Κούβα Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!

rakomelo

Member
Μηνύματα
33
Likes
20
Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις παιδια
Νταξει το προγραμμα προφανως θα υποστει πολλες αλλαγες μεχρι τον επομενο Μαη.
Με βαση αυτα που μου γραφετε παντως, το πιθανοτερο ειναι να καψουμε το Βινιαλες και να περιοριστουμε στην ανατολικη πλευρα του νησιου. (Σιενφουεγος Τρινιδαδ Σαντα Κλαρα)
Να χουμε κατι και για την επομενη φορα.
 

vavourvas

Member
Μηνύματα
16
Likes
23
Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις παιδια
Νταξει το προγραμμα προφανως θα υποστει πολλες αλλαγες μεχρι τον επομενο Μαη.
Με βαση αυτα που μου γραφετε παντως, το πιθανοτερο ειναι να καψουμε το Βινιαλες και να περιοριστουμε στην ανατολικη πλευρα του νησιου. (Σιενφουεγος Τρινιδαδ Σαντα Κλαρα)
Να χουμε κατι και για την επομενη φορα.
οριστε λιγο τρινιδαδ...

 

Manos46

Member
Μηνύματα
596
Likes
2.482
Ταξίδι-Όνειρο
???
Καλησπέρα σε όλους τους Κουβανοφαν.
Μετά από αρκετές αναβολές , πήραμε την απόφαση. Τον Φεβρουάριο φευγουμε για Κούβα. Ναι είναι σε 9 μήνες αλλά τα 640€ της Edelweiss είναι δέλεαρ.

Λοιπόν το πλανο έχει ως εξής,
Πέμπτη απόγευμα αφιξη Αβάνα
Παρασκευη Αβάνα
Σάββατο Αβανα
Κυριακή και Δευτέρα Βινιαλες
Τριτη με Πέμπτη Τρινιντάντ
Παρασκευή και Σάββατο Σιενφουεγος
Κυριακή και Δευτερα Αβάνα, το βράδυ ειναι η αναχωρηση.

Τι λετε;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.324
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα σε όλους τους...
Καλησπέρα. Μου αρέσει πολύ το πρόγραμμα σου, αν και οριακά νομίζω ότι φτάνουν οι μέρες για την Αβάνα. Προσωπικά κάπου θα έκοβα μια μέρα για να την αξιοποιήσω εκεί.
Επίσης υπολόγισε ότι από Βινιάλες θα φύγεις πολύ πρωί και θα φτάσεις στο Τρινιδαδ απογευματάκι, οι αποστάσεις είναι μεγάλες και δύσκολες κυρίως. Χρειάζεσαι αυτοκίνητο και θα ήταν καλό να το κλείσεις από νωρίς.
Η τιμή είναι όντως πολύ καλή, νομίζω πλέον ότι για Κούβα αυτά είναι τα χρήματα πάνω κάτω, μέχρι το πολύ 700€, παίζουν αρκετές προσφορές από τα 550 έως τα 700, και δεν υπάρχει λόγος για παραπάνω!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.591
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπέρα σε όλους τους Κουβανοφαν.
Μετά από αρκετές αναβολές , πήραμε την απόφαση. Τον Φεβρουάριο φευγουμε για Κούβα. Ναι είναι σε 9 μήνες αλλά τα 640€ της Edelweiss είναι δέλεαρ.

Λοιπόν το πλανο έχει ως εξής,
Πέμπτη απόγευμα αφιξη Αβάνα
Παρασκευη Αβάνα
Σάββατο Αβανα
Κυριακή και Δευτέρα Βινιαλες
Τριτη με Πέμπτη Τρινιντάντ
Παρασκευή και Σάββατο Σιενφουεγος
Κυριακή και Δευτερα Αβάνα, το βράδυ ειναι η αναχωρηση.

Τι λετε;
Από Βινιάλες το λογικό είναι να κάνετε πρώτα το Σιενφουέγος και μετά το Τρινιδάδ. Ένα βράδυ Σιενφουέγος για μένα είναι αρκετό. Βινιάλες ημερήσια ούτε να το σκέφτεστε, θελει 2 βράδια. Τη μέρα που θα σώσετε από το Σιενφουέγος εγώ θα την περνούσα κάπου απλά, χωρίς τουρισμό. Π.χ. στην Παλμίρα, στο ΜΑτάνσας, στο Χαγουεϊ Γκράντε, τόσες πόλεις έχει, δεν ξέρω γιατί όλοι πάνε στις ίδιες και μετά λένε ότι έχει πολύ τουρισμό μια χώρα που ούτε τα 3εκ τουρίστες δε θα φτάσει φέτος (με το 70% σε ΑΙ οπότε δεν τους βλέπει και κανείς).
 

Manos46

Member
Μηνύματα
596
Likes
2.482
Ταξίδι-Όνειρο
???
@Yorgos Το Σιενφουεγος το σκεφτηκαμε επειδή είναι στο δρομο μας απο το Τρινιδαδ προς Αβανα. Οι μετακινήσεις μας θα γινουν κυρίως με Viazul.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.591
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
@Yorgos Το Σιενφουεγος το σκεφτηκαμε επειδή είναι στο δρομο μας απο το Τρινιδαδ προς Αβανα. Οι μετακινήσεις μας θα γινουν κυρίως με Viazul.
Ναι αλλα το βινιαλες-τρινιδαδ ειναι ΠΑΡΑ πολυ μακριά για να γίνει μονοκοπανια. Καλύτερα να το σπάσετε στο σιενφουεγος, το οποίο ξαναλέω ότι κατ' εμέ δε θέλει πάνω από ένα βράδυ. Τα shared taxis και το conectando είναι πολυ πιο βολικά απο τη βιασουλ.
 

Manos46

Member
Μηνύματα
596
Likes
2.482
Ταξίδι-Όνειρο
???
Ναι αλλα το βινιαλες-τρινιδαδ ειναι ΠΑΡΑ πολυ μακριά για να γίνει μονοκοπανια. Καλύτερα να το σπάσετε στο σιενφουεγος, το οποίο ξαναλέω ότι κατ' εμέ δε θέλει πάνω από ένα βράδυ. Τα shared taxis και το conectando είναι πολυ πιο βολικά απο τη βιασουλ.
Ναι όντως ακούγεται πολύ καλυτερα έτσι. Πως βρίσκουμε shared taxis και τι ειναι το conectando?:icon_redface:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.241
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom