Κούβα Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!

Stefanos76

New Member
Μηνύματα
1
Likes
2
Καλησπερα σε όλους, μόλις έγινα μέλος! Ταξιδεύω μόνος και θα είμαι Κούβα 9 - 23 Απρίλη, αν είναι και κάποιος άλλος εκείνη την περίοδο μπορεί αν θέλει να επικοινωνήσει μαζί μου. !Hasta luego!
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.094
Likes
23.914
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Καλησπερα σε όλους, μόλις έγινα μέλος! Ταξιδεύω μόνος και θα είμαι Κούβα 9 - 23 Απρίλη, αν είναι και κάποιος άλλος εκείνη την περίοδο μπορεί αν θέλει να επικοινωνήσει μαζί μου. !Hasta luego!
:welcome2:
Καλό ταξίδι.
 

makeup.elias

Member
Μηνύματα
103
Likes
214
Τα εισιτήρια κλείστηκαν.... Με 360€ από Μιλάνο για Αβάνα 27 Σεπτεμβρίου έως 16 Οκτωβρίου!!! Εχω μέλλον ακομα αλλα μιας και βρήκα την προσφορά τα έκλεισα! Αλλα επειδή μου φαίνονται πολλές μέρες για Κούβα, σκέφτομαι να πεταχτώ και καμία εβδομάδα Μεξικό.. Κανκούν κ τριγύρω! Απλά με την βίζα τι παίζει; Πρέπει να την εκδώσω 2 φορές μια όταν πάω Κούβα από Ευρώπη και μια όταν γυρίζω από Μεξικό; Ξέρει κανεις; Ααα... Και ως λάτρης των εξωτικών παραλιών θα αναζητήσω τιρκουάζ νερά με λευκές αμμουδιές και φοίνικες ... Προτάσεις δεκτές!! ❤
 
Last edited:

makeup.elias

Member
Μηνύματα
103
Likes
214
Τι μαγική τιμή είναι αυτή;;;;
Όντως... Κι εγω με το που την είδα έκλεισα χωρίς δεύτερη σκέψη! Υπάρχουν μερικές θέσεις σε αυτές τις τιμές εκείνο το διάστημα πάντως για όποιον ενδιαφέρεται... Ας μπει να ψάξει κ να κλείσει εγκαίρως!!!
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Όντως... Κι εγω με το που την είδα έκλεισα χωρίς δεύτερη σκέψη! Υπάρχουν μερικές θέσεις σε αυτές τις τιμές εκείνο το διάστημα πάντως για όποιον ενδιαφέρεται... Ας μπει να ψάξει κ να κλείσει εγκαίρως!!!
Με ποιά αεροπορική εκλεισες ;

Χθες εκλεισα για φιλο Κουβανο που επρεπε να φυγει επειγόντως , για 17 Απριλιου
στα 555 ευρω με Airfrance !!
Σπάνια τιμη .
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Τα εισιτήρια κλείστηκαν.... Με 360€ από Μιλάνο για Αβάνα 27 Σεπτεμβρίου έως 16 Οκτωβρίου!!! Εχω μέλλον ακομα αλλα μιας και βρήκα την προσφορά τα έκλεισα! Αλλα επειδή μου φαίνονται πολλές μέρες για Κούβα, σκέφτομαι να πεταχτώ και καμία εβδομάδα Μεξικό.. Κανκούν κ τριγύρω! Απλά με την βίζα τι παίζει; Πρέπει να την εκδώσω 2 φορές μια όταν πάω Κούβα από Ευρώπη και μια όταν γυρίζω από Μεξικό; Ξέρει κανεις; Ααα... Και ως λάτρης των εξωτικών παραλιών θα αναζητήσω τιρκουάζ νερά με λευκές αμμουδιές και φοίνικες ... Προτάσεις δεκτές!! ❤
Ναι την βίζα πρεπει να την εκδοσεις 2 φορες για Κουβα , μία για κάθε είσοδο
 

makeup.elias

Member
Μηνύματα
103
Likes
214
Με ποιά αεροπορική εκλεισες ;

Χθες εκλεισα για φιλο Κουβανο που επρεπε να φυγει επειγόντως , για 17 Απριλιου
στα 555 ευρω με Airfrance !!
Σπάνια τιμη .
Όπως είπε και ο @ThanasisU2 με την Air Italy τα έκλεισα!! ;)
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Έχετε να προτείνετε κανένα καλό casa στην παλιά Αβάνα και στο Τρινιδαδ ?
 

thiveos

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους! Μετά από πολύ σκέψη, πολλές συναντήσεις, πολλούς «άκυρους» συνδυασμούς που προτείνονται συνήθως στην αρχή του σχεδιασμού ενός ταξιδιού, και αρκετές ώρες πάνω από χάρτες, καταλήξαμε με τον καλό μου και ένα φιλικό ζευγάρι να πάμε στην Κούβα. Αν και αρχικά σκοπεύαμε να αφιερώσουμε στην Κούβα γύρω στις 12 μέρες και άλλες 5-6 σε κάποια γείτονα χώρα, καταλήξαμε ότι θα ήταν καλύτερα να αφιερώσουμε όλες μας τις μέρες στο νησί του Κάστρο για να το γνωρίσουμε όσο το δυνατόν καλύτερα. Αρχικά να πω ότι θα πάμε ανεξάρτητοι γιατί μας ταιριάζει πιο πολύ και ως στυλ και γιατί νομίζω ότι η Κούβα ενδείκνυται για τέτοιου είδους τουρισμό. Πριν αρχίσω να παραθέτω τις πολλές απορίες μου να πω ότι έχω διαβάσει –νομίζω- όλα όσα κατά καιρούς έχουν γραφτεί στο φόρουμ για Κούβα και ήδη αρκετές από τις απορίες μου έχουν λυθεί. Λοιπόν αρχίζω με τις ερωτήσεις :
1) Εισιτήρια: Βρήκα εισιτήρια από Λονδίνο για Αβάνα με την εταιρεία Air Europa στα 650,00 ευρώ (round trip). Νομίζω ότι η τιμή είναι καλή, αλλά η εταιρεία τι λέει? Και δεν εννοώ από θέματα ασφάλειας (γιατί αφού πετάει από Ευρώπη δεν νομίζω ότι υπάρχει θέμα), αλλά από θέματα καθυστερήσεων και από θέμα αποσκευών ( κατά πόσο φτάνουν στον προορισμό σου και πότε- μην μείνουμε και χωρίς ρούχα).
2) Καιρός: Θα πάμε τέλη Μαρτίου με μέσα Απριλίου. Τι καιρό κάνει τότε στην Κούβα για να ξέρουμε για ρούχα κτλ. (Manos από ό,τι είδα πήγες τέτοιο καιρό, θα μου ήταν πολύτιμη η συμβουλή σου)
3) Πρόγραμμα: Το πρόγραμμά μας προς το παρόν διαμορφώνεται ως εξής :
Αβάνα – 5 βράδια
Βινιάλες – 2 βράδια
Σιενφουέγος- 1 βράδυ
Τρινιδάδ- 2 βράδια
Σαντιάγο- 3 βράδια
Κάγιο Κόκο- 3 βράδια
Αφήνω κάτι πολύ sos απέξω?
4) Διαμονή: Θα θέλαμε να μείνουμε περισσότερο σε casas particulares παρά σε ξενοδοχεία. Και για λόγους οικονομικούς αλλά και γιατί νομίζω ότι έρχεσαι πιο κοντά στους ανθρώπους. Στο μόνο μέρος πω θα μείνουμε σε ξενοδοχείο είναι στο Κάγιο Κόκο όπου θα πάμε για ριλάξ. Έχετε κάτι να προτείνετε σύμφωνα με το πρόγραμμά μας για καταλύματα? (Μeli από ό,τι είδα έκανες πολύ καλές επιλογές σε Βινιάλες και Τρινιδάδ, θα εκτιμούσα τη βοήθειά σου). Να σας πω ότι αυτά που θέλουμε από τα καταλύματα που θα μείνουμε είναι να μην έχουν κοινόχρηστο μπάνιο, να είναι κεντρικά, να είναι καθαρά και να παρέχουν σεντόνια και πετσέτες ( ε μην κουβαλήσουμε και την προίκα μας από εδώ). Στην Αβάνα ψάχνουμε κάτι στην περιοχή Havana Vieja.
5) Αυτοκίνητο: Από ό,τι είδα δεν μπορείς να κάνεις κράτηση εκ των προτέρων για αυτοκίνητο στην Κούβα. Από την άλλη, στο net υπάρχουν διάφορα site με αυτό το σκοπό. Τι παίζει ακριβώς? Δεν είναι αξιόπιστα?
6) Φαγητό: Ξέρουμε πως δεν πάμε στην Κούβα προς τέρψη του ουρανίσκου μας, παρόλα αυτά αν έχετε κάτι καλό να προτείνετε θα το εκτιμήσουμε.
7) Πούρα: Διάβασα πολλά πράγματα για το «Από που να μην πάρετε πούρα» με συνέπεια να μου δημιουργηθεί η απορία από πού τελικά να πάρω?
8) Χρήματα: Πρέπει να βγάλω πιστωτική για να τραβήξω λεφτά από τις εκεί τράπεζες? Η απλή debit μου της Alpha Bank υπάρχει περίπτωση να με προδώσει?
9) Πράγματα που θα πάρω μαζί μου: Εκτός από τα γνωστά (άνετα ρούχα και παπούτσια και κάτι για την περίπτωση βροχής) και αντικουνουπικό, υπάρχει κάτι άλλο που θα πρέπει να πάρω μαζί μου.
Ελπίζω να μην σας κούρασα με τις πολλές απορίες μου- αν και δεν το θεωρώ πιθανό- και ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια!
χορισ 6 μηνησ διαρκιασ διαβατιριου δεν μπορεισ να πασ κουβα??
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.403
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom