάποια σχέση με την πολιτική επιδότησης που συζητάμε
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αυτό όντως είναι απαράδεκτο, αλλά
α) συμβαίνει και στην ζάμπλουτη Ελλάδα (αν δεν έχεις συνταξιδέψει με Γιαπωνέζο στην Ελλάδα δεν έχεις δει τίποτε)
β) δεν έχει κάποια σχέση με την πολιτική επιδότησης που συζητάμε
α. Αστεια η συγκριση...δεν μου ετυχε μονο μια φορα, αλλα οπως ειπα δεν αξιζει η συζητηση αν γινεται έτσι η οχι.
β. Εγω δεν ειπα για επιδοτήσεις αλλα για το σύστημα των 2 νομισμάτων κλπ. Στον παγκο του μπαρ με τους κουβανους που τα πιναμε πληρωνα τη μπυρα, το ποτο 10+ φορες παραπανω..τεσπα οπως ειπε ο GTS τα ξερεις απο πριν. Απλα αυτη την πολιτικη να γδαρουμε, με τα δικα τους μετρα τον τουριστα, δεν την αγαπαμε ούτε κ βλεπω κατι το αυθεντικο περαν της ταυτισης με την χωρα των Κιμ που επισης αγαπαμε.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.591
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
β. Εγω δεν ειπα για επιδοτήσεις αλλα για το σύστημα των 2 νομισμάτων κλπ. Στον παγκο του μπαρ με τους κουβανους που τα πιναμε πληρωνα τη μπυρα, το ποτο 10+ φορες παραπανω..
Κάτι δεν κατάλαβες όσο ήσουν στην Κούβα. Κανένα ποτό και καμία μπύρα δεν είναι επιδοτούμενη ούτε παίζει ρόλο σε ποιο νόμισμα πληρώνεις, η αξία της μπύρας ήταν ακριβώς η ίδια, έπρεπε να πληρώσεις τα ίδια με τους Κουβανούς (ή μάλλον να πληρώσουν αυτοί τα ίδια με σένα). Σε αντίθεση με αυτό που γράφεις, οι Κουβανοί δεν έχουν καμία επιδοτούμενη τιμή επειδή πληρώνουν σε άλλο νόμισμα. Μάλλον σε δούλεψαν οι Κουβανοί που τα έπιναν μαζί σου. Μπορούσες να πληρώσεις σε όποιο νόμισμα ήθελες, αν έκανε η μπύρα 1CUC για σένα, τόσο έκανε και για τους Κουβανούς. Αν ήθελες να πληρώσεις εσύ ή αυτοί σε CUP πλήρωνες 24CUP.

Δεν πληρώνουν άλλες τιμές οι Κουβανοί από τους τουρίστες, τα έχουμε γράψει πολλές φορές. Η μόνη εξαίρεση είναι οι επιδοτούμενες διακοπές, οι επιδοτούμενες μεταφορές και ο επιδοτούμενος κινηματογράφος/θέατρο/μουσείο. Σε όλα τα άλλα, από το μπαρ μέχρι το σούπερ μάρκετ, πληρώνουν ακριβώς τα ίδια.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Εσυ δεν καταλαβες τι ηθελα να πω. Με εκλεβαν παντου. Απο τον απλο μπαρμαν εως τον πιτσιρικα που πηραμε με ωτοστοπ. Μπορει να ετυχε ομως κ να ετυχαν όλοι αυτοί που με εβλεπαν σαν ντολαρ σε μενα. Η φυσικά να μοιαζω με γιαπωνεζο παμπλουτο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.591
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Στον παγκο του μπαρ με τους κουβανους που τα πιναμε πληρωνα τη μπυρα, το ποτο 10+ φορες παραπανω
Ένα ποτό κάνει 3cuc σε μπαρ. Θες να πεις ότι σε χρέωναν τριαντάρια; 20 χρόνια στη χώρα μονίμως με τουρίστες γύρω μου, πρώτη φορά το ακούω... Μοναδικός και πάλι.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.591
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αγαπαμε να ζουμε στο ιδιο μερος σε αλλη οικονομικη διασταση? Δεν πρεπει να γινεται σε αλλο μερος στον πλανητη..να πληρωνουμε σε παμπολλες περιπτωσεις 25 φορες παραπανω απο τους ντοπιους...ενα κρατος που κλεβει τους τουρίστες.. Virtual reality ζουμε. Της κλοπης...
Κατα τα λοιπα, οταν εξομαλυνθει η κατασταση κ γινουν σοβαρο κρατος, οπως ολοι στην περιοχη, θα την αγαπαμε περισσότερο...
Εγω δεν ειπα για επιδοτήσεις αλλα για το σύστημα των 2 νομισμάτων
Για να μην υπαρχει παρεξηγηση, αναφερομουν σαφως στην πολιτικη τους προς εμας τους τουριστες.
Άλλα ανέφερες πριν όπως βλέπεις. Τέλος πάντων...
 
Last edited:

woodripp3r

Member
Μηνύματα
84
Likes
75
Καλησπέρα και πάλι,
ύστερα από αναζήτηση στο φορουμ και διάβασμα 46 σελίδων θα ήθελα να ρωτήσω πως σας φαίνεται το παρακάτω πρόγραμμα (1/4 - 13/4) 12 διανυκτερεύσεων.

4 Havana
2 Vinialles
1 Cienfuegos
1 Trinidad
2 Camaquey
1 Remedios
1 Havana

Σκεφτόμαστε μετά την Havana να νοικιάσουμε αυτοκίνητο (5 άτομα) γιατί όπως είδα και στα σχόλια έχει διαδρομές/μέρη που δεν μπορείς να τα δεις αλλιώς.
1.Το αμάξι καλύτερα να το νοικιάσουμε από Havana ή από Vinialles και να παμε εκει με viazul?
2.Για τις μέρες που έχουμε πιστεύεται ότι ξέχασα κάτι που πρέπει να πάω και είναι κοντά από εκει που θα περάσω (πχ Σαντιαγκο είναι μακρυά νομίζω και θα μας φάει ο δρόμος).
3.Όπως θα είδατε έχω αφήσει το Varadero απέξω (συμφωνείτε/διαφωνείτε?), απ'ότι διάβασα παραλίες ωραίες θα βρούμε (πχ Cayo Santa Maria, playa del este). Επίσης στην Κούβα προσωπικά δεν πάω για τις παραλίες της αλλά για την ιστορία της και τους ανθρωπους της.

@Yorgos Θα με ενδιέφερε πολύ η γνώμη σου στα παραπάνω!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Άλλα ανέφερες πριν όπως βλέπεις. Τέλος πάντων...
Ολα τα σχολια μου εχουν να κανουν με τα 2 νομισματα. Ενα πολυπλοκο συστημα που αφορα τους τουριστες κ πως θα τους τα παρουν. Ειτε επίσημα ειτε ανεπίσημα απο τον καθε μπαρμαν που σου δινει αλλη τιμη σε cuc κ αλλη στους δικούς του σε αλλο νόμισμα. Το κλεψιμο παει συννεφο, ειναι αδυνατον για τον τουριστα να ζήσει κ να πληρώσει τα παντα σε ντοπιες τιμες αν δεν ειναι ντοπιος. Κάποιους δεν ενοχλεί αφου το ξερεις εκ των προτερων όπως ακριβως κ στη χωρα των κιμ. Τελος γιατι υπαρχουν σημαντικοτερα στο θεμα απο τη γνωμη μου.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.241
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom