Κούβα Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.708
Likes
50.684
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
16/1 με αμάξι (αυτό είναι ένα θέμα!!!)
Εννοείς ότι έχετε κλείσει αμάξι;


Στις 18/1 φεύγουμε γαι Santa Clara και κατόπιν Cayo Santa Maria και διανυκτέρευση κάπου εκεί (πού όμως? έχει κοντά κάτι αξιόλογο? να μείνουμε στο Cayo καλύτερα?).
Το cayo έχει μόνο ξενοδοχεία all inclusive και είναι ακριβά. Σχετικά κοντά αν έχετε αμάξι είναι το ρεμεδιος, που είναι και όμορφο.


Στις 19/1 φεύγουμε για Varadero, κάνουμε το μπάνιο μας και επιστρέφουμε Αβάνα και μένουμε εκεί.
Δε νομίζω ότι προλαβαίνετε να κάνετε μπάνιο. Εκτός κι αν φτάσετε βράδυ στην Αβάνα, που είναι επικίνδυνο λόγω μη φωτισμένων δρόμων, οι περισσότεροι οδηγοί δε δέχονται να κάνουν τέτοια διαδρομή βραδιάτικα.



Στις 20/1 πετάμε για Santiago de Cuba με την πρωινή πτήση και διανυκτερεύουμε εκεί 20/1 και 21/1.
Καταρχήν μην το πάρετε ως δεδομένο ότι θα πετάξει η αεροπορική εταιρεία, πάνω από τις μισές πτήσεις ακυρώνονται. Δεύτερον, να είστε στο αεροδρόμιο 4 ώρες πριν την πτήση.


Τι αξίζει εκεί γύρω να δούμε? -κάτι να είναι προσβάσιμο και χωρίς αμάξι γιατί χλωμό το κόβω να βρούμε!
Με τόσο λίγο χρόνο ίσα που θα προλάβετε να δείτε την πόλη. Αγοραστε έναν οδηγό και δείτε τα αξιοθέατα.



Αρχικά, είναι οκ το πρόγραμμα λέτε?
Οκ.
Συνάλλαγμα στο αεροδρόμιο? από Αθήνα? ή σε τράπεζα της Κούβας?
Στο αεροδρόμιο.

Πώς βρίσκουμε να νοικιάσουμε? είδα κάπου για 80€ τη μέρα, οκ, αλλά πώς μπορούμε να κλείσουμε?
Στην Κούβα δε θα βρείτε, ο,τι βρείτε μέσω Ίντερνετ.
. Έχει κανείς γνωστό να μας προτείνει?
Δες τα πμ.
Επίσης, παίζει να νοικιάσουμε πουθενά κανένα παλιό βανάκι γαι να μπορούμε να μείνουμε και μέσα αν χρειαστεί?
Απαγορεύεται να κοιμηθείτε μέσα.


παίζον μαγαζάκια για να αγοράσεις κανέναν χυμό ας πούμε?
Ναι
και τέλος, πες ότι κάτι γίνεται και χάνει το τσαντάκι με τις ινσουλίνες της, πόσο εύκολο είναι να βρούμε εκεί?
Για να της δώσουν ινσουλίνες θα πρέπει να διαμένει στο νοσοκομείο και θα χάσει τις διακοπές της.
 

Eirini 88

Member
Μηνύματα
46
Likes
19
Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά!Εύχομαι να εχετε όμορφες γιορτές όπου και αν είστε! Σκέφτομαι μαζί με το ταξίδι μας στην Κούβα να συνδιασουμε και Μπαχαμες η άλλο νησί της Καραϊβικής.Απ όσο ξέρω πλοία δεν κάνουν δρομολογια μήπως γνωρίζετε ποιες αεροπορικές εταιρείες κάνουν?
 

woodripp3r

Member
Μηνύματα
84
Likes
75
Καλησπέρα και χρόνια πολλά εύχομαι! Θέλω να κλείσω διαμονή στο camaquey, βρήκα ενα casa κοντά στον ζωολογικό κήπο, σαν περιοχή βολεύει γενικά γνωρίζει κανείς? Ευχαριστώ!

Επίσης θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με μια διανυκτέρευση. Καταλήξαμε στο παρακάτω

4 Havana
2 Vinialles
2 Trinidad
2 Camaquey
1 Remedios (?)
1 Havana

και θέλω να ρωτήσω, πιστεύεται αξίζει να δώσω μια διανυκτέρευση στο Remedios στην οποία βέβαια θα πάμε και στη Santa Clara το πρωί ή να δώσω 3 μέρες στο Camaquey (ή ειναι πολλές?) και να περάσουμε απο Santa Clara την τελευταία μέρα και στην συνέχεια να παμε Αβάνα?
 
Last edited:

Marina85

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Βλέπω το Santiago να ακυρώνεται! Που να βάλουμε έξτρα μέρες αν όντως δεν πετάξουμε; Μια σίγουρα θα μπει βινιαλες. Υπάρχει κάτι μη τουριστικό που θα μπορούσαμε να δούμε; Μας ενδιαφέρει πολύ να δούμε την πραγματικότητα τους.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.708
Likes
50.684
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Βλέπω το Santiago να ακυρώνεται! Που να βάλουμε έξτρα μέρες αν όντως δεν πετάξουμε; Μια σίγουρα θα μπει βινιαλες. Υπάρχει κάτι μη τουριστικό που θα μπορούσαμε να δούμε; Μας ενδιαφέρει πολύ να δούμε την πραγματικότητα τους.
To Matanzas, το Pinar del Rio, το Jaguey Grande, η Plasencia, το Sancti Spiritus, η Manicaragua είναι όλες πόλεις χωρίς τουρισμό.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.708
Likes
50.684
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπέρα και χρόνια πολλά εύχομαι! Θέλω να κλείσω διαμονή στο camaquey, βρήκα ενα casa κοντά στον ζωολογικό κήπο, σαν περιοχή βολεύει γενικά γνωρίζει κανείς? Ευχαριστώ!

Επίσης θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με μια διανυκτέρευση. Καταλήξαμε στο παρακάτω

4 Havana
2 Vinialles
2 Trinidad
2 Camaquey
1 Remedios (?)
1 Havana

και θέλω να ρωτήσω, πιστεύεται αξίζει να δώσω μια διανυκτέρευση στο Remedios στην οποία βέβαια θα πάμε και στη Santa Clara το πρωί ή να δώσω 3 μέρες στο Camaquey (ή ειναι πολλές?) και να περάσουμε απο Santa Clara την τελευταία μέρα και στην συνέχεια να παμε Αβάνα?
Για μένα πολλές οι 3 μέρες στο Camaguey. Δεν είναι πολύ καλή τοποθεσία ο ζωολογικός, τόσα σπίτια μέσα στο κέντρο έχει. Θα έσπαγα το ταξίδι με ένα βράδυ στο Ρεμέδιος.
 

Pel

Member
Μηνύματα
765
Likes
4.106
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Επανέρχομαι με το εξής πρόγραμμα, για να ρωτήσω αν βγαίνει όμορφα και αξίζει τον κόπο (γιατί είναι και λίγο πιο ακριβό) ή αν θα τρώμε όλη τη μέρα στους δρόμους. Βρήκα ένα καλό εισιτήριο από Αθήνα για Ολγίν (που δεν περιλαμβάνει Cubana, και άρα θα φτάσει!) και σκέφτομαι το εξής (με αυτοκίνητο):
Άφιξη Ολγίν Πέμπτη
Παρασκευή, Σάββατο Camaguey
Κυριακή, Δευτέρα Trinidad (κάπου εκεί θα πρέπει να χωθεί Santa Clara)
Τρίτη Cienfuegos (και τα εκεί γύρω)
Τετάρτη, Πέμπτη, Παρασκευή Αβάνα
Σάββατο αναχώρηση από Αβάνα

Η εναλλακτική είναι οι ίδιες ημέρες με άφιξη και αναχώρηση Αβάνα και τα κλασικά που μπορεί να κάνεις σε τόσες μέρες (πάλι 3 μέρες Αβάνα, 2 μέρες Trinidad και 1 Cienfuegos, και ό,τι μείνει ή Vinales ή Matanzas/Remedios).
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.343
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους.
Αρχικά ένα μεγάλο ευχαριστώ για τις πληροφορίες στο εξαιρετικό αυτό thread του φόρουμ. Μας έχει λύσει τα χέρια σε πολλά, ιδιάιτερα ο @Yorgos που βοηθάει σημαντικά.
Απέχοντας ουσιαστικά λίγα μόνο βήματα στο να πραγματοποιηθεί το ταξίδι των ονείρων μου (έως τώρα), συνοψίζω στα εξής:
Αρχικά ξέρουμε εκ των προτέρων ότι είναι λίγες οι ημέρες (9 διανυκτερεύσεις - η πρώτη καμμένη λόγω ταξιδιού) για μία ολόκληρη χώρα μέ τόσα ενδιαφέροντα.
Προσπαθούμε να μοιράσουμε όσο καλύτερα γινεται το πρόγραμμα, αποφεύγοντας τις κακοτοπιές που αναφέρθηκαν.
Δεδομένο έχουμε ότι οι 3 πρώτες και οι 2 τελευταίες ημέρες θα είναι στην Αβάνα.
Επίσης δεδομένο ότι για τις 4 ημέρες που περισεύουν για την ενδοχώρα, υπάρχει αυτοκίνητο το οποίο νοικιάσαμε εδώ και καιρό.
Το σχέδιο αρχικά ήταν να μπει και το Βινιάλες στο παιχνίδι, κάτι που είπαμε να το αποφύγουμε για να μην έχουμε πολλές μετακινήσεις, ειδικά σε ώρες περίεργες.
Βαραντέρο και βλαχοτούριστ καταστάσεις εννοείται ότι δε μας ενδιαφέρουν. Ούτε καμιά τρέλα με τη θάλασσα έχουμε σ'αυτή ειδικά την εκδρομή (θα πάμε Δωδεκάνησα & Κυκλάδες το καλοκαίρι γι αυτό :haha:), απλα δε θα λέγαμε όχι σε μια βουτιά κι ένα κοκτειλ στη Καραιβική εάν προκύψει.
Τι προτείνετε; 2 ημέρες Τρινιδαδ, 1 Ρεμεδιος & 1 Σιενφουέγος, ή να μπει στο παιχνίδι η διανυκτέρευση στο Καμαγουει;
Σίγουρα θέλουμε να επισκεφτούμε και τη Σάντα Κλάρα για το μαυσωλείο, άλλα και ότι καλό αξιοθέατο είναι προσβάσιμο και μη χρονοβόρο στην ευρύτερη περιοχή (π.χ. κόλπος χοίρων, καταρράκτες κ.α.).
Δεκτή κάθε πρόταση γιατί βρισκόμαστε σε αναζήτηση :rolleyes-80:
 
  • Like
Reactions: Pel

Pel

Member
Μηνύματα
765
Likes
4.106
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ. Νομίζω το Camaguey είναι μακριά για τόσες λίγες ημέρες (γι' αυτό κοιτάω πτήση για Ολγίν) και επίσης μάλλον θα βγάλω κι εγώ έξω το Vinales (μεταξύ άλλων γιατί είναι πολλές ώρες από Vinales σε Cienfuegos).

Διαβάζοντας εδώ μέσα έχω καταλήξει ότι σίγουρα πρέπει οι 2 μέρες να είναι Trinidad και η 1 Cienfuegos, και νομίζω ότι στη θέση σου την τελευταία θα την έβαζα Matanzas ή Remedios. Μάλιστα, έχω διαβάσει εδώ μέσα μια ιστορία ("Το ταξίδι με τη ninia") που κάποιος πήγε από Αβάνα παραλιακά προς Matanzas, σταμάτησε Matanzas για λίγες ώρες και νομίζω έμεινε το βράδυ Remedios ή Sagua La Grande, που πολύ μου άρεσε!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.343
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα...
:) Διάβασα το ποστ σου λίγο μετά απ το δικό μου είναι η αλήθεια, και λέω ωράια, παρόμοιος προβληματισμός - ίδιες μέρες. Το Βιναλες το απορριψαμε κι εμέις, σκεφτόμαστε για Καμαγουει, γιατί οπως σοφά αναφέρεις είναι πολλά τα χιλιόμετρα για κάποιες ώρες ουσιαστικά παραμονής σε αυτό, και βάλαμε στο πλάνο το Ρεμέδιος. Για το Matanzas δεν είχα διαβάσει έως τώρα, θα το τσεκάρω και σ'ευχαριστώ.
Είναι ξεκάθαρα καλύτερο το δικό σου πλάνο με άφιξη στο Ολγιν και αναχώρηση από Αβάνα. Βέβαια στο αμάξι θα σου φύγει μια περιουσία, αλλά το ταξίδι γίνεται αυτόματα roadtrip και βγαίνει ωραία όπως το σχεδιάζεις.
Εμείς Αβάνα φτάνουμε, απο Αβάνα ανχωρούμε, οπότε το προσαρμόζουμε αναγκαστικά έτσι.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.708
Likes
50.684
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Επανέρχομαι με το εξής πρόγραμμα, για να ρωτήσω αν βγαίνει όμορφα και αξίζει τον κόπο (γιατί είναι και λίγο πιο ακριβό) ή αν θα τρώμε όλη τη μέρα στους δρόμους. Βρήκα ένα καλό εισιτήριο από Αθήνα για Ολγίν (που δεν περιλαμβάνει Cubana, και άρα θα φτάσει!) και σκέφτομαι το εξής (με αυτοκίνητο):
Άφιξη Ολγίν Πέμπτη
Παρασκευή, Σάββατο Camaguey
Κυριακή, Δευτέρα Trinidad (κάπου εκεί θα πρέπει να χωθεί Santa Clara)
Τρίτη Cienfuegos (και τα εκεί γύρω)
Τετάρτη, Πέμπτη, Παρασκευή Αβάνα
Σάββατο αναχώρηση από Αβάνα

Η εναλλακτική είναι οι ίδιες ημέρες με άφιξη και αναχώρηση Αβάνα και τα κλασικά που μπορεί να κάνεις σε τόσες μέρες (πάλι 3 μέρες Αβάνα, 2 μέρες Trinidad και 1 Cienfuegos, και ό,τι μείνει ή Vinales ή Matanzas/Remedios).
Ωραίο είναι. Μου άρεσει αυτό με την άφιξη στο ολγκιν.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.114
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom